Αποστολέας Θέμα: Πρωτάρης και μηχανικό ρολόι  (Αναγνώστηκε 6588 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος askou

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Πρωτάρης και μηχανικό ρολόι
« στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 06:37:17 μμ »
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,

Είμαι ο κάτοχος ενός Blue Mako το οποίο αγόρασα από τον φίλο μας τον γερμανό ...

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ιδέα από .... ρολόγια  ??? ??? αφού μέχρι τώρα τα ρολόγια που είχα ήταν κάτι casio ψηφιακά  :-X (ελπίζω να μην πέσει δούλεμα ...)

Λοιπόν ξεκίνησα να το πειράζω με τα κουμπιά και να δω πως αλλάζει η ημερομηνία και η ώρα και είδα σε ένα Post στο watchuseek που λέει ότι υπάρχει περίπτωση να κάνεις ζημιά στον μηχανισμό του ρολογιού αν κάνεις αλλαγές στην λάθος ώρα (???)

Επίσης εκτός από αυτό θέλω να μου εξηγήσετε κάποια βασικά πράγματα γύρω από τα μηχανικά ρολόγια αυτά γιατί δεν σκαμπάζω μία ....

Ξεκινάω λοιπόν


1.) Υπάρχει περίπτωση αν εξαντληθεί η ενέργεια του ρολογιού να πάθει κάποια ζημιά?

2.) Υπάρχουν συγκεκριμένες τιμές των δεικτών στις οποίες επιτρέπεται να αλλάζω την ημέρα και ημερομηνία? (πως καταλαβαίνει το ρολόι σε ποιο έτος και μήνα βρίσκομαστε???) (υπάρχει περίπτωση ήδη να του έχω κάνει κάποια ζημιά????)

3.) Τι είδους συντήρηση πρέπει να γίνεται στο ρολόι? Πόσο συχνά να το κάνουμε αυτό?

4.) Η περιστρεφόμενη στεφάνη είναι διακοσμητικό στοιχείο ή έχει κάποια άλλη χρησιμότητα?

5.) Που μπορώ να βρω πλαστικά λουριά για να τα βάλω στο ρολόι?

6.) Τι εξοπλισμός χρειάζεται και που μπορώ να τον προμηθευτώ (σχετικά φθηνά) από Ελλάδα ή εξωτερικό για να αλλάζω λουριά και Links?


Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Ανδρέας.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2010, 07:14:33 μμ από askou »

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης και μηχανικό ρολόι
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 07:48:36 μμ »

1.) Υπάρχει περίπτωση αν εξαντληθεί η ενέργεια του ρολογιού να πάθει κάποια ζημιά?

2.) Υπάρχουν συγκεκριμένες τιμές των δεικτών στις οποίες επιτρέπεται να αλλάζω την ημέρα και ημερομηνία? (πως καταλαβαίνει το ρολόι σε ποιο έτος και μήνα βρίσκομαστε???) (υπάρχει περίπτωση ήδη να του έχω κάνει κάποια ζημιά????)

3.) Τι είδους συντήρηση πρέπει να γίνεται στο ρολόι? Πόσο συχνά να το κάνουμε αυτό?

4.) Η περιστρεφόμενη στεφάνη είναι διακοσμητικό στοιχείο ή έχει κάποια άλλη χρησιμότητα?

5.) Που μπορώ να βρω πλαστικά λουριά για να τα βάλω στο ρολόι?

6.) Τι εξοπλισμός χρειάζεται και που μπορώ να τον προμηθευτώ (σχετικά φθηνά) από Ελλάδα ή εξωτερικό για να αλλάζω λουριά και Links?


1) Όχι
2) οταν ο ωροδείκτης είναι μεταξύ 9 και 3 να μην αλλαζεις ημερομηνια
    προχώρα το μετά τις 3 και άλλαξέ την
3) Συντήρηση σε τεχνίτη ανα 5ετια περίπου
4) Η περιστρεφόμενη στεφάνη του mako είναι απαράδεκτη και χρησιμεύει
   για να υπολογίζεις τον χρόνο κατάδυσης.
5) Αν μένεις Αθήνα : Ρυθμός-Δήσιος οδ. Θησέως 13, Σύνταγμα και σε πολλά άλλα μαγαζιά
7) Στο ιντερνετ βρίσκεις σχετικό κιτ

Αποσυνδεδεμένος askou

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης και μηχανικό ρολόι
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 08:06:43 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις αν και δυστηχώς άλλαξα την ημερομηνία όταν ο ωροδείκτης ήταν στις δύο ....

Ελπίζω να μην επηρεάσει την ακρίβεια του ρολογιού ...

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης και μηχανικό ρολόι
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 08:30:35 μμ »
Παράθεση
οταν ο ωροδείκτης είναι μεταξύ 9 και 3 να μην αλλαζεις ημερομηνια

Φίλε askou εννοεί το βράδυ
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης και μηχανικό ρολόι
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 02:25:24 πμ »
Και εγώ αγόρασα το Μπλε από τον Γερμανό !
Αυτό :
http://www.orientuhren.de/orient-automatic-deep-cem65002d-p-159.html?currency=%24&reviews_id=55&language=gr

Όλα τέλεια αλλά πάει λίγο μπροστά ! Περίπου 1 λεπτό τις 10 μέρες !

Πιστεύω σε 2-3 μήνες να στρώσει !

Τώρα , ψάχνω και ΕΓΩ λουράκι ΟΜΟΡΦΟ , κατα προτίμηση ΜΠΛΕ με ραφές άσπρες και εύκολο κούμπωμα σαν του μπρασελέ ! Αν υπάρχει κάτι υπόψιν θα ήταν υπέροχα !

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης και μηχανικό ρολόι
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 05:45:49 πμ »
Και εγώ αγόρασα το Μπλε από τον Γερμανό !
Αυτό :
[url]http://www.orientuhren.de/orient-automatic-deep-cem65002d-p-159.html?currency=%24&reviews_id=55&language=gr[/url]

Όλα τέλεια αλλά πάει λίγο μπροστά ! Περίπου 1 λεπτό τις 10 μέρες !

Πιστεύω σε 2-3 μήνες να στρώσει !

Τώρα , ψάχνω και ΕΓΩ λουράκι ΟΜΟΡΦΟ , κατα προτίμηση ΜΠΛΕ με ραφές άσπρες και εύκολο κούμπωμα σαν του μπρασελέ ! Αν υπάρχει κάτι υπόψιν θα ήταν υπέροχα !


Κλασικά από εμένα!..
Λουράκι αυτό  http://www.watch-band-center.com/watchstrap-p9292h795s798-Watch-band-XL-Carbon.html
είναι ελαφρά πιο μπλε από όσο φαίνεται στην φωτογραφία
και κούμπωμα αυτό http://www.watch-band-center.com/watchstrap-p8661h4s268-Butterfly-clasp-18-2.html

Αποσυνδεδεμένος askou

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης και μηχανικό ρολόι
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 03:05:50 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά έχω δύο ακόμα ερωτήσεις:

1. Επειδή άλλαξα την μέρα / ημερομηνία όταν ο ωροδείκτης ήταν στο δύο, αν έκανα ζημιά στο ρολόι αυτό θα το καταλάβω αν το δω να χάνει / κερδίζει πολλά λεπτά μέσα στην ημέρα?

2. Σε ποια ώρα σας αλλάζει ημερομηνία / ώρα το mako σε εσάς?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης και μηχανικό ρολόι
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 03:23:49 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά έχω δύο ακόμα ερωτήσεις:

1. Επειδή άλλαξα την μέρα / ημερομηνία όταν ο ωροδείκτης ήταν στο δύο, αν έκανα ζημιά στο ρολόι αυτό θα το καταλάβω αν το δω να χάνει / κερδίζει πολλά λεπτά μέσα στην ημέρα?

2. Σε ποια ώρα σας αλλάζει ημερομηνία / ώρα το mako σε εσάς?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

1. Φίλε askou αν είχες προσπαθήσει να αλλάξεις την ημερομηνία την ώρα που την αλλάζει ο μηχανισμός θα έπρεπε να νοιώσεις αντίσταση. Αν το πίεζες υπήρχε περίπτωση να φρακάρει ο μηχανισμός της ημερομηνίας. Με τη χρονομετρία του ρολογιού δεν έχει απολύτως καμία σχέση. Αν το ρολόι αλλάζει σωστά την ημερομηνία δεν του έκανες ζημιά.

2. Στα πλείστα ρολόγια η αλλαγή ξεκινάει γύρω στις 11 το βράδυ και ολοκληρώνεται στις 01.00 το ξημέρωμα. Απλώς για να είσαι απόλυτα καλυμμένος υπολόγισε από 10.00 το βράδυ έως 2 το πρωί
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος askou

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης και μηχανικό ρολόι
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 04:19:08 μμ »
1. Φίλε askou αν είχες προσπαθήσει να αλλάξεις την ημερομηνία την ώρα που την αλλάζει ο μηχανισμός θα έπρεπε να νοιώσεις αντίσταση. Αν το πίεζες υπήρχε περίπτωση να φρακάρει ο μηχανισμός της ημερομηνίας. Με τη χρονομετρία του ρολογιού δεν έχει απολύτως καμία σχέση. Αν το ρολόι αλλάζει σωστά την ημερομηνία δεν του έκανες ζημιά.

2. Στα πλείστα ρολόγια η αλλαγή ξεκινάει γύρω στις 11 το βράδυ και ολοκληρώνεται στις 01.00 το ξημέρωμα. Απλώς για να είσαι απόλυτα καλυμμένος υπολόγισε από 10.00 το βράδυ έως 2 το πρωί

Το μόνο που παρατήρησα είναι όταν άλλαξα ημέρα / ημερομηνία (δεν θυμάμαι πιο ακριβώς) έβλεπα να τρεμοπαίζουν οι δείκτες ώρας και λεπτών και μάλλον υπήρχε αντίσταση.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Επίσης μπορεί κάποιος να μου πει που θα δω "ζωντανά" orient στην αθήνα?

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης και μηχανικό ρολόι
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 06:05:34 μμ »
Αντιπρόσωπος είναι ο Τσούγιας, Πραξιτέλους 40-44 στην Αθήνα

http://www.orient.gr/


Αποσυνδεδεμένος askou

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης και μηχανικό ρολόι
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 09:36:59 πμ »
Ευχαριστώ για την πληροφόρηση avionic.

Άλλη μία ερώτηση, διαβάζοντας το Manual που βρήκα σε ένα αμερικάνικο site, είδα ότι πρέπει το ρολόι πριν το φορέσεις να το κουνάς. Εγώ το κούνησα <<λίγο έντονα>> και κάνει ένα ήχο από μέσα περίεργο, σαν να γυρνάει κάτι. Είναι φυσιολογικό ή κάτι τρέχει? Επίσης μία γενική ερώτηση, τα μηχανικά ρολόγια είναι ευπαθή σε απότομες κινήσεις (όχι χτυπήματα)???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος SYZo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 426
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης και μηχανικό ρολόι
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 09:46:35 πμ »
ο θορυβος που πιθανων να ακουσες ειναι ο μηχανισμος που γυριζει και ειναι κατι το φυσιολογικο. οταν λεμε αποτομες κινησεις εξαρτατε τι εννοουμε. αν πχ παιζεις drums καλητερα βγαλτο. αν πχ χρησιμοποιεις κομπρεσερ καλητερα βγαλτο. αν θες να καρφωσεις ενα καρφι στον τοιχο βγαλτο. φυσιολογικες αποτομες κινησεις δεν πειραζουν. πχ τρεξιμο. εγω εβγαλα ολοκληρη θητεια με ενα μαυρο μακο  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2010, 09:54:45 πμ από SYZo »

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης και μηχανικό ρολόι
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 09:50:49 πμ »
Επίσης δεν είναι απαραίτητο να το κουνήσεις πριν το φορέσεις, φαντάζομαι το manual το έλεγε σε περίπτωση που έχει σταματήσει, ώστε να το φέρεις δυό τρεις βόλτες και να αρχίσει να λειτουργεί πριν το φορέσεις.

Αποσυνδεδεμένος askou

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης και μηχανικό ρολόι
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 11:29:28 πμ »
ο θορυβος που πιθανων να ακουσες ειναι ο μηχανισμος που γυριζει και ειναι κατι το φυσιολογικο. οταν λεμε αποτομες κινησεις εξαρτατε τι εννοουμε. αν πχ παιζεις drums καλητερα βγαλτο. αν πχ χρησιμοποιεις κομπρεσερ καλητερα βγαλτο. αν θες να καρφωσεις ενα καρφι στον τοιχο βγαλτο. φυσιολογικες αποτομες κινησεις δεν πειραζουν. πχ τρεξιμο. εγω εβγαλα ολοκληρη θητεια με ενα μαυρο μακο  ;D

Ήσουν κατατοπιστικότατος, σε ευχαριστώ πολύ. Ανδρέας.

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Πρωτάρης και μηχανικό ρολόι
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 12:15:22 μμ »
Ευχαριστώ για την πληροφόρηση avionic.

Άλλη μία ερώτηση, διαβάζοντας το Manual που βρήκα σε ένα αμερικάνικο site, είδα ότι πρέπει το ρολόι πριν το φορέσεις να το κουνάς. Εγώ το κούνησα <<λίγο έντονα>> και κάνει ένα ήχο από μέσα περίεργο, σαν να γυρνάει κάτι. Είναι φυσιολογικό ή κάτι τρέχει? Επίσης μία γενική ερώτηση, τα μηχανικά ρολόγια είναι ευπαθή σε απότομες κινήσεις (όχι χτυπήματα)???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Eκτος των αλλων παρατηρησεων που γραφτηκαν, απο προσωπικη εμπειρια ξερω οτι τα οριεντ και πολλα ιαπωνικα κανουν εναν πιο τραχυ ηχο οταν κινειται ο ροτορας τους και ειδικοτερα οταν ειναι ελαχιστα φορτισμενα...Αρα μην ανησυχεις.
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...