Αποστολέας Θέμα: Καλή Αρχή  (Αναγνώστηκε 13202 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Καλή Αρχή
« στις: Ιούνιος 26, 2010, 11:53:33 πμ »
Καλησπέρα σας, νέο μέλος κ με πρόσφατη ανακάλυψη την καψούρα που έχω με τα ρολόγια.
Θα το πάρω από την αρχή το θέμα..μικρός πάντα όταν έβλεπα ρολόγια στις βιτρίνες τα ήθελα όλα!! Φαντάζομαι όλοι έχουμε βιώσει παρόμοιο σύνδρομο όχι μόνο με ρολόγια αλλά κ με άλλα θέματα..μεγαλώνοντας η οικονομική άνεση ποτέ δε μου επέτρεπε να ξοδεύψω χρήματα για κάτι παραπάνω που θα ήθελα. Πρόσφατα λοιπόν, λόγω κουμπαριάς, ζήτησα για δώρο ένα ρολόι. Εκεί άρχισα να το ψάχνω κ να "γυροφέρνω" στο ίντερνετ. Πήγα σε ένα κατάστημα (θεωρητικά το ποιό γνωστό στη πόλη) να πάρω ένα καλό ρολόι. Άρχισαν κ μου έδειχναν πάρα πολλά ρολόγια τα οποία ήταν πανέμορφα κ έπαιζαν κοντά στη τιμή 400-500 ευρώ που είχα θέσει. Κάτι δε μου "καθόταν" καλά όμως μέχρι που ήρθε η στιγμή κ το ανακάλυψα..η πωλήτρια ανέφερε τη μαγεική λέξη "μηχανικό"...δηλαδή την ρωτάω? κ μου είπε ότι είναι αυτόματο χωρίς μπαταρία κλπ. το κοιτάω από πίσω βλέπω τα γρανάζια κλπ κ ενστικτωδώς λέω "Αυτό είναι" κ το πήρα. Κατόπιν ψαξίματος σε φόρουμς κλπ διαπίστωσα ότι έκανα τη καλύτερη αγορά που μπορούσα να κάνω με αυτά τα λεφτά.
Το θέμα δε τελείωσε εδώ..έψαξα κ ξέθαψα το ρολόι που φόραγε παλιότερα ο πατέρας μου και του παππού μου!!! Το ένα αυτόματο κ το άλλο κουρδιστό. Τα πήγα κατευθείαν σε συντηρητή ρολογιών!!! Όταν είδε του παππού μου νόμισα ότι δάκρυσε!!! Για να μην πολυλογώ όμως του πατέρα μου είναι ένα SEIKO 5 του 1970 δώρο του θείου του που είχε γίνει 18 χρονών τότε, δυστυχώς το ρολόι ο πατέρας το είχε πάει παλιότερα σε μάστορα που δεν έκανε ιδιαίτερα καλή δουλειά. Απότι μου είπαν τώρα ήταν χτυπημένο μέσα κ είχε βαφτεί το καντράν του!!! Του άλλαξα κ λουράκι κ 24 ώρες τώρα που το πήρα από το σέρβις το ρολόι δουλεύει άψογα!!!!
Του παππού είναι ένα HELVETIA τσέπης του εγγλέζικου στρατού του 1940 (αντάρτης με δικιά του 12 μελή ομάδα ο παππούς) το οποίο λόγω κόστους συντήρησης το άφησα για λίγο αργότερα...μόλις επισκευαστεί όμως θα παραθέσω φωτογραφίες.
Κλείνωντας θα σας τα παρουσιάσω τα 2 μου μηχανικά ρολογια ένα TISSOT δώρο από τους κουμπάρους όπως σας ανέφερα κ το SEIKO του πατέρα που κλείνει αισίως 40 χρόνια ζωής!!! Συγχωρέστε με που δεν παραθέτω αρχικά quartz όπως το favre leuba του πατέρα ή το αθάνατο Swatch Irony που φόραγα σαν φοιτητής αλλά νοιώθω ότι μόνο τα 2 μηχανικά ότι έχουν "ψυχή" στο χέρι μου...αργότερα που ίσως νοιώσω διαφορετικά για τα quartz ευχαρίστως να τα ανεβάσω...
Με εκτίμηση, Σπύρος



Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: Καλή Αρχή
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 26, 2010, 12:04:10 μμ »
Αγαπητέ Σπύρο
καλωσόρισες και περαστικά!!!

Άντε να σε δούμε κι εσένα σε "κρίσιμη κατάσταση" να περιεργάζεσαι τα αγαπημένα σου ρολόγια μαζί μας...

Συγχωρέστε με που δεν παραθέτω αρχικά quartz όπως το favre leuba του πατέρα ή το αθάνατο Swatch Irony που φόραγα σαν φοιτητής αλλά νοιώθω ότι μόνο τα 2 μηχανικά ότι έχουν "ψυχή" στο χέρι μου...αργότερα που ίσως νοιώσω διαφορετικά για τα quartz ευχαρίστως να τα ανεβάσω...

Οτιδήποτε έχεις στο χέρι σου και συνοδεύεται από αναμνήσεις, συναισθήματα και σκέψεις έχει ψυχή.

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Καλή Αρχή
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 26, 2010, 12:21:38 μμ »
Kαλωσήρθες αγαπητέ Σπύρο και καλές δημοσιεύσεις ;)

Δεν θα μπορούσες να βάλεις καλύτερο τίτλο.....καλή αρχή λοιπόν!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Καλή Αρχή
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 26, 2010, 12:26:21 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και πάνω απόλα πάντα καλή διασκέδαση!!!

υγ. έχεις δίκιο όπως το θέτεις...(το speedo που έχει μετρήσει εργατοώρες στην πισίνα είναι αλήθεια ότι έχει ιδιαίτερη αξία για μένα)


Με εκτίμηση, Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Καλή Αρχή
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 26, 2010, 01:02:18 μμ »
Αγαπητε DragonAce,
Καλωσορισες στο 'MyWatch.gr'
Σου ευχομαι μια ευχαριστη παραμονη, με ακομη πιο ευχαριστους προβληματισμους και ανησυχιες για το ρολο'ι' και πολλες, καλες δημοσιευσεις!...

Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Καλή Αρχή
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 26, 2010, 06:30:37 μμ »
Καλωσηρθες φιλε και καλη παραμονη καλη συνεχεια στο χωρο του ρολογιου ;)

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Καλή Αρχή
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 26, 2010, 08:26:50 μμ »
Σπύρος,welcome καλά να περάσεις  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Καλή Αρχή
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 27, 2010, 01:05:25 πμ »
Kαλως μας βρηκες φιλε μου και καλα ρολογια στον καρπο σου.

Αποσυνδεδεμένος capitano

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 219
  • Να πέσεις επιτρέπεται. . Να σηκωθείς επιβάλλεται !
    • Προφίλ
Απ: Καλή Αρχή
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 27, 2010, 10:03:31 μμ »
   Καλώς ήρθες φίλε και καλή παραμονή. Παρά το σαφές κόλλημά μας με το μηχανικό ρολόι, εγώ θα ήθελα κάποια στιγμή να δω και φωτό του FAVRE LEUBA.
          Φιλικά, Γιώργος.

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Καλή Αρχή
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 29, 2010, 04:04:02 μμ »
Να μην χαλάσω το χατήρι του φίλου capitano...
1988, από μέση ανατολή μέσω γνωστού μας ναυτικού


ας φορτώσω κ το υπόλοιπο σετάκι μπαταρίας...
1) fossil speedway, 2) swatch irony, 3) lacoste, 4) speedo



Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Καλή Αρχή
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 13, 2010, 04:13:48 μμ »
2 νέες, "φθηνές" προσθήκες, ένα βοστόκ κ ένα ΑΚ. Χαλάλι τα λεφτά τους το ένα 35$ κ το άλλο 1$!!!! Με το βοστόκ έχω ενθουσιαστεί, έχει κάτι που σε κάνει να το γουστάρεις, το κινέζικο, για 1$ είναι ποιό value for money και από apollo13!!!!
το ρωσιδάκι:

το κινεζάκι:

κ τα ανάποδά τους:

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Καλή Αρχή
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 13, 2010, 06:22:13 μμ »
Kαλοφορετα να ναι ;)

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Καλή Αρχή
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 06, 2010, 03:44:36 μμ »
άλλο ένα νέο απόκτημα ρώσικης προέλευσης...


By [URL=http://profile.imageshack.us/us

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Καλή Αρχή
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 06, 2010, 03:50:08 μμ »
Πολυ ωραιο κομματι...Μολις τωρα τα κοιτουσα στο smirs! ;) Μεγειες... :up:
Αν θες πες μας απο που το πηρες και λεπτομερειες για ποιοτητα και αν αξιζει στα λεφτα αυτα αντι καποιου citizen η αλλου στα ιδια χρηματα :)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Καλή Αρχή
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 06, 2010, 08:53:17 μμ »
Πολυ ωραιο κομματι...Μολις τωρα τα κοιτουσα στο smirs! ;) Μεγειες... :up:
Αν θες πες μας απο που το πηρες και λεπτομερειες για ποιοτητα και αν αξιζει στα λεφτα αυτα αντι καποιου citizen η αλλου στα ιδια χρηματα :)



Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, το πήρα από τον zenitar, μέσω ebay, 2 αγορές έχω κάνει από αυτόν κ έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Μάλιστα του έστειλα κ 2 φορές μύνημα κ απάντησε αμέσως. Τα ρολόγια ήρθαν από Μόσχα κ τα 2 μέσα σε 7-10 μέρες. Σαν ποιότητα υλικών δεν είναι κ ότι καλύτερο...(αν το δείς δίπλα σε ωμέγα σίγουρα θα απογοητευτείς) είναι όμως value for money με βάση αυτό που πέρνεις. 65 ευρώ στοίχισε κ πιστέυω αξίζει μέχρι κ το τελευταίο. Δε βρίσκεις με αυτά τα λεφτά αυτόματο μηχανισμό 31 κοσμημάτων κ 200 μέτρα αδιάβροχο. Σαφώς με αυτά τα λεφτά μη περιμένεις κάτι φοβερό! To ρολόι προσωπικά το βρίσκω πολύ όμορφο κ με προσωπικότητα, αντίθετα από τα γιαπωνέζικα, που πιστεύω ότι ναι μεν τα citizen μπορεί να έχουν καλύτερη ποιότητα αλλά δε μου κάνουν κούκου. Το βοστόκ είναι μια χαρά ρολόι για all around, πρόχειρο, θάλασσα κ βρώμικες δουλειές! Κ με ένα όμορφο λουράκι όπως σου αρέσει εσένα (γιατί το μαμίσιο είναι μάπα) είναι μια χαρά ρολογάκι. Μπορείς να δεις τα παρακάτω βιντεάκια να πάρεις μια ιδέα:
<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/B-JMoUoMtXo" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/B-JMoUoMtXo" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/-Iuvr9YBdG0" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/-Iuvr9YBdG0" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>

Ποιό συγκεκριμένα υπάρχει η φήμη ότι η βοστόκ πλέον θα σταματήσει να κατασκευάζει η ίδια τους μηχανισμούς της κ αυτό τους δίνει μεγαλύτερη συλλεκτική αξία. Εν κατακλείδι είναι ένα τίμιο ρολόι για τα λεφτά που δίνεις κ στο συνιστώ ανεπιφύλακτα...(επίσης δώσε προσοχή κ σε τί κάσα θα το επιλέξεις, έχει 3 λογιών, γιατί παίζει σημασία πώς θα δέιχνει ανάλογα με το μέγεθος του καρπού σου, εγώ τη ψιλοπάτησα...)
Αν τελικά αποφασίσεις για κάτι άλλο θα σου πρότεινα τα επόμενα μου "σχέδια" ένα invicta pro diver ή ένα seiko monster, λίγο ποιό πάνω σε κόστος βέβαια αλλά επίσης value for money.
Καλή επιλογή κ όταν αποφασίσεις αν θες ενημέρωσέ με.

Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2010, 09:10:05 μμ από DragonAce »

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Καλή Αρχή
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 06, 2010, 08:53:49 μμ »
Πολυ ομορφο το Βοστοκ καλοφορετο φιλε να το χαιρεσαι ;D

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Καλή Αρχή
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 06, 2010, 09:08:14 μμ »
Πολυ ομορφο το Βοστοκ καλοφορετο φιλε να το χαιρεσαι ;D

ευχαριστώ πολύ ser!!!

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Καλή Αρχή
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 06, 2010, 10:07:43 μμ »
DragonAce πολύ όμορφο και μαζί σου για τα ρώσικα!!

Τα ξανακοιτάζω αυτές τις μέρες, ένα vostok θα είναι η επόμενη αγορά μου. Κοιτούσα προς το μοντέλο που αγόρασες, μάλλον όμως αυτό με το μπλε dial. Σκεφτόμουν να πραγματοποιήσω την αγορά είτε από το smirs είτε από το vostok-watches.com, το πιθανότερο από το δεύτερο. Έχω υπόψην και τον zenitar, θυμάμαι όμως από παλαιότερες αναζητήσεις είχα διαβάσει αμφιλεγόμενα σχόλια στο net. Στο smirs επίσης το ίδιο μοντέλο είναι (για την τάξη μεγέθους) αρκετά φθηνότερο. Υπάρχει κάποιος λόγος να είμαστε καχύποπτοί?

Οταν λες την ψιλοπάτησες με την κάσα τι εννοείς? Αν καταλαβαίνω καλά, ένεκα των 40mm διαμέτρου, να προτιμήσουμε κάποιο όπως αυτό που επέλεξες με την πιο "απλή" κάσα, διότι τα άλλα μοντέλα με τους αριθμούς ή τα σημεία του ορίζοντα στη στεφάνη θα δείχνουν μικρότερα στο χέρι?


Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Καλή Αρχή
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 07, 2010, 12:39:53 πμ »
DragonAce πολύ όμορφο και μαζί σου για τα ρώσικα!!

Τα ξανακοιτάζω αυτές τις μέρες, ένα vostok θα είναι η επόμενη αγορά μου. Κοιτούσα προς το μοντέλο που αγόρασες, μάλλον όμως αυτό με το μπλε dial. Σκεφτόμουν να πραγματοποιήσω την αγορά είτε από το smirs είτε από το vostok-watches.com, το πιθανότερο από το δεύτερο. Έχω υπόψην και τον zenitar, θυμάμαι όμως από παλαιότερες αναζητήσεις είχα διαβάσει αμφιλεγόμενα σχόλια στο net. Στο smirs επίσης το ίδιο μοντέλο είναι (για την τάξη μεγέθους) αρκετά φθηνότερο. Υπάρχει κάποιος λόγος να είμαστε καχύποπτοί?

Οταν λες την ψιλοπάτησες με την κάσα τι εννοείς? Αν καταλαβαίνω καλά, ένεκα των 40mm διαμέτρου, να προτιμήσουμε κάποιο όπως αυτό που επέλεξες με την πιο "απλή" κάσα, διότι τα άλλα μοντέλα με τους αριθμούς ή τα σημεία του ορίζοντα στη στεφάνη θα δείχνουν μικρότερα στο χέρι?



με τις κάσες παίζει το εξής μετά από ψάξιμο βέβαια κ μετά που το αγόρασα...
είναι 3 λογιών...η κλασσική η στρογγυλή σαν αυτή που έχει το δικό μου το αμφίβια, υπάρχει η καινούρια όπου εκεί που δένουν τα λουράκια είναι λίγο ποιό επεκταμένη κ δείχνει λίγο ποιό μεγάλο το ρολόι κ υπάρχει τέλος η ministry η οποία είναι μεγαλύτερη από τις άλλες 2 κ είναι περίπου σαν 8γωνη...αν κ σαν σχέδιο φαίνεται ποιό παλιομοδίτικο θα σου πρότεινα αυτή γιατί κάνει το ρολόι να δείχνει αρκετά μεγαλύτερο κ μάλιστα φοράει κ αρκετά μεγαλύτερο λουράκι αν θυμάμαι καλά στα 22mm. Και οι 3 όμως έχουν την ίδια διάμετρο στεφάνης κ απλά αλλάζει το μέγεθος γύρο τους...όσον αφόρά τους αριθμούς ή τις γραμμούλες υπάρχουν αναφορές στα φόρουμς πώς δείχνει με τη μία πλάκα ή με την άλλη αλλά νόμίζω εκεί είναι καθαρά υποκειμενικού γούστου, τί χρώμα θες κ ποιό σου αρέσει καλύτερα, κ η βοστόκ έχει πολλές επιλογές, τόσες που χάνεις τη μπάλα...σίγουρα όμως τα κλασσικά της είναι με τον δύτη σε μάυρο, μπλέ είτε με αριθμούς είτε με γραμμές...

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Καλή Αρχή
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 07, 2010, 12:44:52 πμ »
η διαφορά στη τιμή απότι βλέπω είναι 5$..πάντος με τον ζένιταρ έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος κ εφόσον είναι μέσω ebay, νοιώθω μια μεγαλύτερη ασφάλεια...

με τη νέα κάσα:
http://www.smirs.com/product_info.php?products_id=1017
με τη κλασσική:
http://www.smirs.com/product_info.php?products_id=538
με τη μίνιστρι:
http://www.smirs.com/product_info.php?products_id=3372

ελπίζω να βοήθησα...