Αποστολέας Θέμα: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''  (Αναγνώστηκε 1357818 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1320 στις: Απρίλιος 07, 2015, 08:32:27 μμ »
Κομφορμισμός.
Κομφορμισμος `η κονφορμισμος?
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1321 στις: Απρίλιος 07, 2015, 08:36:33 μμ »

Κομφορμισμος `η κονφορμισμος?


Σαρκασμος.


Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1322 στις: Απρίλιος 07, 2015, 08:40:02 μμ »
Κομφορμισμος είναι το να νιώθεις άνετα. Κομφορτ
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1323 στις: Απρίλιος 07, 2015, 08:40:17 μμ »
Νομίζω ότι το forum πλέον έχει περάσει σε άλλη διάσταση  :god:
Μετά το επικό thread του click που πραγματικά απογειώθηκε, άλλο ένα thread που φαίνεται να έχει δυναμική για να κάνει τη διαφορά  :respect:

Συνεχίστε  :2thumbs:

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1324 στις: Απρίλιος 07, 2015, 08:41:49 μμ »
Κομφορμισμος είναι το να νιώθεις άνετα. Κομφορτ

Southern Comfort....


Φιλικά Γιώργος

Υ.Γ. A ρε Καρτέε τι με θύμισες....
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1325 στις: Απρίλιος 07, 2015, 08:42:30 μμ »
Δεν ξερω, μπερδευτηκα.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1326 στις: Απρίλιος 07, 2015, 08:43:26 μμ »
Southern Comfort....


Φιλικά Γιώργος

Υ.Γ. A ρε Καρτέε τι με θύμισες....
Έχουμε κάνει ωραία πιωματα με δαυτο
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1327 στις: Απρίλιος 07, 2015, 08:47:16 μμ »
Έχουμε κάνει ωραία πιωματα με δαυτο

Αλησμόνητα πιώματα...
Μέχρι να γίνουμε μπλε...(να είμαστε και ον τόπικ ;D)



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1328 στις: Απρίλιος 07, 2015, 09:00:08 μμ »
Νομίζω ότι το forum πλέον έχει περάσει σε άλλη διάσταση  :god:
Μετά το επικό thread του click που πραγματικά απογειώθηκε, άλλο ένα thread που φαίνεται να έχει δυναμική για να κάνει τη διαφορά  :respect:

Συνεχίστε  :2thumbs:

Και θα μπορούσαμε να γράψουμε πολλά περισσότερα αν δεν αρχίζαν κάποιοι τα καφριλίκια..

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1329 στις: Απρίλιος 07, 2015, 10:04:49 μμ »

Μεγάλο το θέμα που άνοιξες.

Το πρόβλημα ξεκινάει από το τι ορίζει κανείς ως ειρωνεία. Νομίζω όμως ότι μπορούμε να τη διακρίνουμε σε δύο κατηγορίες: Ειρωνεία του λόγου και ειρωνεία των καταστάσεων. Οι οποίες με τη σειρά τους μπορούν να διακριθούν σε άλλες τέσσερις βασικές κατηγορίες:

Τραγική ειρωνεία: Το γνωστό σε όλους μας παράδειγμα του Οιδίποδα Τύραννου, ο οποίος καταριέται τον φονιά του βασιλιά Λάιου, χωρίς να ξέρει ότι οι κατάρες επιστρέφουν στον εαυτό του (ειρωνεία των καταστάσεων και, συγχρόνως, τραγική)
Ειρωνεία της τύχης/μοίρας (όπως την αντιλαμβάνεται όποιος πιστεύει στη μοίρα, αφού τα προμηνύματα και τα θελήματά της δεν είναι εξίσου ξεκάθαρα σε όλους): «Η ειρωνεία της τύχης είναι ότι, ακριβώς δυο μέρες πριν μου κλέψουν το αυτοκίνητο, μου χάλασε ο συναγερμός!» (ειρωνεία των καταστάσεων)
Κωμική ειρωνεία: «Γιατί βρίζεις, νεαρέ; Αυτά σου μαθαίνουν στο σχολείο; Συγχαρητήρια! Πολύ εγκόσμια η γλώσσα σου!» (ειρωνεία των καταστάσεων και, συγχρόνως, κωμική: το κωμικό στοιχείο το αντιλαμβάνεται είτε ο ίδιος ο νεαρός, εφόσον το γλωσσικό του επίπεδο το επιτρέπει, είτε κάποιος τρίτος που ακούει τον επίδοξο γλωσσαμύντορα να πέφτει στο γλωσσικό ολίσθημα.)
Δηκτική ειρωνεία: Βαθιά θρησκευόμενος διηγείται πως είδε το εικόνισμα της Παναγίας να δακρύζει. Και ο είρωνας, προσποιούμενος έκπληξη και θαυμασμό: «Τι μου λες; Τελικά, αργά ή γρήγορα, η πραγματική πίστη πάντα ανταμείβεται…» (ειρωνεία του λόγου: για τον είρωνα, η πραγματική πίστη δεν είναι άλλο από την τυφλή/δογματική πίστη και η ανταμοιβή, απλώς απάτη)

Σε όλα τα πιο πάνω παραδείγματα, η κοινή συνισταμένη είναι ότι το θύμα της ειρωνείας βρίσκεται σε μακάρια άγνοια: αγνοεί την αντίφαση ανάμεσα στην πραγματικότητα και σε αυτό που φαίνεται.

Στο παράδειγμα της δηκτικής ειρωνείας, της μόνης δηλαδή περίπτωσης όπου ασκείται ένα είδος μομφής, αυτή είναι υπαινικτική, σε βαθμό που το θύμα της δεν την αντιλαμβάνεται καθόλου ή, απλώς, την υποψιάζεται.

Ο σαρκασμός, αντίθετα, είναι πάντα επικριτικός και κατηγορηματικός, χωρίς λανθάνουσες αποχρώσεις, συνήθως χαιρέκακος και χλευαστικός (και ενίοτε απαραίτητος προκειμένου να επαναφέρουμε κάποιον στην πραγματικότητα ). Η γνώμη μου είναι ότι, απλώς, μοιάζει με τη δηκτική ειρωνεία, εμπεριέχοντας ενίοτε κωμικά στοιχεία (εξαρτάται από την αίσθηση του χιούμορ που διαθέτει ο σαρκαστής).

Στην περίπτωση του βαθιά θρησκευόμενου που είδε το θαύμα του δακρυσμένου εικονίσματος, ένας σαρκαστής με κάποια αίσθηση του χιούμορ, θα απαντούσε: «Τι λες, ρε κακομοίρη; Κάτι κορόιδα σαν κι εσένα βλέπουν οι παπάδες και σου σερβίρουν της Παναγιάς τα μάτια μες στον άγιο δίσκο!»

Νομίζω ότι σε καμία από τις υπόλοιπες κατηγορίες δεν θα μπορούσαμε να έχουμε την αντίστοιχη απάντηση του σαρκαστή. Δεν υπάρχει κωμικός ούτε τραγικός σαρκασμός, ούτε σαρκασμός της μοίρας (το πολύ αν μας πηγαίνουν όλα στραβά, να πούμε ότι μας κάνει πλάκα ο θεός ή μας έχει μουντζώσει η μοίρα). Δεν υπάρχει δηλαδή σαρκασμός των καταστάσεων.

Τώρα το κατά πόσο η δεικτική ειρωνεία αγγίζει τα όρια του σαρκασμού, πιστεύω ότι εξαρτάται από την προσωπική αίσθηση της ειρωνείας και του χιούμορ που διαθέτει ο καθένας μας. Κατά κανόνα, ο βαθμός ευθιξίας μας εξαρτάται από το βαθμό ταύτισής μας με τον θύτη ή το θύμα της ειρωνείας.

Στα ζεύγη λέξεων: όσο και να το παιδεύω, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι όποια λέξη μπορεί να συνοδευτεί από το επίθετο «σαρκαστικός», μπορεί και από το «ειρωνικός», αλλά όχι το αντίστροφο, έχοντας βεβαίως υπόψη τη σημαντική υφολογική διαφορά ανάμεσά τους:

λόγος, σχόλιο, χαμόγελο, γέλιο, βλέμμα, ματιά, χιούμορ…
μειδίαμα;



G.K

Αποσυνδεδεμένος Istar

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1126
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1330 στις: Απρίλιος 08, 2015, 09:02:58 πμ »
Και θα μπορούσαμε να γράψουμε πολλά περισσότερα αν δεν αρχίζαν κάποιοι τα καφριλίκια..

19 σελίδες έπιασε
Το θεμα ειναι χιλιοσυζητημενο.
που και να μην ήταν χιλιοσυζητημένο.
"ΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?"

Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1331 στις: Απρίλιος 08, 2015, 11:35:07 πμ »
19 σελίδες έπιασεπου και να μην ήταν χιλιοσυζητημένο.

19 σελίδες από τις οποίες πάνω από τις μισές ήταν μπουρδολογία, ειρωνείες, επιθέσεις και προσωπικοί χαρακτηρισμοί παρά απόψεις επί του θέματος.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1332 στις: Απρίλιος 08, 2015, 11:44:45 πμ »
19 σελίδες από τις οποίες πάνω από τις μισές ήταν μπουρδολογία, ειρωνείες, επιθέσεις και προσωπικοί χαρακτηρισμοί παρά απόψεις επί του θέματος.
ελα ρε συ κλικ μην τα παιρνεις τοσο βαρια... το ειπαμε και το ξαναλεμε οτι ο καθενας εδω μεσα κανει επιθεση σε προτασεις και οχι σε ατομα... παντα σε ολα τα χομπι υπαρχουν τσακωμοι το θεμα ειναι να μην μενουν εκει...
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1333 στις: Απρίλιος 08, 2015, 11:53:03 πμ »
ελα ρε συ κλικ μην τα παιρνεις τοσο βαρια... το ειπαμε και το ξαναλεμε οτι ο καθενας εδω μεσα κανει επιθεση σε προτασεις και οχι σε ατομα... παντα σε ολα τα χομπι υπαρχουν τσακωμοι το θεμα ειναι να μην μενουν εκει...

Δυστυχώς φίλε batman1345 οι επιθέσεις ήταν σε άτομα, δηλαδή σε εμένα στην προκειμένη περίπτωση. Οι περισσότεροι ασχολήθηκαν με το τι κάνει και τι λέει ο click παρά κατέθεσαν την άποψή τους και τα επιχειρήματά τους στην διαφωνία τους (ίσως γιατί οι περισσότεροι δεν είχαν επιχειρήματα).

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1334 στις: Απρίλιος 08, 2015, 12:03:42 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι όταν ένα χαριτολόγημα επαναλαμβάνεται πολλές φορές και γίνεται σκωπτικό, χάνει την παιγνιώδη του διάθεση και μετατρέπεται σε κάτι άλλο. Δεν ξέρω τι, δεν μου 'ρχεται τώρα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1335 στις: Απρίλιος 08, 2015, 12:18:23 μμ »

19 σελίδες από τις οποίες πάνω από τις μισές ήταν μπουρδολογία, ειρωνείες, επιθέσεις και προσωπικοί χαρακτηρισμοί παρά απόψεις επί του θέματος.

Θεωρώ ότι αν σε τέτοιο post περίμενες μόνο σοβαρές τοποθετήσεις, δύο είναι οι εναλλακτικές:
1) ή δεν έχεις και εσύ αίσθηση του ύφους της αρχικής σου τοποθέτησης και τη θεωρείς σοβαρή.
2) ή εξακολουθείς να κάνεις πλάκα για να συνεχιστεί η συζήτηση.

Η ποιότητα των απαντήσεων ήταν ανάλογη της ποιότητας της αρχικής τοποθέτησης. No further comments, προσωπικά και το χαβαλέ που έγινε τον διασκέδασα πάντως...


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1336 στις: Απρίλιος 08, 2015, 12:34:48 μμ »
Θεωρώ ότι αν σε τέτοιο post περίμενες μόνο σοβαρές τοποθετήσεις, δύο είναι οι εναλλακτικές:
1) ή δεν έχεις και εσύ αίσθηση του ύφους της αρχικής σου τοποθέτησης και τη θεωρείς σοβαρή.
2) ή εξακολουθείς να κάνεις πλάκα για να συνεχιστεί η συζήτηση.

Η ποιότητα των απαντήσεων ήταν ανάλογη της ποιότητας της αρχικής τοποθέτησης. No further comments, προσωπικά και το χαβαλέ που έγινε τον διασκέδασα πάντως...


Sent from my i-phone, using my fingers

Μου κάνει εντύπωση που τα γράφεις εσύ αυτά γιατί ήσουν από τους ελάχιστους που κατέθεσες άποψη με σοβαρότητα και κοσμιότητα. Το ύφος της αρχικής μου τοποθέτησης ήταν πέρα για πέρα σοβαρό, τι σε κάνει να θεωρείς πως κάνω πλάκα;

Αν κάποια σχόλια στην συνέχεια τα πήρα στην πλάκα και απάντησα αναλόγως προφανώς ήταν γιατί δεν έχριζαν σοβαρότητας.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1337 στις: Απρίλιος 08, 2015, 12:38:37 μμ »
Μου κάνει εντύπωση που τα γράφεις εσύ αυτά γιατί ήσουν από τους ελάχιστους που κατέθεσες άποψη με σοβαρότητα και κοσμιότητα. Το ύφος της αρχικής μου τοποθέτησης ήταν πέρα για πέρα σοβαρό, τι σε κάνει να θεωρείς πως κάνω πλάκα;

Αν κάποια σχόλια στην συνέχεια τα πήρα στην πλάκα και απάντησα αναλόγως προφανώς ήταν γιατί δεν έχριζαν σοβαρότητας.

καταλαβανε ολοι οτι πηρες hamilton για να ξεχωρισεις απο τη μαζα.
εκλεισε το θεμα, προχωρησαμε ολοι.

παρε οτι θελεις η μην παιρνεις τιποτα.
αδιαφορουμε ολοι.

το ονομα σου τελικα θα μας το πεις?
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος click

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 207
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1338 στις: Απρίλιος 08, 2015, 12:40:31 μμ »
καταλαβανε ολοι οτι πηρες hamilton για να ξεχωρισεις απο τη μαζα.
εκλεισε το θεμα, προχωρησαμε ολοι.

παρε οτι θελεις η μην παιρνεις τιποτα.
αδιαφορουμε ολοι.

το ονομα σου τελικα θα μας το πεις?

Τώρα αυτό το σχόλιο πως να το εκλάβω;

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: ''ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ...''
« Απάντηση #1339 στις: Απρίλιος 08, 2015, 12:45:05 μμ »
Τώρα αυτό το σχόλιο πως να το εκλάβω;

οπως θελεις.

το ονομα σου θα μας το πεις?
οχι τιποτα αλλο, να ξερουμε σε ποιον μιλαμε
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.