Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1837639 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4340 στις: Απρίλιος 20, 2016, 09:46:55 μμ »
Σε ένα από τα ταξίδια μου στην Ιαπωνία το 2012/2013, με αξίωσε ο Θεός να αποκτήσω το πρώτο μου GS.

Το πρώτο λάθος που έκανα ήταν πριν την αγορά όταν δεν αφιέρωσα το χρόνο και δεν ενημερώθηκα πλήρως για τα μοντέλα της γκάμας GS και τις δυνατότητες αυτών.
Η συνήθης μου πρακτική για να το αντιμετωπίσω αυτό, βέβαια, είναι ότι πάω και διαλέγω ό,τι καλύτερο και ακριβότερο - συμπεριλαμβανομένου της σπανιότητας των υλικών κλπ.

Έτσι έκανα και τότε λοιπόν. Πριν κάνω το ταξίδι είχα μιλήσει λιγάκι με το φιλαράκι μου στην Κορέα, που είναι συλλέκτης Ρόλεξ.
Μου είχε πει: "...Καλά τα GS Spring Drive αλλά το Hi-Beat είναι αυτό που πρέπει να πάρεις..."

Δεν τον άκουσα, κυρίως διότι το Hi-Beat ήταν πιό φθηνό από αυτό που πήρα, κι επίσης διότι αυτό που διάλεξα ήταν σχεδόν το πιό ακριβό όλης της σειράς με κάσα και μπρασελέ από τιτάνιο, crown guards, μοντέλο που δεν το έβρισκες εύκολα. Υπέθεσα πως επειδή είναι το πιό ακριβό μοντέλο της σειράς κι έχει και τιτάνιο, πως θα είναι καλύτερη επιλογή από το 'ταπεινό' (σε όψη) Hi-Beat.


GS SBGA081.

To δεύτερο λάθος ήταν που δεν διάλεξα την έκδοση με το μπεζ dial. Πήρα αυτήν με το σχεδόν-sunburst καφέ.

Το τρίτο και τελευταίο λάθος ήταν που πούλησα το ρολόι ενάμιση χρόνο μετά, στη Σιγκαπούρη. Δεν μετανοιώνω, διότι για να πας σε πιό ψηλά μοντέλα από άλλους κατασκευαστές πρέπει να κάνεις θυσίες (ή να μαζεύεις ρολόγια που δεν φοράς συχνά + ταυτόχρονα να περιμένεις αρκετούς μήνες). Όμως ένα GS δεν είναι το όποιο τυχαίο ρολόι, και δη το συγκεκριμένο.

Η σχεδιαστική τους γραμμή σε μπρασελέ και κάσα σηκώνει συζήτηση, και αυτό ξεγελά.
Δεν έχω ρωτήσει κόσμο εκεί στην Ασία για το πόσο ακριβώς δημοφιλή είναι τα GS Quartz, την επόμενη φορά που θα περάσω μία βόλτα όμως θα το ψάξω.

Οι Ιάπωνες είναι δύσκολοι να τους καταλάβει κανείς. Θέλει χρόνο αυτή η διαδικασία. Στον αντίποδα βέβαια, είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσα.







Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4341 στις: Απρίλιος 21, 2016, 12:57:57 πμ »
Μυστικο ειναι;
590€ αρχικη.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εξαιρετικα απαραδεκτη τιμη

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4342 στις: Απρίλιος 21, 2016, 07:16:22 πμ »
Δε νομιζω οτι θα το αγοραζα ποτε, αλλα δε συμφωνω οτι η τιμη ειναι εξαιρετικα απαραδεκτη.
Εχεις ενα ρολοι πολυ καλης ποιοτητας, με πολυ ομορφο μπρασελε, το οποιο εχει solar, alarm, perpetual, chronograph, 100m, βιδωτη κορωνα, ζαφειρι, αντιανακλαστικη επιστρωση.......τι αλλο να γραψω;;;
Κατσε και βαλε με το νου σου ποσα θα ζητουσε για ενα αντιστοιχο ρολοι μια tissot, longines ακομα και certina.
Το εγραψε πολυ ωραια και ο Χαρης σε ενα προηγουμενο ποστ.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4343 στις: Απρίλιος 21, 2016, 07:51:55 πμ »
Φανταζομαι οτι απευθυνεται σε αυτους που ξερουν να εκτιμησουν τοσο τα quartz, οσο και την ιδια τη σεικο.
Υπαρχουν ανθρωποι, κυριως σε χωρες της Ανατολης, που ειναι πολυ πιο "αρρωστοι" απο εμας με το ρολοι.
Εχουν εντρυφησει σε αυτο κι ενδεχομενως να ειναι σε θεση να εκτιμησουν καλυτερα αυτα τα οποια ο Κωστας προανεφερε.(ποιοτητα, ακριβεια, αντοχη)
Εμεις το βλεπουμε πιο επιφανειακα, δηλαδη ρολοι=αυτοματο. Τρια 100αρικα εχουμε στην τσεπη και λεμε "ψαχνω για ρολοι και μαλιστα αυτοματο. Τι μου προτεινετε;"
Απ' οτι φαινεται, δεν ειναι για ολους ετσι.
Χαρακτηριστικο παραδειγμα απο σημερινη τσαρκα στο κεντρο.
Πανεμορφο ρολοι, φοβερη κατασκευη και ποιοτητα. Ξεχωριζε αναμεσα σε πολλα στη βιτρινα. Οταν ομως μου ειπε την τιμη, το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα, ηταν τι αυτοματο θα μπορουσα να παρω στα λεφτα αυτα.






Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Και) Σε αυτή την κατηγορία χρημάτων η seiko πιστεύω "βάζει τα γυαλιά" σε πολλούς εκ των ανταγωνιστών της, δεν ψάχνουν όλοι το αυτόματο κακά τα ψέματα (κοιτάτε πιο έξω, όχι μόνο μέσα στα φόρουμ) η ποιότητα είναι χειροπιαστη και μόνο από κοντά μπορείς να την καταλάβεις.

Αυτό που ένιωσες όταν ήρθες σε επαφή με το συγκεκριμένο solar chrono το ένιωσα μερικούς μήνες πιο πίσω όταν έπιασα στα χέρια μου και δοκίμασα το παρακάτω kinetic gmt και φυσικά χωρίς δεύτερη σκέψη αποκτήθηκε και μάλιστα είναι από τα ρολόγια που φαίνεται εκτός του απίστευτου φινιρίσματος ότι έχουν φτιαχτεί για να αντέξουν στο χρόνο.





 















''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4344 στις: Απρίλιος 21, 2016, 08:22:50 πμ »
(Και) Σε αυτή την κατηγορία χρημάτων η seiko πιστεύω "βάζει τα γυαλιά" σε πολλούς εκ των ανταγωνιστών της, δεν ψάχνουν όλοι το αυτόματο κακά τα ψέματα (κοιτάτε πιο έξω, όχι μόνο μέσα στα φόρουμ) η ποιότητα είναι χειροπιαστη και μόνο από κοντά μπορείς να την καταλάβεις.

Αυτό που ένιωσες όταν ήρθες σε επαφή με το συγκεκριμένο solar chrono το ένιωσα μερικούς μήνες πιο πίσω όταν έπιασα στα χέρια μου και δοκίμασα το παρακάτω kinetic gmt και φυσικά χωρίς δεύτερη σκέψη αποκτήθηκε και μάλιστα είναι από τα ρολόγια που φαίνεται εκτός του απίστευτου φινιρίσματος ότι έχουν φτιαχτεί για να αντέξουν στο χρόνο.





 
















Γιωργο στο εχω ξαναπει,ειναι υπεροχο!!!
Πολυ-πολυ ομορφο!!! =D> =D> =D>
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4345 στις: Απρίλιος 21, 2016, 08:24:52 πμ »
Γιωργο στο εχω ξαναπει,ειναι υπεροχο!!!
Πολυ-πολυ ομορφο!!! =D> =D> =D>
Και φαντάσου Σπύρο ότι οι φώτο το αδικούν....Καλημέρα.!!!
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4346 στις: Απρίλιος 21, 2016, 08:26:48 πμ »
Και φαντάσου Σπύρο ότι οι φώτο το αδικούν....Καλημέρα.!!!

Καλημερα Γιωργο!! κανονισε να το δουμε απο κοντα, ευκαιρια να τα πουμε  ;)
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4347 στις: Απρίλιος 21, 2016, 08:27:56 πμ »
Καλημερα Γιωργο!! κανονισε να το δουμε απο κοντα, ευκαιρια να τα πουμε  ;)
Ωραία θα ήταν....κάποια στιγμή θα το καταφέρουμε. ;)
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4348 στις: Απρίλιος 21, 2016, 09:05:25 πμ »
(Και) Σε αυτή την κατηγορία χρημάτων η seiko πιστεύω "βάζει τα γυαλιά" σε πολλούς εκ των ανταγωνιστών της, δεν ψάχνουν όλοι το αυτόματο κακά τα ψέματα (κοιτάτε πιο έξω, όχι μόνο μέσα στα φόρουμ)....

Σωστό αυτό!
Όπως και αυτά που είπες παραπάνω.
Τα ίδια ισχύουν και για τους τόνους που είναι ρολόγια "εργαλεία".


Όμως, στην κατηγορία gs quartz (από την οποία ξεκίνησε η κουβέντα) τα πράγματα είναι διαφορετικά αφού ασφαλώς δεν υπάρχουν άνθρωποι που να δίνουν 2.000-3.000€ για ρολόγια με μπαταρία, όσο και αν αυτά είναι καλοφτιαγμένα.









Παρακάτω,

SRPA17J2
Stainless Steel Case and Band
Sapphire Crystal
Case diameter 40.6mm
10 bar W.R.







SRK033P1
Stainless Steel Case and Band
Sapphire Crystal
Case diameter 38.2 mm
3 bar W.R.



http://www.seikowatches.com/collections/premier/index.html












SBGR103 GINZA Premium Boutique Limited Edition 30
SS, 42,0 на 13,1 мм






https://store.seikowatches.com/jp_ja/detail.html?id=6608




Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4349 στις: Απρίλιος 21, 2016, 09:24:41 πμ »
Δε νομιζω οτι θα το αγοραζα ποτε, αλλα δε συμφωνω οτι η τιμη ειναι εξαιρετικα απαραδεκτη.
Εχεις ενα ρολοι πολυ καλης ποιοτητας, με πολυ ομορφο μπρασελε, το οποιο εχει solar, alarm, perpetual, chronograph, 100m, βιδωτη κορωνα, ζαφειρι, αντιανακλαστικη επιστρωση.......τι αλλο να γραψω;;;
Κατσε και βαλε με το νου σου ποσα θα ζητουσε για ενα αντιστοιχο ρολοι μια tissot, longines ακομα και certina.
Το εγραψε πολυ ωραια και ο Χαρης σε ενα προηγουμενο ποστ.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οτι ειναι ωραιο ρολοι -  εργαλείο, ειναι.
Ριξε ομως μια ματια στις τιμες του εξωτερικο κ Ελλαδα κ θα καταλαβεις τι εννοω

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4350 στις: Απρίλιος 21, 2016, 09:46:04 πμ »
Αν εκει πηγαινε το "εξαιρετικα απαραδεκτη", συμφωνω μαζι σου.
Εγω νομιζα οτι το ειπες σε σχεση με τα οσα προσφερει το ρολοι.
Εννοειται οτι απο Ελλαδα δεν αγγιζεις, δεν ακουμπας.
590€ εδω, 290€ στο mywatcheshub και 223€ στο dutyfreeisland. (out of stock μεν, 223 δε. Καποια στιγμη θα το φερει για οποιον ενδιαφερεται)

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4351 στις: Απρίλιος 21, 2016, 10:27:06 πμ »
Σαφως, το ρολοι ειναι εργαλειο και μη σου πω το ζαχαρωνω. Αλλα η τιμη που σου ειπε... ελεος.
Ξεχασες να πεις και για το ζαφειρι πανω στην κορωνα  :)

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4352 στις: Απρίλιος 21, 2016, 11:32:38 πμ »
...  ασφαλώς δεν υπάρχουν άνθρωποι που να δίνουν 2.000-3.000€ για ρολόγια με μπαταρία, όσο και αν αυτά είναι καλοφτιαγμένα.

...
Συγνώμη για τη δικιά μου υπογράμμιση Σπύρο αλλά η πληροφόρηση που έχω δεν είναι καθόλου έτσι. Αλλά ούτε και από ιδίαν αντίληψη.

Νομίζω ότι πολλοί από εμάς εδώ στο φόρουμ ζούμε σ' ένα μικρόκοσμο*** (εγώ το λέω MyWatch-Matrix) που δεν έχει καμιά σχέση με την πραγματικότητα. Περισσότερο δε στο εξωτερικό. Ενδεικτικά να σου αναφέρω το παλιό μου αφεντικό στην Αυστρία που φορούσε GS quartz καθώς και η ελβετίδα γυναίκα του που φορούσε citizen quartz. Και σίγουρα δεν τους έλειπαν τα λεφτά.

Και για να ξανάρθω στο θέμα του MyWatch-Matrix σκέψου ότι οι περισσότεροι από μας κολλήσαμε εδώ στο forum γιατί βρήκαμε του ομοίους μας στο ΨΩΝΙΟ για ακριβά ελβετικά. Όμως είμαστε μειοψηφία της μειοψηφίας ακόμα κι αν η συνασχόληση μας δίνει μια ψευδαίσθηση απαλλαγής από την σκέψη της υπερβολής.


*** Δεν βγάζω τον εαυτό μου από αυτόν το μικρόκοσμο.   :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2016, 11:48:26 πμ από kosdome6 »
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4353 στις: Απρίλιος 21, 2016, 12:46:39 μμ »


Ξεχασες να πεις και για το ζαφειρι πανω στην κορωνα  :)
Στη στεφανη εννοεις.....
Σωστο κι αυτο. Ακομα ενα υπερ.


Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4354 στις: Απρίλιος 21, 2016, 12:54:43 μμ »
Κωστή, πολύ εύστοχο το "MyWatch-Matrix"!  :up:

Έλα όμως που δεν είναι μόνο θέμα mywatch..
Ψάχνοντας, τουλάχιστον στον διαδικτυακό χώρο, τα μηχανικά καλύπτουν το 90% του ενδιαφέροντος, ίσως και περισσότερο, αν δούμε πόσες λίγες συζητήσεις ανοίγουν για τα gs quartz (ας θυμόμαστε ότι πάντα μιλάμε για αυτά).

Από κάποιες τέτοιες συζητήσεις που διάβασα, είδα ότι και αλλού εκφράζονται με δυσπιστία για το ποιοί τα παίρνουν και μόνο ελάχιστοι δηλώνουν ότι έχουν προχωρήσει σε απόκτησή τους και ότι είναι πολύ ευχαριστημένοι (και βέβαια δέχονται "συγχαρητήρια" των άλλων που ΠΟΤΕ δεν τα παίρνουν..  :lol:).



Πάντως, δεν ξέρω, μου κάνει εντύπωση και γιαυτό αναρωτιέμαι.  ;)

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4355 στις: Απρίλιος 21, 2016, 01:49:53 μμ »
Χα χα χα ... Μου θύμισε την επικρατούσα αντίληψη που ίσχυε παλιότερα στην Ελλάδα με τα αυτοκίνητα με αυτόματο κιβώτιο  ... όποιος οδηγούσε αυτόματο αμάξι δεν ήταν καλός οδηγός ...!!!

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4356 στις: Απρίλιος 21, 2016, 02:49:44 μμ »
Χα χα χα ... Μου θύμισε την επικρατούσα αντίληψη που ίσχυε παλιότερα στην Ελλάδα με τα αυτοκίνητα με αυτόματο κιβώτιο  ... όποιος οδηγούσε αυτόματο αμάξι δεν ήταν καλός οδηγός ...!!!

Γιατι ; ηταν;  :jg: :jg: :jg:
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4357 στις: Απρίλιος 21, 2016, 02:54:03 μμ »

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4358 στις: Απρίλιος 21, 2016, 03:03:24 μμ »

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #4359 στις: Απρίλιος 21, 2016, 05:35:26 μμ »
Ο δικός μου διευθυντής φοράει σιτιζεν, οι μισοί μου φίλοι αυτοί δηλαδή που φοράνε ρολόι φοράνε μπαταρίας από μάρκες ρούχων κατά βάση και τώρα τελευταία τα oozzoo, όσα στέλεχοι έχω γνωρίσει από κοντά κατά πλειοψηφία φοράνε παλιά tag heuer πάλι μπαταρίας, γενικώς ο κόσμος που δεν έχει ψύχωση με το αξεσουάρ γενικά σιγά μην κάθεται και κουρδιζει, ο μόνος που έχει καλά ρολογια από τον δικό μου κύκλο είναι ένας θείος μου που έχει ένα μπουλγκαρι μπαταρίας και ένα Καλατράβα βασερον μηχανικό το οποίο πρέπει να είναι 36 38 και τα δύο ντρες φυσικά, τα οποία ίσως τα πάρω κάποια στιγμή... Κατά τα άλλα τον μοναδικό που θυμάμαι ήταν τον παππού μου που στον ύπνο του πάντα έβγαζε το ρολόι του το άφηνε δίπλα στο κομοδίνο και κάθε δεύτερο πρωινό πριν το φορέσει το κουρδιζε... και γενικώς το θεωρούσε κομμάτι του... Από κει και ήρθε το μικρόβιο... και φυσικά Όταν δεν το φόραγε είχε ένα doxa τσέπης με μαρμάρινο dial πάνω του... δε οι κοπέλες που γνωρίζω φοράνε ότι διαφημιστικό ρολόι υπάρχει χαχαχαχαχαχαχα

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!