Αποστολέας Θέμα: ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΜΕ 1000+ ΕΥΡΩ  (Αναγνώστηκε 20876 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος diligre

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΜΕ 1000+ ΕΥΡΩ
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 04:38:59 μμ »
ευτυχως δηλαδη που προλαβα το LLD προ αυξησεων πριν λιγες μερες...

Ναι για Longines Hydroquest 41mm από 810-830 ανέβηκε τα 900

Αποσυνδεδεμένος assassin88

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΜΕ 1000+ ΕΥΡΩ
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 07:51:28 μμ »
Μα γιατί ανεβαίνουν οι τιμές ρε παιδιά??Κανονικά εν μέσω κρίσης δεν θα έπρεπε να πέφτουν...Είχα διαβάσει εδώ σε ένα θέμα ότι οι καλύτερες εκπτώσεις γίνονται μέσα-τέλη Φλεβάρη επειδή ''στεγνώνει'' η αγορά γενικά τότε...Πάλι καλά που έκανα την αγορά μου με την αλλαγή του έτους και δεν περίμενα... :-\

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΜΕ 1000+ ΕΥΡΩ
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 07:56:13 μμ »
   Oι αυξήσεις είναι εργοστασιακές ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΜΕ 1000+ ΕΥΡΩ
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 09:13:14 μμ »
Ναι για Longines Hydroquest 41mm από 810-830 ανέβηκε τα 900

για το LLD εχεις καποια εκτιμηση?
thanks εκ των προτερων
Θ.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΜΕ 1000+ ΕΥΡΩ
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 09:17:29 μμ »
για το LLD εχεις καποια εκτιμηση?
thanks εκ των προτερων
Θ.

1560 απο το ορολοι τζι αρ

Αποσυνδεδεμένος diligre

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΜΕ 1000+ ΕΥΡΩ
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 12:31:17 πμ »
για το LLD εχεις καποια εκτιμηση?
thanks εκ των προτερων
Θ.

Για να πω την αλήθεια επειδή δαγκώθηκα λίγο με την αύξηση στο Hydroconquest και ενώ είχα πάει προετοιμασμένος και για το LLD, τελικά έφυγα άπραγος έχοντας απλά φορέσει μόνο τα ρολόγια ( απογοήτευση), επίκειται νέα έφοδος στα οχυρά (καταστήματα) για παζάρια μέχρι τελικής πτώσεως!

Αποσυνδεδεμένος assassin88

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΜΕ 1000+ ΕΥΡΩ
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 01:31:34 πμ »
   Oι αυξήσεις είναι εργοστασιακές ;)
Δηλαδή κατά κάποιο τρόπο τους αναγκάζουν οι εταιρίες σε αύξηση??

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΜΕ 1000+ ΕΥΡΩ
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 03:00:49 πμ »
   Απλά το εργοστάσιο πουλάει ακριβότερα στους αντιπρόσωπους και όλ αυτό φθάνει τελικά στον καταναλωτή


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος tzimis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΜΕ 1000+ ΕΥΡΩ
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 09:25:33 πμ »
   Δύσκολο να βρείς σε Longines στο εξωτερικό τιμή ανταγωνιστική με αυτή μετά την έκπτωση από ένα ελληνικό κατάστημα. Καλύτερα από εδώ!!!

Το αντιλαμβάνομαι αυτό που λες φίλε. Ούτως ή άλλως δεν έχω σκοπό να ψωνίσω από εξωτερικό για πολλούς λόγους. Απλά γνωρίζοντας την καλύτερη τιμή που μπορείς να βρεις το ρολόι θεωρώ ότι έχεις ένα επιπλέον καλό διαπραγματευτικό χαρτί στα χέρια σου για να πετύχεις καλύτερη έκπτωση!!!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΜΕ 1000+ ΕΥΡΩ
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 11:47:45 πμ »
   Λιανική τιμή μείον 25%(τουλάχιστον) και βλέπεις πόσο μπορείς να το βρείς ;) ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος tzimis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΜΕ 1000+ ΕΥΡΩ
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 01:34:48 μμ »
Όπως ανέφερα σε προηγούμενο σχόλιο το ρολόι το είδα σε μαγαζί στο κέντρο της Θεσ/νίκης. Ο πωλητής που μάλλον είναι και ιδιοκτήτης ήταν πολύ ενημερωμένος και πολύ εξυπηρετικός. Μου εξήγησε ότι μετά τις αυξήσεις η τιμή καταλόγου είναι 2310 ευρώ. Μετά την έκπτωση μου έδωσε μια τιμή 1850 ευρώ. Μου έκανε δηλαδή έκπτωση 20%. Τότε του εξήγησα ότι το έχω βρει από εξωτερικό (σε site) 1400 ευρώ γιατί όντως κάπου το είχα δει. Φαντάζομαι όμως ότι αν μπορέσω και το πάρω 1500-1600 ευρώ (έκπτωση 30-35%) θα είναι πολύ καλή τιμή και θα έχω και την ασφάλεια του καταστήματος. 

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΜΕ 1000+ ΕΥΡΩ
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 02:02:25 μμ »
Προσωπικά προτιμώ τη σιγουριά του φυσικού καταστήματος με το αντίστοιχο (λογικό) τίμημα. Επίσης, θεωρώ σημαντικό το να χτίσω (αν γίνεται) και μια πιο μακροχρόνια σχέση με το εκάστοτε κατάστημα για όταν θα χρειαστεί το τακτικό ή ένα έκτακτο service, μια καλύτερη μελλοντική τιμή σε ένα πιο ακριβό μοντέλο κλπ.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΜΕ 1000+ ΕΥΡΩ
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 04:16:14 μμ »
Προσωπικά προτιμώ τη σιγουριά του φυσικού καταστήματος με το αντίστοιχο (λογικό) τίμημα. Επίσης, θεωρώ σημαντικό το να χτίσω (αν γίνεται) και μια πιο μακροχρόνια σχέση με το εκάστοτε κατάστημα για όταν θα χρειαστεί το τακτικό ή ένα έκτακτο service, μια καλύτερη μελλοντική τιμή σε ένα πιο ακριβό μοντέλο κλπ.

Με όλο το σεβασμό, κανεις λάθος.

Αυτο που ψάχνεις (στην δεύτερη περίοδο του ποστ σου)  είναι η απειροελαχιστη εξαίρεση στον κανόνα που προφανώς είναι το απολύτως αντίθετο.

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΜΕ 1000+ ΕΥΡΩ
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 05:12:11 μμ »
Συμφωνώ ότι είναι σπάνιο, ωστόσο το αναφέρω επειδή μου έχει τύχει και σε επίπεδο service και σε επίπεδο έκπτωσης.

Αποσυνδεδεμένος tzimis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΜΕ 1000+ ΕΥΡΩ
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 01, 2011, 05:56:24 μμ »
Επανέρχομαι μετά από αρκετό καιρό καθώς πλησιάζει ο καιρός της αγοράς! Όλο αυτό το διάστημα το ψάχνω το θέμα και το σκέφτομαι συνεχώς! Φαντάζομαι ότι αυτά είναι τα πρώτα συμπτώματα της αρρώστιας και τα περάσατε όλοι. Επειδή λοιπόν τα οικονομικά χειροτερεύουν καθημερινά, άρχισε να απομακρύνεται από το μυαλό μου το Longines GrandeVitesse και άρχισα να ξανασκέφτομαι πάλι τα Hamilton. Και επειδή το x-wind που κοιτούσα στην αρχή μου φαίνεται αρκετά σπορ και όχι τόσο ευκολοφόρετο για βραδινή έξοδο, άρχισα να κοιτάω και άλλες περιπτώσεις. Πρόσφατα είδα σε κατάστημα τα
1) Jazzmaster Lord Hamilton
http://www.clock-center.gr/product.php?products_id=1111
2) Railroad auto chrono
http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=18679

Πολύ όμορφα και τα δυο. Πιο εύκολο και πιο οικονομικό το Lord, ακριβότερο και πιο ιδιαίτερο το Railroad.
Γνωρίζει κανείς ποιες είναι οι τιμές καταλόγου των συγκεκριμένων μοντέλων για να ξέρω σε ποια τιμή να στοχεύω μετά από μια έκπτωση τουλάχιστον 25%;

Τέλος, από ότι διάβασα σε ξένο forum, το railroad δε φοράει 7750 αλλά κάποιον άλλο μηχανισμό. Γνωρίζουμε κάτι για αυτό;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΜΕ 1000+ ΕΥΡΩ
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 01, 2011, 10:27:17 μμ »
Φίλε tzimis,
για ρίξε μια ματιά για Hamilton και στις προτάσεις του IliasG στην Απάντηση #15 εδω.
Ίσως να έχει κάτι που σε ενδιαφέρει και σου αρέσει.

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΜΕ 1000+ ΕΥΡΩ
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 01, 2011, 11:17:51 μμ »
Για τη μηχανή ETA Valgranges A07.211 του Railroad ρίξε μια ματιά εδώ http://www.valgranges.ch/html/en/


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος tzimis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΜΕ 1000+ ΕΥΡΩ
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 02, 2011, 07:29:49 μμ »
Φίλε GiannisH, αν και ξέρω πολύ καλά αγγλικά δεν ξέρω πολλά για τους μηχανισμούς! Το διάβασα αλλά δεν κατέληξα κάπου συγκεκριμένα. Τελικά η δική σου η γνώμη ποια είναι; Είναι καλύτερος μηχανισμός; Δεν υπάρχει κάποιο ρίσκο για την αξιοπιστία του αφού δεν είναι τόσο δοκιμασμένος; 

Αποσυνδεδεμένος tzimis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΜΕ 1000+ ΕΥΡΩ
« Απάντηση #78 στις: Απρίλιος 09, 2011, 08:01:46 μμ »
Χθες έκανα μια βόλτα σε καταστήματα στη Θεσσαλονίκη για να πάρω μια ιδέα από τις εκπτώσεις που θα μπορούσα να πετύχω. Επειδή από ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα το -25% είναι τουλάχιστον αυτονόητο τρόμαξα που άκουσα κάτι περίεργα νούμερα του τύπου 10-15%. Μάλιστα σε κατάστημα που έλειπε ο υπεύθυνος, η πωλήτρια μου είπε να ξαναπεράσω κάποια άλλη στιγμή να ρωτήσω τον ίδιο και όταν της είπα ότι θα ζητήσω έκπτωση 25% τουλάχιστον με προέτρεψε: "να μην κάνω τον κόπο να ξαναπάω γιατί αποκλείεται να συμβεί αυτό".
Επειδή φαντάζομαι ότι οι πωλήσεις τους είναι πεσμένες και κάθε μέρα τα πράγματα χειροτερεύουν, πουλάνε τρέλα όλοι τους ή ψάχνω σε λάθος μαγαζιά;
Αν γνωρίζει κάποιος κατάστημα στη Θεσσαλονίκη ή κάπου εδώ γύρω που μπορώ να βρω hamilton με -25% ας μου στείλει π.μ.
Σας ευχαριστώ όλους!!   

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΜΕ 1000+ ΕΥΡΩ
« Απάντηση #79 στις: Απρίλιος 09, 2011, 10:08:32 μμ »
Για πήγαινε, να εκεί ο υπεύθυνος, βγάλε μετρητά στον πάγκο την τιμή καταλόγου -25%, για να δούμε τι θα συμβεί. Έχεις να χάσεις τίποτα?