Αποστολέας Θέμα: Hamilton για δώρο  (Αναγνώστηκε 4723 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ρουθ

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Hamilton για δώρο
« στις: Ιούνιος 17, 2010, 12:14:48 μμ »
Καλημέρα΄σε όλους!

Είμαι νέο μέλος του φόρουμ και θα ήθελα τη συμβουλή των παλιοτερων μελων πάνω σε θέμα ρολογιών HAMILTON. Έχω καταλήξει για δώρο σε δύο μοντέλα:
http://www.hamiltonwatch.com/webapp/en-us/collection/?c=ac&y=75
και
http://www.hamiltonwatch.com/webapp/en-us/collection/?c=ka&y=152.

Το οικονομικό θέμα δε με απασχολεί τόσο γιατί και τα δύο τα βρήκα σε τιμή κάτω των 1000 ευρώ που είναι μέσα στο Budget μου (αν και το δεύτερο είναι κατά πολύ φθηνότερο, κατά 300 ευρώ συγκεκριμένα).

Απλά από θέμα design καθαρά (γιατί από τεχνικές προδιαγραφές δεν έχω γνώσεις) μου φαίνεται καλύτερο και πιο ιδιαίτερο το δεύτερο. Το πρώτο αν και κάνει πιο "μπούγιο" (έχει διπλό μηχανισμό και έχει και τους χρονογράφους), μου φαίνεται λίγο βαρετό και πως είναι σαν ένα ρολόι που έχει δει κάποιος άλλες 1000 φορές.  Σημειωτέον ότι τα έχω δει και τα δύο από κοντά.

Εσείς ποιο θα με συμβουλεύατε να πάρω;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Hamilton για δώρο
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 17, 2010, 12:51:20 μμ »
Το δευτερο δεν ανοιγει ???

Αποσυνδεδεμένος Ρουθ

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Hamilton για δώρο
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 17, 2010, 12:55:32 μμ »
Συγγνώμη! Ορίστε το λινκ:

http://www.hamiltonwatch.com/webapp/en-us/collection/?c=ka&y=152

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Hamilton για δώρο
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 17, 2010, 12:56:36 μμ »
Καλώς ήρθες Ρουθ, και καλά ποστ!
To δεύτερο δεν "ανοίγει" η εικόνα του. Ποιο είναι??
Ο.Κ. Το είδα. Είναι pilot αυτόματο ρολόι, πολύ καλό, επίσης με πολύ καλή μηχανή (ΕΤΑ2824-2), όχι όμως χρονογράφος. Προσωπικά θα προτιμούσα τον χρονογράφο για 300 €....
Τι εννοείς εδώ "Το πρώτο αν και κάνει πιο "μπούγιο" (έχει διπλό μηχανισμό και έχει και τους χρονογράφους)" ??
Το Jazzmaster Maestro είναι αυτόματος ελβετικός χρονογράφος με πολύ αξιόπιστη μηχανή (ΕΤΑ 7750), με πολύ καλη ποιότητα γενικά, ένα πολύ καλό και 100% value for money dress ρολόι, γι' αυτό και η κλασική εμφάνιση. Σημείωσε μόνο ότι έχει 45 χιλ. διάμετρο κάσας, είναι δηλ. αρκετά μεγάλο. Εφόσον είναι για δώρο τσέκαρε πρώτα αν το "σηκώνει" ο καρπός του .....δωρεοδόχου. ;D
Το δεύτερο είναι πιο σπορ?? Αν ναι, τότε ίσως θα πρέπει να συνυπολογίσεις και την ηλικία του. Είναι αρκετά νέος, ντύνεται κλασικά κλπ.??  ???

ΥΓ. Εχω το jazzmaster auto chrono (δηλ. το ίδιο σε 42 χιλ. κάσας), και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2010, 01:02:24 μμ από IliasG »

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Hamilton για δώρο
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 17, 2010, 01:09:41 μμ »
Τωρα θα με πειτε γραφικο παλι  :P
Αλλα με 1000€ μπορεις να πας για κατι τετοιο και θα εχεις και ρεστα πισω...




η κατι πιο classic

Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
Απ: Hamilton για δώρο
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 17, 2010, 01:17:05 μμ »
nai pare ORIS

Αποσυνδεδεμένος Ρουθ

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Hamilton για δώρο
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 17, 2010, 01:41:09 μμ »
Ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις!!!
Προσωπικά επειδή δεν έχω γνώσεις από ρολόγια και τεχνικά χαρακτηριστικά για αυτό με είδατε να χρησιμοποιώ όρους όπως "μπούγιο"! Εννοούσα ότι αν δει κάποιος τα 2 ρολόγια δίπλα-δίπλα θα καταλάβει ότι το Μαεστρο έκανε πιο πολλά χρήματα ενώ το άλλο είναι πιο λιτό και είδα και σε κάποια άλλα ποστ παλια που κάποιοι το χαρακτήριζαν το Πιλοτ ως ερμαφρόδιτο ρολόι, κάτι ανάμεσα σε καταδυτικό και μίλιταρυ.

Γενικά λειτουργώ με βάση το design ως ασχετη, δηλ. αν είχα χρήματα θα αγόραζα το TAG monaco που απλά τα σπάει.

Αποσυνδεδεμένος Ρουθ

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Hamilton για δώρο
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 17, 2010, 01:44:11 μμ »
Ειδα και τα ORIS. Δεν είναι κακά..Ποιος τα φέρνει εδω Ελλάδα;

Αποσυνδεδεμένος nt1969

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: Hamilton για δώρο
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 17, 2010, 01:51:56 μμ »
πριν 2 εβδομαδες ειχα το ιδιο προβλημα. ημουν βελγιο και πρεπει να κουρασα πολυ τον εκει ιδιοκτητη αφου καθε μερα ημουν εκει μεχρι να αποφασισω ποιο απο τα 2 θα παρω. τελικα πηρα το δευτερο σε γκρι με καφε λουρακι. τιμη 560. το πρωτο θα το παρω στο επομενο ταξιδι μου

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Hamilton για δώρο
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 17, 2010, 02:30:55 μμ »
Ρουθ δες τα προσωπικα σου μηνυματα 8)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος Ρουθ

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Hamilton για δώρο
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 17, 2010, 03:57:19 μμ »
πριν 2 εβδομαδες ειχα το ιδιο προβλημα. ημουν βελγιο και πρεπει να κουρασα πολυ τον εκει ιδιοκτητη αφου καθε μερα ημουν εκει μεχρι να αποφασισω ποιο απο τα 2 θα παρω. τελικα πηρα το δευτερο σε γκρι με καφε λουρακι. τιμη 560. το πρωτο θα το παρω στο επομενο ταξιδι μου

Φοβερή σύμπτωση!!!

Αποσυνδεδεμένος nt1969

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: Hamilton για δώρο
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 17, 2010, 04:55:57 μμ »
για να σου πω την αληθεια, το δευτερο που τελικα αγορασα δεν το ειχα δει ποτε . για το πρωτο πηγα που ειναι πραγματικα εντυπωσιακο αλλα νομιζω για οτι ειναι για συγκεκριμενες ωρες τησ μερας. το δευτερο ειναι πραγματικα καταλληλο για να το φορας συνεχεια...

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Hamilton για δώρο
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 17, 2010, 07:09:50 μμ »
εγώ ψηφίζω το πρώτο λόγο εμφάνισης καθαρά . Ειδικά αν το άτομο που θα το φορέσει ντύνεται σε dress style . Το δεύτερο μου φαινεται πραγματικά αδιάφορο . Η γενικότερη αποψή μου είναι να δεις και αλλα ρολόγια αφου στα 1000 ευρώ οι επιλογές είναι αρκετές . θα σου πρότεινα να δεις αυτό http://www.oroloi.gr/product_info.php?cPath=351&products_id=4073 το οποίο μπορείς να βρείς και φθηνότερα απο εδώ  ;)

Αποσυνδεδεμένος nt1969

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: Hamilton για δώρο
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 17, 2010, 07:19:36 μμ »
το δευτερο το αδικει η φωτο. ειναι πραγματικα πολυ ωραιο ρολοι (για τα λεφτα του παντα)

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Hamilton για δώρο
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 18, 2010, 10:20:49 πμ »
Ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις!!!
Προσωπικά επειδή δεν έχω γνώσεις από ρολόγια και τεχνικά χαρακτηριστικά για αυτό με είδατε να χρησιμοποιώ όρους όπως "μπούγιο"! Εννοούσα ότι αν δει κάποιος τα 2 ρολόγια δίπλα-δίπλα θα καταλάβει ότι το Μαεστρο έκανε πιο πολλά χρήματα ενώ το άλλο είναι πιο λιτό και είδα και σε κάποια άλλα ποστ παλια που κάποιοι το χαρακτήριζαν το Πιλοτ ως ερμαφρόδιτο ρολόι, κάτι ανάμεσα σε καταδυτικό και μίλιταρυ.

Γενικά λειτουργώ με βάση το design ως ασχετη, δηλ. αν είχα χρήματα θα αγόραζα το TAG monaco που απλά τα σπάει.


καλημερα


εχω το http://www.hamiltonwatch.com/webapp/en-us/collection/?c=ka&y=84&p=255 tachymiler


απο το οποιο ειμαι πολυ ευχαριστημενος. ειναι πολυ ομορφο (imho), ειναι και lefty (το οποιο με βολευει αφανταστα γιατι τα φοραω στο δεξι χερι). Πολυ καλο παχος αλλα και διαμετρος. δειχνει εξαιρετικα στο χερι. η πλακα του ειναι ιδιαιτερη, τα κουμπια του χρονογραφου ειναι σε πυροκοκκινο και μαυρο, και δενουν τελεια αισθητικα με το ρολοι. το συνιστω και απο πλευρας τιμης μιας και ειναι αυτοματος χρονογραφος με τιμες που κυμαινονται γυρω στα 750ευρω. μπορει και λιγοτερα αναλογα με το καταστημα.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος Ρουθ

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Hamilton για δώρο
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 18, 2010, 12:02:42 μμ »
Wow! Πολύ πρωτότυπο!!Φαινεται πολυ εντυπωσιακο και μου αρεσει πολυ, μοιάζει στα u boat τα οποία μου αρέσουν τρελά αλλά ειναι πανάκριβα!!! Δεν το έχω δει το συγκεκριμενο μοντελο σε κάποιο μαγαζί από αυτά στα οποία έχω πάει.. Μπορείς να μου στείλεις το κατάστημα που το πήρες; Δεν ξέρω αν επιτρέπεται αλλά μπορεις με πμ.Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Hamilton για δώρο
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 18, 2010, 12:54:40 μμ »
Wow! Πολύ πρωτότυπο!!Φαινεται πολυ εντυπωσιακο και μου αρεσει πολυ, μοιάζει στα u boat τα οποία μου αρέσουν τρελά αλλά ειναι πανάκριβα!!! Δεν το έχω δει το συγκεκριμενο μοντελο σε κάποιο μαγαζί από αυτά στα οποία έχω πάει.. Μπορείς να μου στείλεις το κατάστημα που το πήρες; Δεν ξέρω αν επιτρέπεται αλλά μπορεις με πμ.Ευχαριστώ

δεν ξερω αν επιτρεπεται. σορρυ προς τους mods αν κανω λαθος.  :)

εγω το πηρα απο τον Παπαδακη στην Καλλιθεα. Ειναι επι της Θησεως στο υψος των Αγ.Παντων.

υπαρχει επισης και καποιο αλλο μαγαζι που εχει Hamilton και εχω δει παιδια να αναφερονται σ'αυτο.
Ειναι στη στοα Φεξη στο κεντρο. Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιο παιδι.

επισης εχω δει το ιδιο ρολοι με μαυρο καντραν στο e-men.gr και στο oroloi.gr  :)

αυτα.
Γαυρος οπαδος....