Αποστολέας Θέμα: ZENITH  (Αναγνώστηκε 403860 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #1560 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 10:38:10 πμ »
Ωραίο το Zenithtona.

Αλλά θα προτιμούσα αυτό, το ορθόδοξο:



Kι εμένα το ορτοντόξ μ' αρέσει. Αλλά μάλλον για διαφορετικό λόγο,  επειδή είχε αυτόν τον κόκκινο δείκτη, με το αστέρι απάνω. Κακώς το μοντέλο καταργήθηκε και κακώς απολύθηκε ο σχεδιαστής του. Δε βαριέσαι, για όλους υπάρχει μια δεύτερη ευκαιρία, τον προσέλαβε τώρα  τον άνθρωπο η BOCTOK και βρήκε την υγειά του. Κι ασ' τους στη Ζenith να φτιάχνουνε Nτεϊτόνες χωρίς κορώνα, ντισγκρέϊς λέμε.

Αποσυνδεδεμένος giannis3011

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 386
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #1561 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 11:13:00 πμ »
Εγω θα ομολογησω οτι μ αρεσει περισσοτερο απο το κλασικο...Βεβαια η daytona ηταν grail...και λεω ηταν γιατι εκει π εφτασε η μετοχη της δε παιζει να αποκτηθει....

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #1562 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 11:43:39 πμ »
Οντως πανεμορφοο!! Μου αρεσει παρα πολυ!! Ναι βεβαια κατι μου θυμιζει ειδικά αυτο το κλασπ στο μπρασελε φωνάζει!!

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #1563 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 02:49:54 μμ »
Εμένα μου αρέσει πολύ παιδιά, έχω και το κλασικό για σύγκριση. Ωραίο μέγεθος στα 41mm με 47 lug to lug, ανώτερος μηχανισμός με μέτρηση 1/10 δευτερολέπτου, δυνατότητα hacking (επιτέλους), clasp που ρυθμίζεται (επιτέλους) αν και clopypaste rolex... Πολύ όμορφο σύνολο.

Η τιμή τσιμπημένη στα 10K περίπου αλλά με μια καλή έκπτωση παλεύεται νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #1564 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 03:32:18 μμ »
Το μπρασελέ μοιάζει πολύ με τα τα Zenith Da Luca που κυκλοφόρησαν το 1988 (την χρονιά που φόρεσε El Primero το Daytona) και το 1989 και φυσικά είχαν clasp με δυνατότητα ρύθμισης.



Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #1565 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 09:03:52 μμ »
Το μπρασελέ μοιάζει πολύ με τα τα Zenith Da Luca που κυκλοφόρησαν το 1988 (την χρονιά που φόρεσε El Primero το Daytona) και το 1989 και φυσικά είχαν clasp με δυνατότητα ρύθμισης.


Πολύ ωραίο, αυτό μάλιστα.
Η νέα έκδοση εμένα δεν μου κάθεται, το πρώτο που σκέφτεται κανείς μόλις τη δει είναι "ωπ, μια Daytona !". Δεν ξέρω τι είχαν στο μυαλό τους οι σχεδιαστές, δεν ξέρω με ποιά κριτήρια εγκρίθηκε αυτό το σχέδιο, το θέμα είναι ότι μια εταιρεία με τη ιστορία της Zenith θα έπρεπε να φροντίζει περισσότερο για τον χαρακτήρα των ρολογιών της (εφόσον η ποιότητα είναι δεδομένη). Kατά τα λοιπά de gustibus non est disputandum, στα 10Κ θα το θεωρήσω ως το ακριβότερο Daytona wanna be όλων των εποχών και μια ατυχή στιγμή στην ιστορία της Ζ.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #1566 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 09:54:12 μμ »
Νομιζω οτι ακομα πιο τραγικο απο τη στεφανη ειναι αυτο:


Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #1567 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 11:18:49 μμ »
Νομιζω οτι ακομα πιο τραγικο απο τη στεφανη ειναι αυτο:


Καλα που μου το θυμισες.. αυτο ειναι και για μενα τραγικό..!

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #1568 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 01:21:27 πμ »
Στα διεθνή φόρουμ γίνεται ένας ψιλοχαμός σχετικά με τις ομοιότητες που έχει το νέο Chronomaster με την Daytona και είναι πολλοί αυτοί που το θεωρούν ένα κακό αντίγραφο ή μία λανθασμένη κίνηση της Zenith.

Είναι αλήθεια ότι τα δύο αυτά ρολόγια έχουν παρόμοιο στυλ αλλά υπάρχουν και πολλές διαφορές, μάλιστα σημαντικές διαφορές. Εν μέρη καταλαβαίνω τις ενστάσεις αλλά νομίζω ότι είναι αδικία να πέσει το Chronomaster θύμα ενός ρολογιού που ναι, είναι θρυλικό αλλά όχι πρωτοποριακό.
Πρωτοποριακά ρολόγια θεωρώ για παράδειγμα το Royal Oak ή το JLC Reverso και άλλα που πρωτοτύπησαν σε επίπεδο σχεδιασμού ή τεχνολογικής καινοτομίας. Πολλές φορές η γραμμή ανάμεσα στην αντιγραφή και στη σχεδιαστική επιρροή - έμπνευση είναι λεπτή.

Το Speedmaster είναι σχεδόν αντίγραφο του Rodania Geometer αλλά δημιούργησε την δική του ιστορία, τον δικό του θρύλο κι έτσι ελάχιστοι γνωρίζουν ότι το πρώτο speedy δεν ήταν και τόσο πρωτότυπο. Εάν στο μέλλον φορέσει και κεραμική στεφάνη το Speedmaster θα παραμείνει ένα αξιόλογο ρολόι και ας μοιάζει με την Daytona.
Το GP Laureato είναι ένα πολύ καλό ρολόι που όμως πάντα ήταν και θα είναι κάτω από την σκιά του Royal Oak στο οποίο και μοιάζει. Είδατε το νέο Laureato Infinity? Είναι πανέμορφο! Είναι κρίμα κι άδικο για κάποια ρολόγια να μην βρίσκουν την θέση που τους αξίζει.
Όμως η Daytona δεν είναι Royal Oak και σε καμία περίπτωση το Chronomaster δεν πρέπει να αντιμετωπιστεί σαν αντίγραφό της. Η βλακεία που έκανε η Zenith με το μπρασελέ δεν καθιστά ως αντίγραφο ολόκληρο το ρολόι.
Δεν υποτιμώ την Daytona, το αντίθετο, αλλά μου αρέσουν πολύ περισσότερο τα παλαιότερα μοντέλα. Ποτέ δεν συμπάθησα τα νέα sub-dial rings, το σχήμα που έχουν τα hour markers και τα ασύμμετρα lugs.
Σε ότι αφορά στο Chronomaster, δεν βρίσκω κάτι στον σχεδιασμό του που να με ενοχλεί. Το θεωρώ ένα πολύ όμορφο ρολόι, εμπνευσμένο από ιστορικά μοντέλα της εταιρείας, έχει αυτή την κλασσική τριχρωμία στα sub-dials που το απογειώνει και φυσικά έναν μηχανισμό διαμάντι. Ο λόγος που δεν θα το αγόραζα είναι γιατί δεν είναι τόσο ιδιαίτερο και “αυθεντικό” όσο το δικό μου A384 revival…που έχει καi φανταστικό μπρασελέ  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2021, 07:18:12 πμ από Dimitris Real »

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
ZENITH
« Απάντηση #1569 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 09:09:59 πμ »
Θα μου έκανε εντύπωση μια μεγάλη εταιρία που δημιουργήθηκε τόσα χρόνια μετά τις υπόλοιπες μεγάλες εταιρίες,  να πιστώνεται με κάτι πρωτοποριακό...Σε επίπεδο μηχανισμών σχεδιασμών κλπ.
Φυσικά έχει το απολύτως πρωτοποριακότερο marketing, εκεί δίνει ρέστα.
Περίμενε η Zenith 40 χρόνια, για να αντιγράψει την Daytona:



Βέβαια στο πέρασμα των χρόνων, προσπαθούν διάφοροι να αντιγράψουν την αλλοπρόσαλλη εμπορική της πολιτική :lol:

Κατά τ´ άλλα, όπως έχω ξαναγράψει, το να βλέπω την JLC στην ίδια πρόταση με τη Rolex, ειδικά εδώ μέσα, μου προκαλεί γέλωτα. Εντάξει στο ρεπορτάζ Χριστουγεννιάτικων δώρων του Marie Claire, θα το καταλάβαινα. Όχι εδώ μέσα όμως...

Και για να μην παρεξηγηθώ και αρχίσει καμία ανόητη διαφωνία, μια χαρά ρολόγια τα θεωρώ τα Rolex, άσχετα με το αν τελικά δεν κράτησα κανένα. Αλλά μέχρι εκεί. Και μέχρι τις τιμές στις οποίες τα έβρισκες 5-6 χρόνια πριν. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2021, 09:19:06 πμ από exDIVER600 »

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #1570 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 10:57:13 πμ »

Και για να μην παρεξηγηθώ και αρχίσει καμία ανόητη διαφωνία ...

-Μα γιατί είσαι μονίμως αρνητικός ; Άσε τη συζήτηση να εξελιχθεί προς τη σωστή κατεύθυνση !

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #1571 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 11:09:03 πμ »
...μια χαρά ρολόγια τα θεωρώ τα Rolex, άσχετα με το αν τελικά δεν κράτησα κανένα.

Συγκατάβαση και απαξίωση μέσα στην ίδια πρόταση, φυτίλι στη μπαρουταποθήκη, με το έμπα του Σαββατοκύριακου, το καλύτερο έναυσμα για τον χειρότερο καυγά. Σατανά, πόσα έχεις μάθει πια δίπλα μου, με τρομάζεις.

Όταν ξεκινάτε, στείλτε μου κάποιος ένα mail , δεν γίνεται να φθάνω μονίμως τελευταίος, όταν έχουν ήδη επέμβει οι δυνάμεις καταστολής και να βρίσκω το σαλούν διαλυμένο κι έρημο...

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #1572 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 11:21:36 πμ »
Η τριχρωμια των υποκαντραν, το μεγεθος και - πρωτα και κυρια - η αναβαθμισμενη 36αρα μηχανη ειναι λογοι για να το αγορασει κανεις.
Και δε θα με πειραζε τοσο η στεφανη. Στο κατω κατω δεν ειναι ιδια με της daytona. Η ομοιοτητα τους περιοριζεται στο οτι ειναι κεραμικη. Το μονο που θα μπορουσε να να πεις κανεις ειναι οτι μπορουσε να ειναι   περιστρεφομενη, ωστε να αποφευγονται τυχον συνειρμοι.
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως ειναι δυνατο μια εταιρια με διπλασια σχεδον ιστορια απο της rolex, με τοσες πρωτιες και τετοια ποιοτητα, να αντιγραφει επακριβως το κλασπ. Ειναι καποιου ειδους τρολια;

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #1573 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 12:17:27 μμ »
Η τριχρωμια των υποκαντραν, το μεγεθος και - πρωτα και κυρια - η αναβαθμισμενη 36αρα μηχανη ειναι λογοι για να το αγορασει κανεις.
Και δε θα με πειραζε τοσο η στεφανη. Στο κατω κατω δεν ειναι ιδια με της daytona. Η ομοιοτητα τους περιοριζεται στο οτι ειναι κεραμικη. Το μονο που θα μπορουσε να να πεις κανεις ειναι οτι μπορουσε να ειναι   περιστρεφομενη, ωστε να αποφευγονται τυχον συνειρμοι.
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως ειναι δυνατο μια εταιρια με διπλασια σχεδον ιστορια απο της rolex, με τοσες πρωτιες και τετοια ποιοτητα, να αντιγραφει επακριβως το κλασπ. Ειναι καποιου ειδους τρολια;

Δεν είναι τρολιά, είναι αυτοσκοπός. Παρατήρησε τις φωτογραφίες που έχει ανεβάσει ο Ευθύμης στην προηγούμενη σελίδα, δες πόσο desaturated είναι, σκοπίμως από τους συντάκτες του προωθητικού ρεπορτάζ, δηλαδή υποβαθμίζεται η τριχρωμία (που είναι ας πούμε και το κύριο χαρακτηριστικό του dial) ώστε να βλέπεις μπροστά σου κάτι που φέρνει εντελώς σε Daytona. Μην κοιτάς τα επιμέρους στοιχεία, μιλάμε για το γενικό σουλούπι του ρολογιού, τη συνολική αίσθηση. Δεν έχω αμφιβολία ότι στη Zenith ξέρουν πολύ καλά τι ακριβώς βγάζουν  στην παραγωγή και, πιθανότατα, στο βαθμό που μιλάμε για ένα 10Κ ρολόϊ, δεν τους ενδιαφέρει και τόσο η γνώμη των μελών των απανταχού fora, όσο η στόχευση σε μια τεράστια αγορά που αφ' ενός έχει την οικονομική δυνατότητα, αφ' ετέρου στερείται ιδιαίτερης ωρολογιακής παιδείας και επιπλέον έχει, όπως όλος ο κόσμος, δυσκολία εξεύρεσης του holy grail που λέγεται Rolex Daytona στις ζητούμενες ποσότητες. Τους προσφέρει λοιπόν μια εναλλακτική λύση, βαδίζοντας σε ασφαλή δρόμο, με δοκιμασμένη -εμπορικά επιτυχημένη- συνταγή. Έχει τώρα ο Κινέζος 25Κ στην τσέπη για Daytona και τον τρώει το χέρι του, αλλά δεν βρίσκει αυτό που θέλει. Έρχεται η Zenith και του προσφέρει μια VFM επιλογή, σε λιγότερα από τα μισά λεφτά, με όνομα, ιστορία, Primero, μια χαρά. Εντάξει, δεν είναι και Daytona, αλλά ρε Κινέζο με δέκα χήνες που έδωσες τι περισσότερο περίμενες να πάρεις ;  Take it now ή στήσου στην ουρά και περίμενε μέχρι να πάει 30Κ το real thing. -Tι να μας πούνε τώρα τα fora για τη ζωή τους ;

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #1574 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 12:18:50 μμ »
Ουπς ! Ρε συ, μόλις συνειδητοποίησα ότι κανονικά εσένα δεν έπερεπε να σου απευθύνω το λόγο, επειδή είμαι θυμωμένος μαζί σου. Παρασύρομαι καμιά φορά...

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #1575 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 12:42:10 μμ »
Δεν είναι τρολιά, είναι αυτοσκοπός. Παρατήρησε τις φωτογραφίες που έχει ανεβάσει ο Ευθύμης στην προηγούμενη σελίδα, δες πόσο desaturated είναι, σκοπίμως από τους συντάκτες του προωθητικού ρεπορτάζ, δηλαδή υποβαθμίζεται η τριχρωμία (που είναι ας πούμε και το κύριο χαρακτηριστικό του dial) ώστε να βλέπεις μπροστά σου κάτι που φέρνει εντελώς σε Daytona. Μην κοιτάς τα επιμέρους στοιχεία, μιλάμε για το γενικό σουλούπι του ρολογιού, τη συνολική αίσθηση. Δεν έχω αμφιβολία ότι στη Zenith ξέρουν πολύ καλά τι ακριβώς βγάζουν  στην παραγωγή και, πιθανότατα, στο βαθμό που μιλάμε για ένα 10Κ ρολόϊ, δεν τους ενδιαφέρει και τόσο η γνώμη των μελών των απανταχού fora, όσο η στόχευση σε μια τεράστια αγορά που αφ' ενός έχει την οικονομική δυνατότητα, αφ' ετέρου στερείται ιδιαίτερης ωρολογιακής παιδείας και επιπλέον έχει, όπως όλος ο κόσμος, δυσκολία εξεύρεσης του holy grail που λέγεται Rolex Daytona στις ζητούμενες ποσότητες. Τους προσφέρει λοιπόν μια εναλλακτική λύση, βαδίζοντας σε ασφαλή δρόμο, με δοκιμασμένη -εμπορικά επιτυχημένη- συνταγή. Έχει τώρα ο Κινέζος 25Κ στην τσέπη για Daytona και τον τρώει το χέρι του, αλλά δεν βρίσκει αυτό που θέλει. Έρχεται η Zenith και του προσφέρει μια VFM επιλογή, σε λιγότερα από τα μισά λεφτά, με όνομα, ιστορία, Primero, μια χαρά. Εντάξει, δεν είναι και Daytona, αλλά ρε Κινέζο με δέκα χήνες που έδωσες τι περισσότερο περίμενες να πάρεις ;  Take it now ή στήσου στην ουρά και περίμενε μέχρι να πάει 30Κ το real thing. -Tι να μας πούνε τώρα τα fora για τη ζωή τους ;
Οχι οτι δεν εχει ιστορια η Ζενιθ σε αμφιλεγομενα σχεδια, αλλα αν ισχυει αυτο που λες ειναι λιγο ξεπεσμος για μια τοσο ιστορικη εταιρία.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #1576 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 12:42:32 μμ »
Ουπς ! Ρε συ, μόλις συνειδητοποίησα ότι κανονικά εσένα δεν έπερεπε να σου απευθύνω το λόγο, επειδή είμαι θυμωμένος μαζί σου. Παρασύρομαι καμιά φορά...
Εγω παντως σε εχω συγχωρεσει

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #1577 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 01:33:11 μμ »
Θα μου έκανε εντύπωση μια μεγάλη εταιρία που δημιουργήθηκε τόσα χρόνια μετά τις υπόλοιπες μεγάλες εταιρίες,  να πιστώνεται με κάτι πρωτοποριακό...Σε επίπεδο μηχανισμών σχεδιασμών κλπ.
Φυσικά έχει το απολύτως πρωτοποριακότερο marketing, εκεί δίνει ρέστα.
Περίμενε η Zenith 40 χρόνια, για να αντιγράψει την Daytona:



Βέβαια στο πέρασμα των χρόνων, προσπαθούν διάφοροι να αντιγράψουν την αλλοπρόσαλλη εμπορική της πολιτική :lol:

Κατά τ´ άλλα, όπως έχω ξαναγράψει, το να βλέπω την JLC στην ίδια πρόταση με τη Rolex, ειδικά εδώ μέσα, μου προκαλεί γέλωτα. Εντάξει στο ρεπορτάζ Χριστουγεννιάτικων δώρων του Marie Claire, θα το καταλάβαινα. Όχι εδώ μέσα όμως...

Και για να μην παρεξηγηθώ και αρχίσει καμία ανόητη διαφωνία, μια χαρά ρολόγια τα θεωρώ τα Rolex, άσχετα με το αν τελικά δεν κράτησα κανένα. Αλλά μέχρι εκεί. Και μέχρι τις τιμές στις οποίες τα έβρισκες 5-6 χρόνια πριν. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.
Έτσι  ;)
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #1578 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 08:14:37 μμ »
Η Zenith με τον El Primero έχει καταγράψει μία τεράστια επιτυχία με ιστορική σημασία για την παγκόσμια ωρολογοποιία. Δικαίως στηρίζεται σε αυτή την επιτυχία για την επιβίωση και την άντληση πόρων για την εξέλιξή της.
Πέρα από τον El Primero δεν έχει κάνει κάτι πολύ σημαντικό αλλά καταγράφει συνέχεια σημαντικές προσπάθειες εξέλιξης των προϊόντων της σε σχεδιαστικό και τεχνολογικό επίπεδο. Αυτή η καταγραφή συνεχίζεται και σήμερα με την σειρά Defy που είναι πολλά υποσχόμενη, με ωραίους μηχανισμούς και complications από Triple calendars, Grand dates και Moon phases μέχρι Double Tourbillon.

Την θεωρώ μία πολύ τίμια εταιρεία που κάνει συνεπείς προσπάθειες. Λίγα ρολόγια της μου αρέσουν πραγματικά αλλά όλα έχουν εξαιρετική ποιότητα και λογικές τιμές για αυτό που προσφέρουν.

Πολύ θα ήθελα να αποκτήσω ένα El Primero Chronomaster Triple Calendar Moon phase του 1998 – 2001 που κατά καιρούς είναι διαθέσιμο σε σχετικά λογικές τιμές από 3.000 έως 6.000 ευρώ. Δύσκολο να βρεις λογικές τιμές στην εποχή μας όμως η Zenith ακόμα προσφέρει ευκαιρίες ειδικά αν αναλογιστούμε τι συμβαίνει με άλλες μεγάλες εταιρείες. Ένα αυθεντικό El Primero του ’69 μπορεί να κοστίζει από 10.000 έως 20.000 ευρώ ανάλογα την κατάστασή του ενώ μία αντίστοιχη Daytona μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ.

Αγοράζοντας Zenith δεν κάνεις επένδυση αλλά αγοράζεις γνήσια ωρολογοποιία να την χαίρεσαι.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: ZENITH
« Απάντηση #1579 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 10:27:11 μμ »
Η Zenith με τον El Primero έχει καταγράψει μία τεράστια επιτυχία με ιστορική σημασία για την παγκόσμια ωρολογοποιία. Δικαίως στηρίζεται σε αυτή την επιτυχία για την επιβίωση και την άντληση πόρων για την εξέλιξή της.
Πέρα από τον El Primero δεν έχει κάνει κάτι πολύ σημαντικό αλλά καταγράφει συνέχεια σημαντικές προσπάθειες εξέλιξης των προϊόντων της σε σχεδιαστικό και τεχνολογικό επίπεδο. Αυτή η καταγραφή συνεχίζεται και σήμερα με την σειρά Defy που είναι πολλά υποσχόμενη, με ωραίους μηχανισμούς και complications από Triple calendars, Grand dates και Moon phases μέχρι Double Tourbillon.

Την θεωρώ μία πολύ τίμια εταιρεία που κάνει συνεπείς προσπάθειες. Λίγα ρολόγια της μου αρέσουν πραγματικά αλλά όλα έχουν εξαιρετική ποιότητα και λογικές τιμές για αυτό που προσφέρουν.

Πολύ θα ήθελα να αποκτήσω ένα El Primero Chronomaster Triple Calendar Moon phase του 1998 – 2001 που κατά καιρούς είναι διαθέσιμο σε σχετικά λογικές τιμές από 3.000 έως 6.000 ευρώ. Δύσκολο να βρεις λογικές τιμές στην εποχή μας όμως η Zenith ακόμα προσφέρει ευκαιρίες ειδικά αν αναλογιστούμε τι συμβαίνει με άλλες μεγάλες εταιρείες. Ένα αυθεντικό El Primero του ’69 μπορεί να κοστίζει από 10.000 έως 20.000 ευρώ ανάλογα την κατάστασή του ενώ μία αντίστοιχη Daytona μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ.

Αγοράζοντας Zenith δεν κάνεις επένδυση αλλά αγοράζεις γνήσια ωρολογοποιία να την χαίρεσαι.

Συμφωνώ απόλυτα

Η Ζενίθ σήμερα κατασκευάζει όμορφα ρολόγια πολύ ποιοτικά και σε τιμές λογικές ..... είναι ιστορική εταιρεία

Έχει όλο το πακέτο .... και είναι μια τρομερή επιλογή σ αυτό το εύρος τιμών !!!!