Αποστολέας Θέμα: TUDOR  (Αναγνώστηκε 381583 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: Tudor
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 12:11:13 πμ »
Νομίζω οτι χαλαρά θα έπερνα όλη τη σεζόν της tudor! Black bay, pelagos και πάει λέγοντας!

Είναι on fire οι άνθρωποι!!!

+1000
Πολλοί μπορεί να διαφωνήσουν αλλά εγώ ευχαρίστως άλλαζα το Seawolf με ένα απο τα παρακάτω.
Τί να λέμε τώρα,τα ρολόγια τους είναι όλα ένα κι ένα.
'Εχω πόσες ώρες που είμαι στο site της εταιρείας και τα χαζεύω.

By jimteo at 2012-09-08

By jimteo at 2012-09-08

By jimteo at 2012-09-08

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 12:54:35 πμ »
:nutty:
Για το πρώτο θα έλεγα εφόσον σ'αρέσει γιατί όχι? Ρολόι με προσωπικότητα ;)  :up:

Για τα άλλα δύο   :no:


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος arris

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 06:23:29 μμ »
Το heritage είναι πολυ ωραίο ρολόι. Τι έκπτωση θα μπορούσε κανεις να πετύχει?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 06:40:34 μμ »
Έως και 30% επί της λιανικής ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 08:00:32 μμ »
Πανεμορφο το Heritage..Αν πετυχει καποιος ενα 30% στη λιανική..νομίζω ότι είναι αρκετά καλη τιμή για χρονογραφο!3450 έχει λιανική αν δεν κάνω λάθος?
Μου αρέσει πολύ και ίσως θα το έβαζα στους μελλοντικούς στόχους..αλλά άκουσα πολλά αρνητικά για το μηχανισμό και με έβαλαν σε σκέψεις!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 08:24:37 μμ »
Δεν πιστευω οτι υπαρχει τετοια εκπτωση σε τρεχον μοντελο της TUDOR/ROLEX με ζητηση!
Εως 25% μπορει, εως 30 ομως οχι.

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 09:06:23 μμ »
Χθες φορεσα το BB, πωπω ρολογάρα...τιμή στα 2800, δεν ρώτησα για εκπτωση - αφου δεν μπορω να το αγοράσω, αλλα καταλαβα οτι δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια.
Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 09:33:07 μμ »
Δεν πιστευω οτι υπαρχει τετοια εκπτωση σε τρεχον μοντελο της TUDOR/ROLEX με ζητηση!
Εως 25% μπορει, εως 30 ομως οχι.

Φιλικα,
Αρης

Σε Rolex και γω δε νομιζω για 30%..ούτε με σφαίρες :)Αλλά ισχύει το ίδιο και για Tudor?Ακολουθει η Rolex Την ίδια πολιτική?
Anyway..μόνο στην πράξη θα φανεί!
Όσο για το ρολόι ως επιλογή χρονογράφου?Θεωρείς πως η μηχανή του είναι "προβληματική"..καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.Όσον αφορά το oτι ειναι τροποποιημενη 2892..
Και απο αξία μεταπώλησης?
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 01:28:29 πμ »
Σε Rolex και γω δε νομιζω για 30%..ούτε με σφαίρες.Αλλά ισχύει το ίδιο και για Tudor?Ακολουθει η Rolex Την ίδια πολιτική?

Aκριβως την ιδια, αφου κατα το πλειστον τα βρισκεις σε δικες της μπουτικ ή επιλεκτικα σε καποια εξουσιοδοτημενα καταστηματα που εχουν ROLEX.

Όσο για το ρολόι ως επιλογή χρονογράφου?Θεωρείς πως η μηχανή του είναι "προβληματική"..καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.Όσον αφορά το oτι ειναι τροποποιημενη 2892..

Μια χαρα μηχανη ειναι (ΕΤΑ 2892 + chrono module DUBOIS DEPRAZ) και μαλιστα με λειτουργια 45λεπτου και οχι ως ειθισται 30λεπτου. Μπορει να μην ειναι integrated, αλλα η ΕΤΑ ειναι δοκιμασμενη, ανθεκτικη και αξιοπιστη και τη βρισκεις σε χρονογραφους εταιριων μεγαλυτερου ονοματος και κοστους απο την TUDOR. Αλλωστε ολα γινονται με 'τη στοργη και την προδερμ της μαμας εταιριας'!  ;D

Και απο αξία μεταπώλησης?

Για το συγκεκριμενο, δες εδω για να παρεις μια ιδεα:

http://www.chrono24.com/en/tudor/montecarlo--mod241.htm?query=tudor+monte+carlo&goal_suggest=1&dosearch=true

Το ιδιο ισχυει και για πολλα vintage της μοντελα και δη καταδυτικα, τα οποια δεν ειναι πλεον σε κυκλοφορια.

Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 01:44:28 πμ »
Aκριβως την ιδια, αφου κατα το πλειστον τα βρισκεις σε δικες της μπουτικ ή επιλεκτικα σε καποια εξουσιοδοτημενα καταστηματα που εχουν ROLEX.
Μια χαρα μηχανη ειναι (ΕΤΑ 2892 + chrono module DUBOIS DEPRAZ) και μαλιστα με λειτουργια 45λεπτου και οχι ως ειθισται 30λεπτου. Μπορει να μην ειναι integrated, αλλα η ΕΤΑ ειναι δοκιμασμενη, ανθεκτικη και αξιοπιστη και τη βρισκεις σε χρονογραφους εταιριων μεγαλυτερου ονοματος και κοστους απο την TUDOR. Αλλωστε ολα γινονται με 'τη στοργη και την προδερμ της μαμας εταιριας'!  ;D
Για το συγκεκριμενο, δες εδω για να παρεις μια ιδεα:

[url]http://www.chrono24.com/en/tudor/montecarlo--mod241.htm?query=tudor+monte+carlo&goal_suggest=1&dosearch=true[/url]

Το ιδιο ισχυει και για πολλα vintage της μοντελα και δη καταδυτικα, τα οποια δεν ειναι πλεον σε κυκλοφορια.

Φιλικα,
Watch-Collector



Επιτεψτε μου ομως να τοποθετηθω γενικοτερα.
Θα αναφερω τα μειονεκτηματα των module μηχανων και ειμαι ετοιμος να ακουσω τις αποψεις σας.
1. αυξημενες διαστασεις και παχος μηχανης
2. αυξημενος αριθμος εξαρτηματων και (συνηθως) μεγαλυτερη πολυπλοκοτητα
3. Μεταδοση κινησης με επιπλεον τροχους, που σημαινει ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ κατα την μεταδοση και
  περισσοτερες τριβες!
4. Και σημαντικοτατο. Το module σχεδιαστηκε απο αλλο κατασκευαστη που στοχο εχει να τον πουλησει σε πολλες εταιρειες. Ετσι εχει διαφορετικη ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ και ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΗ φιλοσοφια απο την βασικη μηχανη , ενω σιγουρα δεν ακολουθει τα ποιοτικα στανταρ της εταρειας ,ειδικα οταν αυτη ειναι πολυ υψηλων προδιαγραφων. Εννοειται οτι για "μοναδικοτητα" και "αποκλειστικοτητα" μηχανισμου δεν γινεται λογος ,( εκτος αν το module κατασκευαστηκε κατα παραγγελια και με συγκεκριμενες προδιαγραφες.)


http://www.mywatch.gr/index.php/topic,4891.20.html

Αποσυνδεδεμένος arris

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 08:29:06 πμ »
Και το Black Bay μου αρεσει αρκετα και σε σχετικα καλη τιμη. Γιατι ομως τοσα αρνητικα σχολια για τις μηχανες που χρησιμοποιει η tudor? Απ'οτι βλεπω ΕΤΑ 2824 φοραει οπως και το Breitling Heritage, ή κανω λαθος?

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 10:51:01 πμ »
Χωρίς να είμαι πολέμιος των module, πιστεύω ότι είναι καλό να υπάρχουν γιατί προσθέτουν εύρος στην ποικιλία των χρονογράφων, αλλιώς θα είχαμε μια 775Χ και τέλος, αλλά θα προσθέσω ένα ακόμη μειονέκτημά τους σε αυτά που ανέφερε ο Γιώργος.
Συνήθως όταν παρουσιαστεί βλάβη στον χρονογράφο μιας τέτοιας μηχανής, αλλάζεται όλο το module κατευθείαν, κάτι που συνεπάγεται μεγάλο κόστος. Οι δυνατότητες επισκευής των modules είναι εξαιρετικά περιορισμένες έως ανύπαρκτες.
Έτσι τουλάχιστον έχω διαβάσει σε πολλές περιπτώσεις, αν κάνω λάθος διορθώστε με.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 12:09:26 μμ »

Επιτεψτε μου ομως να τοποθετηθω γενικοτερα.
Θα αναφερω τα μειονεκτηματα των module μηχανων και ειμαι ετοιμος να ακουσω τις αποψεις σας.
1. αυξημενες διαστασεις και παχος μηχανης
2. αυξημενος αριθμος εξαρτηματων και (συνηθως) μεγαλυτερη πολυπλοκοτητα
3. Μεταδοση κινησης με επιπλεον τροχους, που σημαινει ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ κατα την μεταδοση και
  περισσοτερες τριβες!
4. Και σημαντικοτατο. Το module σχεδιαστηκε απο αλλο κατασκευαστη που στοχο εχει να τον πουλησει σε πολλες εταιρειες. Ετσι εχει διαφορετικη ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ και ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΗ φιλοσοφια απο την βασικη μηχανη , ενω σιγουρα δεν ακολουθει τα ποιοτικα στανταρ της εταρειας ,ειδικα οταν αυτη ειναι πολυ υψηλων προδιαγραφων. Εννοειται οτι για "μοναδικοτητα" και "αποκλειστικοτητα" μηχανισμου δεν γινεται λογος ,( εκτος αν το module κατασκευαστηκε κατα παραγγελια και με συγκεκριμενες προδιαγραφες.)


http://www.mywatch.gr/index.php/topic,4891.20.html

Επιπλεον θα προσθεσω το δυσκολο service το οποιο προ'υ'ποθετει πολυ εμπειρο τεχνιτη, ενω σε περιπτωση αναγκης αντικαταστασης του module το ρολο'ι' θα πρεπει αναγκαστικα να σταλει στην εταιρια, κατι που θα αυξησει σημαντικα το χρονο επισκευης και το κοστος. Αυτο ομως επ ουδενι δεν καθιστα προβληματικο το μηχανισμο, του οποιου την ακριβεια, αξιοπιστια και αντοχη εγγυαται εν μερει η καθολα δοκιμασμενη ΕΤΑ και πολυ περισσοτερο η ιδια η ROLEX που τον τροποποιησε.
Η συγκεκριμενη λυση -μεταξυ αλλων- επιλεχθηκε προκειμενου να διατηρηθει η λειτουργια του 45λεπτου που υπηρχε στο 'μοντελο-προγονο', ενω η χρηση τυχον ενος inhouse μηχανισμου -κατι εναντιο στις αρχες της 'μαμας εταιριας'- περαν της αναταραξης των ισορροπιων θα προκαλουσε εντονο σχολιασμο και θα ανεβαζε δραματικα το κοστος κτησης, με την TUDOR να γινεται ROLEX στη θεση της ROLEX.
Τελος, η τροποποιηση ενος απλου αυτοματου μηχανισμου με την προσθηκη module χρονογραφου, υπηρξε μια αναγκαια λυση της εποχης για τη δημιουργια του πρωτου αυτοματου χρονογραφου, η οποια σε καμια περιπτωση δε συγκρινεται με εναν εξ ολοκληρου κατασκευασμενο αυτοματο μηχανισμο με τετοια λειτουργια.

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 12:20:42 μμ »
αξιοπιστια και αντοχη εγγυαται εν μερει η καθολα δοκιμασμενη ΕΤΑ και πολυ περισσοτερο η ιδια η ROLEX που τον τροποποιησε.

Το module σχεδιαστηκε απο αλλο κατασκευαστη που στοχο εχει να τον πουλησει σε πολλες εταιρειες. Ετσι εχει διαφορετικη ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ και ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΗ φιλοσοφια απο την βασικη μηχανη , ενω σιγουρα δεν ακολουθει τα ποιοτικα στανταρ της εταρειας ,ειδικα οταν αυτη ειναι πολυ υψηλων προδιαγραφων. Εννοειται οτι για "μοναδικοτητα" και "αποκλειστικοτητα" μηχανισμου δεν γινεται λογος

Το module  ειναι ενα κομματι που "κουμπωνει" πανω στον αυτοματο μηχανισμο βαση,η μαμα εταιρια (ROLEX ) δεν κανει καμια επεμβαση !Να προσθεσω επισης οτι εχει δεχθει αρνητικα σχολια η Tudor,γιατι οπως μπορει να δει καποιος απο τις φωτογραφιες της μηχανης σε αυτο το μοντελο ,δεν εχει κανενα φινιρισμα...

υ.γ

με απλα λογια ,πολυ καλυτερα μια 7750,μηχανικα μιλωντας!

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 12:46:09 μμ »
με απλα λογια ,πολυ καλυτερα μια 7750,μηχανικα μιλωντας!

Συμφωνω, ωστοσο ηταν θεμα κοστολογιου-πολιτικης της εταιριας.
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 12:57:49 μμ »
Δεν ηταν τοσο θεμα κοστους,αλλα ευκολιας για να εχουν εναν bicompax ,χωρις τροποποιηση της 7750

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 12:59:52 μμ »
Συμφωνω, ωστοσο ηταν θεμα κοστολογιου-πολιτικης της εταιριας.

Πράγματι. Αν είχε δικές της μηχανές θα εκτοξεύονταν οι τιμές. Ήδη χρεώνει αρκετά.
Από την άλλη, η Dubois-Depraz δεν είναι μία τυχαία εταιρεία. Είναι στο χώρο δεκαετίες με μεγάλη εμπειρία στις ΕΤΑ κι όχι μόνο. Πελάτες της είναι από τη Ρόλεξ και την Ωμέγα και από την Πατέκ έως τη Βασερόν. Δεν είναι τυχαίο που συνεχίζει να υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια ως εναλλακτική της 7750.

Γιωρίκα εκείνο το Άκουαγκραφ με την D-D τι λέει;

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 01:32:53 μμ »
Και η Breitling έχει χρησιμοποιήσει modules κατά κόρον, σε χρονογράφους-εργαλεία της, που αποδείχτηκαν σκυλιά  στη χρήση τους.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 02:42:59 μμ »
Το Chronomatic πάντως με 2892 και DD είναι σε επίπεδα quartz ;)

Πάντως ο εξαρχής σχεδιασμένος χρονογράφος είναι θεωρητικά πιό σωστή λύση. Όντως οι λύσεις με module έχουν περισσότερα εξαρτήματα και πιθανότατα σε μια βλάβη θα αλλαχτεί ολόκληρο το module. Παρόλα αυτά πολλές φορές η χρήση module είναι απαραίτητη για διάφορους λόγους, όπως μειωμένο ύψος κάσας(δείτε για παράδειγμα 2892+module DD σε σχέση με 7750), κάποια ιδιαίτερη διάταξη καντράν κλπ


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Tudor
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 02:50:25 μμ »
Το Chronomatic πάντως με 2892 και DD είναι σε επίπεδα quartz ;)

Πάντως ο εξαρχής σχεδιασμένος χρονογράφος είναι θεωρητικά πιό σωστή λύση. Όντως οι λύσεις με module έχουν περισσότερα εξαρτήματα και πιθανότατα σε μια βλάβη θα αλλαχτεί ολόκληρο το module. Παρόλα αυτά πολλές φορές η χρήση module είναι απαραίτητη για διάφορους λόγους, όπως μειωμένο ύψος κάσας(δείτε για παράδειγμα 2892+module DD σε σχέση με 7750), κάποια ιδιαίτερη διάταξη καντράν κλπ

οταν χαλασει απλα το αλλαζουν με νεο...