Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mywatch/public_html/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Ένα παλιό Ω CONSTELLATION ! ! !

Αποστολέας Θέμα: Ένα παλιό Ω CONSTELLATION ! ! !  (Αναγνώστηκε 1489 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apostolos

• 34mm case
    • Προφίλ
Ένα παλιό Ω CONSTELLATION ! ! !
« στις: Απρίλιος 24, 2011, 08:05:17 μμ »
Καλησπέρα!!!
Σήμερα μετά από πολύ ψάξιμο στις φωτογραφίες του παππού μου, βρέθηκα αντιμέτοπος με μια ευχάριστη έκπληξη....
Στην γωνία του συρταριού ωρισκόταν ένα ρολόι...Ένα ΟΜΕΓΑ!!!

Το ρολόι δουλεύει ακόμα αλλά "χάνει" αρκέτα...(κοντά στα 5min/day)
Η υγρασία όπως θα δείτε και εσείς έχει εισχωρήσει για τα καλά και έχει επηρεάσει πολύ το καντραν (έχει πρασινίσει) ενώ όσο αφορά τον μηχανισμό δεν μπορώ να έχω άποψη...

Με έχει προβληματίσει το γεγονός οτι δεν αναγράφετε όπως θα δείτε το "swiss made" στο κάτω μέρος του ρολογιού και το "chronometer officially certified" κάτω από το "automatic" όπως συμβαίνει με όλα τα παρόμια ρολόγια που βρήκα στο net...Οπότε με ανησυχεί και το κατά πόσο είναι αυθεντικό ή όχι...

Για παράδειγμα το παρακάτω ρολόι:

Εδώ είναι μερικές φωτογραφίες από το ρολόι μου....(όσο καλύτερες μπορούσα...)

Και τα ερωτήματα προς τους γνώστες και ειδικούς...
Είναι αυθεντικό από ότι μπορείτε να καταλάβετε?
Κατά πόσο μπορεί να γίνει ένας καλός καθαρισμός (δεν θα ήθελα να αλαχθεί τίποτα) και ένα service?

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη..Είτε post, είτε pm....

Ελπίζω να σας εντυπωσίασε όσο και εμένα!!!
Χρόνια σας πολλά!!!

Αποσυνδεδεμένος afnios

• 48mm case
    • Προφίλ
Απ: Ένα παλιό Ω CONSTELLATION ! ! !
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 24, 2011, 09:35:47 μμ »
Συγχαρητηρια,δειχνει αυθεντικο και με ενα καλο σερβις χωρις επεμβαση στο dial[παρα μονο καθαρισμα] θα εχεις ενα vintage ονειρο!
με ενα ρολοι ξερεις παντα τι ωρα ειναι,με δυο δεν εισαι ποτε σιγουρος

• 34mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 26, 2011, 04:21:42 πμ »
Συγχαρητηρια,δειχνει αυθεντικο και με ενα καλο σερβις χωρις επεμβαση στο dial[παρα μονο καθαρισμα] θα εχεις ενα vintage ονειρο!

Σε ευχαριστώ!!! Και εγώ αυτό πιστεύω...Ήταν αφεντικός σε όλα ο παππόυς, δεν νομίζω να "την έκανε" στο ρολόι....

Τελικά μετά από 2 μερές λειτουργεί στο -20sec/day!!!! Πολύ καλά για την κατάσταση του, αλλά ας δούμε και πόσο είναι σε θέση να κρατά σταθερούς χρόνους...
Ξερεί κανεις που μπορώ να κάνω restoration (σε ποιον, ποιο το κόστος χοντρικά και οποιαδήποτε άλλη σχετική πληροφορία) κάθώς η Ω είναι απαγορευτική για μένα λόγο κόστους...

Αν και η υγρασία είναι τόση που δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα υπάρχει...  :-\

Αποσυνδεδεμένος kkostas

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 26, 2011, 04:41:14 μμ »
Λόγω της υγρασίας και όχι μόνο νομίζω ότι θα χρειαστούν αρκετα ανταλλακτικά.
Επειδή το ρολόι ειναι και καλό και οικογενειακό κειμήλιο θα πρότεινα να εξοικονομήσεις τα χρήματα και να το δώσεις στην OMEGA για restoration ώστε να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου. Ξέρω τσούζει αλλά εγώ στην θέση σου αυτό θα έκανα....
Αν το ρολόι δεν ηταν οικογενειακό κειμήλιο ή δεν είχε συναισθηματική αξία, θα έπαιρνα το ρίσκο να το δώσω σε ανεξάρτητο τεχνίτη.

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

• 48mm case
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 27, 2011, 09:44:49 πμ »
Συμφωνω με τον kkostas απολυτα.
Αυτο εκανα και εγω οταν μου δοθηκε ενα αντιστοιχο Ω του '50.Αξιζει σε καθε περιπτωση να προσπαθησεις για το καλυτερο, για πολλους και διαφορους λογους!
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος VC222

• 40mm case
    • Προφίλ
    • ABSEITS
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 27, 2011, 10:26:57 μμ »
Το ρολόι είναι αυθεντικό με μηχανή οικογένειας σειράς 5xx

Η πλάκα έχει γραφτεί στο χέρι οπότε πρέπει να την επανετυπώσεις ή να βρείς καινούρια αντικαταστάτρια.
Το μηχανικό κομμάτι δεν θα είναι πρόβλημα ούτε για ανεξάρτητο τεχνίτη, αρκεί να ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ !

Στείλε μας το ref-no (στο πίσω καπάκι) να δούμε τι υπάρχει από διαθέσιμα ανταλλακτικά!

Κωννος

• 34mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 28, 2011, 12:52:50 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!
To Reference Number δεν αναγράφεται στο πίσω μέρος, είναι τελείως άδειο...(εκτός από το διαστημικό σχηματάκι..).Δεν θέλω να προσπαθήσω να το ανοίξω ώστε να έχουμε περισσότερες πληροφορίες, καθώς έχει πάνω μερικά σημάδια από παλιότερες μάλλον απόπειρες και δεν διαθέτω κάποιο ειδικό εργαλείο.

Αποσυνδεδεμένος VC222

• 40mm case
    • Προφίλ
    • ABSEITS
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 28, 2011, 05:53:26 μμ »

Το ref no βρίσκεται στο εσωτερικό μέρος απο το βιδωτό καπάκι. Πήγαινε σε κάποιον ρολογά να στο ανοίξει επιτόπου να σου γράψει τα στοιχεία και να σου κάνει μια αρχική εκτίμηση για service...
Μην φοβάσαι, δεν πρόκειται να σου κάνει ζημιά ούτε να στο κρατήσει στο μαγαζί. Σίγουρα θα σου πει και εάν έχει "πάρει" νερά στο παρελθόν.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

• 50mm case
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 17, 2011, 12:54:26 μμ »
Λόγω της υγρασίας και όχι μόνο νομίζω ότι θα χρειαστούν αρκετα ανταλλακτικά.
Επειδή το ρολόι ειναι και καλό και οικογενειακό κειμήλιο θα πρότεινα να εξοικονομήσεις τα χρήματα και να το δώσεις στην OMEGA για restoration ώστε να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου. Ξέρω τσούζει αλλά εγώ στην θέση σου αυτό θα έκανα....
Αν το ρολόι δεν ηταν οικογενειακό κειμήλιο ή δεν είχε συναισθηματική αξία, θα έπαιρνα το ρίσκο να το δώσω σε ανεξάρτητο τεχνίτη.
+1
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...