Αποστολέας Θέμα: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......  (Αναγνώστηκε 445868 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #360 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 11:25:03 μμ »

Κώστα συμφωνώ μαζί σου στην συγκεκριμένη επιλογή, αν και πιστεύω πως και το Breitling είναι ξεχωριστό. Όμως αν του Δημήτρη του αρέσει το Superocean δεν μπορείς να πείς ότι κάνει και λάθος ;)


ok boss παρασυρθηκα,
ειναι γνωστο το ρητο περι ορεξεως...
Για να αποφορτισω λιγο το κλιμα, εμενα αυτο το καιρο εκτος απο το doxa 1200 searambler και σχεδον ολα τα ρολεξ ( ;D τρελο βραχυκυκλωμα) μου αρεσει και αυτο:



το οποιο το περιμενω πως και πως

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #361 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 11:28:38 μμ »
Άντε να το δούμε την Παρασκευή από κοντά. Θα σου έχει έρθει;


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #362 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 12:27:25 πμ »
Παιδια δε ξερω για ποιο πραγμα μιλατε ακριβως αλλα εγω ψηφιζω superocean για καταδυση. Και για πιο extreme sports καταδυση θα επαιρνα Avenger Seawolf(βεβαια η τιμη ειναι σφαξιμο αλλα ποιοτητα) ;D ;D:supz: :supz: :supz: :supz: :supz: Βεβαια το θεμα ρολοι ειναι καθαρα υποκειμενικο οταν μιλας για τετοιες κατηγοριες ρολογιων οπως το Doxa (respect) και το Breitling (respect) ;D ;D ;D ;D . Δίκιο δεν έχω? ;D

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #363 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 07:04:33 πμ »
Άντε να το δούμε την Παρασκευή από κοντά. Θα σου έχει έρθει;

εκτος απροοπτου ναι

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #364 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 07:57:23 πμ »
Παράθεση
με την ιδια λογικη δεν μπορεις να πεις το ιδιο και για το πανερι που εχεις καψουρευτει?
Πες μου οτι παιρνεις τα ιδια που εχει το πανερι με λιγοτερα λεφτα γιατι δεν εχω καταφερει να βρω κατι... :'(

Οσο για το superocean και τις λοιπες συγκρισεις...Κανε μια βολτα και δες το steelfish και πες μου μετα για ποιοτητα ;D
Το doxa ειναι ομορφο δηλαδη και αρεσει σε ολους μας? Προφανως και οχι! Αλλα εχει κατι που μας τραβαει στην ασχημια του και με την ιστορια που κρυβει κερδιζει πελατες... ;)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #365 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 09:24:37 πμ »
Ρε τι έγινε εδώ, χαμός! Θέλω και εγώ να δώσω συμβουλές στου κασίδη το κεφάλι... :finga:

Mitsman, ρολόι για το στρατό πήρες, Orient πήρες, τί θέλεις και ξύνεσαι στη γκλίτσα του τσοπάνη πάλι; ;D

Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη, κράτα τα λεφτά σου να πάρεις ή πιλότο ή Breitling που ποθείς.

Και τα Doxa δεν είναι για σένα (και για μένα) στην παρούσα φάση. Ένα σκασμό λεφτά για καταδυτικό και όχι γνωστή φίρμα;

Καλό δε λέω, θα το πάρω όταν η συλλογή μου έχει καμιά 10ριά ρολόγια ίσης και μεγαλύτερης αξίας.

Γνώμη μου ε;

Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #366 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 10:51:16 πμ »
Πες τα Χρυσόστομε!


Mitsman, ρολόι για το στρατό πήρες, Orient πήρες, τί θέλεις και ξύνεσαι στη γκλίτσα του τσοπάνη πάλι  ;D


:dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:

Γιαπωνέζος τσομπάνης.

 :smt044 :smt044 :smt044

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #367 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 10:59:56 πμ »
Παράθεση
Mitsman, ρολόι για το στρατό πήρες, Orient πήρες, τί θέλεις και ξύνεσαι στη γκλίτσα του τσοπάνη πάλι

Θα παρω ενα με βυθομετρο τοτε που το θελω οταν βουταω - σαν το σιτιζεν που ποσταρα.. :)

Επισης το επιχειρημα των duplicates δε το καταλαβαινω....Αν ειχα 3 sd θα με κανατε ηρωα...χαχαχαχα
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #368 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 11:03:50 πμ »
Ρε τι έγινε εδώ, χαμός! Θέλω και εγώ να δώσω συμβουλές στου κασίδη το κεφάλι... :finga:

Mitsman, ρολόι για το στρατό πήρες, Orient πήρες, τί θέλεις και ξύνεσαι στη γκλίτσα του τσοπάνη πάλι; ;D

Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη, κράτα τα λεφτά σου να πάρεις ή πιλότο ή Breitling που ποθείς.

Και τα Doxa δεν είναι για σένα (και για μένα) στην παρούσα φάση. Ένα σκασμό λεφτά για καταδυτικό και όχι γνωστή φίρμα;

Καλό δε λέω, θα το πάρω όταν η συλλογή μου έχει καμιά 10ριά ρολόγια ίσης και μεγαλύτερης αξίας.

Γνώμη μου ε;



 :lol: :lol: :lol:
Aπολαυστικό ποστ Θοδωρή!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #369 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 11:12:00 πμ »
Παράθεση
Mitsman, ρολόι για το στρατό πήρες, Orient πήρες, τί θέλεις και ξύνεσαι στη γκλίτσα του τσοπάνη πάλι;

Ειναι ενα ρολοι που θα το παιρνα οπως και να εχει..Ειδικα τωρα αν πετυχει το deal με την εκπτωση και τη μεταφορα θα αξιζει.
Εμπιστευομαι την κριση του grecellin που εχει το ρολοι και την δικη μου πειρα απο την συμβιωση με το οριεντ.

Δεν καταλαβα ποτε την αρνητικη διαθεση για τα ιαπωνικα εδω μεσα....Οταν ανοιξα το θεμα για το οικονομικο diver το καλοκαιρι τα ρολογια που ποσταραμε ολοι μας στην κατηγορια τιμης των 300-400€ ηταν απλα τενεκεδακια μπροστα στο σταρ....Κατι ζενο κατι glycine και κατι παρομοια κουβαδακια για να παιζουν τα μωρα...Τα ειδα απο κοντα και καταλαβα τι πατατες ηταν... :P
Δεν το παιζω ξερολας - αλλα λεω πως μου φανηκαν... ;)

Τα ρολογια αυτης της ταξεως του σταρ τα παιρνεις για να τα εχεις και να χαιρεσαι. Ουτε για μεταπωληση - ουτε για τιποτα...(χωρια οτι εχει παει ηδη στο θεο σε ξενα φορα...επειδη ειναι discontinued)

Προτιμω λοιπον εναν Ιαπωνα που αξιζει τα διπλα απ οσα θα δωσω και θα μου κανει κλικ μεχρι (αν ποτε) παρω κατι πολυ καλο...

Αν επαιρνα 200μ πιστοποιημενο diver με Power reserve & antireflective απο ελβετο-ασια θα εδινα τα 5πλασια ανετα...

Νομιζω οτι αιτιολογησα το λογο που ζαχαρωνω το εν λογω ρολοι...To προτιμω απο προτζεκτακια και φτηνα Pilot...


Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #370 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 11:33:48 πμ »
Ρολογοκουβέντα του τύπου "πίνουμε το καφεδάκι μας και συζητάμε" κάνουμε. Άλλωστε έχουμε κάνει αρκετές φορές την κουβέντα "1 ρολόι από μεγάλο brand που το έχουμε απωθημένο ή 3-4 φθηνότερα κομμάτια". Και πάντα συμφωνούσες κι εσύ στο πρώτο ;)
Κανείς δεν είπε ότι το ρολόι δεν αξίζει.....ίσα-ίσα που είναι value for money.....αφού μάλιστα το γουστάρεις τόσο πολύ, χτύπα το!!! Να το εκτιμήσουμε κι εμείς από κοντά ;) ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #371 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 11:44:51 πμ »
Παράθεση
Ρολογοκουβέντα του τύπου "πίνουμε το καφεδάκι μας και συζητάμε" κάνουμε. Άλλωστε έχουμε κάνει αρκετές φορές την κουβέντα "1 ρολόι από μεγάλο brand που το έχουμε απωθημένο ή 3-4 φθηνότερα κομμάτια". Και πάντα συμφωνούσες κι εσύ στο πρώτο

Γιατι ρε Johnny σας μιλησα ασχημα ή σας επιτεθηκα? ;D Προφανως κανουμε και κουβεντα...Χαιρομαι κιολας που δειχνετε ενδιαφερον για τις επιλογες μου :-*

Προφανως και συμφωνω στο πρωτο και γι αυτο δε θελω να παρω sinn u1 και doxa...Θελω να παρω ενα πανερακι - ενα iwc κλπ...
Αλλα μεχρι τοτε δε τρεχει τιποτα για κατι που ειναι ευκαιριαρα και με τιμη που ειναι ελαχιστη....

Ειναι σαν να σου λεω θελω να παρω ενα mini cooper s και μου λες να μην παρω παπακι με 400€... ;)
 :jg: :jg:
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #372 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 11:47:58 πμ »
Προσωπικά, δεν έχω κανένα θέμα με τα γιαπωνέζικα. Και τα εκτιμώ, και έχω στην κατοχή μου και θα ξανααγοράσω στο μέλλον.
Ο ενδοιασμός μου δεν προκύπτει από αυτό. Προκύπτει από το γεγονός ότι σε έχω γνωρίσει προσωπικά και σκέφτομαι τα εξής σχετικά με τη συμβίωσή σου με το εν λόγω ρολόι.

1. Δεν ταιριάζει πολύ στο στυλ σου.
Σε φαντάζομαι πιο αρμονικό στυλιστικά με κυριλοdiver (Superocean Heritage, Doxa, Rolex κλπ, καταλαβαίνεις το στυλ).

2. Ψιλοξέροντας τα ρολόγια σου νομίζω ότι έχουν προτεραιότητα ένα σωρό άλλα, πριν πάρεις ένα , αναμφισβήτητα καλό και ποιοτικό, tool watch με κίτρινο καντράν που θα φορέσεις 2 μήνες το καλοκαίρι και κατά 99% την ημέρα μόνο.

3. Έχω την αίσθηση ότι πέφτεις στην περίφημη παγίδα "της καλής τιμής".
Έχω πέσει και εγώ στο παρελθόν , όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα φαντάζομαι, και το μετάνιωσα. "πω,πω τι ωραίο ρολόι και είναι και σε καλή τιμή, ευκαιρία, να το πάρω". Δεν σκέφτομαι ότι αν το ίδιο ρολόι ήταν λίγο πιο ακριβό ούτε θα το σκεφτόμουν... άρα ότι στην πραγματικότητα δεν είναι το ρολόι που θέλω να αγοράσω αλλά η τιμή... γιατί αν ήταν 100 ευρώ πιο ακριβό και μου άρεσε πολύ δηλαδή, το κατοστάρικο θα με εμπόδιζε;

Εν κατακλείδι όμως, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, το ρολόι είναι όμορφο, είναι και σε καλή τιμή, δεν σε απομακρύνει και από τους στόχους σου όπως λες, οπότε αν το πάρεις θα είμαι ο πρώτος που θα σου πει καλοφόρετο.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #373 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 11:49:07 πμ »
με μπεζ ταλαιπωτημένο λουράκι κ χοντρές ραφές, στυλ πανέρι, το ρολόι θα είναι κούκλα...  ;)

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #374 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 11:54:26 πμ »
Προσωπικά, δεν έχω κανένα θέμα με τα γιαπωνέζικα. Και τα εκτιμώ, και έχω στην κατοχή μου και θα ξανααγοράσω στο μέλλον.
Ο ενδοιασμός μου δεν προκύπτει από αυτό. Προκύπτει από το γεγονός ότι σε έχω γνωρίσει προσωπικά και σκέφτομαι τα εξής σχετικά με τη συμβίωσή σου με το εν λόγω ρολόι.

1. Δεν ταιριάζει πολύ στο στυλ σου.
Σε φαντάζομαι πιο αρμονικό στυλιστικά με κυριλοdiver (Superocean Heritage, Doxa, Rolex κλπ, καταλαβαίνεις το στυλ).

2. Ψιλοξέροντας τα ρολόγια σου νομίζω ότι έχουν προτεραιότητα ένα σωρό άλλα, πριν πάρεις ένα , αναμφισβήτητα καλό και ποιοτικό, tool watch με κίτρινο καντράν που θα φορέσεις 2 μήνες το καλοκαίρι και κατά 99% την ημέρα μόνο.

3. Έχω την αίσθηση ότι πέφτεις στην περίφημη παγίδα "της καλής τιμής".
Έχω πέσει και εγώ στο παρελθόν , όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα φαντάζομαι, και το μετάνιωσα. "πω,πω τι ωραίο ρολόι και είναι και σε καλή τιμή, ευκαιρία, να το πάρω". Δεν σκέφτομαι ότι αν το ίδιο ρολόι ήταν λίγο πιο ακριβό ούτε θα το σκεφτόμουν... άρα ότι στην πραγματικότητα δεν είναι το ρολόι που θέλω να αγοράσω αλλά η τιμή... γιατί αν ήταν 100 ευρώ πιο ακριβό και μου άρεσε πολύ δηλαδή, το κατοστάρικο θα με εμπόδιζε;

Εν κατακλείδι όμως, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, το ρολόι είναι όμορφο, είναι και σε καλή τιμή, δεν σε απομακρύνει και από τους στόχους σου όπως λες, οπότε αν το πάρεις θα είμαι ο πρώτος που θα σου πει καλοφόρετο.
:up:   :respect:

Το βλεπουμε...αν γινει αυτη η αγορα δεν αναιρει τα αλλα ρολογια που ανεφερες  ;)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #375 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 12:25:49 μμ »
Πες μου οτι παιρνεις τα ιδια που εχει το πανερι με λιγοτερα λεφτα γιατι δεν εχω καταφερει να βρω κατι... :'(

Οσο για το superocean και τις λοιπες συγκρισεις...Κανε μια βολτα και δες το steelfish και πες μου μετα για ποιοτητα ;D
Το doxa ειναι ομορφο δηλαδη και αρεσει σε ολους μας? Προφανως και οχι! Αλλα εχει κατι που μας τραβαει στην ασχημια του και με την ιστορια που κρυβει κερδιζει πελατες... ;)

το steelfish το εχει ο ιγγλεσης διπλα στο γραφειο μου και το βλεπω τακτικοτατα.
καλο ρολοι αλλα αδιαφορο σχεδιαστικα.
και το πανερι με την ασχημια του και με την ιστορια του μας τραβαει.
αλλα και παλι που υστερει το doxa εναντι του panerai περαν του πουλ-μουρ???

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #376 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 12:41:32 μμ »
Παράθεση
και το πανερι με την ασχημια του και με την ιστορια του μας τραβαει.
αλλα και παλι που υστερει το doxa εναντι του panerai περαν του πουλ-μουρ???
Ασχημια το πανερι?  ;D ;D ;D ;D Ενταξει μην το πεις πουθενα...πραγματικα τωρα...

Δες ποσοι απο εδω οσες γυρες και να εκαναν και οσα και να πηραν που κατεληξαν παλι.....στο πανερι...

Δες ιστορια, design και ποιοτητα και μετα δες και του doxa... ;)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #377 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 01:17:47 μμ »
Ασχημια το πανερι?  ;D ;D ;D ;D Ενταξει μην το πεις πουθενα...πραγματικα τωρα...

Δες ποσοι απο εδω οσες γυρες και να εκαναν και οσα και να πηραν που κατεληξαν παλι.....στο πανερι...

Δες ιστορια, design και ποιοτητα και μετα δες και του doxa... ;)

1) θες να μου πεις οτι το κατσαρολι ειναι τερας αισθητικης?

2) Κινουμενος με αυτη τη λογικη γιατι αναθεματιζεις τα rolex ???

3) Το doxa δεν υπολειπεται ουτε σε ιστορια, ουτε σε design, ουτε σε ποιοτητα παρα μονο σε marketing  ;D

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #378 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 01:27:43 μμ »
Παράθεση
θες να μου πεις οτι το κατσαρολι ειναι τερας αισθητικης?

Eιναι εργο τεχνης...Γιατι δεν υπαρχει κανενα αλλο κατσαρολι να ειναι τοσο ομορφο, στυλατο και διαχρονικο οσο το πανερι...Ολα τα αλλα που προσπαθησαν να το μιμηθουν ειναι τερατογενεσεις...και αυτο δειχνει και ποσο αξιολογο ειναι. ;)

Δες πανερια 10ετιας και δες ποσο ακομα και με τον καιρο ομορφαινουν....
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος nikolas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: Αυτό τον καιρό μ'αρέσει......
« Απάντηση #379 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 01:35:28 μμ »



και κατι για την doxa ,αν καποιος φοραει doxa θα σκεφτω για αυτον οτι εχει σιγουρα καλο και εκλεπτυσμενο γουστο,εχει γνωση πανω στο ρολοι ,θελει να ξεχωριζει ,δεν συμπαθει τιποτα που ειναι πολυφορεμενο ,αλλα αυτα θα τα σκεφτω εγω ,ολοι οι υπολοιποι απλα δεν θα ξερουν τι φοραει και σιγουρα δεν θα τους κανει την ιδια εντυπωση οπως ενα omega ,ενα rolex ,γιαυτο ενα πχ  omega PO θα ειναι παντα ενα omega PO με ολο τον μυθο και το πρεστιζ που κουβαλαει ενα τετοιο ρολοι για ολους ακομα και για τους αδαεις.