Αποστολέας Θέμα: PATEK PHILIPPE  (Αναγνώστηκε 176538 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
PATEK PHILIPPE
« στις: Μάρτιος 14, 2011, 08:21:56 μμ »
Patek Philippe
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2014, 03:33:15 μμ από GiannisH »

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Patek Philippe
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 14, 2011, 09:03:36 μμ »





Ο πολωνός ωρολογοποιός Antoni Patek, άρχιζε να κατασκευάζει ρολόγια τσέπης το 1839 στην Γενεύη μαζί με τον πολωνό μετανάστη συνάδελφό του, Franciszek Czapek. Tο 1844 χώρισαν οι δρόμοι τους, ο Patek το 1845 ένωσε τις δυνάμεις του με τον Γάλλο ωρολογοποιό Adrien Philippe, ο οποίος εφύηρε το κούρδισμα του μηχανισμού χωρίς κλειδί ( Keyless winding mechanism ). To 1851 η Patek Philippe & Σία Ο.Ε. ιδρύθηκε. Το 1868 η Patek Philippe έκανε το πρώτο ρολόι χειρός.Πρωτοστάτησαν επίσης στις πολυπλοκότητες: Perpetual Calendar, Split Seconds, και Minute Repeater. Η Patek Philippe,όπως κι όλες οι εταιρείες ωρολογοποιίας,κατασκεύαζαν μηχανικά ρολόγια, είτε κουρδιστά, είτε αυτόματα. Επίσης παρήγαγαν και ρολόγια Quartz αλλά και ψηφιακά. Τα ρολόγια της Patek Philippe έχουν καταγράψει υψηλές τιμές κλεισίματος σε δημοπρασίες. Η εταιρεία επίσης έχει και μουσείο στην Γενεύη, όπου εκεί υπάρχει μεγάλη συλλογή ρολογιών της Patek Philippe.Απο τα τέλη της δεκαετίας του 2000, η εταιρεία ανήκει στην οικογένεια Stern, με επικεφαλή τον Philippe Stern και τον γιό του Thierry Stern.


Τα πιο ακριβά μοντέλα
[/b]

Patek Philippe Ultra Complication - Το πιο ακριβό ρολόι τσέπης αξίας $11,003,500



Skymoon Tourbillon αξίας $1,500,000. ( $100,000 πιο ακριβό απο το "αντίστοιχο" μοντέλο της Vacheron Constantin Tour d'Ille)



To Platinum World Time αξίας $4,000,000






                                                                                                                                                                          Παρουσίαση,
                                                                                                                                                                   Κων/νος Κιρεμιτζόγλου
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2011, 09:50:45 μμ από K_O_S_T_A_S »

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Patek Philippe
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 14, 2011, 09:05:02 μμ »
Η παρουσίαση για την Patek Philippe τελείωσε. Λίγο "φτωχή" βέβαια, αλλά τα σημαντικά τα οποία έχουν σχέση με την ιστορία της εταιρείας έχουν αναφερθεί. :)



Φιλικά,
Κων/νος
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2011, 09:42:00 μμ από K_O_S_T_A_S »

Αποσυνδεδεμένος skydives13

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 619
  • Είμαι χαρούμενος! - Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: Patek Philippe
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 12:18:04 πμ »
Είσαι άρχοντας. Για μενα είναι απο τις κορυφαιες μαζι με τη vacheron constantin...
ΑΓΑΠΑΩ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Patek Philippe
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 12:24:33 πμ »
Είσαι άρχοντας. Για μενα είναι απο τις κορυφαιες μαζι με τη vacheron constantin...
Εννοείται Γιώργο! ;D Άσε που έχουν πολλά κοινά σαν εταιρείες.! ;D

Αποσυνδεδεμένος skydives13

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 619
  • Είμαι χαρούμενος! - Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: Patek Philippe
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 12:28:12 πμ »
Δες το μνμ που σου έστειλα!
ΑΓΑΠΑΩ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Patek Philippe
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 01:41:10 πμ »
Μπράβο, συνέχισε!!
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: Patek Philippe
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 23, 2012, 06:37:26 μμ »
Ποιός ξέρει, ίσως στο μέλλον να το καταφέρουν...  ???  ;D

Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος alexandrosF.

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Patek Philippe
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 23, 2012, 07:22:16 μμ »
Ποιός ξέρει, ίσως στο μέλλον να το καταφέρουν...  ???  ;D


:megaeek:[
Baume&Mercier classima, Eberhard 8jours, BALL trainmaster TMT,Longines Lindbergh, Zenith Sporto,Lorenz Ouragan,Ω Geneve,Tissot: PRS516 & 1944 & sideral, Philip Watch Sunray, Citizen:Challenge Timer(x2) & aqualand & auto, Vostok amphibia, VE-GAZ14, Junghans MEGA1, Casio DW-7100,TAC,Poljot 3133, Vetta

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Patek Philippe
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 12:43:54 πμ »
Συνεντευξη του προεδρου της Patek, Thierry Stern στο hodinkee..

Δειτε στο τελος τι λεει για τη Rolex!

 http://www.hodinkee.com/2012/1/12/interview-thierry-stern-president-of-patek-philippe.html

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Patek Philippe
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 09:49:35 πμ »
Ποιός ξέρει, ίσως στο μέλλον να το καταφέρουν...  ???  ;D




ahahahahahahahahahahahahahahaha red sox win % ahahahahahahaa!!!

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Patek Philippe
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 01:41:53 πμ »
Ωραία τα πιο ακριβά μοντέλα !

Τα πιο "οικονομικά" ποιά είναι ?

Εντωμεταξύ και αυτοί οι τύποι της ROLEX γιατί δεν τον αφήνουν τον άνθρωπο (τον πρόεδρο) να πάει στο εργοστάσιο τους ?!?!?!

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: Patek Philippe
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 02:29:36 μμ »
 :megaeek:

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/wZ9yKFCN0xc" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/wZ9yKFCN0xc" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Patek Philippe
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 02:45:16 μμ »
Παιδιά, γνωρίζει κανείς ενδεικτικές τιμές Patek στην Ελλάδα, όπως και πού μπορώ να τα δώ?

(5711/1Α και 5167)

Δεν περιμένω να είναι στα ίδια επίπεδα τιμών εξωτερικού αλλά κακό δεν κάνει να ρωτήσω...

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 496
    • Προφίλ
Απ: Patek Philippe
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 12:17:53 μμ »
Στην Ελλάδα τα έχει σίγουρα ο Πατσέας, www.patseas.gr (έχει μαγαζί στο Ψυχικό, λίγο πριν το Φάρο).
JLC Master Grande Ultra Thin, Zenith Pilot Big Date Special, Seiko Monster II

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Patek Philippe
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 07:51:24 μμ »
 :)
<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/3cgh83Yste0" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/3cgh83Yste0" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Patek Philippe
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 03:27:00 πμ »
Γιάννη ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος spirosR

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Patek Philippe
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 08:47:42 πμ »
Απίθανο το βιντεάκι!!!

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Patek Philippe
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 20, 2013, 06:29:17 μμ »
Πριν 2 εβδομάδες είχα την ευκαιρία να επισκεφθώ τη μπουτίκ της Patek στο Burj Khalifa (Dubai Mall), στο Dubai.



Το Dubai Mall είναι ένα εμπορικό κέντρο στο οποίο έχουν παρουσία σημαντικοί οίκοι, Patek, Audemars, Richard Mille, Breguet, κλπ. Αυτά όλα τώρα μιλάμε σε μία απόσταση 5-10 μέτρων το ένα από το άλλο, σου γυρίζει το μάτι ανάποδα μόνο που κάνεις μιά βόλτα εκεί.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα Patek, επειδή όμως έχω δοκιμάσει ελάχιστα κομμάτια θέλω να κάνω κι άλλες δοκιμές πριν προβώ σε αγορά. Το να πάρεις ένα GMT και να βάλεις μετά από 1-2 χρόνια το Daytona βλέποντας ότι είναι άλλο πράγμα και σου αρέσει πάρα πολύ, καταλήγοντας να το αγοράσεις κι αυτό έχοντας δύο στο τέλος, ας πούμε ότι πάει στο καλό.

Το να πάρεις όμως ένα 6000R (παράδειγμα λέω τώρα) και μετά να βάλεις ένα 5146R ή ένα Ναυτίλο Chrono πού'χουν μιά 30-άρα (δολλάρια) ως και 50 χιλιάρικα και βάλε το καθένα, είναι μία εντελώς διαφορετική υπόθεση. Άρα λοιπόν όχι βιασύνη για να μην τρέχουμε μετά.

Το τριήμερο stopover στο Dubai ήταν ό,τι πρέπει για να ρίξω και μιά ματιά σε αυτά τα ρολόγια, όπως και στα Audemars. Οι μπουτίκ των δύο αυτών οίκων εκεί στο Dubai Mall είναι στην ουσία outlets του ίδιου αντιπροσώπου, έχω την κάρτα κι από τις δύο μπουτίκ στο γραφείο.

Πρώτο κοινό, και στις δύο μπουτίκ, Ρώσος πωλητής στο μαγαζί. Στην Patek άντρας (από το Καζακστάν), στην Audemars μία γυναίκα. Jumbo ούτε κατά διάνοια, 15300ST παρομοίως. Απέναντι, η μπουτίκ Richard Mille, με δύο βιτρίνες εκ αριστερών και εκ δεξιών της πόρτας εισόδου της μπουτίκ, κι ένα (μόνο, φυσικά) ρολόι στην κάθε βιτρίνα. Ένα, αλλά τί ρολόι... Τολμάς να μπεις, δεν τολμάς...

Η μπουτίκ της Patek μαγαζί-γωνία και σχεδόν συνέχεια με κόσμο μέσα. Αρκετά μοντέλα στις βιτρίνες, όχι συνηθισμένα όμως. Ήξερα από το TRF ότι τρέχουν πάντα χαμηλά σε στοκ από σχεδόν όλα τα μοντέλα, αλλά θα έμπαινα να δοκιμάσω ούτως ή άλλως. Το βασικότερο ήταν να τους δω και να με δουν, ώστε να στήσουμε το κανάλι επικοινωνίας και να ξέρω πότε θα έρθει κάτι που ίσως να θέλω, ώστε να πάω να το πάρω την κατάλληλη στιγμή.

Δοκίμασα 3-4 κομμάτια, ανάμεσα εκ των οποίων το 5110G (world time). Δεν ήταν κακά, αλλά τα περισσότερα μικρά και όχι κάτι το πολύ ταιριαστό πάνω μου. Σαν κομμάτια βέβαια είναι όλα μοναδικά, αλλά το θέμα είναι να πάρεις κάτι που και σου αρέσει, και σου πάει, και σου κάθεται πολύ καλά στο χέρι.

Στο τέλος λοιπόν έβαλα ένα 5712G, το οποίο ήταν στην κυριολεξία εκπληκτικό. Αυτό είναι ρολόι με τα όλα του, λεπτό όπως το ήθελα, δερμάτινο λουράκι που έχει άριστη αίσθηση, κλπ. Ο πωλητής είπε πως το ίδιο σε two-tone (στεφάνη rose gold και κάσα white gold) είναι ακόμη πιό όμορφο, αλλά τώρα τί λέει ο κάθε πωλητής δεν είναι να ακούς. Ανταλλάξαμε κάρτες, μου έδωσαν κι έναν κατάλογο (τον άφησα Ελλάδα), και είπαν ότι όταν έρχονται νέα κομμάτια μπορούν να μου στείλουν ένα email ώστε πριν φτάσουν στη μπουτίκ να τους ειδοποιήσω και να μου κρατήσουν αυτό που θέλω.

Το 5712G βγήκε από τον καρπό μου και πήγα να φορέσω το Calibre de Cartier, W7100037 (μαύρο δερμάτινο λουράκι), που είχα πάρει δύο μέρες πριν απο το duty free στην Κορέα. Θα είναι λίγο αν σας πω ότι μόλις έβαλα πάλι το Cartier ένιωσα λες και είχα φορέσει ρολόι Κινέζικο με πλαστικό λουράκι που το πήρα από το παζάρι... Τέτοια διαφορά. Όλα σχετικά είναι βέβαια, δε χρειάζεται να έχεις Patek για να νιώθεις πως φοράς κάτι πολύ καλό, και πάρα μα πάρα πολλοί άνθρωποι θα ήταν υπερ-ευτυχισμένοι με το Cartier (όπως είμαι και εγώ). Όμως τα δύο ρολόγια απέχουν έτη φωτός, και η διαφορά φαίνεται με τη μία, χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Το 5712G κόστιζε ελάχιστα πάνω από $44,000 που σημαίνει ότι είναι το πολύ ενάμιση χιλιάρικο κάτω από την ιντερνετική τιμή Αμερικής. Όπερ και σημαίνει πως το (όποιο) ρολόι θα αγοραστεί από 'κει. Μου είπαν πως τα χρυσά (yellow) είναι πολύ λιγότερα και φεύγουν πιό δύσκολα μιας και οι Μουσουλμάνοι απαγορεύεται να φορούν κίτρινο χρυσό, και συνεπώς διαλέγουν πάντα λευκό ή πλατίνα.

Μου είπαν επίσης πως τα Calatrava δεν μένουν στη μπουτίκ ποτέ πάνω από 24 ώρες. Με το που έρθουν έχουν φύγει, ό,τι κι αν είναι.

Αυτά προς το παρόν, δεν έχω κάτι άλλο, φωτό δεν τράβηξα (δεν ήμουν μόνος και δεν ήθελα να δώσω άσχημη εντύπωση). Περισσότερα όταν έχω άλλα νέα ή αν κατέβω καμμιά φορά στον καφέ στο Φάληρο και σας φέρω τον πολύ ωραίο κατάλογο της Patek.


Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: Patek Philippe
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 21, 2013, 07:52:02 πμ »
Ωραία εμπειρία και ο τρόπος που μας τα μετέφερες!  :up:
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!