Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ?  (Αναγνώστηκε 2426 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nichrys4

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ?
« στις: Μάρτιος 10, 2010, 11:05:56 μμ »
παιδια εδω και 3 μηνες εχω ενα προβλημα με το αυτοματο ρολοι μου.
ενω η διαρκεια λειτουργιας του ειναι γυρω στις 40 περιπου ωρες αλλες φορες σταματαει την επομενη το πρωι αλλες και ποιο νωρις και αλλες ποιο αργα δεν χρειαζοταν ποτε κουρδισμα τωρα το κουρδιζω καποιες φορες γιατι σε παλαιοτερο ερωτημα καποιος απο το φορουμ μου ειπε να το κανω. το μοντελο ειναι αυτο http://www.thewatchquote.com/List-Price-and-tariff-for-Montblanc-Sport-Chrono-Auto-ref-05108-watch-No_5200.htm

το εχω περιπου 7 χρονια χωρις προβληματα και τωρα παρουσιαζει αυτο σιγουρα δεν εχει χτυπηθει ουτε εχει πεσει κατω.

σερβις δεν του εχω κανει
περιμενω τις συμβουλες σας τι να κανω και αν ξερετε και βασικα τι μπορει να εχει? ποσο θα κοστισει ενα σερβις αν χρειαστει ειτε στην επισημη ειτε αν προτεινετε σε καποιον αλλον

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ?
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 11, 2010, 07:13:15 πμ »
kατά την γνώμη μου.....ήρθε η ώρα για σέρβις.Από εκεί και πέρα υπάρχουν παιδιά πολλά εδώ μέσα που δουλεύουν την 7750 απ'εξω και ανακατωτά  ;D αν όμως θες το επίσημο σερβις και σαν χρονογράφος που είναι,μάλλον η τιμή που θα σου πουν θα είναι πολύ μεγαλύτερη από τους τεχνίτες που υπάρχουν εδώ μέσα στο φόρουμ.Η επιλογή φυσικά δική σου!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ?
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 11, 2010, 03:05:50 μμ »
παιδια εδω και 3 μηνες εχω ενα προβλημα με το αυτοματο ρολοι μου.
ενω η διαρκεια λειτουργιας του ειναι γυρω στις 40 περιπου ωρες αλλες φορες σταματαει την επομενη το πρωι αλλες και ποιο νωρις και αλλες ποιο αργα δεν χρειαζοταν ποτε κουρδισμα τωρα το κουρδιζω καποιες φορες γιατι σε παλαιοτερο ερωτημα καποιος απο το φορουμ μου ειπε να το κανω. το μοντελο ειναι αυτο http://www.thewatchquote.com/List-Price-and-tariff-for-Montblanc-Sport-Chrono-Auto-ref-05108-watch-No_5200.htm

το εχω περιπου 7 χρονια χωρις προβληματα και τωρα παρουσιαζει αυτο σιγουρα δεν εχει χτυπηθει ουτε εχει πεσει κατω.

σερβις δεν του εχω κανει
περιμενω τις συμβουλες σας τι να κανω και αν ξερετε και βασικα τι μπορει να εχει? ποσο θα κοστισει ενα σερβις αν χρειαστει ειτε στην επισημη ειτε αν προτεινετε σε καποιον αλλον

κουρδισε το καμμια 40αρια φορες και αφησε το ,μετα δες ποτε θα σταματησει να δουλευει (για να δεις αν το προβλημα ειναι την μεταδοση(πχ τριβες) η στο auto winding)

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ?
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 12, 2010, 06:49:40 πμ »
Ενα αυτοματο ρολοι κανονικα θα πρεπει να δουλευη μονο με την χρηση του αυτοματου κουρδισματος.
Τωρα 2 πραγματα συμβαινουν στην περιπτωση σου.
1.το ρολοι δεν κουρδιζει αυτοματα.
2.δεν υπαρχει επαρκει δραστηριοτητα με αποτελεσμα το συστημα αυτοματου κουρδισματος δουλευει βεβαια σωστα αλλα το συστημα δεν προλαβαινει να το κουρδισει με αποτελεσμα να μην υπαρχει ακριβεια η να σταματα.
Μια προχειρη λυση ειναι να δοκιμασεις να το κουρδισεις με το χερι.
 

Αποσυνδεδεμένος nichrys4

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ?
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 15, 2010, 10:48:32 μμ »
Ενα αυτοματο ρολοι κανονικα θα πρεπει να δουλευη μονο με την χρηση του αυτοματου κουρδισματος.
Τωρα 2 πραγματα συμβαινουν στην περιπτωση σου.
1.το ρολοι δεν κουρδιζει αυτοματα.
2.δεν υπαρχει επαρκει δραστηριοτητα με αποτελεσμα το συστημα αυτοματου κουρδισματος δουλευει βεβαια σωστα αλλα το συστημα δεν προλαβαινει να το κουρδισει με αποτελεσμα να μην υπαρχει ακριβεια η να σταματα.
Μια προχειρη λυση ειναι να δοκιμασεις να το κουρδισεις με το χερι.
 

γνωριζεις πανω κατω ποσο θα κοστισει? σερβις

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ?
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 17, 2010, 02:18:21 μμ »
Δεν μπορω να σου πω για το σερβις καποιου γιατι ειναι πολλα που παιζουν ρολο.
Σιγουρα δεν ειναι λιγα.