Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1817523 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #360 στις: Ιούνιος 19, 2008, 12:05:38 μμ »
Να ρωτήσω έστω και αν την έκανα ήδη την "κουτουράδα". Τα kinetic έχουν συνεχή κίνηση δείκτη δευτερολέπτων; Πείτε μου ναι σας παρακαλώ!!! Και αν ξέρει κάποιος τι ισχύει και για τα eco drive της citizen γιατί γλυκοκοιτάζω το  http://www.newatch.com/tienda/product_info.php/products_id/3102

Αν εννοείς πολλά "τικ" ανά δευτερόλεπτο... δυστυχώς όχι!
Η τεχνολογία "eco drive" είναι η απάντηση της Citizen στο "kinetic" της Seiko χονδρικά, με την διαφορά οτι η φόρτιση της μπαταρίας(η οποία δεν χρειάζεται ποτέ αντικατάσταση) γίνεται από το φως(φυσικό ή τεχνητό).
Αυτά τα ολίγα από 'μένα,γιατί όπως είπα δεν το κατέχω σε βάθος το θέμα.
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος ssot

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #361 στις: Ιούνιος 19, 2008, 01:49:06 μμ »
Συνεπώς καμμία από τις δύο εναλλακτικές δεν έχει "συνεχή" κίνηση δευτερολέπτων,  δλδ έστω και την αίσθηση του συτόματου-μηχανικού. Θα πρέπει λοιπόν να "κτυπήσω" και ένα αυτόματο για να καλύψω τις τύψεις όπως π.χ. το premier automatic.

Και αυτό γιατί πρίν λίγες μέρες ανακάλυψα ένα κουρδιστό Τimex του παπού που λειτουργεί μια χαρά μετά απο 35-55 χρόνια (δεν έχω κάποια ένδειξη αλλά μιας και τον χάσαμε το 1978 σε μεγάλη ηλικία κάπου εκεί θα είναι) που ούτε wr είναι ούτε κάποιο κωδικό μοντέλου ή sn έχει στο καντράν ή στο καπάκι. Του έβαλα ένα καφέ δερμάτινο λουράκι έχει και ένα κρεμ σχεδόν καντράν και είναι μούρλια.Το καθάρισα προσεκτικά με οδοντόβουρτα και το φοράω κάθε μέρα σχεδόν! Με έχει ξετρελάνει η κίνηση των δευτερολέπτων ο ήχος καθώς και η διαδικασία να το κουρδίζω!  ;D :D Θα ανεβάσω και φωτό μιας και έχει το τέλειο για τα γούστα μου χρώμα στο καντράν  :-*
Ετσι αυτό http://www.seikowatches.com/products/premier/automatic.html που λέει πως έχει και δυνατότητα χειροκίνητου κουρδίσματος μου φαίνεται πολύ καλό μόνο που δεν ξέρω αν θα είναι πιο όμορφο με το λευκό καντράν και ατσάλινο μπρασελέ!!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #362 στις: Ιούνιος 19, 2008, 02:13:00 μμ »
Το συγκεκριμένο automatic premier έχει ζαφείρι κρύσταλλο και στο καπάκι του μηχανισμού. Το έχω δει απο κοντά και είναι πολύ όμορφο(γούστα είν'αυτά) με κλασσικό σχεδιασμό και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής/φινίρισμα της κάσσας.
Στο καφέ του, έρχεται με λουράκι δερμάτινο, τα άλλα δύο χρώματα μόνο με μπρεσελέ, οπότε φαίνονται πιο σπορ!
Εγώ προσωπικά αυτό θα έπαιρνα αν δεν κόλλαγα την ιαπωνική "γρίπη" ;D
Αν σου αρέσει εμφανισιακά-από άποψη μηχανισμού είναι άλλοι καταλληλότεροι να σου πουν- χτύπα το!!!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #363 στις: Ιούνιος 19, 2008, 03:09:30 μμ »
Συνεπώς καμμία από τις δύο εναλλακτικές δεν έχει "συνεχή" κίνηση δευτερολέπτων,  δλδ έστω και την αίσθηση του συτόματου-μηχανικού. Θα πρέπει λοιπόν να "κτυπήσω" και ένα αυτόματο για να καλύψω τις τύψεις όπως π.χ. το premier automatic.

Και αυτό γιατί πρίν λίγες μέρες ανακάλυψα ένα κουρδιστό Τimex του παπού που λειτουργεί μια χαρά μετά απο 35-55 χρόνια (δεν έχω κάποια ένδειξη αλλά μιας και τον χάσαμε το 1978 σε μεγάλη ηλικία κάπου εκεί θα είναι) που ούτε wr είναι ούτε κάποιο κωδικό μοντέλου ή sn έχει στο καντράν ή στο καπάκι. Του έβαλα ένα καφέ δερμάτινο λουράκι έχει και ένα κρεμ σχεδόν καντράν και είναι μούρλια.Το καθάρισα προσεκτικά με οδοντόβουρτα και το φοράω κάθε μέρα σχεδόν! Με έχει ξετρελάνει η κίνηση των δευτερολέπτων ο ήχος καθώς και η διαδικασία να το κουρδίζω!  ;D :D Θα ανεβάσω και φωτό μιας και έχει το τέλειο για τα γούστα μου χρώμα στο καντράν  :-*
Ετσι αυτό http://www.seikowatches.com/products/premier/automatic.html που λέει πως έχει και δυνατότητα χειροκίνητου κουρδίσματος μου φαίνεται πολύ καλό μόνο που δεν ξέρω αν θα είναι πιο όμορφο με το λευκό καντράν και ατσάλινο μπρασελέ!!


OFF TOPIC - ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ

Άρε ssot τι μου θύμισες; Το πρώτο μου ρολόι, μού το χάρισε ο παπούς μου, κάπου στα τέλη της δεκαετίας του 70, ένα κουρδιστό Timex, με χρυσαφί καντράν. Τι χαρά!

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος christosbismark

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #364 στις: Ιούνιος 19, 2008, 03:39:18 μμ »
re paidia xerete an uparxei roloi pou na deixnei shmeioseis gia exetaseis?eimai foititis,,,,mprrr thanks..ama xerete tpt boithiste

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #365 στις: Ιούνιος 19, 2008, 04:42:22 μμ »
Μάλλον χρειάζεσαι ένα καλοοοοό...... διάβασμα! ;)
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #366 στις: Ιούνιος 19, 2008, 04:42:29 μμ »
re paidia xerete an uparxei roloi pou na deixnei shmeioseis gia exetaseis?eimai foititis,,,,mprrr thanks..ama xerete tpt boithiste


 :smt023 :lol:
ωραίος ρε μάγκα πες πάντως και κανένα γειά
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος ssot

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #367 στις: Ιούνιος 19, 2008, 06:36:01 μμ »

Η φωτό από το Timex που έλεγα. Βέβαια σαν τα πιο πολλά της εποχής είναι μικρό αλλά και ο καρπός μου δεν είναι μεγάλος οπότε δεν πολυφαίνεται!! Και όντως το σωστό χρώμα είναι χρυσαφί!! :-*
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2008, 06:45:13 μμ από ssot »

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #368 στις: Ιούνιος 19, 2008, 06:48:31 μμ »

 :smt023 :lol:
ωραίος ρε μάγκα πες πάντως και κανένα γειά

Το παιδι εχει το αγχος του με τις εξετασεις :book:


Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #369 στις: Ιούνιος 19, 2008, 07:03:53 μμ »
Το παιδι εχει το αγχος του με τις εξετασεις :book:



ναι,βεβαίως,βεβαίως.......... 8)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #370 στις: Ιούνιος 19, 2008, 08:08:48 μμ »

Η φωτό από το Timex που έλεγα. Βέβαια σαν τα πιο πολλά της εποχής είναι μικρό αλλά και ο καρπός μου δεν είναι μεγάλος οπότε δεν πολυφαίνεται!! Και όντως το σωστό χρώμα είναι χρυσαφί!! :-*


Ένα καινούριο κρυσταλάκι και θα είσαι πρώτος  ;)

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #371 στις: Ιούνιος 19, 2008, 09:16:29 μμ »
re paidia xerete an uparxei roloi pou na deixnei shmeioseis gia exetaseis?eimai foititis,,,,mprrr thanks..ama xerete tpt boithiste


διαβαζα προχτες οτι υπαρχει στυλο με δυο ακρες ,μια γραφει αορατο και στο αλλο ακρο εχει το υπερυθρο φως να διαβαζει στο λευκο χαρτι,καλα πρεπει να εισαι και πολυ απελπισμενος γιανα ψαξεις μεχρι και σε φορουμ για ρολογια αρχηγε!

warover

  • Επισκέπτης
Απ: SEIKO
« Απάντηση #372 στις: Ιούνιος 19, 2008, 09:31:08 μμ »


διαβαζα προχτες οτι υπαρχει στυλο με δυο ακρες ,μια γραφει αορατο και στο αλλο ακρο εχει το υπερυθρο φως να διαβαζει στο λευκο χαρτι,καλα πρεπει να εισαι και πολυ απελπισμενος γιανα ψαξεις μεχρι και σε φορουμ για ρολογια αρχηγε!
το στυλο που λες δουλευει με blacklight

και εμεις δινουμε εξετασεις αλλα οχι να φτασουμε και σε τετοια μεσα παντως υπαρχουν ρολογια που ανοιγουν αρχεια doc kai pdf

Αποσυνδεδεμένος ssot

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #373 στις: Ιούνιος 19, 2008, 09:43:32 μμ »
Η τεχνολογία προχώρησε πάρα πολύ από ότι φαίνεται ......για το καλό μας πάντα βεβαίως βεβαίως

Συνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #374 στις: Ιούνιος 19, 2008, 10:01:43 μμ »
ssot πολυ ωραιο το  ρολογακι του παππου
να το φορας και να τον θυμασαι με αγαπη  ;D

Αποσυνδεδεμένος geokaza

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
    • www.gkazazis.com
Απ: SEIKO
« Απάντηση #375 στις: Ιούνιος 23, 2008, 12:47:40 πμ »
Το Seiko black monster μου παει 1 λεπτο και 10 δευτερα μπροστα σε 17 ημερες... Καλο!!

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #376 στις: Ιούνιος 23, 2008, 06:45:06 πμ »
Το Seiko black monster μου παει 1 λεπτο και 10 δευτερα μπροστα σε 17 ημερες... Καλο!!

1 λεπτό και 10 δεύτερα = 70 sec 70 : 17 ημέρες = 4,11~ sec /day ...
Τέσσερα και κάτι δευτερόλεπτα μπροστά την ημέρα είναι πολύ καλά
και είναι μέσα στα C.O.S.C. standarts (-4 +6 /day) !!!

Φιλικά Στέφανος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2008, 10:02:05 πμ από StefMac »
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #377 στις: Ιούνιος 23, 2008, 07:20:11 πμ »
Μωρέ και πηνία και πυκνωτές, μούρλια είναι.

Φιλικά
Δημήτρης

Εστω και καθυστερημένα θα έλεγα: και το κουκούτσι αμύγδαλο!!!!
Για όσους γνωρίζουν η θυμούνται την έκφραση.

Το Seiko black monster μου παει 1 λεπτο και 10 δευτερα μπροστα σε 17 ημερες... Καλο!!

Α ρε "Ιαπωνίες" που χρειάζονται μερικοί....
Για να πω και τα κουμουνιστικά μου που λέει και ο Λιακό.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #378 στις: Ιούνιος 23, 2008, 05:01:06 μμ »
Giosou,που εισαι κοιτα κατι καλο και οικονομικο :P


warover

  • Επισκέπτης
Απ: SEIKO
« Απάντηση #379 στις: Ιούνιος 23, 2008, 05:22:47 μμ »
Giosou,που εισαι κοιτα κατι καλο και οικονομικο :P



νομιζω γυρο στα 2000 ευρο η κανω λαθος