Αποστολέας Θέμα: Tudor  (Αναγνώστηκε 37438 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 25, 2011, 12:08:31 πμ »
Το ξεθάβω από την λήθη λόγω του κύκλωπα !!!!!

Να και ο κύκλωπας, λοιπόν που του έλειπε  ;)

Η μοντίφα είναι απο τον Dan Pierce στο TRF.






Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 29, 2011, 01:31:57 μμ »
ΕΤΑ ξε-ΕΤΑ, ειναι οντως κουκλακι...ειναι οντως ομορφοτερο απο αυτα της μαμας του...και ειναι οντως και σε καλη τιμη απο οτι ειδα στο ιντερνετ κοντα στα 4Κ!
Αλλωστε υπαρχει και η λαικη ρηση οτι ...τα παιδια πρεπει να ξεπερνανε τους γονεις τους!
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 29, 2011, 02:43:58 μμ »
Με τιμη καταλόγου 3100, ένα -20% το έχεις στο τσεπακι και πας και για καλυτερα ....

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 30, 2011, 09:13:15 μμ »
Πραγματικά πολύ όμορφα ρολόγια, αλλά γιατί να δώσω τόσα χρήματα, για να πάρω ένα ρολόι, που μου χρονογραφεί μόνο... 1 ώρα, (αναφέρομαι στο παραπάνω μοντέλο) όταν μπορώ να επιλέξω κάτι με 7750 (ή άλλη μηχανή ΕΤΑ),στα ίδια σχεδόν χρήματα, που να μου ''μετράει'' μέχρι και 12 ώρες...
Βέβαια όλα είναι θέμα γούστου, αισθητικής και συναισθήματος και συμφωνώ...
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Tudor
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 13, 2011, 04:47:26 μμ »
...που μου χρονογραφεί μόνο... 1 ώρα, (αναφέρομαι στο παραπάνω μοντέλο) όταν μπορώ να επιλέξω κάτι με 7750 (ή άλλη μηχανή ΕΤΑ),στα ίδια σχεδόν χρήματα, που να μου ''μετράει'' μέχρι και 12 ώρες...


Το συγκεκριμένο Tudor έχει περιστρεφόμενο εξωτερικό δακτύλιο ωρών ο οποίος χρησιμεύει στο να "κρατάς" μέχρι 12 ώρες χρόνο σαν 12ωρος χρονογράφος! (>όπως τα καταδυτικά που μετρούν λεπτά στον εξωτερικό δακτύλιο). Οπότε 12ωρη χρονομέτρηση είναι δυνατή με το εν λόγω ρολόι χωρίς πρόβλημα ΕΚΤΟΣ εάν μετράς συνολικές ώρες απο διακεκομμένες μετρήσεις (multiple start-stops)...

Το συγκεκριμένο Tudor είναι όμορφο, πολύ πιο σπάνιο από οποιαδήποτε 7750. Προσωπικά σε χρονογράφο με 12ωρη μέτρηση θα πήγαινα μόνο σε κλασσική διάταξη με μάτια 3-6-9 όπως Valjoux 72, Movado M90 ή Lemania 1873...


Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 13, 2011, 05:38:58 μμ »
Σωστός ο Κωνσταντίνος. Η περιστρεφόμενη στεφάνη απαντάται σε αρκετούς bicompax χρονογράφους.

Ποτέ δεν συμπάθησα τους 45λεπτους χρονογράφους. Είναι μπέρδεγουεϊ. Δεν έχω καταλάβει τη σκοπιμότητά τους. Εκτός κι αν ήμουν διαιτητής ποδοσφαίρου.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
    • Superlative Ρasual Dating - Verified Females
Απ: Tudor
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 13, 2011, 05:49:05 μμ »
τωρα σοβαρα μετρατε  χρονο με τα ρολογια?και ειναι σοβαρος λογος που θα σε αποτρεψει απο το να παρεις ενα τοσο ομορφο ρολοι?

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 13, 2011, 06:01:18 μμ »
τωρα σοβαρα μετρατε  χρονο με τα ρολογια?

Κανονικάααα.

και ειναι σοβαρος λογος που θα σε αποτρεψει απο το να παρεις ενα τοσο ομορφο ρολοι?

Αν μ' αρέσει θα το πάρω κι ας έχει υποκαντράν των 58 λεπτών.

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 13, 2011, 06:13:46 μμ »
Ποτέ δεν συμπάθησα τους 45λεπτους χρονογράφους. Είναι μπέρδεγουεϊ. Δεν έχω καταλάβει τη σκοπιμότητά τους. Εκτός κι αν ήμουν διαιτητής ποδοσφαίρου.

Αν μ' αρέσει θα το πάρω κι ας έχει υποκαντράν των 58 λεπτών.

 :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :god:

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
    • Superlative Ρasual Dating - Verified Females
Απ: Tudor
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 14, 2011, 01:38:47 μμ »
τωρα σοβαρα μετρατε  χρονο με τα ρολογια?

Κανονικάααα.

και ειναι σοβαρος λογος που θα σε αποτρεψει απο το να παρεις ενα τοσο ομορφο ρολοι?

Αν μ' αρέσει θα το πάρω κι ας έχει υποκαντράν των 58 λεπτών.
αρα στα λογια μου ερχεσαι!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 14, 2011, 02:39:38 μμ »
Μπορεί και στα μισά.

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 14, 2011, 04:39:43 μμ »

Το συγκεκριμένο Tudor έχει περιστρεφόμενο εξωτερικό δακτύλιο ωρών ο οποίος χρησιμεύει στο να "κρατάς" μέχρι 12 ώρες χρόνο σαν 12ωρος χρονογράφος! (>όπως τα καταδυτικά που μετρούν λεπτά στον εξωτερικό δακτύλιο). Οπότε 12ωρη χρονομέτρηση είναι δυνατή με το εν λόγω ρολόι χωρίς πρόβλημα ΕΚΤΟΣ εάν μετράς συνολικές ώρες απο διακεκομμένες μετρήσεις (multiple start-stops)...

Το συγκεκριμένο Tudor είναι όμορφο, πολύ πιο σπάνιο από οποιαδήποτε 7750. Προσωπικά σε χρονογράφο με 12ωρη μέτρηση θα πήγαινα μόνο σε κλασσική διάταξη με μάτια 3-6-9 όπως Valjoux 72, Movado M90 ή Lemania 1873...



 Aρκεί να μην ξεχαστεί κάποιος και δεν περιστρέψει τη στεφάνη, όταν παράσει πχ  1 ώρα.  Στη διάταξη 3-6-9 , μιλάμε για εξ ολοκλήρου μηχανή χρονογράφου, ή module χρονογράφου;
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Tudor
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 14, 2011, 06:55:02 μμ »
Από όλα υπάρχουν..bicompax tricompax μέχρι και yachting... ;D

http://www.timedesign.de/uhrwerke/DD.html