Αποστολέας Θέμα: Citizen EcoDrive Πρόβλημα??  (Αναγνώστηκε 12966 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cdrov

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Citizen EcoDrive Πρόβλημα??
« στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 10:30:04 πμ »
Καταρχήν καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα. Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Πρόσφατα!!! (Γενάρη) αγόρασα ένα Citizen Skyhawk από Αμερική. Το πρόβλημα είναι ότι μετά τη πρώτη τυχαία αποφόρτιση η βελόνα της "μπαταρίας" δεν πήγε ποτέ ξανά στο full αλλά κινείται πλέο στις 3 μικρότερες βαθμίδες. Άρα από ότι καταλαβαίνω θέλει service. To ερώτημα είναι πού το πάω??? Το καλύπτει η εγγύηση?? Σαν αντίγραφο στην εγγύηση λέει 1 χρόνο παγκοσμίως και 5 στην Αμερική...

Συγχωρέστε με αν το πόσταρα σε λάθος σημείο..

Αποσυνδεδεμένος chrisrazor

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 287
  • Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία
    • Προφίλ
    • www.softone.gr
Citizen EcoDrive Πρόβλημα??
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 02:19:39 μμ »
Στείλε ένα e-mail στον προμηθευτή σου από Αμερική περιγράφοντας του το πρόβλημα για να δούμε τι θα σου πεί . Στην Ελλάδα έχει αντιπροσωπεία εάν χρειαστεί στην Αθήνα η οποία λογικά θα σου διορθώσουν το πρόβλημα εφ' όσον είναι μέσα στην εγγύηση . Νομίζ ότι τα citizen έχουν γενικώς 5 χρόνια worldwide οπότε μην αγχώνεσαι .
Τώρα που θα έχουμε wi-fi παντού τι τα θέλουμε τα ρολόγια !

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Citizen EcoDrive Πρόβλημα??
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 07:11:00 μμ »
Περίεργο μου φαίνεται. Είσαι σίγουρος ότι "βλέπει" αρκετό ήλιο; Θα πρότεινα πριν πάρεις μέτρα για service, να το αφήσεις στο μπαλκόνι 2-3 μέρες να φάει μπόλικο φως, και μετά αν δεν ανέβει η φόρτιση να το στείλεις.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος cdrov

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Citizen EcoDrive Πρόβλημα??
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 01:52:45 μμ »
Το πήγα στον Αναγνωστόπουλο στην Ερμού που φαίνεται σαν αντιπρόσωπος, αλλά δεν το κράτησε καθώς μου είπε ότι ακόμα και αν φτάνει στην 3η γραμμή το ρολόι είναι οκ. Βέβαια, συνέχισε ότι και καινούρια "μπαταρία" να βάλουμε πάλι το ίδιο θα είναι...
Δεν είναι όμως παράξενο αφού από την αρχή ήταν πάντα στην 4η θέση (φούλ) και μια φορά που το άφησα για μερικές μέρες σε ένα συρτάρι έπεσε και από τότε δεν πήγε ποτέ ξανά στην τέταρτη (από τότε τρίτη και πολύ έυκολα δεύτερη...)

88ceoo

  • Επισκέπτης
Απ: Citizen EcoDrive Πρόβλημα??
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 11:22:42 μμ »
το δικο μου οταν το αγορασα ηταν στη δευτερη σκαλα. το αφησα επι μια εβδομαδα στο παραθυρο κ καποιες ωρες το ακτινοβολουσε κ ο ηλιος. πηγε στην 4 ενδειξη μετα απο 1 εβδομαδα συνεχους εκθεσης στο φως. δοκιμασε το.

Αποσυνδεδεμένος jimagic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
    • Παραδοσιακά τρόφιμα, Είδη Υγιεινής Διατροφής. 'Δημήτρης'
Απ: Citizen EcoDrive Πρόβλημα??
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 14, 2011, 11:13:21 πμ »
Καλημερα παιδια!
επειδη κι εγω εχω eco-drive ρολοι,
οταν δεν το φοραω, το αφηνω κατω απο ενα αμπαζουρ που εχω πανω στον μπουφε!
ακομα και αυτο το φως ειναι αρκετο για να συντηρει την μπαταρια. (ακομα και να την φορτησει).

οσο για την εγγυηση, στην αγγλια ειναι 5 χρονια, ενω στην υπολοιπη ευρωπη ειναι 2 χρονια!
αν εχει σφραγιστει σωστα, απο οπου και να εχουμε παρει το ρολοι, την αναγνωριζουν σε ολο τον κοσμο!
ακομα και αν το συγκεκρημενο μοντελο δεν κυκλοφορει στην χωρα μας!
το ρωτησα προσφατα, γιατι ηθελα να παρω κι εγω ρολοι απο εξω!
αν προσεξετε οι κωδικοι στα skyhawk ποικιλουν! στην ελλαδα ερχονται μονο 2!
αλλα οποιο και να παρουμε, εχουμε εγγυηση!
Δημήτρης__SV1OBJ__Πατέρας εν δράσει...

Αποσυνδεδεμένος pacman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Citizen EcoDrive Πρόβλημα??
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 30, 2012, 03:00:23 μμ »
Το ξερω οτι παει πολυς καιρος απο τα ποστ των προηγουμενων αλλα ειχα κι εγω μια εμπειρια παρομοια.
Το θεμα λυθηκε πολυ απλα ,ουτε σερβις ουτε αντιπροσωπους ουτε τιποτα!
Μπηκα στη σελιδα της Citizen και εκανε ενα manual reset συμφωνα με τις ηχογραφημενες οδηγιες.
Πολυ ευκολο και λειτουργησε.
Ελπιζω να βοηθησα!
Νικος

Αποσυνδεδεμένος Ilias_T

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Citizen EcoDrive Πρόβλημα??
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 04, 2012, 08:21:07 πμ »
Και ο αντιπρόσωπος δεν το γνώριζε.
Τα eco drive πάντως από προσωπική μου εμπειρία, φορτίζουν σχετικά γρήγορα (για συνθήκες Ελλάδας πάντα). Χώρια που δεν έχουν κινούμενα μέρη όπως τα Seiko kinetic... Είναι προβληματικά απροβλημάτιστα ρολόγια  ;D Φθάνουν να γίνονται βαρετά για έναν πορωμένο ρολογόφιλο, δεν έχεις να κάνεις τίποτα μαζί τους!
Respect πάντως για την Citizen.
 

Αποσυνδεδεμένος jimagic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
    • Παραδοσιακά τρόφιμα, Είδη Υγιεινής Διατροφής. 'Δημήτρης'
Απ: Citizen EcoDrive Πρόβλημα??
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 05, 2012, 12:07:53 μμ »
Και ο αντιπρόσωπος δεν το γνώριζε.
Τα eco drive πάντως από προσωπική μου εμπειρία, φορτίζουν σχετικά γρήγορα (για συνθήκες Ελλάδας πάντα). Χώρια που δεν έχουν κινούμενα μέρη όπως τα Seiko kinetic... Είναι προβληματικά απροβλημάτιστα ρολόγια  ;D Φθάνουν να γίνονται βαρετά για έναν πορωμένο ρολογόφιλο, δεν έχεις να κάνεις τίποτα μαζί τους!
Respect πάντως για την Citizen.
 

+1000
Δημήτρης__SV1OBJ__Πατέρας εν δράσει...

Αποσυνδεδεμένος W4tch

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Citizen EcoDrive Πρόβλημα??
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 02:55:32 μμ »
Ξεθάβω λίγο το θέμα για να ρωτήσω κάτι παρεμφερές. Έχω παραγγείλει από το Amazon(co.uk) ένα Citizen Eco Drive. Στο site αναφέρει ότι έχει 5 χρόνια εγγύηση κατασκευαστή και όπως διαβάζω είναι worldwide. Διάβασα όμως εδώ ότι χρειάζεται να είναι σωστά σφραγισμένο το χαρτάκι της εγγύησης. Χρειάζεται να στείλω κάποιο μήνυμα στο Amazon ώστε να τους ζητήσω να το σφραγίσουν ή θα έρθει κομπλέ; Έχει κανείς κάποια εμπειρία;

By the way το ρολόγι είναι αυτό: http://www.starjewels.com.au/citizen-mens-eco-drive-chronograph-watch-ca0361-04a.html σε τιμή χώμα. Οποιαδήποτε γνώμη για την εγγύηση ή το ρολόι δεκτή.

Αποσυνδεδεμένος jimagic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
    • Παραδοσιακά τρόφιμα, Είδη Υγιεινής Διατροφής. 'Δημήτρης'
Απ: Citizen EcoDrive Πρόβλημα??
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 12:09:16 μμ »
Καλημέρα!
Νομίζω ότι η 5ετη εγγύηση καλύπτεται μόνο στην Αγγλία και
την Αμερική. Για τις υπόλοιπες χώρες είναι στα 2 έτη.
Και αυτό βέβαια μόνο αν είναι σωστά σφραγισμένη.
Όταν μια αντιπροσωπία δεν σου έχει πουλήσει το ρολόι,
(δηλαδή δεν έχει βγάλει και από την πώληση) ψάχνει ψύλλους στα άχυρα για να μην ισχύει η εγγύηση.
Η citizen δεν ξέρω τι κάνει. Δεν έχω κάποια εμπειρία ούτε από αντιπροσωπία, ούτε από service.
Δημήτρης__SV1OBJ__Πατέρας εν δράσει...

Αποσυνδεδεμένος jamesbeam

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 512
    • Προφίλ
Απ: Citizen EcoDrive Πρόβλημα??
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 03:01:42 μμ »
Στο μανιουαλ της citizen eco drive λεει την αναλογια που εχουν οι πηγες φωτος.
Ξεκαθαρα το φως του ηλιου ειναι αυτο που φορτιζει γρηγοροτερα το solar cell .
Αφηστε το ρολοι στον ηλιο 2-3 ωρες και θα παει φουλ .
Οι αλλες πηγες φωτος ειναι για συντηρηση