Αποστολέας Θέμα: Παλιό Girard-Perregaux  (Αναγνώστηκε 5601 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Παλιό Girard-Perregaux
« στις: Ιούλιος 04, 2010, 02:35:08 πμ »
Θα ήθελα σύντομα να σας παρουσιάσω το δικό μου vintage ρολόι, ένα Girard-Perregaux. Το ρολόι άνηκε στον πατέρα μου και πλέον σε μένα.

Κάποιες φωτό










Το ρολόι είναι μηχανικό και η κάσα τετράγωνη 30mm. Πέρα από τη συναισθηματική αξία που έχει  για μένα, θεωρώ πως είναι απλό μεν αλλά πολύ όμορφο. Δυστυχώς αν και θα ήθελα σε κάποιες περιστάσεις να το φοράω, σε όσες απόπειρες έχω κάνει δεν μου κάθεται με τίποτα στο μάτι, μου φαίνεται πολύ μικρό.

Προσπαθώντας να μάθω λίγα περισσότερα γι αυτό και καθώς η μητέρα μου είχε κάποιες συγκεχυμένες πληροφορίες, απευθύνθηκα σε έναν έμπορο. Ο ίδιος δεν μπόρεσε να με βοηθήσει (δεν εμπορεύεται τη συγκεκριμένη φίρμα), ανοίξαμε όμως το ρολόι και βρήκαμε έναν κωδικό χαραγμένο στο πίσω μέρος του καπακιού. Σε μια πρώτη εκτίμηση μου είπε πως ο μηχανισμός είναι σε αρκετά καλή κατάσταση, χωρίς έντονα σημάδια οξείδωσης. Σε συνέχεια της αναζήτησης, έστειλα τον κωδικό στην εταιρεία από την οποία και έλαβα τις παρακάτω χρήσιμες πληροφορίες:

The ref. 7427 has been a very successful model, made between 1959 and 1967. There were 18.350 units made in steel, 1.000 in yellow gold plated, 300 in rose gold plated, 800 in solid yellow gold and 1.100 in solid rose gold. The prices were CHF 175.—for steel, 200.—for plated and 570.—for 18k. The movement was either GP 18U, GP 25 or GP 26.

Παρόλο που δουλεύει μια χαρά (χωρίς να το έχω μετρήσει για την ακρίβειά του) κάποια στιγμή θα του κάνω μια συντήρηση. Μπορεί να μην το φοράω (τουλάχιστον προς το παρόν) θα ήθελα όμως να το διατηρώ σε μια καλή λειτουργική κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Παλιό Girard-Perregaux
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 04, 2010, 02:41:26 πμ »
Να το χαίρεσαι αγαπητέ, είναι ωραίο που έχεις κάτι από τον πατέρα σου. Είναι και από εξαιρετική φίρμα ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Παλιό Girard-Perregaux
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 04, 2010, 08:25:23 πμ »
Kαταπληκτικο φιλε να το χαιρεσαι με υγεια,βλεπω επισης πως ειναι σε εξαιρετικη κατασταση.

Αποσυνδεδεμένος Rastiniak

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Παλιό Girard-Perregaux
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 04, 2010, 10:30:32 πμ »
Να το χαιρεσαι πολυ ομορφο ειναι
Rolex GMT 116710LN
Seiko 5 SNX F05k1
Swatch Irony YCS408G

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Παλιό Girard-Perregaux
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 04, 2010, 07:04:37 μμ »
Πράγματι το ρολόι είναι σε αρκετά καλή κατάσταση

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια  :)

Συνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: Παλιό Girard-Perregaux
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 04, 2010, 11:08:47 μμ »
Αυτό το ρολόι από μόνο του εκπέμπει Γοητεία και Συναισθηματισμό!!!

Ρίχτου ένα φρεσκαρισματάκι να εκπέμπει και λάμψη!!!

Και πού'σαι: Φόρα το!
Είναι καταπληκτικό ρολόι!!!

ΥΓ. Styling tip: μπορείς να του βάλεις κι ένα γυαλιστερό κροκό λουράκι και να είναι ρολόι για επίσημες περιστάσεις.
                     μπορείς να του βάλεις ένα ανοιχτόχρωμο ματ λουράκι και να είναι ρολόι για casual περιστάσεις και
                     μπορείς να του βάλεις κι ένα τύπου Nato λουράκι και να είναι ένα ρολόι που θα το καλοκαιρινό   
                     και θα είναι άπαιχτο!!!

ΥΓ2. εξηγούμαι -για να μην παρεξηγούμαι!- για το τύπου Nato:


Uploaded with ImageShack.us

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Παλιό Girard-Perregaux
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 05, 2010, 12:10:55 πμ »
Φίλε μου pontioz1 σ΄ευχαριστω πολύ!

Είμαι σε φάση αναθεώρησης, προσπαθώ να το συνηθίσω στο χέρι μου. Τα tips εξαιρετικά και πολύ χρήσιμα, θα τα έχω σίγουρα υπόψη  ;)

 

 

Αποσυνδεδεμένος Harry 22

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Παλιό Girard-Perregaux
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 30, 2011, 04:16:00 μμ »
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!!
Ονομάζομαι Χάρης Γεωργιάδης και μένω στην Αθήνα.
Σας παρουσιάζω και εγώ ένα GP σαν του φίλου avionic μόνο που το συγκεκριμένο είναι σε επίχρυση έκδοση.Άνηκε στον πατέρα μου και μετά την απώλειά του σκέφτηκα να το ανακαινίσω.
Το ρολόι στάλθηκε στην μαμά εταιρεία για service στον μηχανισμό,αλλαγή ζελατίνας και αντικατάσταση στο λουράκι με γνήσιο κροκό.
Απολάυστε μερικές(πρόχειρες)φωτογραφίες:





Από εκείνη την περίοδο και μετά έγινα συλλέκτης.
Φιλικά Χάρης.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Παλιό Girard-Perregaux
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 30, 2011, 05:38:11 μμ »
Πολυ ομορφο,και καλη η δουλεια που του εγινε.Να το χαρεις φιλε Χαρη ;)

Αποσυνδεδεμένος Harry 22

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Παλιό Girard-Perregaux
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 30, 2011, 08:53:13 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: Παλιό Girard-Perregaux
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 30, 2011, 10:56:12 μμ »
Με χαρά βλέπω ότι και ο Χάρης αλλά και ο avionic έχουν το gp που και εγώ έχω απο τον πατέρα μου.
Επειδή τώρα γράφω απο το τηλέφωνο και δεν μου είναι εύκολο να ποστάρω φωτογραφίες με την πρώτη ευκαιρία θα σας παρουσιάσω και το δικό μου, το οποίο πρέπει να είναι λίγο νεότερο ως μοντέλο.
Εάν δεν απατώμαι το συγκεκριμενο λέγεται τανκ.
Μφχ

Αποσυνδεδεμένος GregAM

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Παλιό Girard-Perregaux
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 04, 2011, 05:43:58 μμ »
Καλήν εσπέραν αγαπητοί,

Είμαι άρτι αφιχθείς στη παρέα, Γρηγόρης ή Greg επί το ελληνικότερο, νέος (τω πνεύματι, βέβαια... :D) ΚΑΙ κάτοχος ενος παλιού GP του '60. Επειδή περί GP ο λόγος. Εχω κι'ενα του 70.


Εχω αρχίσει να ενδιαφέρομαι σφόδρα για το "ωρολογιακό" συλλεκτικό άθλημα και έχω και ένα χρυσό Ωμέγα Seamaster του '56 και ένα επίχρυσο Constellation του 91 (αμφότερα ήταν του πατέρα μου) και τα δύο GP.
Μου αρέσουν πάρα πολύ τα GP.
Όπως μου αρέσουν και κάποια Ωμέγα (π.χ. Geneva f300 - να καταλάβω πως δουλεύει ο μηχανισμος αυτός), παλαιά Ρόλεξ, IWC, Vacheron Constantin... αλλά που να τα πλησιάσω! Τα συζητάω μόνο.

Με ενδιαφέρει και να εντρυφήσω λίγο στο πρακτικό μέρος... να μάθω π.χ. να κάνω απλούς καθαρισμούς ή να αλλάζω κορώνα ή κρύσταλλο. Μου αρέσουν τα μηχανικά συστήματα και το μηχανικό ρολόϊ ενέχει και μια διαχρονικότητα (1 απ'τα πιο ακριβά Vacheron είναι κουρδιστό!) άσε που είναι και ψυχοθεραπευτικό να βλέπεις τη κίνηση του μηχανισμού ;D


ΕΠειδή είμαι και τύπος με υπομονή κουνουπιού ίσως μου κάνει καλό να επιβάλλω υπομονή και πειθαρχία στον εαυτό μου -- αρετές που απ'ότι καταλαβαίνω απαιτούνται στην ενασχόληση με καθαρισμούς και μικρο-επισκευές ρολογιών!


Η ερώτηση των πολλών € λοιπόν παραμένει: που στέλνουμε τα ρολόγια μας για γενική επισκευή;
Οι γνώμες των έμπειρων παραπών συνοψίζονται:
α) Στον κατασκευαστή. Σίγουρη και δοκιμασμένη λύση. Σχετικά ακριβή και χρονοβόρα.
β) Σε σοβαρό τεχνίτη εκτός ελλάδος: εγώ ήξερα έναν ηλικιωμένο στη Βασιλεία αλλά έχει αποσυρθεί. Επίσης ακριβά και χρονοβόρα -- αλλά σίγουρη λύση με εξαίρετη δουλειά.
γ) Στην Ελληνική αντιπροσωπεία. Χμμμμ. Ακριβή λύση;
Αδελφική μου φίλη στέλνει κάποιο τανκ και κάποιο στρογγυλό στην εδώ Καρτιέ για καθάρισμα ρουτίνας: € ~350. {Σημ: αντίστοιχα, στον τεχνίτη στη Βασιλεία: SF 80+ μεταφορικά (€30)}

Άρα, για δύσκολες περιπτώσεις, έχουμε κάποιες λύσεις. Για δουλειές ρουτίνας όμως;

Π.χ. θέλω να αλλάξω τη κορώνα στο ατσάλινο GP. Δεν ξέρω να το κάνω μόνος μου, φοβάμαι να πάω οπουδήποτε (δουλεύει ΟΚ το ρολογάκι) και είμαι φτωχός άρα για αντ/πεία (υπάρχει;) δεν έχω ούτε για να μου πουν καλημέρα...


Σόρυ για τη πολυλογία, υπόσχομαι εφ'εξής να είμαι λακωνικός!
Greg

υ.γ. Θα έδειχνα με υπερηφάνια τα ρολόγια αλλά δεν ξέρω πως να ανεβάσω φωτο --  θα το παλέψω βέβαια, αλλά... (Χάρη, πως το ανέβασες;;;)


Αποσυνδεδεμένος Harry 22

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Παλιό Girard-Perregaux
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 04, 2011, 06:39:29 μμ »
Καλησπέρα Γρηγόρη και καλώς ήρθες!
Για ανέβασμα φωτό θα κάνεις μία εγγραφή σε κάποιο από τα πολλά site που κάνουν image hosting (όπως π.χ. imageshack,photobucket κ.α.)και για τα υπόλοιπα εδώ είμαστε...
(Σόρρυ για το σύντομο off topic)
Σαν vintagάκιας θα ανυπομονώ να δω και εγώ τα GP,όπως και τα Omega......

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Παλιό Girard-Perregaux
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 05, 2011, 09:23:50 πμ »
Γειά σου Γρηγόρη, καλώς ήλθες στα βοσκοτόπια των ωρολογοποιμνίων!

Πες μας που βρίσκεσαι (Αθήνα;) και θα σου σταλούν πμ με συστάσεις για τεχνίτες που το φόρουμ εμπιστεύεται εδώ και χρόνια, μάλιστα δε για πληρέστατη και ιδιαίτερα οικονομική δουλειά σε ρολόγια οποιασδήποτε φίρμας. Μιλάμε για μέχρι και σοβαρές επισκευές, ολικές επαναφορές, πολύ μάλλον δε για service και ρυθμίσεις...

Καλή διαμονή και δημοσιεύεσεις!

Φιλικά,
Θάνος
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος GregAM

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Παλιό Girard-Perregaux
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 05, 2011, 11:32:38 πμ »
Καλημέρα παιδιά,

Θενκ γιού για το θερμό καλοσώρισμα. Μου'κανε καλό!
Μόλις εφτασα γραφείο μετά από 3ωρη τρεχάλα στα Δημόσια Ταμεία για τον Πατέρα μου (όπου βέβαια δεν επετεύχθη τίποτα).
Θα ψάξω να γραφτώ σε image hoster.


Είμαι στην Αθήνα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για συστάσεις.

Καλό Σ-Κ ή διακοπές σε όσους τη κάνουν
Γ