Αποστολέας Θέμα: και τα quartz εχουν ψυχη  (Αναγνώστηκε 12994 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

88ceoo

  • Επισκέπτης
και τα quartz εχουν ψυχη
« στις: Οκτώβριος 07, 2010, 09:37:30 μμ »
ενω εχουμε αναφερη τοσες λεπτομερειες για τα μηχανικα μας ρολογια σχετικα με μηχανισμους και service, καλο θα ηταν να γνωρισουμε λεπτομερειες και για την λειτουργια των μη μηχανικων ρολογιων. αναφορα στο πως μεταδιδεται η κινηση αν χρειαζονται και αυτα το service τους καθοτι σημερα αγοραζονται και ακριβα quartz που δεν θεωρουνται αναλωσιμα. οποιος γνωριζη ας μας δωση τα φωτα του.

Αποσυνδεδεμένος Νικολαος

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: και τα quartz εχουν ψυχη
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 04:42:04 μμ »
Οι Quartz μηχανές θέλουν κι'αυτές ένα σέρβις περίπου κάθε 5 χρόνια.
Μην ξεχνάμε πως είναι μηχανές με τροχούς και τριβές σε πολλά εξαρτήματά τους.
Απλώς λείπει η ενέργεια του ελατηρίου κίνησης που αντικαταστάθηκε από την μπαταρία
και το μπαλάνς που αντικαταστάθηκε από το κύκλωμα.
Όλα τα άλλα παραμένουν τα ίδια σχεδόν!!!
Ο συρμός των γραναζιών στο εσωτερικό της μηχανής και από την πλευρά του καντράν σχεδόν όλα.
Ένα σέρβις Quartz ρολογιού θα σας στοιχήσει περίπου 20 ευρώ.Κάντε έρευνα.

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: και τα quartz εχουν ψυχη
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 08:10:57 μμ »
Πολύ αμφιβάλλω για την 5ετία... Έχω swatch, Tag και Alfex αγορασμένα από το 1988-1995, τα οποία δουλεύουν με άριστη ακρίβεια και αντοχή σήμερα, έχοντας αλλάξει μόνο μπαταρίες! Service ναι, αλλά νομίζω αραιά και που...
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος Νικολαος

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: και τα quartz εχουν ψυχη
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 01:21:59 μμ »
Το 5ετία είναι σχετικό και δεν έχει να κάνει με συγκεκριμένες μάρκες.
Μπορείς να μην κάνεις ποτέ σέρβις και το ρολόϊ σου να δουλεύει.
Απλά,το λάδι έχει την ιδιότητα αναλόγως την ποιότητα του,είτε να εξαερώνεται είτε να πήζει και να σχηματίζει μία σκληρή μάζα στα κουζινέτα ή στα ρουμπίνια με αποτέλεσμα να φθείρετε είτε το πιβό είτε το κουζινέτο.
Η ιδιότητα αυτή του λαδιού αρχίζει να εμφανίζεται από 3-4 έως τα 5 χρόνια.
Αυτά όμως είναι για τις Quartz μηχανές είναι ψιλά γράμματα.
Αν τώρα το ρολόϊ σας φοράει μια φτηνή μηχανή (ξέρετε τι φοράει;),όταν χαλάσει την αλλάζετε.
Αν όμως φοράει μια ακριβή,πάλι θα την αλλάξετε αλλά με πιο πολλά χρήματα.
Επομένος,το αμφιβάλω είναι μια σχετικότητα όπως και η 5ετία.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: και τα quartz εχουν ψυχη
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 12:37:52 πμ »
Quartz είναι και τα ψηφιακά, που δεν έχουν καθόλου κινούμενα μέρη (και κρατάνε μια ζωή χωρίς service). Προσωπικά, δεν κατάλαβα ποτέ γιατί κάποιος θα αγόραζε ένα quartz με δείκτες και μηχανικά μέρη  :-\ .
Ενα μεγάλο πρωτέρημα των quartz εκτός από την ακρίβεια είναι και η αντοχή στα g που έχουν τα ψηφιακά. Αν είναι να μην το έχεις αυτό, θα προτιμούσα να πάρω μηχανικό (εκφράζω καθαρά προσωπική άποψη).
Μπορώ να σκεφτώ, ίσως, θέμα αισθητικής για την αγορά αναλογικού quartz.
Εμένα πάντως μου αρέσουν μόνο τα ψηφιακά (έχω ακόμα το solar WL-100 από το 1984) για την retro τους εμφάνιση.

Φιλικά
Κώστας
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: και τα quartz εχουν ψυχη
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 12:44:52 πμ »
Eίναι καθαρά θέμα γούστου και πρακτικότητας, (απ΄τη μεριά του καθενός), η έπιλογη αναλογικού quartz.
Μη ξεχνάμε ότι η πλειονότητα των quartz που υπάρχουν στην αγορά, είναι αναλογικά.
Όπως και να το κάνουμε, ο κόσμος έχει εξοικειωθεί με τα αναλογικά quartz (άλλωστε προηγήθηκαν από τα ψηφιακά) και δύσκολα επιλέγει ένα ψηφιακό, ιδίως όταν επιλέγει ένα ρολόι για όλες τις ώρες, όπως και για τη.. ''βόλτα'' του..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος Νικολαος

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: και τα quartz εχουν ψυχη
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 11:30:35 πμ »
Θα σας πω μια ιστορία.
Όταν βγήκαν τα πρώτα ρολόγια τσέπης και τουλάχιστον για έναν αιώνα μετά,ο κόσμος δεν μπορούσε να συνηδειτοποιήση πως δεν είχαν εκρεμμές.Έτσι είχαν συνηθήση από τα μεγάλα ρολόγια.
Έτσι,κάποιοι κατασκευαστές έκαναν ένα τρίκ με το μπαλάνς και φαινόταν σαν να έχουν εκρεμμές.
Αλλά τελικά δεν υλοποιήθηκε μαζικά και παρέμεινε στα αζήτητα.

Στα μέσα του 20ου αί. βγήκαν κάποια ρολόγια μηχανικά που έδειχναν ώρα,λεπτά και δεύτερα μέσα σε παραθυράκια στο καντράν (Jumping hour).
Ήταν δηλαδή σαν ψηφιακά.Δεν είχαν όμως την απήχηση που έπρεπε και δεν έγιναν διαδεδομένα.

Μετά βγήκαν τα ψηφιακά μπαταρίας που τελικά και αυτά ήρθαν και έρχονται ακόμη σε δεύτερη μοίρα από τα αναλογικά.
Επίσης ένας άλλος λόγος που δεν τα προτιμούν οι εταιρείες είναι η παραπάνω κατανάλωση που έχουν και οι μεγάλες μπαταρίες τους.Άν κάποιος έχει στο ρολόϊ του διπλή ένδειξη ώρας (αναλογική-ψηφιακή),θα ξέρει πως την μπαταρία του ψηφιακού την αλλάζει νωρίτερα.

Υπάρχουν και τα LED ρολόγια που έχουν μικρότερη κατανάλωση γιατί ενεργοποιούνται αφού πατήσης το κουμπί αλλά και αυτά θέλουν μεγαλύτερη μπαταρία.

Τα ψηφιακά έχουν το εξής ελλάτωμα.Άν χαλάσουν,δεν επισκευάζονται (επισκευάζονται ίσως,αλλά ποιος τα φτιάχνει;).

Το σύν γενικά στα ρολόγια μπαταρίας είναι η ακρίβειά τους και η ανθεκτικότητά τους στις απότομες κινήσεις του χεριού,ειδικά όταν αθλείσαι.
Για εμένα τα Quartz έχουν ένα μείον,την μπαταρία.Επιβάρυνση στο περιβάλον. 

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: και τα quartz εχουν ψυχη
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 11:51:54 πμ »
Είχα διαβάσει μια έρευνα πριν από χρόνια η οποία είχε σαν συμπέρασμα ότι η "αναλογική μηχανή" άνθρωπος αντιλαμβάνεται καλύτερα τις αναλογικές ενδείξεις των ωρολογιών και όχι τις ψηφιακές. Το ίδιο συμβαίνει και με την στατιστική. Είναι πολύ πιο εύκολο να δούμε μια "πίτα" και να βγάλουμε συμπεράσματα, παρά να διαβάσουμε τα απόλυτα νούμερα.

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: και τα quartz εχουν ψυχη
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 12:14:56 μμ »
με τα ψηφιακής απεικόνισης γίνομαι περισσότερο εγγλέζος κ ανχώνομαι περισσότερο...οπότε προτιμώ αναλογικά.

ο τίτλος του θρέντ όμως με εκφράζει, και αυτά έχουν ψυχή...

αλήθεια τί είναι αυτό που κάνει έναν quartz μηχανισμό ξεχωριστό κ "καλύτερο"-"ακριβότερο" από έναν άλλο?
αν εξαιρέσουμε κάτι complication της citizen κ λοιπές ιδιαιτερότητες, τί σημαντικές διαφορές μπορεί να υπάρχουν?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: και τα quartz εχουν ψυχη
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 01:04:48 μμ »
H αλήθεια είναι πως κοιτώντας τους δείκτες ενός ρολογιού, σου μένει ''φωτογραφικά'' στη μνήμη, η ένδειξη της ώρας και γενικά έχεις καλύτερη αντίληψη του χρόνου, εν αντιθέση με την ψηφιακή ένδειξη.
Και όπως είπε και ο φίλος Dragon Ace, ''με τα ψηφιακής απεικόνισης γίνομαι περισσότερο εγγλέζος κ ανχώνομαι περισσότερο'', κάτι που όντως ισχύει.. Σε έχει συνέχεια στην ''τσίτα'', ενώ οι αναλογικόι δείκτες, σου δείνουν μια ποιο.. ''χαλαρή αίσθηση''..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος Νικολαος

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: και τα quartz εχουν ψυχη
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 07:23:15 μμ »
αλήθεια τί είναι αυτό που κάνει έναν quartz μηχανισμό ξεχωριστό κ "καλύτερο"-"ακριβότερο" από έναν άλλο?
αν εξαιρέσουμε κάτι complication της citizen κ λοιπές ιδιαιτερότητες, τί σημαντικές διαφορές μπορεί να υπάρχουν?

Ακριβώς αυτό.Όσο πιο πολλά καλούδια έχει,τόσο ανεβαίνει η τιμή της.
Ακόμα υπάρχει και μια μικρή,άλλοτε μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε Japan και Swiss μηχανές.
Το ουσιαστικότερο όλων είναι πως αυτή την στιγμή υπάρχουν ρολόγια στην αγορά που κοστίζουν 400-500 ευρώ χωρίς κάτι το ιδιαίτερο και φορούν μία μηχανή των 6 ευρώ!!

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: και τα quartz εχουν ψυχη
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 07:34:43 μμ »
Το ουσιαστικότερο όλων είναι πως αυτή την στιγμή υπάρχουν ρολόγια στην αγορά που κοστίζουν 400-500 ευρώ χωρίς κάτι το ιδιαίτερο και φορούν μία μηχανή των 6 ευρώ!!

ήλπιζα ότι θα ήταν η φαντασία μου ή άγνοια....

88ceoo

  • Επισκέπτης
Απ: και τα quartz εχουν ψυχη
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 24, 2010, 07:09:15 μμ »
6 ευρω μηχανη? απιστευτο. κ εχουν τιμες που αγγιζουν ακομη κ τα 1000 ευρω. κ πολλα δεν εχουν ουτε σαπφειρενιο κρυσταλλο, τουλαχιστο να δικαιολογουν καπως το κοστος. παντως οι μηχανες εχουν διαφορες που αφορουν ακριβεια μερικων sec ανα μηνα. εχω swiss made που χανη 5 sec το ετος, κ μηχανες japan απο +8 εως +2 sec ανα μηνα.

88ceoo

  • Επισκέπτης
Απ: και τα quartz εχουν ψυχη
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 06, 2011, 03:40:01 μμ »
αν αφεθη μια κενη μπαταρια σενα quartz υπαρχη κινδυνος να χυθουν τα υγρα της κ να καταστρεψη το ρολοι?

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: και τα quartz εχουν ψυχη
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 06, 2011, 04:14:55 μμ »
αν αφεθη μια κενη μπαταρια σενα quartz υπαρχη κινδυνος να χυθουν τα υγρα της κ να καταστρεψη το ρολοι?

ναι. εχει παθει ζημια ενα δικο μου carrera ετσι.
Γαυρος οπαδος....

88ceoo

  • Επισκέπτης
Απ: και τα quartz εχουν ψυχη
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 07, 2011, 03:22:58 μμ »
καλη γνωση! ετσι γλυτωνης ενα ρολοι απτην καταστροφη αφαιρωντας του την μπαταρια οταν αδειαση. κ το φυλας χωρις μπαταρια αν θες να μη το χρησιμοποιης.

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: και τα quartz εχουν ψυχη
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 16, 2011, 05:29:01 μμ »
...
Για εμένα τα Quartz έχουν ένα μείον,την μπαταρία.Επιβάρυνση στο περιβάλον. 


Φίλε Νικόλαε,
θα διαφωνήσω μαζί σου ελαφρά, στο σημείο αυτό.
Σίγουρα το να πρέπει να αλλαχτούν τόσες μπαταρίες στα ρολόγια όλου του κόσμου ανά δύο τουλάχιστον χρόνια (ας το δεχτούμε για χάρη της συζήτησης) δεν είναι και ότι καλύτερο για το περιβάλλον.
Αλλά από την άλλη, όποιος είναι γονιός (ή θείος όπως εγώ), διαπιστώνει ότι ο αριθμός των μπαταριών που καταναλώνουν τα κάθε είδους (ηλεκτρονικά) παιδικά παιχνίδια και μάλιστα σε διάστημα μηνός, είναι απείρως μεγαλύτερος από αυτόν των Quartz ρολογιών σε διάστημα διετίας ή και έτους ακόμα.
Άρα θα δεχόμουν τέτοια ευαισθησία για την μόλυνση του περιβάλλοντος, από ανθρώπους που δεν παίρνουν στα παιδιά τους ηλεκτρονικά παιχνίδια ή που δεν έχουν και στην κουζίνα τους Quartz ρολόι, που δεν έχουν οδοντόβουρτσα με μπαταρίες ή που δεν ξυρίζονται με μηχανή με μπαταρίες (για τα μοντέρνα αυτά ξυραφάκια λέω με τις μηχανές πάνω).
Αν είσαι σε όλα τόσο ευαίσθητος μπράβο σου και μάλλον είσαι η εξαίρεση.
Αλλιώς μάλλον βρίσκω λίγο υπερβολικό να ανησυχείς για την μόλυνση που προκαλεί η μπαταρία του ρολογιού, ενώ αποβάλλεις απείρως μεγαλύτερες ποσότητες μπαταριών από άλλες χρήσεις.
Βέβαια δεν λες και κάπου ότι εσύ προσωπικά δεν θα αγόραζες Quartz ρολόι για αυτό του το μείον και μόνο, οπότε με κάνει να αποδεχτώ την ειλικρίνεια της δηλώσεώς σου.
Αυτά βέβαια για χάρην της συζήτησης και χωρίς πρόθεση να σε θίξω προσωπικά, αφού άλλωστε δεν σε ξέρω και προσωπικά.

Εγώ από την άλλη το βρίσκω πολύ βολικό να μπορώ ανά πάσα στιγμή να έχω στη διάθεσή μου ένα ρολόι το οποίο είναι πάντα στη σωστή ώρα και ημερομηνία, είτε έχει μείνει στη θέση του για μια ώρα ή για ένα εξάμηνο και το μόνο που να έχω να νοιαστώ είναι π.χ. αν έχει τη σωστή αντοχή στο νερό για να το βουτήξω στη θάλασσα.
Όπως επίσης μου αρέσει να διαπιστώνω ότι από κάποια συγκεκριμένη γωνία, ακόμα και αν το ρολόι βρίσκεται σχεδόν μισό μέτρο μακρυά μου, μπορώ να ακούσω το τικ τικ της μηχανής του (για τα μηχανικά μου ρολόγια λέω).

Παναγιώτης


88ceoo

  • Επισκέπτης
Απ: και τα quartz εχουν ψυχη
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 18, 2011, 09:44:40 μμ »
το θεμα των μπαταριων που εθιξες ειναι πολυ σοβαρο, αλλα οπως ανεφερες το προβλημα ειναι τεραστιο απο ενα σωρο αλλους μεγαλους συσωρευτες απο αυτοκινητα ηλεκτρομηχανες πλοια αεροπλανα υποβρυχια, που το μεγεθος του προβληματος των μπαταριων απο τα quartz να ειναι μικρο ειδικα, αν οι αδειες μπαταριες απορριπτονται στα ειδικα σημεια ανακυκλωσης.

Αποσυνδεδεμένος Νικολαος

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: και τα quartz εχουν ψυχη
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 07:08:43 μμ »
Το θέμα των μπαταριών το έθιξα για να βρω τρωτό σημείο των quartz μηχανισμών.
Όπως επίσης ότι κρατούν 10 άντε 20 χρόνια αυτές οι μηχανές σε σχέση με τα μηχανικά που κρατούν μία,δύο,τρεις ίσως και τέσσερις ζωές.
Για τις μπαταρίες τώρα,αν δεν ξεκινήσεις από κάπου αποτέλεσμα δεν θα δεις.
Επομένως,με το να λέμε γιατί να το κάνω αυτό αφού υπάρχουν τόσα άλλα είναι μία σκέψη που σε απλά Ελληνικά λέει:Ωχ βρε αδερφέ,δεν βαριέσε.

88ceoo

  • Επισκέπτης
Απ: και τα quartz εχουν ψυχη
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 12:14:18 πμ »
εχω τissot quartz που λειτουργει αψογα κ ασταματητα 30 χρονια. χωρις σερβις χωρις εξοδα αυτο κ μονο δειχνει πως κ αυτο εχει ψυχη κ μαλιστα παλληκαρισια, ειναι κ αυτο ενα πλεονεκτημα. επισης πιστευω πως η κατασκευη κ επεξεργασια των κραματων για την κατασκευη των μηχανικων ρολογιων  θαχει σιγουρα κ αυτη την βλαπτικη επιδραση της στο περιβαλλον, χημικα κ αλλα. οσο για τις μπαταριες εκει ειναι το μελλον. απλα θελουν βελτιωση.