Αποστολέας Θέμα: αγορα ρολογιού έως 300€  (Αναγνώστηκε 23691 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1119
    • Προφίλ
αγορα ρολογιού έως 300€
« στις: Μάιος 08, 2011, 01:11:17 πμ »
Καλησπέρα!Είμαι καινούριος στο φορουμ και καινούριος σε αυτό το μαγικό κόσμο του ρολογιού,που ομολογώ ότι μου ήταν εντελώς άγνωστος..θέλω να αγοράσω ένα ρολόι όχι για καθημερινή χρήση,πιο πολύ για κάποια έξοδο, μιας και άσχετος όπως ήμουν είχα αγοράσει παλιότερα 2 fashion watches και τα χρησιμοποιώ ως καθημερινά τώρα για να κάνω απόσβεση.. ;D κοίταξα τα θέματα που αφορούν αγορά σε αυτές τις τιμές.Γενικά απ'όσα κατάλαβα οι εταιρίες που αξίζει να κοιτάξω είναι tissot,hamilton,citizen και seiko..δεδομένου ότι το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι μικρό,θα προτιμούσα να πάρω κάτι σε quartz και να αφήσω το αυτόματο για την ορκωμοσία μου του χρόνου που τελιώνω τη σχολή,ώστε να έχω και περισσότερες επιλογές..ψάχνω κάτι σε μπρασελέ,με μαύρο καντράν,απο 40 mm και πάνω διάμετρο και κατά προτίμηση με χρονογράφο..
μέχρι τώρα αυτά που έχω ξεχωρίσει είναι τα εξής:

http://www.e-oro.gr/index.php?target=products&product_id=33227

http://www.e-men.gr/citizen-eco-drive-mens-watch-bl8097-52e-c_123-p_17098

http://www.e-men.gr/invicta-signature-leviathan-mens-chrono-7265-c_66-p_19517

Αν κάποιος είναι κάτοχος κάποιου από αυτά θα εκτιμούσα γνώμες,όπως βέβαια και προτάσεις για άλλα σε αυτές τις τιμές..
Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη αν σας κούρασα..




Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: αγορα ρολογιού έως 300€
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 08, 2011, 01:38:55 πμ »
Καλημέρα φίλε και καλωσήρθες στο forum.

Από τα 3 ρολόγια που παραθέτεις, προσωπικά θα προτιμούσα το Tissot. Έχω το PRC200 Chronograph σε αυτόματο και είναι πολύ ποιοτικό για τα χρήματά του, υποθέτω το ίδιο θα ισχύει και για την quartz έκδοση.

Μπορείς επίσης να κοιτάξεις σε SEIKO (παράδειγμα http://www.e-men.gr/seiko-alarm-mens-chronograph-watch-snac07p1-c_107-p_9562) ή και σε Orient στα οποία μπορείς να βρεις πολύ καλά μοντέλα και μάλιστα αυτόματα   ;) (http://www.orientuhren.de/)


Αποσυνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1119
    • Προφίλ
Απ: αγορα ρολογιού έως 300€
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 08, 2011, 01:03:03 μμ »
Καλημέρα!Σ'ευχαριστώ κατ'αρχάς για την γρήγορη απάντηση.Το seiko που μου έδειξες είναι αρκετά όμορφο,νομίζω κατάλαβες πάνω κάτω τι ψάχνω.Τα orient, μιας και όπως προανέφερα δεν είμαι πολύ σχετικός με το αντικείμενο, δεν τα γνωρίζω σαν εταιρία.Έχει καλή φήμη;Το ίδιο αναρωτιέμαι και για την invicta, της οποίας μου άρεσε το ρολόι που έχω στο πρώτο ποστ.Το tissot όπως είπες και εσύ φαίνεται αρκετά value for money οπότε μέχρι τώρα είναι η πρώτη επιλογή..

υ.γ. το αυτόματο δεν το σκέφτομαι πολύ σαν επιλογή, μιας και τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι λίγα και δεν θα το φοράω καθημερινά οπότε είναι κρίμα να κάθεται..αν και δεν κρύβω πως το monster της seiko μου είχε μπει στο μάτι και ίσως το χτυπησω από ebay αργότερα.  ;D

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: αγορα ρολογιού έως 300€
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 08, 2011, 01:16:22 μμ »
Καλησπέρα και πάλι.

Τα Orient είναι αρκετά καλά για τα χρήματά τους και μπορείς να βρεις αρκετά reviews και ιδέες στο forum σχετικά με αυτά. Για την invicta δεν έχω άποψη. Για το monster της seiko δεν μπορώ παρά να σου πω... βουρ στον πατσά αν το σκέφτεσαι  ;D ;D Ψάξε και σχετικά posts στο forum να δεις γνώμες για το συγκεκριμένο ρολόι.

Επίσης, το ότι ένα ρολόι είναι αυτόματο δεν έχει σε καμία περίπτωση να κάνει με το αν θα το φοράς καθημερινά. Αν εννοείς ότι φοβάσαι τη φθορά, η γνώμη μου είναι πως στα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να βρεις αυτόματο που να είναι και αρκετά στιβαρό ώστε να το φοράς συνέχεια και να το χαίρεσαι. Καλό ψάξιμο κι εδώ είμαστε να βοηθήσουμε κι άλλο. Αν ο χρονογράφος δεν είναι must, δες και αυτό http://www.e-men.gr/citizen-automatic-mens-watch-nj0011-01e-c_123-p_18311 και παρόμοιά του  ;)

Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: αγορα ρολογιού έως 300€
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 08, 2011, 01:34:01 μμ »
Μπρασελέ, μαύρο dial (καντράν), 43mm, power reserve, αυτόματο, 200€ και πολύ αξιόπιστο:
Orient CFM00001B το οποίο βγαίνει και με πορτοκολί στεφάνη;)


Αποσυνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1119
    • Προφίλ
Απ: αγορα ρολογιού έως 300€
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 08, 2011, 02:58:07 μμ »
Φίλε rugged,το ρολόι που παραθέτεις είναι αρκετά όμορφο οφείλω να ομολογήσω..το citizen η αλήθεια είναι ότι δεν το σκεφτομαι μιας και δεν έχει μπρασελέ που είναι βασικό γι'αυτό που ψάχνω.Μην λιθοβολήσετε αν πω κοτσάνα,απλά νόμιζα ότι τα αυτόματα δεν είναι καλό για το μηχανισμό να τα αφήνεις καιρό χωρίς να τα φοράς,γι'αυτό και τα απέκλεια για τη χρήση που θέλω..ίσως λέω βλακεία..να πω την αμαρτία μου,όταν κοίταζα τα αυτόματα κόλλησα εκτός από το monster που είναι προσιτό σε τιμη στα εξής 2:
http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=11999
http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=18706
Πώς σας φαίνονται;;Ξέρει μάπως κανείς τιμές αντιπροσωπείας, ώστε να δω πόσο πέφτει με ένα 25-30% που διάβασα ότι συνηθίζεται, και αν το δεύτερο βγαίνει και με μπρασελέ;;

Αποσυνδεδεμένος SYZo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 426
    • Προφίλ
Απ: αγορα ρολογιού έως 300€
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 08, 2011, 03:21:52 μμ »
φιλε μου καλησπερα.. το πρωτο που εδειξες μου αρεσει πολυ και μπορω να πω πως ειναι μια απο τις επιλογες μου.
προσφατα αγορασα το seiko skx007 http://www.chronograph.com/store/catalog/products/SKX007J-P.jpg
εχει μαυρο καντραν και μπορεις να το βρεις στα μισα χρηματα απο αυτα που διαθετεις
το tissot που μας εδειξες ειναι πολυ ομορφο.. δες και τα citizen , ως κάτοχος 2 ecodrive μπορω να πω μονο τα καλητερα
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2011, 03:30:58 μμ από SYZo »

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: αγορα ρολογιού έως 300€
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 08, 2011, 04:05:45 μμ »
σ`αυτα τα χρηματα tissot `η seiko
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1119
    • Προφίλ
Απ: αγορα ρολογιού έως 300€
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 08, 2011, 05:22:40 μμ »
Κατ'αρχάς ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας,είναι σημαντική η βοήθεια από άτομα που ξέρουν περισσότερα από σένα..τα citizen με τον eco drive μου έχουν κινήσει την περιέργεια και ψάχομαι σ'αυτά.το μόνο αρνητικό που τους βρίσκω είναι ότι δεν είναι ζαπφείρι το κρύσταλλο.το hamilton khaki eto είναι όντως απίστευτο ρολόι απλά σκέφτομαι αξίζει να δώσεις 400+ € ενώ με τα ίδια ή λιγότερα χρήματα μπρείς να πάρεις το tissot prc200 quartz ή ενα citizen eco drive KAI το seiko monster ή κάποιο άλλο παρόμοιο μηχανικό;; ???

υ.γ.φίλε gld τώρα είδα ότι το citizen που μου είχες προτείνει βγαίνει και σε μπρασελέ.. :)

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
    • Exemplary Ρasual Dating - Real Women
Απ: αγορα ρολογιού έως 300€
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 08, 2011, 05:33:41 μμ »
το hamilton khaki eto είναι όντως απίστευτο ρολόι απλά σκέφτομαι αξίζει να δώσεις 400+ € ενώ με τα ίδια ή λιγότερα χρήματα μπρείς να πάρεις το tissot prc200 quartz ή ενα citizen eco drive KAI το seiko monster ή κάποιο άλλο παρόμοιο μηχανικό;; ???



Βεβαια αξιζει!

Αποσυνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1119
    • Προφίλ
Απ: αγορα ρολογιού έως 300€
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 08, 2011, 07:29:12 μμ »
Βεβαια αξιζει!
είχα αρχίσει να πιστεύω ότι όντως αξίζει αλλά μόλις είδα ότι έχει κάνει λάθος στο site αυτό και είναι quartz τα 2 συγκεκριμένα οπότε δεν είμαι σίγουρος..

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
    • Exemplary Ρasual Dating - Real Women
Απ: αγορα ρολογιού έως 300€
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 08, 2011, 08:04:50 μμ »
ναι οντως εχεις δικιο δεν το προσεξα κι εγω!Παντως αν δεις και ebay ή προτιμησεις μεταχειρισμενο μπορεις να φτασεις σε αξιολογο αυτοματο ρολοι με αυτα τα χρηματα

Αποσυνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1119
    • Προφίλ
Απ: αγορα ρολογιού έως 300€
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 08, 2011, 08:31:27 μμ »
το ebay είναι όντως καλή λύση,αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει έως τώρα.πάντως θα συμφωνήσω μαζί σου ότι για ένα καλό μηχανικό ρολόι αξίζει να δώσεις παράπάνω χρήματα,αν φυσικά μπορείς να τα διαθέσεις..

Αποσυνδεδεμένος SYZo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 426
    • Προφίλ
Απ: αγορα ρολογιού έως 300€
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 08, 2011, 08:40:09 μμ »
με τα χρηματα που διαθετεις φιλε μου αν μιλαμε για αυτοματο απλα ξεχνας τον χρονογραφο. εαν μιλαμε για μπαταρια, ecodrive η kinetic υπαρχουν πολλες επιλογες ξεκινωντας απο την σειρα της casio edifice  στην δυνεχεια παμε στα eco drive και μετα στα seiko. εγω παντως για ρολοι με μπαταρια πανω απο 100 ευρω (για τιμη ebay παντα ) δεν θα εδινα με τιποτα. θα προτιμουσα να δωσω τα χρηματα μου για ενα pilot η ενα δυτη αυτοματο. και αυτο για τον λογο οτι απο το timex των 30 ευρω (που προσωπικα θελω να αγορασω) μεχρι και στα πιο ακριβα στην ουσια το κυκλωμα ειναι το ιδιο.. απλα πληρωνεις το ονομα της εταιρειας και τα διαφορα πραγματακια που προσθετει στο ρολοι για να σου δωσει ενα πακετο που πραγματικα μπορει και να μην σου χρειαζεται
τα παραπανω σχολια εκφραζουν την αποψη μου  ;)

Αποσυνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1119
    • Προφίλ
Απ: αγορα ρολογιού έως 300€
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 08, 2011, 08:49:36 μμ »
με τα χρηματα που διαθετεις φιλε μου αν μιλαμε για αυτοματο απλα ξεχνας τον χρονογραφο. εαν μιλαμε για μπαταρια, ecodrive η kinetic υπαρχουν πολλες επιλογες ξεκινωντας απο την σειρα της casio edifice  στην δυνεχεια παμε στα eco drive και μετα στα seiko. εγω παντως για ρολοι με μπαταρια πανω απο 100 ευρω (για τιμη ebay παντα ) δεν θα εδινα με τιποτα. θα προτιμουσα να δωσω τα χρηματα μου για ενα pilot η ενα δυτη αυτοματο. και αυτο για τον λογο οτι απο το timex των 30 ευρω (που προσωπικα θελω να αγορασω) μεχρι και στα πιο ακριβα στην ουσια το κυκλωμα ειναι το ιδιο.. απλα πληρωνεις το ονομα της εταιρειας και τα διαφορα πραγματακια που προσθετει στο ρολοι για να σου δωσει ενα πακετο που πραγματικα μπορει και να μην σου χρειαζεται
τα παραπανω σχολια εκφραζουν την αποψη μου  ;)
πιθανόν να έχεις δίκιο,πιθανόν και όχι.μιας και είμαι καινούριος στο χώρο,θα ήταν χαζό να προσπαθήσω να σε διαψεύσω.έχει βάση σίγουρα πάντως όπως το θέτεις..απλά είχα διαβάσει καλά λόγια για το tissot prc200 chronograph, που μου αρέσει πολύ.τα eco drive αν κατάλαβα καλά τα έχεις πιο ψηλά,έτσι δεν είναι.;γιατί ύστερα από προτροπές φίλων πιο πάνω και σχόλια μες το site έχω αρχίσει να βλέπω με άλλο μάτι τη citizen..

Αποσυνδεδεμένος SYZo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 426
    • Προφίλ
Απ: αγορα ρολογιού έως 300€
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 08, 2011, 09:00:08 μμ »
δεν ειπα οτι δεν ειναι καλο το tissot.. ειπα οτι κατα την δικη μου αποψη ειναι ετσι τα πραγματα, μπορει να κανω και λαθως και να εχω κολημενο μυαλο. απλα ειμαι της αποψης οτι το ρολοι δεν πρεπει να χρειαζεται ανοιγμα καθε 3 χρονια. τα ecodrive αντεχουν μια δεκαετια χωρις να ανοιχτουν το αυτοματο στην δεκαετια το πας στο μαστορα 2 φορες. για μενα αυτος ειναι παραγοντας να αποριψω αρκετα ρολογια μονο και μονο γιατι εχουν μπαταρια..(εχω ρολογια με ολους τους τυπους μηχανης) μπορει βεβαια εσενα να μην σε απασχολουν τα παραπανω

Αποσυνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1119
    • Προφίλ
Απ: αγορα ρολογιού έως 300€
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 08, 2011, 09:09:33 μμ »
καταλαβαίνω τη λογική σου και εκτός αυτού κάθε άποψη είναι σεβαστή..απλά επειδή είμαι καινούριος στο όλο θέμα προσπαθω να είμαι ανοικτός σε όλες τις απόψεις πριν καταλήξω να διαμορφώσω με τον καιρό τη δική μου..όπως και να έχει,όσα λέω είναι σε εντελώς φιλικό κλίμα.. ;) μπορείς μιας και έχεις 2 citizen να με διαφωτίσεις λίγο για τα κάλα και τα κακά τους.;

Αποσυνδεδεμένος SYZo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 426
    • Προφίλ
Απ: αγορα ρολογιού έως 300€
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 08, 2011, 09:55:59 μμ »
τα καλα.. ειναι οικονομικα. ειναι πολυ καλη η κατασκευη τους. το μπρασιλε τους ειναι πολυ καλητερο απο αλλα ρολογια της κατηγοριας. εχουν πολυ καλη ακριβεια. εχουν πολυ καλο φωσφορισμο. ειναι γιαπωνεζικα οποτε πολυ δυσκολα θα συναντησεις προβλημα..
τα κακα. δεν ειναι αυτοματα  ;)
ΑΝΕΤΑ θα αγοραζα και τριτο

Αποσυνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1119
    • Προφίλ
Απ: αγορα ρολογιού έως 300€
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 08, 2011, 11:52:32 μμ »
τα καλα.. ειναι οικονομικα. ειναι πολυ καλη η κατασκευη τους. το μπρασιλε τους ειναι πολυ καλητερο απο αλλα ρολογια της κατηγοριας. εχουν πολυ καλη ακριβεια. εχουν πολυ καλο φωσφορισμο. ειναι γιαπωνεζικα οποτε πολυ δυσκολα θα συναντησεις προβλημα..
τα κακα. δεν ειναι αυτοματα  ;)
ΑΝΕΤΑ θα αγοραζα και τριτο
αρκετά ελκυστικά απ'όσα διαβάζω..κοίταζα στο ebay και έβλεπα το tissot prc200 automatic στα 520$,αρκετά καλή τιμή νομίζω..τελικά συμφέρει η αγορά ελβετικού ρολογιού από Internet;;

Αποσυνδεδεμένος assassin88

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: αγορα ρολογιού έως 300€
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 08, 2011, 11:58:51 μμ »
αρκετά ελκυστικά απ'όσα διαβάζω..κοίταζα στο ebay και έβλεπα το tissot prc200 automatic στα 520$,αρκετά καλή τιμή νομίζω..τελικά συμφέρει η αγορά ελβετικού ρολογιού από Internet;;
Καλημέρα κι από μένα...με ένα στόμα,μια φωνή...όχι :D :D ;D
Ελβετικά από Ελλάδα,ιαπωνικά από εξωτερικό...είναι κανόνας!!