Αποστολέας Θέμα: Fortis προς αναπαλαιωση...  (Αναγνώστηκε 12051 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Fortis προς αναπαλαιωση...
« στις: Δεκέμβριος 26, 2010, 07:40:53 μμ »
Χρονια πολλα...

το συγκεκριμενο ειναι ρολοι απο τον παπου μου, ο οποιος χαθηκε πριν απο σχεδον 20 χρονια, με αξια κυριως συναισθηματικη.

Fortis, swiss made, αυτοματο. Για χρονια παρατημενο, σε ενα συρταρι, το πηρα χθες και του εδωσα δυο κουρδισματα και αρχισε να δουλευει...

Καταρχην μπας και ξερει κανεις για ποιο ρολοι προκειται και ποια χρονολογιας???

κατα δευτερον γινεται restoration?









YΓ. Αρης911 εχεις PM :)
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Fortis προς αναπαλαιωση...
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 26, 2010, 08:25:16 μμ »
Πολυ ομορφο ειναι παντως φιλε,αξιζει να ασχοληθεις ;)

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Fortis προς αναπαλαιωση...
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 11:56:09 πμ »
Επανερχομαι στο θεμα που ειχα ανοιξει για το ρολοι του παππου...

Αφοτου βρηκα το ρολοι ξεχασμενο αποφασισα να το κανω restoration. Θα δειξω μερικες φωτος λοιπον απο το πριν και το ...μετα:

Πριν...







Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Fortis προς αναπαλαιωση...
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 11:59:48 πμ »
το ρολοι αφεθηκε στα χερια του φιλου Αρης911 και μετα απο τη δουλειά του αυτό ειναι το ...Μετα











Θα ηθελα επισης να ευχαριστησω το φιλο Αρη, τον οποιο γνωρισα μεσω του φορουμ, οχι μονο για την πραγματικα εξαιρετικη δουλεια του αλλα και για την προσοχη και τη φροντιδα με την οποια αντιμετωπισε το ρολοι αυτο το οποιο για μενα εχει μια πολυ μεγαλη συναισθηματικη αξια. Καθε ενα παλιο ρολοι κρυβει πολλες προσωπικες ιστοριες μεσα, και η αναβιωση του ρολογιου ειναι και αναβιωση των ιστοριων αυτων. Αρη, thanks φιλε!
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Fortis προς αναπαλαιωση...
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 12:17:46 μμ »
Mπραβο,μπραβο,μπραβο και στους δυο.Φιλε Αρη εξαιρετη δουλεια,φιλε Karteο αξιζε που ασχοληθηκες με το ρολοι αυτο να το χαρεις και να το φορας ειναι ενθυμιον αλλωστε ;)

Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: Fortis προς αναπαλαιωση...
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 21, 2011, 02:36:42 μμ »
Πολύ όμορφο ρολόι.
Πολύ καλή δουλειά.
 :smt041 :smt038

88ceoo

  • Επισκέπτης
Απ: Fortis προς αναπαλαιωση...
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 01:52:36 μμ »
βλεποντας την φθορα του υλικου swiss made ρολογιων που αναπαλαιωνονται αναρωτιεμαι γιατι σημερα ειμαστε αρνητικοι απεναντι σε κινεζικα τυπου ingerlsoll κ αλλα που σιγουρα εχουν πολυ πολυ καλυτερη ποιοτητα κατασκευης κ υλικου απο παλαια swiss. . ολοι λοιπον οταν ξεκινουν κατι στην αρχη δεν ειναι τελειοι. η πειρα κ ο χρονος τους βελτιωνουν. κ οι ελβετοι λοιπον στο ξεκινημα τους δεν ηταν αψογοι σε ολα. πρωτοποροι ναι, αλλα κ αυτοι ανεβηκαν την πυραμιδα απτην βαση της.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Fortis προς αναπαλαιωση...
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 03:59:20 μμ »
Την συγκεκριμένη μηχανή δεν θα την φτάσουν οι κινεζοι όσο και αν προσπαθήσουν.
Μόνο με αντιγραφή και όχι σχεδίαση από αρχής. Για την ποιότητα κατασκευης δε αν την φτάσουν θα πρέπει να την χρεώσουν πολύ ακριβά.

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Fortis προς αναπαλαιωση...
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 05:19:44 μμ »
+ 1

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Fortis προς αναπαλαιωση...
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 01:34:32 πμ »
Κοντή η νύφη, να κι ο μέτρος.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Fortis προς αναπαλαιωση...
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 08:45:48 πμ »
Κοντή η νύφη, να κι ο μέτρος.

meaning what?
 
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Fortis προς αναπαλαιωση...
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 09:19:44 πμ »
Short psalm, alleluia.

88ceoo

  • Επισκέπτης
Απ: Fortis προς αναπαλαιωση...
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 03:51:13 μμ »


Uploaded with ImageShack.us
υπαρχουν κατι τετοιες κινεζιες των 160 ευρω που μετρανε πολυ. αντιγραφα μηχανες? κ λοιπον τι πειραζη? αρκει να γυριζουν τα γραναζια κ να λεη σωστα την ωρα.
+1 λεπτο την εβδομαδα, day date month and moonface! ποιος στα δινη ολα αυτα με τετοια τιμη κ ποιοτητα?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2011, 04:00:34 μμ από 88ceoo »

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Fortis προς αναπαλαιωση...
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 04:25:28 μμ »
Εχω δει και εχω πιαση πολλες κινεζικες (6497-7750-2824).
Το θεμα δεν ειναι οτι δεν λενε καλο χρονο στην αρχη. Το θεμα ειναι μεχρι ποτε.
Το συγκεκριμενο ρολοι ειναι 20+ χρονων και η μηχανη του ειναι αψογη ακομα αλλα και για πολλα χρονια ακομα με μια σωστη και προγραμματισμενη συντηριση.
Τα κινεζικα π.χ. συμφερουν στην αγορα αλλα κανενας δεν εχη στοιχεια μεχρι τωρα για την αντοχη στο χρονο.
Παραδειγμα σε μια 6497.
Οταν σφυξης τις βιδες στην γνησια αντεχουν αρκετα. Οταν σφυξης με την μιση δυναμη στις κινεζικες 6497 κοβωνται σαν πρασο.
Που σημαινη μανικι μετα στην αφαιρεση της. Σε ενα δυνατο χτυπημα λοιπον τι θα γινη. Αυτα ειναι καποια πραγματα οπως και αλλα που εσυ μιας και δεν ξερης απο τεχνικα δεν μπορης να τα δης. Απλα να βγαζης λαθος συμπερασματα με τις γνωσης που εχης.

88ceoo

  • Επισκέπτης
Απ: Fortis προς αναπαλαιωση...
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 08:01:35 μμ »
ισως! καποτε αν θυμαστε επισκευαζαμε βιντεο ραδιοφωνα τηλεορασεις. με την προοδο της τεχνολογιας κ το μεγαλο κοστος της εργατοωρας κατεστη πιο προσφορο να αγοραζουμε μια καινουργια συσκευη παρα να επισκευαζουμε την παλαια. καπως ετσι τωρα συμβαινη κ με τα ρολογια. εχω λοιπον την αποψη οτι ενα ρολοι οσο λειτουργη το χρησιμοποιουμε οταν σταματηση το βαζουμε στην ακρη να αποκτηση ιστορικη αξια για τους απογονους. σημερα αναπαλαιωνουμε ρολογια που εχουν συναισθηματικη η συλλεκτικη αξια. απλα ετσι πιστευω. αποψη μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2011, 08:17:12 μμ από 88ceoo »

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Fortis προς αναπαλαιωση...
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 10:30:19 μμ »
Όλα ξεκινάνε αν θέλεις να τρως μπιφτέκι με κιμά α διαλογής η με δ διαλογής.
Και μέχρι να καλυτερέψουνε τα πράγματα σε αυτά τα κινέζικα που μέχρι τώρα φτάνουνε σε μας ισχύει αυτό.
Και βέβαια εξαρτάτε πως βλέπεις το ρολόι.
Ένα πράμα που έχει δυο δείκτες και κάνη τικ τακ η ένα όργανο μέτρησης του χρόνου με ποιότητα και λεπτομέρεια.
Συγνώμη αλλά από τα γραφόμενα σου αυτό μου δείχνεις οπότε αστο καλύτερα.

88ceoo

  • Επισκέπτης
Απ: Fortis προς αναπαλαιωση...
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 01:49:22 μμ »
το βλεπης επαγγελματικα, το βλεπω ρομαντικα κ συναισθηματικα. για σενα το ρολοι ειναι κερδος για μενα ειναι εξοδο. σεχω αναγκη να μου φιαξης αυτο που αγαπω μεχης αναγκη ναμαι χωμενος στην τρελλα του ρολογιου για να ζησης. μην θυμωνης λοιπον κ μην χαρακτηριζης αρνητικα καποιον οταν ακους διαφορετικη αποψη. αν γνωριζες την συλλογη μου θαχες σιγουρα εντελως διαφορετικη γνωμη για το τι σημαινη ρολοι για μενα. απλα θεωρω πιο σημαντικο εναν χαλαρο τροπο ζωης απο το αγχος για ενα χαλασμενο ρολοι. οι ανθρωποι με τον χρονο φθειρονται κ στο τελος χανονται ας φθαρη λοιπον κ ενα αλαδωτο γραναζι ρολογιου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2011, 11:29:00 μμ από 88ceoo »

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Fortis προς αναπαλαιωση...
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 03:05:43 μμ »
Προς σεβασμο του χωρου που μας φιλοξενη και προς καποια ατομα διορθωνω το μηνυμα μου.
Απο εκει και περα τα συμπερασματα δικα σας απο τα γραφωμενα και των δυο πλευρων

το βλέπεις επαγγελματικά,...
Μεγάλο λάθος και λάθος συμπέρασμα.
για σένα το ρολόι είναι κέρδος...
...
...με έχεις ανάγκη να είμαι χωμένος στην τρέλα του ρολογιού για να ζήσης.
Προσωπικά άτομα που σκέφτονται έτσι όπως σκέφτεσαι εσύ δεν τα έχω ανάγκη.
Ανάγκη με έχεις εσύ. Εγώ έχω ανάγκη φίλους που θα καταλάβουν...
... μην θυμώνεις λοιπόν κ μην χαρακτηρίζεις αρνητικά κάποιον όταν ακούς διαφορετική άποψη.
Δεν θυμώνω γιατί δεν επιτρέπω σε κανέναν να μου χαλάσει την ψυχολογία μου.
Και δεχωμαι την διαφορετικοτητα της αποψης του καθενος αλλα μεχρι σε ενα σημειο.
Οταν γραφεται δημοσια μην ξεχνας οτι μπορη ο καθενας να την σχολιαση.
 


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2011, 04:58:06 μμ από Αρης911 »

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Fortis προς αναπαλαιωση...
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 06:45:45 μμ »
Άλλο πράμα το "φύγε συ, έλα συ" κι άλλο το ξαναδίνω πνοή σε ένα παλιό φίλο. Άλλο το "δε σε χρειάζομαι, σε βαρέθηκα, δε θέλω να ασχολούμαι μαζί σου" κι άλλο το "θέλω να σε δω όπως στα νιάτα σου και να σε χαρώ".

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Fortis προς αναπαλαιωση...
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 09:27:54 μμ »
το βλεπης επαγγελματικα, το βλεπω ρομαντικα κ συναισθηματικα. για σενα το ρολοι ειναι κερδος για μενα ειναι εξοδο. σεχω αναγκη να μου φιαξης αυτο που αγαπω μεχης αναγκη ναμαι χωμενος στην τρελλα του ρολογιου για να ζησης. μην θυμωνης λοιπον κ μην χαρακτηριζης αρνητικα καποιον οταν ακους διαφορετικη αποψη. αν γνωριζες την συλλογη μου θαχες σιγουρα εντελως διαφορετικη γνωμη για το τι σημαινη ρολοι για μενα. απλα θεωρω πιο σημαντικο εναν χαλαρο τροπο ζωης απο το αγχος για ενα χαλασμενο ρολοι. οι ανθρωποι με τον χρονο φθειρονται κ στο τελος χανονται ας θφαρη λοιπον κ ενα αλαδωτο γραναζι ρολογιου.

με την ιδια λογικη αμα ενας ανθρωπος φθαρει ας μην τον παμε στο γιατρο για να τον συνεφερει. ας τον αφησουμε αφου θα χαθει που χαθει καποια στιγμη, να σβησει.

ενα ρολοι που σημαινει κατι, που εχει πανω του μνημες, ιστορια, ρωγμες χρονου τοτε πρεπει να συντηρηθει και να αναστηθει. η πατινα του χρονου δεν ειναι φθορα αλλα αποκτημα.

χωρις αγχος και με χαλαροτητα.
Γαυρος οπαδος....