Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1834307 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #340 στις: Ιούνιος 18, 2008, 11:59:29 πμ »
[url]http://www.seiyajapan.com/product/S-SBGM001/New_Grand_Seiko_Automatic_GMTSBGM001.html[/url]
Πώς σας φαίνεται αυτό το Grand Seiko;Μηχανισμός αυτόματος 9s56 και εξαιρετική ακρίβεια!
Και σε σύγκριση με αυτό:;
[url]http://www.seiyajapan.com/product/S-SBGE001/New_Grand_Seiko_Spring_Drive_GMT_SBGE001.html[/url]
Spring Drive μηχανισμός 9r66 με εξαιρετικότατη ακρίβεια (+/- 1sec/day)!

1.Πώς σας φαίνονται συγκριτικά τα δυό μεταξύ τους;
2.Το πρώτο σε σύγκριση με το αντίστοιχο(πανομοιότυπο) rolex έχει κάποια τύχη;


τυχη?μηχανικα ισως σαν ρολοι συνολικα οχι,αλλα περνεις αυτο που θες,μην βαζουμε στην συγκριση μια υβριδικη μηχανη οπως το Spring Drive !αυτοματη με αυτοματη..

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #341 στις: Ιούνιος 18, 2008, 12:27:17 μμ »
Όταν λές ..."μηχανικά ίσως,αλλά συνολικά όχι".. τί εννοείς;
Κάν'το μου πιο λιανά για να το καταλάβω κι εγώ ο....άσχετος(δεν αστειεύομαι)!

Όπως είπες ..."συνολικά όχι", άρα τα συγκρίνεις πέρα από μηχανισμό... οπότε με αυτή την λογική ζητάω να συγκριθούν και τα δύο G.S, μεταξύ τους,δηλ. πέρα από μηχανισμό!

Φιλικά,
Γιώργος.
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #342 στις: Ιούνιος 18, 2008, 12:32:18 μμ »
την  αυτοματη σεικο μηχανικα μπορεις να πεις οτι συγκρινω με την μηχανη ρολεξ,σαν συνολο ομως θα χασει οχι απο ποιοτητα,δεν νομιζω οτι υστερει,ισως στα σημεια,αλλα σαν στατους περισσοτερο

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #343 στις: Ιούνιος 18, 2008, 12:39:07 μμ »
Τώρα σε ..."πιάνω" :D!
Από τιμή το rolex;

Περιμένω κι άλλες απόψεις (Eisenberg πού είσαι;) και όχι μόνο....
Grand Seiko έχει κανείς από το φόρουμ;
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #344 στις: Ιούνιος 18, 2008, 12:41:37 μμ »
Τώρα σε ..."πιάνω" :D!
Από τιμή το rolex;

Περιμένω κι άλλες απόψεις (Eisenberg πού είσαι;) και όχι μόνο....
Grand Seiko έχει κανείς από το φόρουμ;


Eisenberg ?τι να σου πει?σεικο για παντα ειναι  :D,ρολεξ δε θα σου πει παντως!εγω θα σου πω οτι στα 4000$ ,μιας και εχει ηδη σεικο δεν κοιτας και τιποτα αλλο ισως?κανα moonwatch?πολυ ωραιο ρολοι!τιμιο!ανθεκτικο !

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #345 στις: Ιούνιος 18, 2008, 12:54:31 μμ »
Αν και κολλημένος με τα "αντισυμβατικά" (από θέμα στάτους που ανέφερες) ιαπωνικά ρολόγια θα ήθελα να ξέρω τί άλλο στην ίδια αξία(όχι τιμή) και τιμή υπάρχει...
Grand Seiko έχει κανείς να μας πει; Εγώ πάντως περιμένω ένα αυτόματο G.S., οπότε θα γράψω αναλυτικότερα και γιατί όχι σε κάποια συνάντηση-αν υπάρχει εδιαφέρον- να το φέρω να το περιεργαστείτε... ;)
Πάντως κοιτάω και ένα Royal Orient αυτόματο:
http://www.orientalwatchsite.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=3701&start=0
Off topic αλλά επειδή τό'φερε η συζήτηση.....
(Πάντως είναι αρρώστια τα ...άτιμα ;D)
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #346 στις: Ιούνιος 18, 2008, 12:56:52 μμ »

Περιμένω κι άλλες απόψεις (Eisenberg πού είσαι;) και όχι μόνο....
Grand Seiko έχει κανείς από το φόρουμ;


Συμφωνω μ οσα σου πε ο george_
Αφου δε μ ακους,τι καθομαι και σου λεω τις αποψεις μου ???
Σου χα πει ΜΜ300,Flightmaster Automatic Chrono,Grand Seiko GMT,εσυ παιρνεις campagnola και 600springdrive...συμφωνω ομως οτι το γουστο ειναι παντα υποκειμενικο ;)
Aν αγοραζα ακριβο ιαπωνικο,θα περνα ενα απ τα 3 πιο πανω που σου ανεφερα...Ενα diver καταπληκτικο,ενας χρονογραφος αξιας(αυτη τη μηχανη φορανε και τα credor) κι ενα dress GMT κουκλα για μια ζωη... 8)

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #347 στις: Ιούνιος 18, 2008, 01:24:50 μμ »
Περίμενε φίλε Eisenberg, μη βιάζεσαι... ;).... κάτι βλέπω νά'ρχεται από Japan... και μή νομίζεις, τη γνώμη σου ακολουθώ, απλά βάζω και λίγο το άτιμο το γούστο μου!
Περίμενε και θα δεις...και από κοντά!(τα δύο από τα τρία που ανέφερες είναι ήδη στην...wishlist μου)
Απάντησε όμως στο αρχικό μου ερώτημα σχετικά με τα δύο G.S. και το Rolex!
Το GMT G.S. (sbgm001, link ανωτέρω) μου αρέσει περισσότερο από το "δικό σου" (sbgm003)GMT
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #348 στις: Ιούνιος 18, 2008, 01:42:01 μμ »
Περίμενε φίλε Eisenberg, μη βιάζεσαι... ;).... κάτι βλέπω νά'ρχεται από Japan... και μή νομίζεις, τη γνώμη σου ακολουθώ, απλά βάζω και λίγο το άτιμο το γούστο μου!
Περίμενε και θα δεις...και από κοντά!(τα δύο από τα τρία που ανέφερες είναι ήδη στην...wishlist μου)
Απάντησε όμως στο αρχικό μου ερώτημα σχετικά με τα δύο G.S. και το Rolex!
Το GMT G.S. (sbgm001, link ανωτέρω) μου αρέσει περισσότερο από το "δικό σου" (sbgm003)GMT


Το SBGM001 μου μοιαζει πολυ με το explorer και δε θα το προτιμουσα. >:(
Δεν εχω καταλαβει ακριβως το ερωτημα σου φιλε μου,παντως μηχανικα και απο φινιρισμα κασσας και μηχανης μαλλον δεν εχει να ζηλεψει,αλλα εκει που χανει σιγουρα ως γνωστον ειναι στο πρεστιζ και την μεταπωληση...
Τι θελεις ακριβως ν αποκομησεις απ αυτη τη συγκριση;

Αποσυνδεδεμένος jerry

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #349 στις: Ιούνιος 18, 2008, 02:04:59 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Άρτι αφιχθείς στο forum, αν και επισκέπτης για αρκετό χρονικό διάστημα, παίρνω αρκετή βοήθεια και ενημέρωση από όλους σας. Παραγγέλνοντας λοιπόν σήμερα ένα από τα προταθέντα (και αγαπημένο σε πολλούς forumίστες αλλά και σε μένα) SEIKO black monster skx779k1 από το ebay.co.uk για περίπου 150€, μου πέρασε από το μυαλό η σκέψη να είναι replica. Ισχύει κάτι τέτοιο? Υπ'όψιν ότι ο πωλητής έχει περίπου 1000 feedbacks με θετικά το 99,4%.

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #350 στις: Ιούνιος 18, 2008, 02:31:17 μμ »
Το ερώτημά μου είναι καθαρά η σύγκριση των τριών αυτών ρολογιών σε θεωρητικό τουλάχιστον επιπεδο αλλά και γενικότερα θέτω ένα "θέμα" ώστε να ακουστούν οι απόψεις όσων γνωρίζουν και όχι μόνο!
Δεν θέλω να αποκομίσω απαραιτήτως κάτι απο αυτή την σύγκριση,απλώς ως λιγότερο σχετικός με μηχανισμούς(πάντα όμως με μεγάλο ενδιαφέρον να μάθω από τους περισσότερο σχετικούς), θέτω μια σύγκριση έτσι απλά, αλλά αν ενοχλεί, ας μην απαντάτε ή αν είναι εκτος θέματος ας διαγραφεί απο τους μοντς!
Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις!

@ Jerry,
 δεν έχω ακούσει για ρέπλικα στο συγκεκριμένο ρολόι, αλλά δεν το έχω ψάξει σε βάθος για τα λεγόμενα ...Feiko!
Καλώς ήλθες και με το καλό να το υποδεχθείς το καινούργιο σου (((-ελπίζω και εύχομαι γνήσιο-))) ρολόι!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος jerry

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #351 στις: Ιούνιος 18, 2008, 02:42:36 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση giosou, κι εγώ το ίδιο εύχομαι, αν googlάρεις όμως fake seiko black monster, θα βγουν sites που παραδέχονται ότι πουλάνε replicas σε τιμές ebay, εξ ου και η ανησυχία μου. Όπως και να'χει το θέμα, την άλλη εβδομάδα με την παραλαβή θα ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #352 στις: Ιούνιος 18, 2008, 04:03:33 μμ »
Περίμενε φίλε Eisenberg, μη βιάζεσαι... ;).... κάτι βλέπω νά'ρχεται από Japan... και μή νομίζεις, τη γνώμη σου ακολουθώ, απλά βάζω και λίγο το άτιμο το γούστο μου!
Περίμενε και θα δεις...και από κοντά!(τα δύο από τα τρία που ανέφερες είναι ήδη στην...wishlist μου)
Απάντησε όμως στο αρχικό μου ερώτημα σχετικά με τα δύο G.S. και το Rolex!
Το GMT G.S. (sbgm001, link ανωτέρω) μου αρέσει περισσότερο από το "δικό σου" (sbgm003)GMT


Το καλύτερο GS GMT
S-SBGE001: New Grand Seiko Spring Drive GMT SBGE001
http://www.seiyajapan.com/product/S-SBGE001/New_Grand_Seiko_Spring_Drive_GMT_SBGE001.html
Τι ρολογάρα, τύφλα νά 'χει το Rolex GMT (Έρε τι έχω πάλι ν΄ακούσω).

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #353 στις: Ιούνιος 18, 2008, 06:28:57 μμ »
Το καλύτερο GS GMT
S-SBGE001: New Grand Seiko Spring Drive GMT SBGE001
http://www.seiyajapan.com/product/S-SBGE001/New_Grand_Seiko_Spring_Drive_GMT_SBGE001.html
Τι ρολογάρα, τύφλα νά 'χει το Rolex GMT (Έρε τι έχω πάλι ν΄ακούσω).

Φιλικά
Δημήτρης


Ρολοι ανω των 5.000$ και να χω μεσα πηνια και...πυκνωτες,ευχαριστω ας προτιμησω το κλασσικο ρολεξακι εγω ;D

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #354 στις: Ιούνιος 18, 2008, 06:30:38 μμ »
Το καλύτερο GS GMT
S-SBGE001: New Grand Seiko Spring Drive GMT SBGE001
http://www.seiyajapan.com/product/S-SBGE001/New_Grand_Seiko_Spring_Drive_GMT_SBGE001.html
Τι ρολογάρα, τύφλα νά 'χει το Rolex GMT (Έρε τι έχω πάλι ν΄ακούσω).

Φιλικά
Δημήτρης

Τι  να ακούσεις και γιατί !!!!!! το ρολόι είναι κορυφαίο πιο κορυφαίο δεν γίνεται....

Και ένα χορταστικό review με πολλές φωτό

http://www.larrybiggs.net/scwf/index.php?mod=103&action=0&id=1163457487
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2008, 06:43:00 μμ από stardrive »
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος ioann

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #355 στις: Ιούνιος 18, 2008, 07:06:11 μμ »
@giosou. Ο προβληματισμός εστιάζεται τελικά στο spring drive και κατά πόσο κανείς αποφασίζει να αποδεχτεί μια υβριδική μηχανή. Μετά από αυτό, όλα τα προαναφερθέντα είναι πολύ καλές προτάσεις. Συμφωνώ μαζί σου για την αξία των μη συμβατικών επιλογών.

  Παρεπιμπτόντως κυκλοφόρησαν 2 νέα high end divers:
http://www.seiyajapan.com/product/S-SBDD003/New_SEIKO_Prospex_200M_Kinetic_Direct_Drive_SBDD003.html
http://www.seiyajapan.com/product/S-SBGA031/New_Grand_Seiko_Springdrive_Diver_SBGA031.html
Είναι κουκλιά! :P

   Μακάρι να υπήρχε η ανάλογη ανάπτυξη και στα αντίστοιχα automatic.  :-\ Το MM300 ίσως θέλει ένα φρεσκάρισμα. Η seiko, όπως λέει η ίδια, έχει ολοκληρώσει την ανάπτυξη της μεθόδου κοπής sapphire σε ικανό πάχος και λογικό κόστος (μείωση επικίνδυνων μικρορωγμών). Γιατί να μη δούμε automatic MM με sapphire? Επιπλέον έχουν ακουστεί και περιστατικά με τα threads της κορώνας. Αν βελτιωθούν κάποια τέτοια σημεία, πιστεύω ότι το automatic MM θα γίνει ανάρπαστο ακόμα κι αν είναι ακριβότερο.

   Φιλικά, Πάνος.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #356 στις: Ιούνιος 18, 2008, 08:30:35 μμ »
Ρολοι ανω των 5.000$ και να χω μεσα πηνια και...πυκνωτες,ευχαριστω ας προτιμησω το κλασσικο ρολεξακι εγω ;D

ακριβως!ενα κλασσικο μηχανικο ρολοι σε αυτα τα λεφτα

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #357 στις: Ιούνιος 19, 2008, 10:01:20 πμ »
Ρολοι ανω των 5.000$ και να χω μεσα πηνια και...πυκνωτες,ευχαριστω ας προτιμησω το κλασσικο ρολεξακι εγω ;D

Μωρέ και πηνία και πυκνωτές, μούρλια είναι.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος ssot

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #358 στις: Ιούνιος 19, 2008, 11:43:31 πμ »
Να ρωτήσω έστω και αν την έκανα ήδη την "κουτουράδα". Τα kinetic έχουν συνεχή κίνηση δείκτη δευτερολέπτων; Πείτε μου ναι σας παρακαλώ!!! Και αν ξέρει κάποιος τι ισχύει και για τα eco drive της citizen γιατί γλυκοκοιτάζω το  http://www.newatch.com/tienda/product_info.php/products_id/3102

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #359 στις: Ιούνιος 19, 2008, 11:51:56 πμ »


.... Γιατί να μη δούμε automatic MM με sapphire? Επιπλέον έχουν ακουστεί και περιστατικά με τα threads της κορώνας. Αν βελτιωθούν κάποια τέτοια σημεία, πιστεύω ότι το automatic MM θα γίνει ανάρπαστο ακόμα κι αν είναι ακριβότερο.

   Φιλικά, Πάνος.

"Αν βελτιωθούν κάποια τέτοια σημεία...",
 δηλαδή για να βελτιωθούν αυτά τα σημεία πρέπει να ξανασχεδιαστεί εξ'ολοκλήρου το ρολόι(καινούργιο μοντέλο) ή αρκεί να ξανασχεδιαστεί το συγκεκριμένο εξάρτημα(άλλη-βελτιωμένη-παρτίδα); Θέλω να πω πως απ'την στιγμή που τα "προβλήματα" είναι δεδομένα, γιατί μία εταιρεία και εν προκειμένω η Seiko να μη προβαίνει στην βελτίωση του προϊόντος της, την στιγμή μάλλιστα που η διάρκεια παραγωγής του συγκεκριμένου ΜΜ300 μετρά ήδη αρκετά χρόνια;
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!