Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για χρονογράφο έως 1500 ευρώ  (Αναγνώστηκε 15025 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eldrago13

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Προτάσεις για χρονογράφο έως 1500 ευρώ
« στις: Οκτώβριος 16, 2010, 07:08:41 πμ »
Γεία χαρά σε όλους και καλώς σας βρήκα μιας και αυτό είναι το πρώτο μου πόστ.

Με αφορμή το πτυχίο μου ο πατέρας μου έχει την διάθεση να μου κάνει δώρο έναν χρονογράφο (δεν λέμε όχι και σε ένα αξιόλογο κουάρτσ) και διαθέτει 1500 ευρώ. Επειδή οι γνώσεις που έχω για το αντικείμενο είναι επιφανειακές θα ήθελα να μου κάνετε μερικές προτάσεις. Σε μια σχετική έρευνα αγοράς που έκανα σε μαγαζιά της πόλης μου βρήκα αυτό: http://uk.askmen.com/fashion/watch/seiko-premier-direct-drive-moon-phase.html  Είναι κοντά στο στύλ και το ύφος που ψάχνω μιας και είμαι 24. Δεν θα ήθελα να διαθέσω μικρότερο ποσό ώστε να πέσω κατηγορία πχ κάτι σε tissot. Επίσης θα ήθελα την γνώμη σας για μαγαζιά που μπορώ να πετύχω καλές τιμές ακόμη και στο διαδίκτυο. Ακούω λοιπόν τις προτάσεις σας και sorry αν κούρασα  :-\

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για χρονογράφο έως 1500 ευρώ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 12:29:51 μμ »
Καλημέρα και συγχαρητήρια για το πτυχίο.
Το συγκεκριμένο ρολόι είναι quartz (Kinetic Direct Drive, με το Kinetic να δηλώνει τον τρόπο που φορτίζει η επαναφορτιζόμενη μπαταρία). Δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις 1000 ευρώ για seiko quartz, κυρίως επειδή οι τιμές στην Eυρώπη είναι πολύ ανεβασμένες. Αν φυσικά αρχίσεις να ψάχνεις για on-line αγορά αλλάζει.

Σε μηχανικό LONGINES Conquest Automatic Chronograph, LONGINES HydroConquest Chronograph και όλοι οι χρονογράφοι της Hamilton θα ήταν τα πρώτα που θα κοίταζα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για χρονογράφο έως 1500 ευρώ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 01:41:22 μμ »

Σε μηχανικό LONGINES Conquest Automatic Chronograph, LONGINES HydroConquest Chronograph και όλοι οι χρονογράφοι της Hamilton θα ήταν τα πρώτα που θα κοίταζα.



Πωπω φίλε Κώστα στο μυαλό μου είσαι!!! Ανέβαζα φωτογραφίες την ώρα που απάντησες!!!







Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για χρονογράφο έως 1500 ευρώ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 01:49:07 μμ »
Γιάννη αφού ξέρεις ότι αν μπει οικονομικό όριο και προς τα πάνω αλλά και προς τα κάτω, οι επιλογές περιορίζονται πολύ.

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για χρονογράφο έως 1500 ευρώ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 01:52:40 μμ »
Παράθεση
Δεν θα ήθελα να διαθέσω μικρότερο ποσό ώστε να πέσω κατηγορία πχ κάτι σε tissot.

Φίλτατε eldrago13 δεν νομίζω ότι σαν εταιρίες παίρνοντας TISSOT "πέφτεις" κατηγορία. Την ιστορία και το "ειδικό" βάρος της TISSOT δεν το έχει η SEIKO. Βέβαια στα quartz και στα value for money μηχανικά οι Γιαπωνέζοι δεν παίζονται. Πάντως θα συμφωνήσω με τους προλαλίσατες grecellin & GiannisH. Σε αυτά τα λεφτά θα ήταν κρίμα να μην πάρεις κάποιο αυτόματο. Ειδικά το LONGINES Conquest Automatic Chronograph είναι να κόβεις φλέβες.
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για χρονογράφο έως 1500 ευρώ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 02:04:17 μμ »
Φίλτατε eldrago13 δεν νομίζω ότι σαν εταιρίες παίρνοντας TISSOT "πέφτεις" κατηγορία.

Συμφωνώ φίλε sol, όμως καθαρά συναισθηματικά. Σίγουρα πολλοί μπορούν να παραθέσουν ένα σωρό επιχειρήματα για το αντίθετο. Και μάλλον θα έχουν δίκιο. Ειδικά έτσι που την έχει τοποθετήσει το γκρούπ...πλέον ίσως και κάτω από τη Hamilton...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για χρονογράφο έως 1500 ευρώ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 02:11:40 μμ »
Μεγάλη κουβεντα θα ανοίξεις sol αν πάμε σε θέματα ιστορίας και ειδικού βάρους. Δυστυχώς, για την λατρεμένη, την τελευταία φορά που πήγαιναν τα πράγματα πραγματικά καλά, στην ρωσία είχαμε τσάρο και οι παππούδες μου ήταν πλούσιοι επιχειρηματίες.

Αποσυνδεδεμένος sol invictus

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 309
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για χρονογράφο έως 1500 ευρώ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 02:32:02 μμ »
Παράθεση
Ειδικά έτσι που την έχει τοποθετήσει το γκρούπ...πλέον ίσως και κάτω από τη Hamilton...

Όπως τα λες είναι και για να λέμε την αλήθεια δεν βλέπω στο προσεχές μέλλον φως στο τούνελ. Πάντως αντικειμενικά αν είχα να διαλέξω ανάμεσα σε ένα Seiko Kinetic των 1.000 ευρώ και σε ένα TISSOT αυτόματο των 600, 11 φορές στις 10 το TISSOT θα έπαιρνα.

Παράθεση
Μεγάλη κουβεντα θα ανοίξεις sol αν πάμε σε θέματα ιστορίας και ειδικού βάρους. Δυστυχώς, για την λατρεμένη, την τελευταία φορά που πήγαιναν τα πράγματα πραγματικά καλά, στην ρωσία είχαμε τσάρο και οι παππούδες μου ήταν πλούσιοι επιχειρηματίες.

Φίλτατε δεν θα διαφωνήσω αλλά αν το καλοσκεφτείς και εμείς μια ζωή μιλάμε και νοιώθουμε περήφανοι, για την ιστορία των προγόνων μας, με τους οποίους πολλή λίγη σχέση (για να μην πω καθόλου) έχει ο νεοέλληνας. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν είμαστε ακόμη ικανοί για τα καλύτερα. Και η TISSOT θύμα των συγκυριών είναι  ;D .
Time, the opponent that has beaten them all...

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για χρονογράφο έως 1500 ευρώ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 02:43:18 μμ »
Την ιστορία και το "ειδικό" βάρος της TISSOT δεν το έχει η SEIKO.

εεε οχι κ ετσι..  :)
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 346
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για χρονογράφο έως 1500 ευρώ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 03:32:36 μμ »
Καλώς ήρθες στην παρέα μας   :)   
   Το Seiko που σου άρεσε είναι πολύ ωραίο. Βέβαια δεν είναι χρονογράφος και επίσης δεν νομίζω να είναι τόσο ακριβό (λες δεν θέλεις να δώσεις λιγότερα). Παράλληλα αναφέρεις τη (νεαρή) ηλικία σου δηλώνοντας τί ? ότι θες κάτι πιο νεανικό ή το αντίθετο ? διότι το seiko σχεδιαστικά (με το moonphase του) μπορεί να θεωρηθεί πιο "ώριμο" και σοβαρό.
   Αν θεωρήσω ότι θες κάτι σε σπορ, νεανικό και γιατί όχι και χρονογράφο, με αυτό το ποσό υπάρχουν αρκετές αξιόλογες επιλογές. Κάποιες έχουν ήδη αναφερθεί. Longines, Tissot (δεν είναι κακή αλλά είναι και πιο οικονομική, δύσκολα θα φτάσεις τα 1500), σχεδόν όλοι οι Hamilton χρονογράφοι, Oris, Fortis, γερμανοί πιλότοι, Guinard, κάποια Tag σπορ, Sinn ?, Glycine . . . νεανικά και σπορ τα παραπάνω. Αν κάνω λάθος και θες κάτι σε πιο κλασσική σχεδίαση, πάλι υπάρχουν καλές επιλογές που δεν θα αναλύσω τώρα.
   Γύρισε λίγο στο φορουμ και θα αποκτήσεις σύντομα πιο "ώριμη" ματιά ώστε να έχεις και δική σου άποψη.   
   Καλή έρευνα . . .   :)  και δε χρειάζεται να βιαστείς . . .

Αποσυνδεδεμένος Dakis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 247
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για χρονογράφο έως 1500 ευρώ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 05:00:21 μμ »
Επισης υπαρχει και παντα το ενδεχομενο μεταχειρισμενου, σε ποιο premium μαρκα!

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για χρονογράφο έως 1500 ευρώ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 05:35:22 μμ »
Fortis b42 flieger chronograph
Sinn756




Sinn 103
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος eldrago13

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για χρονογράφο έως 1500 ευρώ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 06:51:40 μμ »
Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές, το καλωσόρισμα και τις απαντήσεις μέχρι στιγμής :)

1000 sorry για την λάθος φωτογραφία που σήκωσα το ρολογάκι είναι αυτό: http://www.oroloi.gr/product_info.php?cPath=24&products_id=12062

Έχω όμως μερικές ερωτησούλες ακόμη:
1) Μπορείτε στο εύρος τιμών που έδωσα να μου κάνετε μια κατηγοριοποίηση των Seiko, Longines, Hamilton (σε automatic). 2)Υπάρχει κάποιο site του εξωτερικού που προτείνετε σε περίπτωση που αποφασίσω να κάνω την αγορά μέσω internet?

Αποσυνδεδεμένος eldrago13

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για χρονογράφο έως 1500 ευρώ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 06:55:33 μμ »
http://www.oroloi.gr/product_info.php?cPath=452&products_id=12960

 επίσης για αυτό τι γνώμη έχουμε; Αξίζει κατασκευαστικά και σαν εταιρεία;;;

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για χρονογράφο έως 1500 ευρώ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 07:02:38 μμ »
κατι σε fortis ή longines

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για χρονογράφο έως 1500 ευρώ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 07:04:07 μμ »
Πολύ ωραία εταιρεία η Lοuis Erard και όμορφο το συγκεκριμένο μοντέλο.
Κατηγοριοποίηση τιμών δεν είναι τόσο εύκολο μιας και η Seiko έχει και υψηλή κατηγορία. Αν όμως υπολογίσουμε τα κανονικά της μοντέλα θα λέγαμε ότι η Longines είναι ακριβότερη. Για Seiko αξίζει η αγορά μέσω ίντερνετ, αντίθετα με τις Longines, Tissot, Hamilton που συμφέρει αγορά από κατάστημα.

Τα ρολόγια είναι καλό να τα δείς ζωντανά. Ειδικά αν μένεις Αθήνα είναι πανεύκολο και θα έλεγα επιβαλόμενο ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για χρονογράφο έως 1500 ευρώ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 07:09:55 μμ »
Mην δωσεις 1000+ για hamilton αν θες τη γνωμη μου...Πολλα λεφτα για  μετριο ποιοτικα ρολοι..Τα υλικα του δεν θα σε ενθουσιασουν. Προτιμησε μια ανωτερη και με περισσοτερο χαρακτηρα εταιρια.. ;)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για χρονογράφο έως 1500 ευρώ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 07:14:06 μμ »
http://www.oroloi.gr/product_info.php?cPath=452&products_id=12960

 επίσης για αυτό τι γνώμη έχουμε; Αξίζει κατασκευαστικά και σαν εταιρεία;;;


για Lοuis Erard μπορεις να διαβασεις εδω http://www.mywatch.gr/index.php?topic=1122.0

το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος eldrago13

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για χρονογράφο έως 1500 ευρώ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 08:25:02 μμ »
Πολύ ωραία εταιρεία η Lοuis Erard και όμορφο το συγκεκριμένο μοντέλο.
Κατηγοριοποίηση τιμών δεν είναι τόσο εύκολο μιας και η Seiko έχει και υψηλή κατηγορία. Αν όμως υπολογίσουμε τα κανονικά της μοντέλα θα λέγαμε ότι η Longines είναι ακριβότερη. Για Seiko αξίζει η αγορά μέσω ίντερνετ, αντίθετα με τις Longines, Tissot, Hamilton που συμφέρει αγορά από κατάστημα.

Τα ρολόγια είναι καλό να τα δείς ζωντανά. Ειδικά αν μένεις Αθήνα είναι πανεύκολο και θα έλεγα επιβαλόμενο ;)

Σαν κατασκευαστές εννοώ...Π.χ. No1 Longines No2 Seiko No3 Luis erard No4 hamilton

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για χρονογράφο έως 1500 ευρώ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 08:25:50 μμ »
γιατι να επιλεξει luis erard οταν μπορει να τσακωσει longines ή fortis ???