Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1837361 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #700 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 12:20:31 πμ »
ειναι μεγαλη κουβεντα αλλα δεστο απλα ειναι "γκαντζετακηδες" και εχουν αλλη νοοτροπια .
Άλλη νοοτροπία και ίσως λιγότερα κολλήματα!
Πάντως το "υβριδικό" είναι λίγο της μόδας τώρα τελευταία, λίγο τ'αυτοκίνητα, λίγο τα ρολόγια.....
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #701 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 12:26:01 πμ »
Άλλη νοοτροπία και ίσως λιγότερα κολλήματα!
Πάντως το "υβριδικό" είναι λίγο της μόδας τώρα τελευταία, λίγο τ'αυτοκίνητα, λίγο τα ρολόγια.....

Εμ τι θα λεγες εσυ ;D

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #702 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 01:08:42 πμ »
Εμ τι θα λεγες εσυ ;D

Κοίταξε, δεν νομίζω να αμφιβάλλει κανείς (και ιδιαιτέρως εσύ) οτι η Seiko (μπορεί να) κατασκευάζει μηχανικά ρολόγια αξιώσεων στην μικρή και μέση κατηγορία (τιμών) μένοντας έξω από την υψηλή κατηγορία που παιζουν παίκτες εγνωσμένης αξίας με πανάκριβα εξωτικά υλικά και (εφετζίδικα) τουρμπιγιόν!
 Όχι φυσικά επειδή δεν μπορεί(βλέπε τελευταίας εσοδείας μηχανικά(και skeleton) Credor!), αλλά ίσως επειδή δεν θα είχαν και μεγάλη εμπορική επιτυχία. Πόσοι δεν θα μειδιούσαν στο άκουσμα ενός Seiko των 100.000, 200.000 ή 500.000 ευρώ και άραγε ποιός θα το προτιμούσε τελικά απέναντι σε "swiss made" αντιπάλους (εγώ ναι ,αν τα διέθετα!);
Γι'αυτό -πιθανολογώ- επιλέγει ένα δικό-κατάδικό της δρόμο να συδυάσει τα θετικά (γιατί και οι δύο έχουν θετικά και αρνητικά) από τις δύο τεχνολογίες, δηλ. την ακρίβεια και ανθεκτικότητα των Quartz με την μηχανική αίγλη των αυτόματων ρολογιών!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #703 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 01:31:10 πμ »
Τώρα το αν κάνει λάθος (που κατά την ταπεινοτάτη γνώμη μου κάνει) στον δρόμο που επέλεξε να βαδίσει ....θα το κρίνει η ιστορία!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #704 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 01:37:48 πμ »
Μπορει να ναι κι ετσι,ποιος ξερει.
Η δικη μου ενσταση δεν ειναι κατα του springdrive,αλλωστε δε θεωρω τον εαυτο μου purist ουτε δογματικο.
Σαν φιλος της μαρκας και ορολογοφιλος ομως,δεν μπορω να δικαιολογησω για παραδειγμα τα 7.000$ για ενα spr.drive χρονογραφο οταν αγοραζω με το ιδιο περιπου ποσο 100% μηχανικους χρονογραφους απο μαρκες οπως zenith,JLC,GP.
Ευχαριστως θ αγοραζα springdrive ρολοι μεχρι 1.000-1.500 ευρω,αλλα στο συνολο τους ειναι πολυ υπερτιμολογημενα γι αυτο που προσφερουν(?) ,και ας μη μιλησουμε και για μεταπωληση καλυτερα :-\

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #705 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 04:45:43 μμ »
Η μεταπώληση είναι κάτι που προσωπικά εμένα δεν μ'ενδιαφέρει, αλλά και από μόνη της δεν μου λέει κάτι, δεδομένου πως αυτός ο παράγων δεν αντικατοπτρίζει πάντοτε την ποιότητα και την αξία, αλλά σε μεγάλο βαθμό τις τάσεις τις μόδας, που φέρνει και την ζήτηση!
Οπωσδήποτε τα spring drive  είναι λίγο ή πολύ υπερτιμολογημένα, αλλά πες μου ποιά νέα τεχνολογία (που δεν έχει ακόμα αποσβέσει τα έξοδα έρευνας και εξέλιξης) δεν είναι υπερτιμολογημένη!
Σέβομαι απόλυτα τις μάρκες (και τα προϊόντα τους) που ανέφερες, όμως στην αγορά υπάρχουν άπειρα παραδείγματα υπερτιμολογημένων αυτόματων ρολογιών, που χαίρουν της εκτίμησης του καταναλωτικού κοινού!
Άλλωστε η Seiko δεν κρύβει ή καλλίτερα δεν παραποιεί με σκοπό δόλιο την εικόνα του προϊόντος της, αλλά το διαχωρίζει και από τα Quartz και από τα αυτόματα και μόνο η ιστορία θα κρίνει αν ο δρόμος που ακολουθεί είναι μάταιος!

Φιλικά πάντα!

Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #706 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 05:54:02 μμ »
Νομιζω πως η μεταπωληση ειναι αμεσα συσχετισμενη με την αξια ενος ρολογιου,ειτε αξια πραγματικη(το ιδιο το προιον) ειτε σαν εικονα που χει σχηματισει στην αγορα.
Ετσι κι αλλιως ειμαστε δυο φιλοι της μαρκας που βλεπουμε τα πραγματα διαφορετικα κι απο αλλη οπτικη γωνια,δε χρειαζεται να συμφωνουμε παντα ;) Το πεδιο ειναι ευρυ κι ολες οι γνωμες καλοδεχουμενες.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #707 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 07:10:29 μμ »
H  SEIKO από όσα έχω δει και έχω διαβάσει μέχρι τώρα μπορεί, έχει δηλαδή την τεχνογνωσία αλλά και την ικανότητα, να φτιάξει οποιοδήποτε  μηχανικό η μη ρολόι   σε οποιαδήποτε κατηγορία τιμής. Αυτό λίγοι κατασκευαστές πραγματικά το μπορούν....
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #708 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 07:14:01 μμ »
Η μεταπώληση είναι κάτι που προσωπικά εμένα δεν μ'ενδιαφέρει, αλλά και από μόνη της δεν μου λέει κάτι, δεδομένου πως αυτός ο παράγων δεν αντικατοπτρίζει πάντοτε την ποιότητα και την αξία, αλλά σε μεγάλο βαθμό τις τάσεις τις μόδας, που φέρνει και την ζήτηση!

+1

Νομιζω πως η μεταπωληση ειναι αμεσα συσχετισμενη με την αξια ενος ρολογιου,ειτε αξια πραγματικη(το ιδιο το προιον) ειτε σαν εικονα που χει σχηματισει στην αγορα.

+1

Αυτό θα πει, "ένα κι ένα κάνουν δύο"  ;D

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #709 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 07:18:09 μμ »
Και να προσθέσω την ταπεινή μου άποψη:

ειτε αξια πραγματικη(το ιδιο το προιον) = ~ 30%
ειτε σαν εικονα που χει σχηματισει στην αγορα = ~ 70%

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #710 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 07:52:31 μμ »
μιας και οι ιαπωνες εχουν χασει λιγο τον δρομο στο αυτοματο και ειδικα το κενο κατω απο τα 1000 ευρω να τους κανουμε τον σκυλο καθοδηγητη για "τυφλους"? μπας και ..?
εαν καναμε μια αποστολη σαν φορουμ ρωτωντας τους εαν εχουν στα μεσοπροθεσμα 8) σχεδια τους ενα χρονογραφο κατω των 1000 ευρω,μακαρι εμπνευσμενο απο τον διασημο 6138/39?


ειναι μ@.@κι@ σαν ιδεα ? θα γελανε και οι

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #711 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 08:01:50 μμ »
ενας κατασκευαστης που απλα δεν εχει καβαλησει το καλαμι

μια γκαμα προιοντων τεραστια με αγορες και μοντελα που απευθυνονται σε διαφορετικες αναγκες

με μια ιστορια που απλως .....συνεχιζεται

νομιζω οτι αυτο κανει μια εταιρια μεγαλη αυτη που σεβεται τον καθε καταναλωτη της ξεχωριστα

εμενα που 200-700 ευρω εως και αυτον που θα δωσει 3000-5000 ευρω

μην προσπαθησεται να καταλαβεται το γιαπωνεζικο μυαλο

απλως παρακολουθηστε το και πραγματικα θα σας εντυπωσιασει (spring drive)

για μενα η SEIKO ειναι μια εταιρια που τιμα το ονομα της τα προιοντα της και τον τιμοκαταλογο της ....
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #712 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 08:18:37 μμ »
acidblack off topic με αυτο που ειπα! ::)

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #713 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 08:26:08 μμ »
δεν ειναι καθολου κακη ιδεα....

απεναντιας ειμαι υπερ!!!!  ολες οι εταιριες πληρωνουν χοντρα λεφτα για να αφουγκραστουν τους καταναλωτες

δεν ειναι παραξενη η στροφη της SEIKO σε ποιο πιασαρικα μοντελα σχεδιαστικα για την αγορα της ευρωπης(velatura)

και σε ποιο συντηρητικα για την αγορα της ασιας

πιστευω δε ακραδαντα οτι θα απαντησουν στο e-mail σου

αν και γνωριζοντας λιγο τους ιαπωνες πιστευω οτι θα εκτιμησουν ιδιαιτερα την

προσωπικοτητα μιας ιδιοχειρης επιστολης!

φιλικοτατα

Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #714 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 08:36:10 μμ »
Και να προσθέσω την ταπεινή μου άποψη:

ειτε αξια πραγματικη(το ιδιο το προιον) = ~ 30%
ειτε σαν εικονα που χει σχηματισει στην αγορα = ~ 70%


Εισαι λιγο απαισιοδοξος η μου φαινεται; :D

μιας και οι ιαπωνες εχουν χασει λιγο τον δρομο στο αυτοματο και ειδικα το κενο κατω απο τα 1000 ευρω να τους κανουμε τον σκυλο καθοδηγητη για "τυφλους"? μπας και ..?
εαν καναμε μια αποστολη σαν φορουμ ρωτωντας τους εαν εχουν στα μεσοπροθεσμα 8) σχεδια τους ενα χρονογραφο κατω των 1000 ευρω,μακαρι εμπνευσμενο απο τον διασημο 6138/39?

Αυτη τη στιγμη ειναι λιγο απασχολημενοι με τα kinetic,kinetic directdrive,springdrive,sportura και campura,αλλα να σαι σιγουρος πως αν το θελανε θα το βγαζανε σε μια νυχτα,εχουν τον τροπο... ;)

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #715 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 08:47:14 μμ »
Εισαι λιγο απαισιοδοξος η μου φαινεται; :D

Μπα όχι, απλώς πιστεύω ότι η αξία (κόστος+ποιότητα ή όπως είπες "αξία πραγματική") της συντριπτικής πλειονότητας των ρολογιών φτάνει μέχρι ένα σημείο.
Από κει και πέρα (και μιλάμε για πολύ .. πέρα) είναι η υπεραξία (ή όπως είπες "εικόνα που έχει σχηματίσει στην αγορά") που παίζει δραματικό ρόλο και διαμορφώνει τις τιμές στα ύψη που κυμαίνονται.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #716 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 08:50:54 μμ »
Νομιζω ειναι σωστο το σκεπτικο σου..

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #717 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 12:33:27 πμ »
Τα πάντα σήμερα είναι ....χρηματιστήριο! Δηλαδή η αξία έχει να κάνει με δείκτες(μόδα-ζήτηση:βλέπε Panerai, Hublot κ.α.)  περισσότερο, παρά με ΑΞΙΑ (ουσία)!
Αυτό ισχύει σε όλα τα αγαθά, υλικά και μη, αυτοκίνητα, ρούχα, ρολόγια, οικόπεδα, διασκέδαση, παιδεία κ.ο.κ.!
Το τι μπορεί μία εταιρεία να κατασκευάσει, δεν συμφωνεί απαραιτήτως με το τι ζητά η αγορά(που κατευθύνεται από την διαφήμιση-τάσεις μόδας), οπότε ας μη περιμένουμε από την Seiko να ασχοληθεί με αυτόματα ρολόγια, την στιγμή που οι περισσότεροι αγοραστές με κλειστά μάτια "swiss made"  θα αγόραζαν, είτε θα ήταν καλλίτερα των seiko, είτε χειρότερα!
Σκεφθείτε τον τομέα αυτοκινήτων στην Ελλάδα-Ευρώπη, που και καλλίτερα μοντέλα να παρουσιάσουν ιαπωνικές εταιρείες(βλέπε GT-R, υβριδικά Lexus) ο κοσμάκης πάλι Porsche και Mercedes θα πάει να αγοράσει, γιατί αλλιώς δεν είναι γνώστης της Ιστορίας της Φίρμας από το Τσουφενχάουζεν (έγιναν όλοι γνώστες της ιστορίας ευτυχώς 8)) με όλον τον σεβασμό στο όνομα Porsche!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2008, 12:44:28 πμ από GIOSOU »
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #718 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 12:47:50 πμ »
ενας κατασκευαστης που απλα δεν εχει καβαλησει το καλαμι

μια γκαμα προιοντων τεραστια με αγορες και μοντελα που απευθυνονται σε διαφορετικες αναγκες

με μια ιστορια που απλως .....συνεχιζεται

νομιζω οτι αυτο κανει μια εταιρια μεγαλη αυτη που σεβεται τον καθε καταναλωτη της ξεχωριστα

εμενα που 200-700 ευρω εως και αυτον που θα δωσει 3000-5000 ευρω

μην προσπαθησεται να καταλαβεται το γιαπωνεζικο μυαλο

απλως παρακολουθηστε το και πραγματικα θα σας εντυπωσιασει (spring drive)

για μενα η SEIKO ειναι μια εταιρια που τιμα το ονομα της τα προιοντα της και τον τιμοκαταλογο της ....

+1
...αλλά δεν είναι η μόνη, πολλές εταιρείες(όχι όμως όλες) σέβονται και τιμούν ευλαβικά την Ιστορία τους και κατ'επέκτασιν τους καταναλωτές-πελάτες τους!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #719 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 12:48:58 πμ »
Μπα όχι, απλώς πιστεύω ότι η αξία (κόστος+ποιότητα ή όπως είπες "αξία πραγματική") της συντριπτικής πλειονότητας των ρολογιών φτάνει μέχρι ένα σημείο.
Από κει και πέρα (και μιλάμε για πολύ .. πέρα) είναι η υπεραξία (ή όπως είπες "εικόνα που έχει σχηματίσει στην αγορά") που παίζει δραματικό ρόλο και διαμορφώνει τις τιμές στα ύψη που κυμαίνονται.


+1000
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!