Αποστολέας Θέμα: TISSOT – Tradition G15.561  (Αναγνώστηκε 5891 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ovabus

• 34mm case
    • Προφίλ
TISSOT – Tradition G15.561
« στις: Μάιος 13, 2011, 11:12:30 πμ »
Καλημερα,

σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω το συγκεκριμενο ρολοι
( φαινεται και εδω: http://www.tissot.ch/?mod_collections/action_getsubfamilies/colid_0005/famid_/refid_T063_637_16_037_00 )

Υπαρχει καποιο αλλο μοντελο σαν αυτο (αναλογικο με perpetual calendar) αλλης εταιρειας που θα μπορουσα να κοιταξω (και σε αυτο το ευρος τιμης, δηλαδη το πολυ μεχρι 500 ευρω) ?
Επισης : Το ρολοι ειναι απο τα νεα μοντελα της Tissot και ανακοινωθηκε πριν 2 μηνες περιπου στη σχετικη εκθεση. Γενικα, ποτε θεωρειται οτι θα ειναι διαθεσιμο στην Ελλαδα ?

Ευχαριστω!  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2011, 11:20:07 πμ από ovabus »

Αποσυνδεδεμένος SYZo

• 40mm case
    • Προφίλ
Απ: TISSOT – Tradition G15.561
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 13, 2011, 11:36:33 πμ »
http://www.princetonwatches.com/shop/BL5250-02L.asp
σαν μηχανισμος ειναι καλυτερος και το ροιλοι ειναι απο τιτανιο

Αποσυνδεδεμένος blackbird

• Tourbillion
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 13, 2011, 11:45:16 πμ »
Ό,τι ανακοινώνεται στη Βασιλεία (ή στη Γενεύη) συνήθως βγαίνει στην αγορά μετά το Σεπτέμβρη. Σπανιότερα από το καλοκαίρι.

jim teo

• Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 13, 2011, 11:45:33 πμ »
500,00€ για quartz;Για ξανασκέψου το......................

Αποσυνδεδεμένος ovabus

• 34mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 13, 2011, 11:52:35 πμ »
500,00€ για quartz;Για ξανασκέψου το......................

Χμμ...οι αναφορες λενε για "κοστος κατω απο 500 ευρω", δεν ξερω ποσο ακριβως θα ειναι.

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος

• 40mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 13, 2011, 11:53:13 πμ »
Δες και αυτό
http://www.seikowatches.com/products/premier/kinetic_p/snp019p1.html
και όλη τη σειρά
http://www.seikowatches.com/products/premier/kinetic_p.html
Seiko, ποιοτικό, εμφανήσιμο, 100μ., ζαφείρι, αρκετά χρώματα και επιλογή με λουράκι επίσης  :)
ίσως με έρευνα να το βρίσκεις στην τιμή σου
Καλή έρευνα  ;)

Αποσυνδεδεμένος ovabus

• 34mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 13, 2011, 11:55:13 πμ »
http://www.princetonwatches.com/shop/BL5250-02L.asp
σαν μηχανισμος ειναι καλυτερος και το ροιλοι ειναι απο τιτανιο

Χμμμ..πολυ ενδιαφερων...Εψαξα σε oroloi.gr και σε Toptime.gr και δεν υπαρχει. Μηπως ξερεις καποιο Ελληνικο online-shop να ριξω μια ματια ?

Αποσυνδεδεμένος SYZo

• 40mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 13, 2011, 11:59:12 πμ »
υπηρχε στο oroloi.gr ομως επειδη ειναι παλιοτερο μοντελο προφανως δεν το φερνουν πια. φιλε μου απο το ebay θα το βρεις γυρω στα 150 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος ovabus

• 34mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 13, 2011, 01:23:32 μμ »
Μαλλον θα περιμενω το Tissot απο Σεπτεμβριο. Ευχαριστω ολους.  :)

Αποσυνδεδεμένος deep

• Just Registered
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 13, 2011, 11:39:08 μμ »
Επειδή ενδιαφέρθηκα και εγώ για το συγκεκριμένο Tissot, να σε ενημερώσω ότι η αρχική του είναι γύρω στα 350€ με λουράκι και 390€ με μπρασελέ (το οποίο είναι παράξενο οπτικά). Πιστεύω ότι με την έκπτωση θα διατίθεται κάτω από 300€. θα περιμένω όμως να το δω ζωντανά και εμένα για Σεπτέμβρη μου είπαν.

Αποσυνδεδεμένος ovabus

• 34mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 14, 2011, 12:04:41 πμ »
Επειδή ενδιαφέρθηκα και εγώ για το συγκεκριμένο Tissot, να σε ενημερώσω ότι η αρχική του είναι γύρω στα 350€ με λουράκι και 390€ με μπρασελέ (το οποίο είναι παράξενο οπτικά). Πιστεύω ότι με την έκπτωση θα διατίθεται κάτω από 300€. θα περιμένω όμως να το δω ζωντανά και εμένα για Σεπτέμβρη μου είπαν.

Κι εγω δυσκολα το φανταζομαι με μπρασελε. Παντως, αν και fan των μηχανικων, κατι εχω παθει με το συγκεκριμενο... :)
Σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Αποσυνδεδεμένος ovabus

• 34mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 04:19:48 μμ »
Καλησπερα,

μηπως το ειδε καποιος live να μας πει εντυπωσεις ?

Αποσυνδεδεμένος deep

• Just Registered
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 12:41:09 πμ »
Βλέπω δεν το ξέχασες... ;)
Ούτε κι εγώ :D
Δεν ήρθε ακόμη. Η Tissot Ελλάς (Swatch Group) λέει κάτι για καθυστέρηση στην παραγωγή κ.λ.π. Καλά Χριστούγεννα και αν.... :(
Σε γερμανικά Site πωλείται προς 335 €
Στο e-bay ένα αμερικανάκι από Μασσαχουσέτη το δίνει 290 δολλάρια.
Κατάστημα στην Αθήνα είπε με την μία 280 €, όταν έρθει (-20%, από την αρχική τιμή 350 €).
Άντε να ρωτήσω κι εγώ κάτι: λευκό με καφέ λουράκι (το δαμασκηνί λουράκι που βλέπεις στην αναζήτηση φωτο στο google ξέχνα το) ή μαύρο με μαύρο λουράκι; Στο λευκό φαίνονται καλύτερα οι λεπτομέρειες του dial, τα σε διαφορετικό ύψος sub-dial, αλλά σαν να χάνονται οι πολλοί ασημί δείκτες στο λευκό.Στο μαύρο οι δείκτες θα φαίνονται καλύτερα, αλλά το άσπρο πλαίσιο στο τόξο της ημερομηνίας δείχνει σαν γέλιο σε ολοστρόγγυλο προσωπάκι.     
Ας έρθει και στο χέρι θα δείξει............

Αποσυνδεδεμένος ovabus

• 34mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 12:49:48 πμ »
Βλέπω δεν το ξέχασες... ;)

Οχι...δεν το ξεχασα!!  :)

Παράθεση
Κατάστημα στην Αθήνα είπε με την μία 280 €, όταν έρθει (-20%, από την αρχική τιμή 350 €).

Δεν'κακο...

Παράθεση
Άντε να ρωτήσω κι εγώ κάτι: λευκό με καφέ λουράκι (το δαμασκηνί λουράκι που βλέπεις στην αναζήτηση φωτο στο google ξέχνα το) ή μαύρο με μαύρο λουράκι; Στο λευκό φαίνονται καλύτερα οι λεπτομέρειες του dial, τα σε διαφορετικό ύψος sub-dial, αλλά σαν να χάνονται οι πολλοί ασημί δείκτες στο λευκό.Στο μαύρο οι δείκτες θα φαίνονται καλύτερα, αλλά το άσπρο πλαίσιο στο τόξο της ημερομηνίας δείχνει σαν γέλιο σε ολοστρόγγυλο προσωπάκι.     
Ας έρθει και στο χέρι θα δείξει............

Νομιζω οτι το λευκο ειναι πιο ομορφο, στο μαυρο μαλλον θα "χανει" απο την ομορφια του. Οσο για το δαμασκηνι λουρακι, γιατι να το ξεχασω ??  :)

Αποσυνδεδεμένος deep

• Just Registered
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 05:04:24 μμ »
Το συγκεκριμένο λουράκι φαίνεται πως χρησιμοποιήθηκε για τις φωτο μονάχα. Στο επίσημο site της Tissot το δείχνει καφέ. (ομάδα Τ-Collection, σειρά tradition, προς το τέλος της tradition ). Βέβαια αυτό δεν σε εμποδίζει -αν το βρεις σαν χρώμα- να το βάλεις μετά. Επίσης η φωτο με το λευκό καντράν στο google είναι ξεκάθαρα ρετουσαρισμένη. Αν θες πραγματικά να δεις πως θα φαίνονται τα δύο μοντέλα κοίτα στο site της Tissot. 

Αποσυνδεδεμένος ovabus

• 34mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 05:28:09 μμ »
Το συγκεκριμένο λουράκι φαίνεται πως χρησιμοποιήθηκε για τις φωτο μονάχα. Στο επίσημο site της Tissot το δείχνει καφέ. (ομάδα Τ-Collection, σειρά tradition, προς το τέλος της tradition ). Βέβαια αυτό δεν σε εμποδίζει -αν το βρεις σαν χρώμα- να το βάλεις μετά. Επίσης η φωτο με το λευκό καντράν στο google είναι ξεκάθαρα ρετουσαρισμένη. Αν θες πραγματικά να δεις πως θα φαίνονται τα δύο μοντέλα κοίτα στο site της Tissot. 

Να σου πω την αληθεια, μαλλον η του Google πρεπει να ειναι η "σωστη", στο site της Tissot φαινεται σαν ψευτικο...Εμενα μου αρεσει η δευτερη version (αυτη στο Tissot site) αλλα δε νομιζω οτι τελικα ετσι θα φαινεται το ρολοι. Τεσπα, αν εχεις καποιο αλλο νεοτερο, ξερεις... ;)

Αποσυνδεδεμένος gld

• 38mm case
  • Live to fly...
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 11:07:01 πμ »
Απλά πανέμορφο!

Τί κι αν είναι quartz... μπήκε ήδη στη λίστα με τα "προσεχώς" (σε λευκό με καφέ λουράκι)!

Αποσυνδεδεμένος ovabus

• 34mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 11:15:55 πμ »
Απλά πανέμορφο!

Τί κι αν είναι quartz... μπήκε ήδη στη λίστα με τα "προσεχώς" (σε λευκό με καφέ λουράκι)!

Πραγματι! Κι εμενα παντως, το "quartz" εχει αρχισει να μη με ενοχλει... :)

Αποσυνδεδεμένος gld

• 38mm case
  • Live to fly...
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 11:21:30 πμ »
Πραγματι! Κι εμενα παντως, το "quartz" εχει αρχισει να μη με ενοχλει... :)

Δεν είμαι της λογικής ότι quartz = κακό, αυτόματο = καλό.

Υπάρχουν quartz που συνολικά είναι απείρως πιο καλά και αξιόπιστα από φτηνιάρικα αυτόματα της σειράς. Επίσης, ανάλογα τις διαστάσεις του, μπορεί να είναι και ένα πολύ καλό δώρο σε κοπέλα  ;)

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

• FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 12:52:00 μμ »
Δεν είμαι της λογικής ότι quartz = κακό, αυτόματο = καλό.

Υπάρχουν quartz που συνολικά είναι απείρως πιο καλά και αξιόπιστα από φτηνιάρικα αυτόματα της σειράς. Επίσης, ανάλογα τις διαστάσεις του, μπορεί να είναι και ένα πολύ καλό δώρο σε κοπέλα  ;)

Θα συμφωνήσω πάρα πολύ! Όποιες θέσεις κι αν έχουμε λόγω φιλοσοσφίας του δικού μας -αλλά και των ξένων- φόρουμ, το quartz έπιασε μισόν αιώνα ζωής, είτε δε μας αρέσει είτε όχι, προσέφερε πολύ περισσότερες λύσεις παρά προβλήματα στον καταναλωτή...
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!