Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1837543 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #760 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 08:25:21 πμ »
Μπράβο σας και πάλι μπράβο σας.
Μεστή συζήτηση με πολλά μηνύματα.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #761 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 04:33:32 μμ »
μην τρελαθούμε ρε παιδιά............αν θες seiko πήγαινε στο λιμάνι στον Πειραιά,στην Αθήνα στο Κέντρο (γεμάτο είναι)σε κάθε πόλη της Ελλάδος υπάρχουν,παντού θα βρεις και μην με πείτε "ψώνιο" διότι κι εγώ το καλοκαίρι και τον χειμώνα στο βουνό το αγαπημένο μου Citizen Automatic Divers φοράω,ΜΗΝ τα ισοπεδώνουμε όμως όλα συγκρινοντάς τα με τα μεγαθήρια της Ωρολογοποιίας...................κάποιοι μπορεί να έχουν ως όνειρο ένα απλό 5αρι seiko ή ένα απλό Citizen καταδυτικό,όμως και κάποιοι που αγαπούν το μηχανικό ρολόι μπορεί να έχουν ως όνειρο ένα π.χ. A.Lange Sohne Datograph!!......................λίγο αλληλοσεβασμός δεν βλάπτει,ορισμένοι γουστάρουμε όπως λ.χ. στην φόρμουλα1 ferrari!!, έτσι και στην ζωή μας(αν ποτέ μας έρθει  ;D όνειρο είναι ορίστε έχει γεμίσει porsche η Αθήνα και όχι μόνο), άλλοι πάλι με ένα απλό ΤOYOTA είναι ευχαριστημένοι......το θέμα είναι ότι και οι δύο ζουν τη ζωή τους αλλά ο καθένας τα βλέπει με την δική του σκοπιά και με τους δικούς του στοχους και σταθμά.

konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #762 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 08:44:32 μμ »
Νομιζω οσοι διαβαζουν τακτικα το φορουμ,γνωριζουν οτι ειμαι λατρης της seiko(της αλλης; ),ετσι θα πω κι εγω την αποψη μου,πιστευω χωρις να θεωρηθει οτι μεροληπτω η ειμαι ψωνιο κτλ:

 -Η seiko δεν εχει σχεση με την ΥΩ,τουλαχιστον με την παραδοσιακη εννοια που εχει στην Ευρωπη.Το οτι μπορει να κατασκευασει ενα πανακριβο & αρτιο Credor(τι πραγμα; ) που κι εγω πολλες φορες εχω θαυμασει σε φωτο,δε σημαινει οτι θα συγκινησει κανενα εκτος απο 5-10 Ιαπωνες κροισους οι οποιοι εχουν ηδη στη συλλογη τους το πιθανοτερο τα απαντα της PP,VC.A.Lange etc...
 -Ο μονος λογος ν αγορασει καποιος ενα springdrive στις τιμες που πωλουνται,ειναι οι εξης τρεις ;D :
@Γουσταρει να χει κατι το διαφορετικο ανεξαρτητα αν με τα ιδια η λιγο περισσοτερα $$ παιρνει φανταστικα ελβετικα ρολογια.Φυσικα δεν ειναι κι ο μεγαλυτερος fan της παραδοσιακης ορολογοποιιας.
@Γουσταρει να λεει στην παρεα οτι ''κοιτα τρελλα που εχω εσκασα 5 χηνες για seiko''
@Eχει ηδη μια αντιπροσωπευτικη συλλογη διαφορων ρολογιων και θελει κι ενα springdrive για να την κλεισει.
 -Αγοραζω καποια seiko(modern/vintage) συνειδητα διοτι εχουν καποια χαρακτηριστικα μοναδικα που δεν τα βρισκεις στους ελβετους εκτος κι αν χωσεις πολυ βαθια το χερι στην τσεπη(πχ mint condition seiko 6139 στα 600$ με column wheel,αντε γεια! )
 -Το καλυτερο seiko στην καλυτερη τιμη αυτη τη στιγμη ειναι το seiko sumo.Σε καποιο ανωτερο επιπεδο ειναι το MM300 αλλα με την υπαρχουσα ισοτιμια $-ευρω ερχεται λιγο φθηνοτερα απο ενα Ω ΡΟ και δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι καλυτερο ρολοι(αν και το ΜΜ ειναι ενας ποθος μου,αν πεσει ξανα στο μελλον το $ με βλεπω να το χτυπαω στο τελος. )
-Αξιζει ενα αυτοματο GS σε μια ηδη καλη συλλογη,αλλα 35-38 mm στη σημερινη εποχη και τοσο συντηρητικο σχημα :-\ Ομως πραγματικα αξιζουν για καποιον που δεν εχει προβλημα.

ΥΓ.Ειναι ο τροπος που βλεπω εγω τη seiko και φυσικα μονο αυτο.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #763 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 09:00:21 μμ »
 -Ο μονος λογος ν αγορασει καποιος ενα springdrive στις τιμες που πωλουνται,ειναι οι εξης τρεις Grin :
@Γουσταρει να χει κατι το διαφορετικο ανεξαρτητα αν με τα ιδια η λιγο περισσοτερα $$ παιρνει φανταστικα ελβετικα ρολογια.


Εδώ, για μένα, είναι όλη η ουσία. Η ανάγκη ορισμένων να πάνε από τον άλλο δρόμο. Όχι για τους άλλους αλλά σαν εσωτερική ανάγκη. Αρκεί η seiko και κάθε άλλος να μην τους προδόσει, κάνοντας την τεχνολογία springdrive μαζική και προσιτή. Γιατί τότε η σημερινή αγορά ενός springdrive θα μοιάζει κακόγουστο αστείο.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #764 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 09:26:49 μμ »
SEIKO μια εταιρια που κανει το hobby μου πραγματικοτητα οσο για τους ελβετους ναναι καλα εκει που ειναι το μονο που θα παρω ειναι σοκολατες!@!!

φιλικα
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #765 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 09:35:08 μμ »
-Ο μονος λογος ν αγορασει καποιος ενα springdrive στις τιμες που πωλουνται,ειναι οι εξης τρεις Grin :
@Γουσταρει να χει κατι το διαφορετικο ανεξαρτητα αν με τα ιδια η λιγο περισσοτερα $$ παιρνει φανταστικα ελβετικα ρολογια.


Εδώ, για μένα, είναι όλη η ουσία. Η ανάγκη ορισμένων να πάνε από τον άλλο δρόμο. Όχι για τους άλλους αλλά σαν εσωτερική ανάγκη. Αρκεί η seiko και κάθε άλλος να μην τους προδόσει, κάνοντας την τεχνολογία springdrive μαζική και προσιτή. Γιατί τότε η σημερινή αγορά ενός springdrive θα μοιάζει κακόγουστο αστείο.

εγω προτιμω ακομα τα αυτοματα!
SEIKO μια εταιρια που κανει το hobby μου πραγματικοτητα οσο για τους ελβετους ναναι καλα εκει που ειναι το μονο που θα παρω ειναι σοκολατες!@!!

φιλικα

οκ αλλα πιο hobby σου κανει πραγματικοτητα? μονο σοκολατες?οκ ασε σε εμας να αγοραζουμε και ρολογια ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #766 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 09:38:04 μμ »
eisenberg

εσυ εισαι λατρης της αλλης σεικο, τα λογια ειναι περιττα

και να σου πω, κερδισμενος θα βγεις ;)

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #767 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 09:45:50 μμ »
και να σου πω, κερδισμενος θα βγεις ;)

Για να δουμε  ;)

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #768 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 09:54:00 μμ »
υπερτιμημενα ρολογια μην το ξεχνας  [-X,οσο για μενα ασε με στις σοκολατες!

φιλικα και χωρις ιχνος κακιας!
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #769 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 09:56:59 μμ »
υπερτιμημενα ρολογια μην το ξεχνας  [-X,οσο για μενα ασε με στις σοκολατες!

φιλικα και χωρις ιχνος κακιας!

δε σε καταλαβα?δε βγαζω νοημα

warover

  • Επισκέπτης
Απ: SEIKO
« Απάντηση #770 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 09:59:11 μμ »
οποιος ξανα χρησιμοποιήσει τον όρο άλλη seiko θα του κάνω μήνυση ο ορος αυτός είναι copyright από εμενα ;D

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #771 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 10:04:36 μμ »
http://www.csce.uark.edu/~jgauch/photos/watch1/

τα λογια ειναι περιτα.....

τα υπολοιπα στις οθονες σας



Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #772 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 10:09:45 μμ »
http://www.csce.uark.edu/~jgauch/photos/watch1/

τα λογια ειναι περιτα.....

τα υπολοιπα στις οθονες σας







τι θελει να αποδειξει η παραθεση αυτων των φωτογραφιων για το εαν ειναι καλα η οχι τα σεικο και σε ποια χρηματα? εαν και γιατι ειναι ακριβα και ποια ελβετικα ?

πραγματικα δεν καταλαβαινω

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #773 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 10:18:32 μμ »
δε σε καταλαβα?δε βγαζω νοημα

Επιχειρώ μετάφραση:

"υπερτιμημενα ρολογια" = Η τιμή των ελβετικών ρολογιών είναι υψηλότερη από την αξία τους. Μόνο τα Seiko αξίζουν τα λεφτά τους.
"μην το ξεχνάς " = Μην το ξεχνάς.  ;D
"οσο για μενα ασε με στις σοκολατες!" = Το μόνο Ελβετικής προέλευσης προϊόν που προτίθεμαι να αγοράσω είναι οι ελβετικές σολοκάτες. 


Αποσυνδεδεμένος tolis7

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #774 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 10:34:16 μμ »
εγω πιστευω οτι δεν πρεπει να κολλαμε πουθενα.
π.χ εμενα οταν μου αρεσει ενα ρολοι δεν κοιταω ουτε μηχανισμους ουτε αν ειναι quartz ουτε αν ειναι αυτοματο ουτε τιποτα.πιο πολυ την εμφανιση κοιταω.δεν λεω οτι ειναι καλο αυτο αλλα ετσι λειτουργω με την εμφανιση του ρολογιου γιατι περνω ρολογια μεχρι 500 ευρω παντα οποτε...
το αλλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι μιλατε πιο πολυ για omega-tag-panerai-rolex κλπ που ειναι ρολογια ανω του 1000ρικου που δεν τα διαθετουν πολλοι για ρολοι εστω και εαν εχουν καποια οικονομικη ανεση.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #775 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 10:45:11 μμ »
οποιος ξανα χρησιμοποιήσει τον όρο άλλη seiko θα του κάνω μήνυση ο ορος αυτός είναι copyright από εμενα ;D

  :lol: Πετυχες διανα με το ''η αλλη seiko''

Επιχειρώ μετάφραση:

"υπερτιμημενα ρολογια" = Η τιμή των ελβετικών ρολογιών είναι υψηλότερη από την αξία τους. Μόνο τα Seiko αξίζουν τα λεφτά τους.
"μην το ξεχνάς " = Μην το ξεχνάς.  ;D
"οσο για μενα ασε με στις σοκολατες!" = Το μόνο Ελβετικής προέλευσης προϊόν που προτίθεμαι να αγοράσω είναι οι ελβετικές σολοκάτες. 


nin,λυπησου μας  :dielaughing:

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #776 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 11:17:50 μμ »
εγω πιστευω οτι δεν πρεπει να κολλαμε πουθενα.

Δεν είναι θέμα "κολλήματος". Θέμα κριτηρίων και επιλογής είναι.
Και δεν είναι τόσο απλό όσο: "Α, ωραίο είν' αυτό, φέρτο".

Αποσυνδεδεμένος tolis7

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #777 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 11:42:10 μμ »
μια χαρά τα λες φιλαράκο,όμως τον τελευταίο καιρό εδώ μέσα και ειδικά στο thread της seiko έχει δημιουργηθεί ένα κλίμα του τύπου ότι εμείς είμαστε και οι υπόλοιποι άστους μωρέ..... τους κοροειδεύουν οι Ελβετο-Γερμανοί!ΔΕΝ είναι όμως έτσι κι εγώ έχω citizen και το γουστάρω που το έχω!Το ίδιο ισχύει και με τα αυτοκίνητα λ.χ. επειδή κάποιοι δεν έχουν όνειρα-αγάπη ή ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ,τα χρήματα να αγοράσουν μια Lambo μια Aston Martin,μια  Ferrari,μια BENTLEY,πάει να πει ότι τα συγκεκριμένα αμάξια δεν "φτουράνε" ή ότι είναι υπερτιμημένα;Φυσικά και είναι υπερτιμημένα και αποτελούν για πολλούς από εμάς όνειρα απατηλά,έτσι είναι και με τα ρολόγια,επειδή κάποιοι από εμας εδω μέσα γουστάρουμε έστω να βλέπουμε κάποια κομψοτεχνήματα,πάει να πει ότι είμαστε "χαζοί";Επειδή δηλαδή δεν μπορώ να πάρω ή να αποκτήσω ένα tourbillon ή ένα repeater πρέπει αυτός που το έχει να τον "χλευάζω" και να τον κοροειδεύω;Το αντίθετο συμβαίνει συνήθως!Και επειδή εδώ μέσα οι περισσότεροι γουστάρουμε τα ρολόγια ο καθένας το είδος του,αυτό που θα πρέπει να επαναλάβω το έγραψα και πριν: Αλληλοσεβασμός"! ούτε αυτός που έχει π.χ."πλατινιένο" ρολόι έργο-τέχνης της τάδε φίρμας να πει:......έλα μωρέ με τις "λαμαρίνες" σας, ούτε εμείς να πούμε έλα μωρέ ψωνάρα!Το συμπέρασμα:τα SEIKO ήταν είναι και θα είναι πασίγνωστα ρολόγια για ΟΛΟ το κόσμο(όπως και τα FIAT!)!Τώρα για εμάς που μας αρέσουν και τα υπόλοιπα τί να κάνουμε....θα επιβιώσουμε κι εμείς  ;D

φιλε konakis εγω προσωπικα ουτε με τους seiko ειμαι ουτε με τους Ελβετο-Γερμανους απλα ειμαι με ολους γιατι ξερω οτι ολες οι μαρκες εχουν τα ομορφα και τα ασχημα ρολογια τους.η μονη εταιρια που δεν μπορω να βρω ασχημο ρολοι ειναι η VC...οπως η φθηνες μαρκες εχουν κατι ασχημοτατα μοντελα ετσι και οι εταιριες ΥΩ εχουν κατι μοντελα να τα κλαινε οι ρεγγες εμφανισιακα ασχετα αν εχουν απο τις καλυτερες μηχανες στο κοσμο.

Αποσυνδεδεμένος tolis7

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #778 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 01:03:41 πμ »
το θεμα ειναι οτι ολα τα ρολογια εχουν θεση εδω μεσα. σωστα?

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #779 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 01:12:18 πμ »
το θεμα ειναι οτι ολα τα ρολογια εχουν θεση εδω μεσα. σωστα?
Σωστα και όχι μόνο....
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»