Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1836082 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3300 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 06:59:25 μμ »
Αυτή τη στιγμη τυχαίνει και βρίσκεται στο Μανχάταν στη Νέα Υόρκη ο κουμπάρος μου.Με την ευκαιρία αυτή του ειπα να μου βρει 3 ρολογια(1 από τα τρια).
Το monster srp 455,313,315, το σουμο sbdc005 και το stargate skz327. Τα συγκεκριμένα υπάρχουν εκτός το srp455 ,στα αμερικανικά ιντερνετικα μαγαζιά όπως το longislandwatches, το dutyfreeislandshop και το jomashop. Σε όσα μαγαζιά ρώτησε δεν τα έχουν,ο καλύτερος είχε ενα skx,όλοι του είπαν ότι αυτά είναι ευρωπαϊκά μοντελα. Τα ιντερνετικα αμερικανικά μαγαζιά πως τα έχουν? Τι γίνεται,πως το εξηγείτε αυτό,έχουν δίκιο 'η άδικο οι μαγαζάτορες?

τα sumo πχ είναι jdm...ίσως το ίδιο και τα άλλα

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3301 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 12:52:48 πμ »
Αν και με τα αυτόματα είμαι τσακωμένος , το τέρας παλιό ή νέο , γιατί διάμετρο μιλάμε με τη στεφάνη  ? Κάπου είδα  47 . Ισχύει ?? Και επίσης γιατι προτιμάται όλοι το παλιό . Πέραν των οπτικών διαφορών το καινούριο (που  μ ' άρεσει καλύτερα)  λογικά θα έχει και καλύτερο μηχανισμό . Ετσι δεν ειναι είναι ? Είναι και japan made  . Για 40€  νομίζω αξίζει το καινούριο...

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3302 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 07:06:39 μμ »
Εγώ με το Μόνστερ έχω περάσει ημέρες μίσους και λατρείας, αν και ποτέ δεν το απέκτησα τελικά.
Πέρα από το αισθητικό κριτήριο που σίγουρα είναι διαφορετικό για τον καθένα, κάθε ρολόι με την πορεία του στην αγορά (και στους καρπούς των χρηστών), έχει δημιουργήσει την δική του ιστορία και τον δικό του μύθο αν θες και καθένας που ψάχνει για ρολόι, αποφασίζει αν εκτός όλων των άλλων, θέλει να γίνει τμήμα ή και "μέτοχος" αν θες, στην ιστορία ή τον μύθο αυτό.

Μια απλή απάντηση για τον προβληματισμό σου, για το παλιό και το νέο μόνστερ (από την δική μου οπτική γωνία πάντα).

Παναγιώτης 

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3303 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 09:10:41 μμ »
Παιδες καλησπερα και απο εδω!! ειμαι κανουργιος στο φορουμ και στα ρολογια γενικοτερα! οποτε ειμαι τρομερα ασχετος... τρομερα ασχετος δε το λεω καλα απλα πρωτα ειμουν φαν του ρολογιου απλα τωρα λεω να ξενηκινσω την συλλογη μου! Σκεφτομαι να αγορασω το seiko srp307 or seiko SKX779 (παλιο και νεο monster δηλαδη)  αλλα μαρεσει και αυτο seiko srp227! Θελω την γνωμη σας.... και για ολα να με διαφωτησετε ποιο φοραει καλυτερο μηχανισμο, ποιο ειναι πιο αξιοπιστο κτλ θελω να μου πειτε δικτιακα μαγαζακια να τα βρω ξερω μονο το creationwatches που δεν τα εχει ολα επεισης μου ειπαν dutyfreeislandshop βασικα θελω να μου πειτε μερικα αξιοπιστα δηλαδη να εχουν αυθεντικα ρολογια και να ειναι γρηγορη και φτηνη... τι λεω τωρα αλλα αυτο θελω! χαχα! επισης θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχουν θηκες που βαζεις τα ρολογια η τα λουρακια τους, επισης να μου πειτε που θα βρω μπρασελε, λουρακια δερματινα και ιμαντες απλα μολις κανω την αγορα να αρχισω και την εξελιξη του... χαχαχα αυτα!! αρχιζω και το διαβασμα σε αλλα ποστ απλα ειναι δυσκολο σε λιγο χρονικο διαστημα να απαντησω στις ερωτησεις μου οποτε γιαυτο τα ρωταω ολα εδω!! ευχαριστω παιδια!!
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος spacer

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3304 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 10:19:38 μμ »
Το SRP307 εχει την πιό καινούρια βελτιωμένη μηχανή 4R36 μεταξύ των αναφερθέντων, ενώ ενα site που το έχει μεταξύ των αξιόπιστων είναι αυτό...

http://watchhubs.com/en/search?search_query=srp307&orderby=position&orderway=desc

Καλωσόρισες στο Mywatch.gr !

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3305 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 10:31:49 μμ »
Το SRP307 εχει την πιό καινούρια βελτιωμένη μηχανή 4R36 μεταξύ των αναφερθέντων, ενώ ενα site που το έχει μεταξύ των αξιόπιστων είναι αυτό...

http://watchhubs.com/en/search?search_query=srp307&orderby=position&orderway=desc

Καλωσόρισες στο Mywatch.gr !


Καλως σας βρηκα! Σχεδιαστικα μου φαινεται οτι τινω στο παλιο monster αλλα δεν ξερω αν αξιζει τωρα που βγηκε το καινουργιο σαν μηχανισμος παντα! εσενα η γνωμη σου;
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος spacer

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3306 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 04:50:57 πμ »
Το σχεδιαστικό είναι καθαρά υποκειμενικό, στο μηχανικό κομμάτι όμως σίγουρα η 4R36 έχει το πλεονέκτημα το οτι κουρδίζει και σταματάει τα δεύτερα !

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3307 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 09:22:15 πμ »
Παιδες καλησπερα και απο εδω!! ειμαι κανουργιος στο φορουμ και στα ρολογια γενικοτερα! οποτε ειμαι τρομερα ασχετος... τρομερα ασχετος δε το λεω καλα απλα πρωτα ειμουν φαν του ρολογιου απλα τωρα λεω να ξενηκινσω την συλλογη μου! Σκεφτομαι να αγορασω το seiko srp307 or seiko SKX779 (παλιο και νεο monster δηλαδη)  αλλα μαρεσει και αυτο seiko srp227! Θελω την γνωμη σας.... και για ολα να με διαφωτησετε ποιο φοραει καλυτερο μηχανισμο, ποιο ειναι πιο αξιοπιστο κτλ θελω να μου πειτε δικτιακα μαγαζακια να τα βρω ξερω μονο το creationwatches που δεν τα εχει ολα επεισης μου ειπαν dutyfreeislandshop βασικα θελω να μου πειτε μερικα αξιοπιστα δηλαδη να εχουν αυθεντικα ρολογια και να ειναι γρηγορη και φτηνη... τι λεω τωρα αλλα αυτο θελω! χαχα! επισης θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχουν θηκες που βαζεις τα ρολογια η τα λουρακια τους, επισης να μου πειτε που θα βρω μπρασελε, λουρακια δερματινα και ιμαντες απλα μολις κανω την αγορα να αρχισω και την εξελιξη του... χαχαχα αυτα!! αρχιζω και το διαβασμα σε αλλα ποστ απλα ειναι δυσκολο σε λιγο χρονικο διαστημα να απαντησω στις ερωτησεις μου οποτε γιαυτο τα ρωταω ολα εδω!! ευχαριστω παιδια!!
E, ψάξε και κάτι μόνος σου!
Μασημένο παξιμάδι τα θέλετε, πια!  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3308 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 02:00:59 μμ »
E, ψάξε και κάτι μόνος σου!
Μασημένο παξιμάδι τα θέλετε, πια!  ;D ;D ;D

Καλημερα και παλι! Δικιο εχεις ετσι ειναι οι νεοι χρηστες τους πιανει πανικος και θελουν μεσα σε μια ωρα να τα εχουν ολα μπροστα τους... στο λεω γιατι και γω admin ειμαι σε αλλα site περι τεχνολογιας... τεσπα τα βρηκα ολα! το μοναδικο που ακομα δεν εχω βρει ειναι μαγαζακια που εχουν το seiko srp307j1 (εκει καταληξα τελικα μετα απο διαφορα διαβασματα) και ειναι αξιοπιστα! αυτο τουλαχιστον με τις εμπειριες σας απο αγορες σας θα ηταν πιο ευκολο να με βοηθησετε! το ψαχνω και γω βεβαια... ευχαριστω και παλι!
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος spacer

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3309 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 04:30:04 μμ »
Το srp307j1 είναι έκδοση για την ιαπωνική αγορά και θα το βρείς, εκτός πολύ λίγων εξαιρέσεων, σε ασιατικά sites απο τα οποία η αγορά εμπλέκει και δασμούς !

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3310 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 04:52:50 μμ »
Το srp307j1 είναι έκδοση για την ιαπωνική αγορά και θα το βρείς, εκτός πολύ λίγων εξαιρέσεων, σε ασιατικά sites απο τα οποία η αγορά εμπλέκει και δασμούς !
Ναι συγνωμη εννοουσα και το srp307k1 εφοσον ειναι τα ιδια... ξερεις μαγαζια; και αν θα πληρωσω τελενειο αν μου ερθει απο αυτα τα μαγαζια;
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος spacer

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3311 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 06:09:00 μμ »
Εχεις π.μ.

Αποσυνδεδεμένος PK73

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3312 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 10:26:50 πμ »
εγω πηρα το monster 1ης γενιας, παλαιοτερα δεν μου αρεσε σαν σχεδιο,σταδιακα ομως αλλαξα γνωμη.Προτιμησα το παλιο γιατι πλεον σταματα η παραγωγη και θα θελα να εχω ενα τετοιο ρολοι πριν "φυγει", αλλωστε το καινουριο θα ειναι κοντα μας για καμποσα χρονια εχω την αισθηση.
Περιττο να σου πω πως το εχω ηδη αγαπησει :)

nafokieS

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3313 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 11:25:34 πμ »
εγω πηρα το monster 1ης γενιας, παλαιοτερα δεν μου αρεσε σαν σχεδιο,σταδιακα ομως αλλαξα γνωμη.Προτιμησα το παλιο γιατι πλεον σταματα η παραγωγη και θα θελα να εχω ενα τετοιο ρολοι πριν "φυγει", αλλωστε το καινουριο θα ειναι κοντα μας για καμποσα χρονια εχω την αισθηση.
Περιττο να σου πω πως το εχω ηδη αγαπησει :)




Μαλιστα! δικιο εχεις και γω το σκεφτηκα απλα επειδη το καινουργιο εχει διαφορετικο καντραν μεσα και ειναι σαν δοντια κτλ κτλ ειπα να παρω αυτο και σαν δευτερη αγορα σκεφτομαι το tuna 017 αν δεν βγω σε λεφτα θα παρω το baby tuna που εχει το ιδιο καντραν με το πρωτης γενιας monster... γιαυτο δεν παω για το πρωτης γενιας τωρα γιατι αμα δεν μου κατσει μετα δεν θελω να εχω δυο ρολογια που να μοιαζουν λιγο... παντως ειναι πανεμορφα... το μονο κακο ειναι οτι το srp307 που μαρεσει δεν παιζει σε πολλα μαγαζια... ειναι ηδη out of stock...
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος PK73

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3314 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:14:30 μμ »
ναι ειναι καθαρα προσωπικο γουστο, εμενα ας πουμε το dial του νεου δεν μου κανει! εχε λιγο υπομονη, το srp θα ειναι εδω δεν το χανεις ;)
nafokieS

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3315 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 03:41:02 μμ »
ναι ειναι καθαρα προσωπικο γουστο, εμενα ας πουμε το dial του νεου δεν μου κανει! εχε λιγο υπομονη, το srp θα ειναι εδω δεν το χανεις ;)

Οταν λες εδω τι εννοεις; ξερεις κανενα μαγαζι να το εχει εκτος το dutyfree;
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος PK73

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3316 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 04:32:47 μμ »
το βλεπω Ευρωπη διαθεσιμο http://www.monsterwatches.eu/eu/index.php/new-models/srp307n, καθως και skywatches και longislandwatch!
nafokieS

Αποσυνδεδεμένος James Bond 007

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3317 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 02:24:08 πμ »
ξέρετε κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που να μπορούμε να δούμε όλη τη σειρά της Seiko και το Astron;

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3318 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 07:07:06 μμ »
Κάποια κομμάτια της SEIKO μπορεί να δει κανείς στη Στοά Φέξη.
Ένα κατάστημα που έχει αρκετά από τα 'επίμαχα' μοντέλα (δηλ. skx007k, 009k και skx779k, 781k) είναι το Toptime.

Φυσικά, οι τιμές στα φυσικά καταστήματα είναι για γέλια..

Από τον Μάρτιο που μας πέρασε (οπότε είδα τα συγκεκριμένα μοντέλα στο παραπάνω κατάστημα) αγόρασα ένα skx007k2, ένα skx009j1 και ένα skx779k.
Όλα από τον εξαιρετικό Creation, μετά από 'ενθάρρυνση' και πολύτιμες συμβουλές που βρήκα εδώ.  ;)

Με την ευκαιρία, ας πω, ότι και τα τρία παραπάνω ρολόγια -πέρα από την άψογη εικόνα τους - έχουν και πολύ ικανοποιητική λειτουργία:
Το skx007κ2 είναι περίπου -5''/ημέρα.
Το skx009j1 περίπου +3''/ημέρα και
Το skx779k περίπου +3''/ημέρα (βέβαια, αυτό το έχω μόνο 5 μέρες στα χέρια μου).

Χωρίς να γίνεται οποιαδήποτε άλλη σύγκριση και τα τρία παραπάνω SEIKO ως προς την ακρίβειά τους μέχρι στιγμής είναι εφάμιλλα με τα άλλα ρολόγια μου που είναι ένα OMEGA Planet Ocean (μηχανή 2500/ αγορά 2008) που αποκλίνει σταθερά +6''/ημέρα, καθώς και ένα datejust 116334/αγορά 2010, που επίσης σταθερά κινείται στο +5'' καθημερινά.

Ασφαλώς η ακρίβεια στα μηχανικά δεν έχει καμία σημασία και οι 'μετρήσεις' μου γίνονται μόνο τις πρώτες λίγες μέρες για να διαπιστωθεί ότι δεν πήρα κανένα 'λαχείο'. ;)





Uploaded with ImageShack.us




Uploaded with ImageShack.us




Uploaded with ImageShack.us














Υπόσχομαι καλύτερες φωτογραφίες (τώρα που έμαθα το 'κόλπο'..), γιατί οι παραπάνω είναι -  το λιγότερο - απαράδεκτες!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2013, 02:07:52 μμ από svl »

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #3319 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 02:40:37 μμ »
Σκέφτομαι, καιρό τώρα, να τα δώσω και τα δύο για να ισορροπήσω λίγο το χτύπημα από το, εντελώς απρογραμμάτιστο, 005.

Από την άλλη κάθε φορά που ανοίγω το κουτάκι τους, είναι εκεί πάντα ζωντανά και κουνάνε τον δευτερολεπτοδείκτη τους, χαρούμενα που με ξαναβλέπουν και δεν μου πάει η καρδιά   :ups: :no: