Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια, ιδιαίτερο λουράκι για ρολόι TIME FORCE  (Αναγνώστηκε 5058 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Βοήθεια, ιδιαίτερο λουράκι για ρολόι TIME FORCE
« στις: Μάρτιος 23, 2011, 12:43:46 πμ »
φίλοι γειά σας,
Έχω το εξής πρόβλημα, έχουμε πάρει για δώρο από τους κουμπάρους μας δυο ρολόγια TIME FORCE ένα ανδρικό και ένα γυναικείο (ήταν σετ), πάνε περίπου 3 ή και παραπάνω χρόνια τώρα.
Το δικό μου μια και το φορούσα πιο συχνά το λουράκι που είχε αχρηστεύτηκε σχετικά γρήγορα (για τα δικα μου δεδομένα), της συζύγου όχι αλλά έχει ξεβάψει, οπότε και αυτό θέλει αλλαγή. Επειδή τα ρολόγια είχαν αγοραστεί από Καλαμπάκα, σε επίσκεψη στους κουμπάρους, πήγα το δικό μου στο κατάστημα που το είχαν αγοράσει για να μου αλλάξει το λουράκι. Βέβαια μετά από ένα χρόνο και κάτι από την αγορά, δεν κατάφερε να βρει το ίδιο ούτε καν στην αντιπροσωπεία και καταλήξαμε στην λύση της προσαρμογής ενός άλλου στο ρολόι μου. Το θέμα είναι πλέον πως και το άλλο αχρηστεύτηκε ήδη και επειδή τα ρολόγια έχουν πολύ μεγάλη συναισθηματική αξία για εμάς (αν και δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, ή κάτι ακριβό σαν ρολόγια) θα ήθελα να βρω λουράκια να αντικαταστήσω τα υπάρχοντα.
Η ιδιαιτερότητα έγκειται πως το αρχικό λουράκι ήταν του σχήματος που φαίνεται στην φωτογραφία παρακάτω, δηλαδή έχει μια "προεξοχή" μήκους περίπου 4 χιλιοστών και πλάτους 15 χιλ. στην οποία έπιανε η μπαρέτα για να κουμπώσει το λουράκι στο ρολόι και το πλάτος του αμέσως μετά ήταν για το μεν ανδρικό περίπου 27 χιλ. για το δε γυναικείο 25χ χιλ.
Στην "ιδιοκατασκευή" της πρώτης αλλαγής για το δικό μου, προσαρμόστηκε ένα λουράκι 22 χιλ. αλλά μετά το ρολόι μου φαινόταν πολύ "φτωχό" με αυτό. 
Αν κάποιος φίλος έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα ή κάποιος στην αναζήτησή του στο διαδίκτυο έχει πέσει πάνω σε κάτι σαν αυτό που ψάχνω, θα εκτιμούσα πάρα πολύ την βοήθειά του.
Παρακάτω παραθέτω φωτογραφίες από το πρώτο "original" λουράκι του ρολογιού μου για να δείτε την ιδιομορφία του καθώς φωτογραφίες των ρολογιών με τα λουράκια τα αυθεντικά και το "προσαρμοσμένο".
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
Παναγιώτης

το ιδιαίτερο λουράκι


και τα ρολόγια


εδώ στο δικό μου ρολόι έχω βάλει από την μια πλευρά το λουράκι το αρχικό και από την άλλη το "προσαρμοσμένο" για λόγους σύγκρισης



Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια, ιδιαίτερο λουράκι για ρολόι TIME FORCE
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 23, 2011, 11:08:27 μμ »
Ναι φίλε pontioz1,
κάτι τέτοιο ψάχνω. Βέβαια δεν λέει πόσο είναι το ολικό πλάτος από το λουράκι, αν είναι στα 22χιλ. θα μου φαίνεται μικρό.
Αλλά αφού υπάρχει ο τύπος του, θα επικοινωνήσω με τον κο Keller, μπορεί η εταιρία να βγάζει και κάτι άλλο που θα με ικανοποιήσει και ίσως και να βγαίνει και σε γυναικείο.
Ευχαριστώ,

Παναγιώτης