Αποστολέας Θέμα: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ  (Αναγνώστηκε 50292 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
παντως δεν βλεπω να γινεται τιποτα.... :(

Μην ειναι τοσο σιγουρος...  ;D
Πολυ συντομα θα υπαρχει ολοκληρωμενη προταση!

Αγαπητοι φιλοι-μελη,

Το αργοτερο μεχρι τα μεσα της ερχομενης εβδομαδας θα εχω οριστικη εικονα απο τις επαφες με τις εταιριες, οποτε και θα μπορω να σας παραθεσω ολοκληρωμενες τις προτασεις μου. 
Ενημερωτικα αναφερω οτι οι εταιριες αυτες ειναι οι: 'TIMEKEEPER', 'PRECISTA', 'STEINHART' και 'ΖΕΝΟ'
ενω οι ενεργειες που μεχρι τωρα εχουν γινει ειναι οι εξης:

'WAKMANN-TIMEKEEPER': θελει πολυ να αναλαβει το project, υπαρχει δυνατοτητα εγχαραξεων και εκτυπωσης στο καντραν, ο μηχανισμος ειναι ο vintage cal. 'AS2063' (ιδιος με αυτον που χρησιμοποιουσε η BLANCPAIN καποτε στο μοντελο της '50 FATHOMS'), με υδατοστεγανοτητα μεχρι τα 150Μ, ειναι εξοπλισμενο με κρυσταλλο ζαφειρι, ομως τοσο ο διαθεσιμος αριθμος (14 τεμαχια) οσο και το μεγεθος της κασας (39-39.5mm) για καταδυτικο μοντελο στις μερες μας ειναι μικρο, με την εταιρια ωστοσο να κρινεται ποιοτικη, αλλα με το κοστος σχετικα υψηλο και μη ανταγωνιστικο σε σχεση με τις ακολουθες...
Η προσφορα της ειναι τελικα στα 500 Ευρω, ενω αρχικως ηταν στα 600





'PRECISTA': Κατασκευαστης ειναι ο ROLAND KEMMNER (!) στον οποιον και με παρεπεμψε ο Εddie Platts (Timefactors.com) μετα την επικοινωνια που ειχα μαζι του. Γνωριζει ηδη για το project απο τον Εddie, ενω χθες το πρω'ι' του εστειλα και email εκθετωντας του ακριβως την προταση μου η οποια και αφορα το 'PRS-50' (κοινως '50 FATHOMS HOMMAGE'), με αλλαγη της εκτυπωσης στο καντραν και τις σχετικες εγχαραξεις στο πισω μερος






*Περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με τις προδιαγραφες του μοντελου, εδω: http://www.timefactors.com/precista.htm

Aναμενω απαντηση...

'STEINHART': θετικη σε οποιοδηποτε project, με δυνατοτητα εκτυπωσης ή και δημιουργια νεου καντραν, αλλαγων ή εγχαραξεων στο καπακι, επιλογης στεφανης, δεικτων, κρυσταλλου μεταξυ σαπφειρου και plexiglass καμπυλου, οπως και μπρασελε (μεταξυ τυπου 'οyster' και 'mesh') κ.α. και μαλιστα μετα και την τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με τον G'u'nter γνωριζω και το υψος της προσφορας του για το project με βαση το νεο καταδυτικο μοντελο της εταιριας 'OCEAN VINTAGE GMT' (κοινως 'EXPLORER II HOMMAGE', το οποιο μολις πριν λιγες ωρες αναρτηθηκε στο site της εταιριας) και ειναι 300-350 Ευρω (αναλογα με τις τροποποιησεις που θα γινουν), συμπεριλαμβανομενων των εξοδων μιας αποστολης σε εμενα και παραδοσης των ρολογιων σε συναντηση που θα ορισει το φορουμ (ή αποστολης απο Ελλαδα με τα εξοδα της ταχυμεταφορικης να βαρυνουν τον παραληπτη για οσους εντελει δε θα μπορουν να παρευρεθουν, ο,τι δηλαδη συνεβει και την αλλη φορα με το project του φορουμ).
Το κοστος μπορει να κατεβει και αλλο, εφοσον στο υπαρχον μοντελο αντι της ETA 2893-2 που φερει δυνατοτητα δευτερης χρονικης ωρας, τοποθετηθει η ΕΤΑ 2824-2 που αντιστοιχει στο απλουστερο καταδυτικο μοντελο της εταιριας.
Τελος να διευκρινισω οτι η παραδοση των ρολογιων υπολογιζεται σε 2-3 μηνες, αναλογα δηλαδη με το πληθος των παρεμβασεων...



*Περισσοτερες φωτο, εδω: http://www.steinhartwatches.de/index.php?id=67&artnr=339&Sel_ID=9&lang_nr=1

Προς το παρον, η πρωτη -και πλεον σιγουρη- προταση απο εμενα!

Αφησα τελευταια την 'ZENO', απλως και μονο γιατι ως γνωστοτερη ολων των παραπανω και δη ελβετικη, προθυμοποιηθηκε να ανταποκριθει στο αιτημα μου!
Ο λογος γινεται για το μοντελο της 'AIRPLANE DIVER', για το οποιο υπαρχει στοκ 20 τεμαχιων στην εκδοση με μπλε-κοκκινη στεφανη και 10 για την εκδοση GMT με μαυρη-σιελ στεφανη





*Πληροφοριες σχετικα με το μοντελο, εδω: http://cgi.ebay.de/ZENO-WATCH-Airplane-Diver-Automatik-/320627108537?pt=DE_Kleidung_Schmuck_Accessoires_Uhren_Armbanduhren&hash=item4aa6dd6ab9

Mεσα στην ερχομενη εβδομαδα περιμενω την προσφορα της, μαζι με επεξεργασμενες φωτο που αφορουν την εκτυπωση στο υπαρχον καντραν (η δημιουργια νεου κρινεται κοστοβορα και χρονοβορα), την αλλαγη του ορυκτου κρυσταλλου σε αντιστοιχο απο ζαφειρι και εγχαραξεις στην πισω οψη του ρολογιου.

Τελειωνοντας θελω να πω οτι το καταδυτικο ρολο'ι' για project του φορουμ αποτελει για μενα ενα 'προσωπικο στοιχημα', τοσο για το ιδιο το φορουμ οσο και για ολους εκεινους που περισυ το ξεκινησαν, το στηριξαν, μοχθησαν γι' αυτο... ασχετως εαν τελικα δεν εγινε... Για οσα απο τα παλια μελη δεν προλαβαν το πρωτο μας project και για οσους παλι απο τους καινουργιους φιλους της κοινοτητας επιθυμουν και δεν τους εχει δοθει ακομη η ευκαιρια... Και η ολοκληρωμενη προταση ή οι προτασεις που θα προκυψουν -ανεξαρτητως τελικης επιλογης- εχουν ως αποκλειστικο σκοπο την ψυχικη ευφορια ολων οσων τελικα συμμετασχουν, γνωριζοντας οτι εχουμε τη δυνατοτητα 'ενα ωρολογιακο μας ονειρο' να γινει επιτελους πραγματικοτητα!...

Παμε σαν αλλοτε...

-Καλημερα σε ολους!

Προταση Νο 1:

WAKMANN-TIMEKEEPER:

Η νεα προσφορα της αφορα τα παρακατω 'HOMMAGE ΡΑΜ'




με τις εξης προδιαγραφες:

-Κασα απο ανοξειδωτο ατσαλι 316L, διαμετρου 45 χιλιοστων
-ETA 2824 ή UNITAS 6497
-Δυνατοτητα ειδικης εκτυπωσης στο καντραν
-Ζαφειρι κρυσταλλο
-Ειδικη, πραγματικη εγχαραξη του ονοματος και του limitee του project
 στο πισω μερος (οχι φθηνη τυπου laser), με ορατο το μηχανισμο
-Yδατοστεγανοτητα μεχρι τις 30ΑΤM/300M
-Mαυρο δερματινο λουρακι με μπουκλα ('τυπου PAM')
-2 χρονια εγγυηση
-Wakmann/TK μαυρο λακαριστο κουτι
-Πιστοποιητικο της εταιριας με αναφορα του ονοματος του κατοχου και της 
 ειδικης εκδοσης για το φορουμ
-Δυνατοτητα διακοσμημενης UNITAS 6497 (Cotes de Geneve), με επιπλεον
 χρεωση 100 Ευρω (ανα τεμαχιο)

Η εκδοση με την ΕΤΑ 2824 θα φερει το παρακατω λογοτυπο (τριαινα)



το οποιο θα εκτυπωθει στο κεντρο της ευθειας που ενωνει τους αριθμους '6' και '3', δηλαδη στο υψος της θεσης '4.5'
ενω αυτη με την UNITAS την αγκυρα, στην αντιστοιχη θεση



ή (τοσο για τη μια οσο και για την αλλη εκδοση) η περικεφαλαια, στη συγκεκριμενη προαναφερθεισα θεση



H εκτυπωση του  'mywatch.gr' για το μοντελο με την ΕΤΑ 2824 θα ειναι μεταξυ της θεσης '10' και '11' και πλησιον της κασας (με αναλογη κλιση), ενω για αυτο με την UNITAS μεταξυ της '1' και '2' αντιστοιχως (πλησιον των διαγραμμισεων)



Προσφορα: 420 Eυρω (εκαστον) + 100 Ευρω (συνολο εξοδων μιας ασφαλισμενης αποστολης -με FEDEX ή DHL- σε μενα)
Ελαχιστη παραγγελια: 25 τεμαχια (οποτε το συνολικο κοστος ανα τεμαχιο ανερχεται στα 424 Ευρω)

Χρονος παραδοσης: Εναμισυ εως δυο μηνες (απο την ημερα καταθεσης της προκαταβολης)

Προσωπικη εκτιμηση: Yψηλη ποιοτητα κατασκευης(!) με υλικα που πληρουν τις ελβετικες προδιαγραφες, ελεγχος-συναρμολογηση-τεχνικη υποστηριξη στα εργαστηρια της εταιριας στη Γερμανια, τιμη (εφοσον ενδιαφερει) εκτιμω διαπραγματευσιμη, ειτε προς στρογγυλοποιηση του ποσου των 420 Ευρω προς τα κατω (δηλαδη 400 Eυρω), ειτε τουλαχιστον για επιδιωξη δωρεαν αποστολης (βασιζομενος στην εντονη επιθυμια του Torsten να αναλαβει το project!)...

*Εδω το παραπανω μοντελο με τον vintage cal. 'LONGINES 702'





Προταση Νο 2:

KEMMNER (PRECISTA):

Βρισκεται σε επαγγελματικο ταξιδι, αναμενεται λιαν συντομως η προσφορα του στην προταση που του εκανα...

*Παραθετω το email που μου εστειλε:

'Hello,

sorry, I am on a business trip. Will come back to you soon.

Best Regards

Roland'

 
Roland Kemmner
Baetznerstraße 140
75323 Bad Wildbad
Germany
Tel. +49 7081 955673
Mobil +49 172 8123932
E-mail roland.kemmner@t-online.de

oπως και την προταση που εχει αποσταλει και η οποια αφορα στο PRECISTA και την εκδοση 'HOMMAGE FIFTY FATHOMS'.

Σχετικα με τις προδιαγραφες του μοντελου, βλ. εδω:

http://www.timefactors.com/precista.htm

Προτεινεται ενα απο τα παρακατω καντραν


(anchor)
(krotalon)
(helmet)
(trireme)

με το αναλογο χρωμα στην αποληξη του δευτερολεπτοδεικτη και τις αντιστοιχες εγχαραξεις στο πισω μερος

π.χ. 'trireme' για το αντιστοιχο καντραν



Προσωπικη εκτιμηση: Ποιοτικος κατασκευαστης, με χρηση υλικων που πληρουν τις προδιαγραφες ενος σωστου-οικονομικου ρολογιου, με εργαστηριο συναρμολογησης, παραγωγης και τεχνικης υποστηριξης στη Γερμανια. Εμφανες δειγμα της ποιοτητας της δουλειας του, τα ρολογια PRECISTA.

Προταση Νο 3:

STEINHART 'HOMMAGE EXPLORER II':
Σχετικα με τις προδιαγραφες του μοντελου, βλ. εδω:

http://www.steinhartwatches.de/index.php?id=67&artnr=339&Sel_ID=9&lang_nr=1

Προσφορα: 300-350 Ευρω (αναλογα με τις τροποποιησεις που θα γινουν) και συμπεριλαμβανομενων των εξοδων μιας αποστολης σε εμενα και παραδοσης των ρολογιων σε συναντηση που θα ορισει το φορουμ (ή αποστολης απο Ελλαδα με τα εξοδα της ταχυμεταφορικης να βαρυνουν τον παραληπτη για οσους εντελει δε θα μπορουν να παρευρεθουν, ο,τι δηλαδη συνεβει και την αλλη φορα με το project του φορουμ).

Eλαχιστη παραγγελια: 20-25 τεμαχια

Χρονος παραδοσης: 2-3 μηνες (αναλογα με το βαθμο των τροποποιησεων)

Εδω η προταση εχει να κανει με την αλλαγη του ονοματος του μοντελου απο 'OCEAN GMT' σε 'DIVER GMT' προκειμενου να διαφοροποιηθει απο την υπολοιπη σειρα (OCEAN ONE), τις τροποποιησεις τοσο στο καντραν, οσο και το πισω μερος του ρολογιου, αλλα και τη δυνατοτητα επιλογης μεταξυ του αρχικου μπρασελε και του αντιστοιχου mesh (ή ακομη και αντικαταστασης του με δερματινο λουρακι)



Προτεινεται το παρακατω καντραν



που φερει το λογοτυπο



η περικεφαλαια




ή η τριηρης



με εκτυπωση του 'mywatch.gr' μεταξυ της θεσης '1' και '2', πλησιον των διαγραμμισεων (σε αναλογη κλιση)



και με το πισω μερος του ρολογιου να διαμορφωνεται ως εξης



Προσωπικη εκτιμηση: Eυελικτη εταιρια οσον αφορα τις επιλογες, οικονομικη και ποιοτικη προταση, 100% value for money. Δεν ειναι τυχαιο το πληθος των project που αριθμει, ουτε και το γεγονος οτι το Watchuseek την επελεξε για το project της!

Προταση Νο 4:

ΖΕΝΟ 'ΑΙRPLANE DIVER': Σχετικα με τις προδιαγραφες του μοντελου, βλ. εδω:

http://www.zeno-watch.ch/en/watches.html
 
Eπιπλεον, ζαφειρι κρυσταλλο, εκτυπωση στον καντραν και λοιπες εγχαραξεις στο πισω μερος

Προτεινεται ενα απο τα παρακατω καντραν




με εκτυπωση του 'mywatch.gr' μεταξυ της θεσης '10' και '11', πλησιον των διαγραμμισεων και με αναλογη κλιση



ή αυτο



με τις εγχαραξεις του ονοματος και του limitte της εκδοσης στο πισω μερος



Προσφορα: Αναμενεται απο μερα σε μερα... Βρισκομαι σχεδον σε καθημερινη επαφη με την εταιρια, η οποια ανταποκρινεται στα email μου και σε εισηγηση της για εκτυπωση στο καντραν μου προτεινε καποια logo (βλ. σημαια), τα οποια τελικα δεν επιλεχθηκαν και στο τελος της αντιπροτεινα τα παραπανω...

Προσωπικη εκτιμηση: Θεωρω οτι θα ειναι μεγαλη επιτυχια και δη για ενα ελληνικο φορουμ να αναλαβει μια παραδοσιακη ελβετικη εταιρια του χωρου να της κανει project! Ως ονομα υπερτερει εναντι ολων των αλλων εταιριων που αναφερονται στο νημα, ενω διαθετει και τεχνικη υποστηριξη στην Ελλαδα. Τελος, το συγκεκριμενο μοντελο της αφορα σε αμιγως καταδυτικο ρολο'ι' και αποφευγει να του δοθει ο χαρακτηρισμος 'hommage'


Πλεον, η τελικη επιλογη ειναι δικη σας!... Εχετε ηδη δυο ολοκληρωμενες προτασεις (WAKMANN-TIMEKEEPER, STEINHART), μια που αναμενεται (ZENO) και μια που ακομη εκκρεμει (KEMMNER)... Απο πλευρας μου θα περιμενω λιγες μερες ακομη, δινοντας ετσι τη δυνατοτητα στον KEMMNER να απαντησει εαν ενδιαφερεται, οσο και σε αλλα μελη του φορουμ να παρουσιασουν τις οποιες ολοκληρωμενες προτασεις τους! Ετσι θα μπορουν παραλληλα και οσοι οντως ενδιαφερονται για την υλοποιηση του καταδυτικου project, να καταθεσουν τις αποψεις τους σε ο,τι αφορα τις παραπανω ολοκληρωμενες προτασεις του νηματος. 
Αμεσως μετα θα ανοιξω ψηφοφορια για την τελικη επιλογη του project.

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ:

Παρακαλω, το συγκεκριμενο νημα δεν ενδεικνυται για αντιπροτασεις ή αντιπαραθεσεις... Διατηρηστε το καθαρο, τα ασχετα ποστ θα διαγραφονται!
Αφορα σε τεσσερις προσωπικες εισηγησεις-επιλογες, με την πολυτιμη αρωγη και συμμετοχη στο photoshop (και οχι μονο), δυο πολυ καλων φιλων μου και μελων του φορουμ: της ΑLFAYIOTA και του GIANNISH, τους οποιους ευχαριστω και δημοσια για τον κοπο και το χρονο τους, προκειμενου να στηριχθει αυτη η προσπαθεια και να παρουσιαστει ολοκληρωμενη σε σας!...
Τυχον προτασεις που αφορουν σε επιλογη αλλου καταδυτικου project εκτος των προαναφερθεισων, ή ακομη και σε επιλογη αλλου project (π.χ. dress, pilot, marine κ.α.), καλλιστα μπορουν να παρατεθουν και να αναπτυχθουν σε αλλο νημα και εφοσον υπαρξει ενδιαφερον και ενεργη συμμετοχη, ευχαριστως -εαν κριθει απαραιτητο- να συμβαλλω σε ο,τι εχει σχεση στις επαφες με τις εταιριες...
Εδω απλως αναφερετε τα σχολια ή τις εισηγησεις σας σε σχεση παντα με τις παραπανω προτασεις και μονο γι' αυτες, οι οποιες μπορουν να αφορουν σε τυχον βελτιωσεις για ενα καλυτερο αισθητικα αποτελεσμα...
Παρακαλω να συμμετασχουν μονο οσοι ενδιαφερονται για τις συγκεκριμενες προτασεις!
Eαν σε αυτο το διαστημα των λιγων ημερων προκυψει ολοκληρωμενη προταση και απο αλλο μελος του φορουμ -η οποια ομως θα πρεπει να αναπτυχθει σε αλλο νημα- ευχαριστως να ληφθει υποψιν στην τελικη επιλογη για το project.
Το καταδυτικο project -εφοσον τελικα μας ενδιαφερει- πρεπει να γινει!
Χρονος για περαιτερω χασιμο δεν υπαρχει! Οι εταιριες ειναι ετοιμες, περιμενουν απαντηση... οποτε πολυ συντομα θα ανοιξω ονομαστικη ψηφοφορια για την τελικη επιλογη του καταδυτικου project!


*Τελειωνοντας, θα ηθελα να ευχαριστησω το αγαπητο μελος MNINOS29, τοσο για την προθεση του να βοηθησει με το photoshop οσο και για τη φιλοτιμη προσπαθεια του να το πραξει, οντας σε ταξιδι...

Με φιλικους χαιρετισμους,
Watch-Collector
 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2010, 01:26:00 μμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1622
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 09:20:59 πμ »
Φοβερή δουλεία...

έχω μια ιδιαίτερη αγάπη για το 50 fathoms....precista...
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 10:16:33 πμ »
Εξαιρετική δουλειά, Άρη. Πολλά μπράβο στους Γιάννη, mninos29 και AlphaYiota!! =D> =D> =D>

Επί των προτάσεων και περιμένοντας τον Kemmner και την τιμή από Zeno, να προτείνω όσον αφορά το Steinhart -αν είναι δυνατόν- να βαφτεί ο δείκτης GMT γαλάζιος, να μπει γαλάζια λουμινόβα C1 όπως στο pilot του πρώτου πρότζεκτ -αντί πράσινη- και να αλλάξει αντίστοιχα η εκτύπωση του καντράν (κύκλος scuba-diver/mywatch.gr καθώς και η τριήρης σε λευκό ή γαλάζιο).
Όλα αυτά για να υπάρξει 1ον αισθητή  διαφοροποίηση από το τρέχον μοντέλο του καταλόγου που είναι ήδη πορτοκαλί και 2ον για να υπάρχει αντιστοίχιση με τα ελληνικά χρώματα. ;)

Επίσης στο Zeno μου αρέσει περισσότερο ο κύκλος scuba-diver/mywatch.gr και κατά δεύτερο το τρίγωνο με το δελφίνι. Μακάρι η τιμή να είναι ανταγωνιστική..... ;D




Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 10:38:56 πμ »
 =D> =D> =D> :god: :god: :god:

Άρη σε ευχαριστούμε πολύ για τη δουλειά που έχεις ρίξει στο συγκεκριμένο project, αλλά και τα άλλα μέλη που σε βοήθησαν.

Εμένα εξακολουθεί να μου αρέσει περισσότερο από όλα το Zeno και αισθητικά, αλλά και σαν εταιρεία τη θεωρώ, και είναι, σε άλλο επίπεδο από τις υπόλοιπες. Σαν δεύτερη επιλογή θα επέλεγα το Steinhart αλλά σε πολύ μεγάλη απόσταση από το Zeno. Τα άλλα δύο homages, δεν με τρελαίνουν γιατί όπως έχω αναφέρει και στο παρελθόν, φοβάμαι ότι δεν θα τα φορέσω.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1033
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 11:22:52 πμ »
Ένα τεράστιο προσωπικό ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στην δημιουργία των προτάσεων και στον master chef Αρη!!!
Καταπληκτική δουλειά! Μπράβο!

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS31

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1002
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 11:24:29 πμ »
Ένα μεγάλο μπράβο για την εξαιρετική δουλειά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αναμένοντας τις τιμές ...... θα είχα μια ιδιέτερη προτημηση στο ZENO με δεύτερη επιλογή το PRECISTA

director

  • Επισκέπτης
Απ: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 11:24:54 πμ »
 =D> =D> =D> :2thumbs: :2thumbs:

επιτελους,κατι σαφες,καλοδουλεμενο,πληρως προσανατολισμενο.
Ευγε νεε μου.

Αποσυνδεδεμένος sunsea

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 553
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 11:41:49 πμ »
Εξαιρετική δουλειά, Άρη. Πολλά μπράβο στους Γιάννη, mninos29 και AlphaYiota!! =D> =D> =D>





επαυξανω !  =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> :2thumbs: :2thumbs: :2thumbs:

με ιδιαιτερη αγαπη για την ZENO  :)  :2thumbs: :2thumbs: :2thumbs:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2010, 01:18:00 μμ από sunsea »
"Ho attraversato oceani,eplorato i continenti e conquistato le
 altitudini...
 alla ricerca del mio "Tempo"  ''Διεσχισα τους ωκεανους,εξερευνησα τις ηπειρους και κατεκτησα   τα υψη...  προς αναζητηση του ''Χρονου" μου       Vivere veramente,non puramente trascorrere i giorni.

Αποσυνδεδεμένος Yiangos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 12:05:46 μμ »
Συγχαρητήρια για την εμπεριστατομένη δουλειά σε όλους τους εμπλεκόμενους!

Το προσωπικό μου "γούστο" καλύπτεται από τους δύο "άτιμους". ZENO και KEMMNER  με μια μικρή προτίμηση στο Precista μιας και είναι λίγο λιγότερο "diver".
Αν μάθουμε και τα διαθέσιμα χρώματα στεφάνης του ΖΕΝΟ (κόκκινο-γαλάζιο-κίτρινοκλπ.) θα βοηθήσει νομίζω στην επιλογή.
Φιλικά Γιάννης
Οπου γης και Πατρίς...

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 12:18:57 μμ »
Αν μάθουμε και τα διαθέσιμα χρώματα στεφάνης του ΖΕΝΟ (κόκκινο-γαλάζιο-κίτρινοκλπ.) θα βοηθήσει νομίζω στην επιλογή.
Φιλικά Γιάννης

Προς το παρον ειναι διαθεσιμα 20 με στεφανη κοκκινη-μπλε, 10 με γαλαζια-μαυρη (στην ακριβοτερη εκδοση GMT) και πιθανολογω καποι(ο, -α) μεμονωμενα στις αλλες εκδοχες...
Συντομα θα γνωριζω!

Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 12:45:20 μμ »
Συγχαρητήρια για την εμπεριστατομένη δουλειά σε όλους τους εμπλεκόμενους!

Το προσωπικό μου "γούστο" καλύπτεται από τους δύο "άτιμους". ZENO και KEMMNER  με μια μικρή προτίμηση στο Precista μιας και είναι λίγο λιγότερο "diver".
Αν μάθουμε και τα διαθέσιμα χρώματα στεφάνης του ΖΕΝΟ (κόκκινο-γαλάζιο-κίτρινοκλπ.) θα βοηθήσει νομίζω στην επιλογή.
Φιλικά Γιάννης
Τα διαθέσιμα χρώματα για το ZENO είναι μόνο αυτά. 20 για το κόκκινο-μπλε και 10 κομματια για το μαύρο-γαλάζιο
Εχει ήδη υποθεί από τον Αρη μου φαίνεται.

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 02:16:57 μμ »
PRECISTA με την τριήρη... Ξεχωρίζει, θα έλεγα δε ότι ο συνολικός του σχεδιασμός είναι ασυνήθιστος και πολύ avant garde σε σχέση με τα άλλα τρία... Επιμένω στην τριήρη καθώς πρόκειται για ΑΜΙΓΩΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟ έμβλημα... Η άγκυρα, το δελφίνι και τα συναφή, απλώς αποτελούν θαλάσσια θέματα, αλλά όχι απαραίτητα Ελληνικά...
Νοικοκυρεμένη δουλειά!
Μπράβο Άρη, τήρησες την απλότητα και αποτελεσματικότητα.
Θυμίζω ότι όπου λαλούν πολλά κοκόρια αργεί να ξημερώσει, κι αν συνεχιζόταν αυτό το ...πατιρντί που παρετήρησα με 50 γνώμες από 25 άτομα (γνήσιο νεο-ελληνικό κουσούρι), απλά δεν πρόκειται να ξημερώσει...
Και πάλι πολλά μπράβο για την σύντομη, περιεκτική και στοχευμένη σας δουλειά!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2010, 02:41:36 μμ από THANOS58 »
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΤΟΥ Φ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 02:17:57 μμ »
ΥΓ. Εννοείται ότι είμαι μέσα όποιο κι αν είναι το ρολόι. Η όλη κίνηση γίνεται per l' onore του φόρουμ. ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ. Τα προσωπικά τερτίπια δεν επιτρέπονται γιατί όποιος τα εκφράζει καταντάει γλαφυρός, για να μην το πω διαφορετικά...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2010, 02:24:22 μμ από THANOS58 »
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 03:01:11 μμ »
 :respect:Ενα μεγαλο μπραβο στον αγαπητο Αρη,εχει αρχισει να φαινεται φως στο τουνελ.Πολυ καλο το percista και συμφωνω με τον Θανο για την τριηρη.Μια διευκρινηση μονο,το steinhart παιζει στο projekt me thn 2824 το απλο οχι gmt?Για Ποσειδωνα στο καπακι να το ξεχασουμε?Παντως οι προτασεις ειναι πολυ καλες και υλοποιησιμες.Τhanks Αρη και ολοι οσοι βοηθησαν.

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 03:03:15 μμ »
Τωρα το ειδα... :megaeek: :megaeek: :megaeek:η εγχαραξη στο καπακι του steinhart ειναι ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑ.

Αποσυνδεδεμένος Yiangos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 03:03:39 μμ »
Προς το παρον ειναι διαθεσιμα 20 με στεφανη κοκκινη-μπλε, 10 με γαλαζια-μαυρη (στην ακριβοτερη εκδοση GMT) και πιθανολογω καποι(ο, -α) μεμονωμενα στις αλλες εκδοχες...
Συντομα θα γνωριζω!

Φιλικα,
Watch-Collector

Αν επιλεγεί το ΖΕΝΟ να βάλω πρώτος υποψηφιότητα για το μαύρο γαλάζιο (στην ακριβότερη έκδοση GMT)?
Ξέρω ξέρω είμαι νέος αλλά λίγη κατανόηση...
Φιλικά Γιάννης
Οπου γης και Πατρίς...

Αποσυνδεδεμένος sunsea

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 553
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 03:17:57 μμ »
κι εγω ΖΕΝΟ, μαυρο-σιελ GMT !
"Ho attraversato oceani,eplorato i continenti e conquistato le
 altitudini...
 alla ricerca del mio "Tempo"  ''Διεσχισα τους ωκεανους,εξερευνησα τις ηπειρους και κατεκτησα   τα υψη...  προς αναζητηση του ''Χρονου" μου       Vivere veramente,non puramente trascorrere i giorni.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 03:18:43 μμ »
Μια διευκρινηση μονο,το steinhart παιζει στο projekt me thn 2824 το απλο οχι gmt?

H προσφορα που εχω στα χερια μου απο τον G'u'nter αφορα στην ακριβοτερη μηχανη της ΕΤΑ (cal. 2893-2, εκδοση 'GMT'), οπως αλλωστε και η προταση που παραθετω παραπανω...
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 03:47:05 μμ »
Αν επιλεγεί το ΖΕΝΟ να βάλω πρώτος υποψηφιότητα για το μαύρο γαλάζιο (στην ακριβότερη έκδοση GMT)?
Ξέρω ξέρω είμαι νέος αλλά λίγη κατανόηση...
Φιλικά Γιάννης

Εφοσον προκριθει στην ονομαστικη ψηφοφορια που θα γινει, δικαιωμα επιλογης μοντελου εχουν ολοι: παλαιοτερα και νεοτερα μελη, δεν υπαρχει περιορισμος για κανεναν!
Σε μια τετοια περιπτωση -και εαν το στοκ δεν επαρκει- προσωπικα σου παραχωρω τη θεση μου, θα επιλεξω την αλλη εκδοση...
Κατι τετοιο ομως προ'υ'ποθετει να εχουμε πρωτιστως στα χερια μας την προσφορα των εταιριων που δεν εχουν απαντησει ακομη, αλλα και τη συμμετοχη σας στο παραπανω εγχειρημα, προκειμενου η τελικη επιλογη να ειναι υλοποιησιμη!...

Φιλικα,
Watch-Collector
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2010, 03:58:03 μμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 04:13:24 μμ »
φιλε Αρη και λοιπα παιδια που βοηθησατε, τα συγχαρητηρια μου και τα μπραβο μου για τη δουλεια και τη βοηθεια που δινετε.

προσωπικα... μ'αρεσουν το Precista και το Steinhart.

για το Precista θα ηθελα να δω την τελικη τιμη. πολυ καλη επιλογη με την τριηρη. ομορφο και 'καθαρο' λιτο dial. ωραιο πραγματικα.
για το Steinhart, η χαραξη στο πισω καπακι ειναι πραγματικα εξαιρετικη ενω μεγαλο ατου ειναι η δυνατοτητα ευελιξιας μιας και με mesh μπρασελε πιστευω πως θα ηταν πολυ καλο. Η τιμη του παλι ειναι εξαιρετικη κατ'εμε. νομιζω οτι ειναι το καλυτερο value for money (και εξοδα αποστολης μεσα).

αμα εχουμε τελικες τιμες θα μπορεσουμε νομιζω να παρουμε και τελικη θεση ο καθενας

και παλι πολλα συγχαρητηρια παιδια και σας ευχαριστουμε.
Γαυρος οπαδος....