Αποστολέας Θέμα: Υποψηφια ρολογια  (Αναγνώστηκε 174091 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

director

  • Επισκέπτης
Απ: Υποψηφια ρολογια
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 07:56:03 μμ »
η αληθεια ειναι οτι αρχιζουμε να ξεφευγουμε,εαν ο Τριτωνας δεχτει ν αλλαξει dial και ξεφυγει απο το πολυχρωμο,τοτε ισως ειναι μια εντος οριων και δοκιμασμενη επιλογη.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Υποψηφια ρολογια
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 08:03:57 μμ »
Οταν λαβω τις απαντησεις απο ολες τις εταιριες,8α δουμε .

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Υποψηφια ρολογια
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 08:52:08 μμ »
Από τις φωτό φαίνεται ότι η στεφάνη του Stowa έχει μια κλίση προς τα μέσα. Αυτό σε σχέση με τις διαφορετικές διαγραμμίσεις και στη στεφάνη και στο καντράν, τις λεπτομέρειες που είπε ο φίλος kostas και την ΕΤΑ το κάνουν τελείως άλλο ρολόι. Εγώ δεν θα το συνέδεα με το Seiko σε καμμία περίπτωση...

Τώρα για τον Τρίτωνα, είτε τον 300άρι είτε τον 1000άρι ας μας δείξει ένα δείγμα με πιό σοβαρό dial και αν είναι ωραίο, γιατί όχι;

Οταν λαβω τις απαντησεις απο ολες τις εταιριες,8α δουμε .
Σωστός, τότε θα μιλήσουμε επί πραγματικής βάσης ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Υποψηφια ρολογια
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 08:56:07 μμ »
archimede ,steinhart,boschett

απο την 2η,μονο το 1000 με αλλαγες σε dial/hands.Το αλλο δεν ειναι ωραιο.

Ναι σιγουρα,στο τελος οποιο ψηφιστει,τι να λεμε

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Υποψηφια ρολογια
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 09:02:20 μμ »
H αναφορα μου ειναι στην κασα,αλλα οκ.θα δουμε πως θα παει με τις προσφορες των εταιριων

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Υποψηφια ρολογια
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 12:39:14 πμ »
Καλό είναι να δούμε κάποιες λεπτομέρειες προτού κρίνουμε αν κάτι είναι φθηνό ή ακριβό.

Stowa πχ...δείτε τις φωτό προσεκτικά. Λέω τώρα:
1. Μασίφ τελικά στελέχη στο μπρασελέ.
2. Βίδες στο μπρασελέ.
3. Μπρασελέ τάνκ.
4. Σκαλιστή κορώνα και δίχρωμη.
5. Όποιος έχει λίγο χρόνο και ψάξει στο νετ θα δεί και τη σκαλιστή μπούκλα.

μέσα σε 2-3 φωτογραφίες δείτε πόσες λεπτομέρειες φαίνονται.

Δεν θα ήθελα να δώσω περισσότερα χρήματα για το λόγο αυτό ψηφίζω το archimede.
Αν όμως το ρεύμα δείξει πως ομαδικά θα πάμε πιό ψηλά η επιλογή μου είναι μονόδρομος.

Stowa (και μάλιστα με COSC μηχανή το δικό μου και επιπλέον χρέωση)


Σωστος,στην λεπτομερεια φαινεται η καλη δουλεια και εκει το stowa νομιζω υπερεχει με διαφορα.Δυνατη κατασκευη με ιδιαιτερο σχεδιαστικο στυλ,διαφερει απο τα υπολοιπα καταδυτικα και ταιριαζει με το προτζεκτ μας.Και σαν εταιρεια να συγκρινουμε τη stowa με τις υπολοιπες που προταθηκαν νομιζω οτι ειναι ενα σκαλι παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: Υποψηφια ρολογια
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 12:48:01 πμ »
Εδω και 2 χρονια ζαχαρωνω ενα Stowa ολο το αναβαλω. Τωρα φυρι-φυρι το πατε να παρετε το μονο Stowa που δεν μου αρεσει.
Επισης να σας πω οτι η Stowa ετοιμαζει καποια καινουργια μοντελα που θα ανακοινωθουν μεσα στο επομενο διμηνο. 
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Υποψηφια ρολογια
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 04:52:39 πμ »
Εδω και 2 χρονια ζαχαρωνω ενα Stowa ολο το αναβαλω. Τωρα φυρι-φυρι το πατε να παρετε το μονο Stowa που δεν μου αρεσει.
Επισης να σας πω οτι η Stowa ετοιμαζει καποια καινουργια μοντελα που θα ανακοινωθουν μεσα στο επομενο διμηνο. 



Κατι πιο χειροπιαστο?Καποιο λινκ?

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Υποψηφια ρολογια
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 10:08:59 πμ »
Για να μην επηρρεάσω κανέναν με την άποψή μου δεν θα την πω τώρα.
Αλλά για να έχουμε πραγματική εικόνα αν και πόσοι θέλουν το Stowa, το Boschett, το Ocean 7 ή όποιο άλλο, Γιώργο βάλε μια ψηφοφορία με τα ρολόγια και τις τιμές δίπλα, να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.
Αλλιώς πάντα θα έχουμε μια "πλασματική" εικόνα του τι θέλουν κατά καιρούς κάποια από τα μέλη....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2010, 12:34:35 μμ από IliasG »

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: Υποψηφια ρολογια
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 11:31:36 πμ »


Κατι πιο χειροπιαστο?Καποιο λινκ?


Δυστυχως δεν υπαρχει κατι χειροπιαστο. Μονο φημες. Η πιο ενδιαφερουσα ειναι η πιθανη επανεκδοση αυτου, που το ευχομαι...
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Υποψηφια ρολογια
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 12:33:29 μμ »
Εδω και 2 χρονια ζαχαρωνω ενα Stowa ολο το αναβαλω. Τωρα φυρι-φυρι το πατε να παρετε το μονο Stowa που δεν μου αρεσει.
Επισης να σας πω οτι η Stowa ετοιμαζει καποια καινουργια μοντελα που θα ανακοινωθουν μεσα στο επομενο διμηνο. 

Συμφωνώ με τον Αλέξη. Κι εμένα το Stowa  που μου αρέσει πιο πολύ είναι αυτο:

 
Οπότε όπως αντιλαμβάνεστε, η αγορά του Seatime, που επίσης μου αρέσει (εκτός από την τιμή... ;D), θα αποτελέσει τροχοπέδη για τον πρωτεύοντα "στόχο"!  :-\

Δυστυχως δεν υπαρχει κατι χειροπιαστο. Μονο φημες. Η πιο ενδιαφερουσα ειναι η πιθανη επανεκδοση αυτου, που το ευχομαι...


Αυτό είναι μούρλια!! :o :o

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Υποψηφια ρολογια
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 02:56:41 μμ »
Εχω την διαισθηση οτι η προσφορα της stowa θα ειναι πολυ καλη.Παντως για αυτα που προσφερει ειναι θα ελεγα και φτηνο.Ποσα καταδυτικα απο ιστoρικες εταιρειες οπως η stowa εχουν τιμη κατω των 1000 ευρω?Το πιο σημαντικο ομως για μενα ειναι οτι τα σχεδια που εχουμε ταιριαζουν απολυτα με το ρολοι.Παρατηρηστε το κενο που υπαρχει στη διαγραμμιση απο το 5 εως το 7 εκει δλδ που μπαινει η διηρης και ποσο ομορφα ταιριαζει με τα γραμματα κατω απο το 12(οπως στο λακο)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Υποψηφια ρολογια
« Απάντηση #92 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 03:05:53 μμ »
Αρκετες εταιριες,αλλα σημειο αναφορας ειναι η τιμη,γιατι αλλο εως 500 και αλλο 650.Ας δουμε τι αλλο υπαρχει και θα δουμε και την συμμετοχη.

Οταν καποιος θελει ενα ρολοι γαι φορουμ και βλεπει αυτη την τιμη,μπορει να πει:

"Αστο!Εχω βρει ενα ρολοι που μου αρεσει πιο πολυ σε αυτες τις τιμες και θα παρω εκεινο"

Το laco πιστευω οτι επιλεχθει απο αρκετους ,οχι μονο για την τιμη του,αλλα και σαν ρολοι.

IliasG

Οταν εχουμε τις προσφορες ,τοτε θα τις ποσταρω ,γιατι θα εχουμε μια συνολικη εικονα και θα μπορουμε να τα αξιολογησουμε

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Υποψηφια ρολογια
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 03:15:38 μμ »
Ναι αλλα αν θα παρεις το συγκεκριμενο ρολοι με ολα αυτα που προσφερει συν τις εγχαραξεις σε τιμη των 700 ευρω η και παρακατω τοτε (γνωμη μου παντα) ειναι παρα πολυ καλα

Αποσυνδεδεμένος kostas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 359
  • Παρανέστι
    • Προφίλ
    • IMAGESHACK
Απ: Υποψηφια ρολογια
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 03:33:24 μμ »
Δυστυχως δεν υπαρχει κατι χειροπιαστο. Μονο φημες. Η πιο ενδιαφερουσα ειναι η πιθανη επανεκδοση αυτου, που το ευχομαι...




καταπληκτικό ρολόι!
καταπληκτικό ρολόι!
καταπλ....

Δύσκολο χόμπι τα ρολόγια.....

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Υποψηφια ρολογια
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 03:41:12 μμ »
Να παρουμε ολες τις προσφορες και να αποφασισουμε.

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Υποψηφια ρολογια
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 03:52:41 μμ »
Εχω την διαισθηση οτι η προσφορα της stowa θα ειναι πολυ καλη.Παντως για αυτα που προσφερει ειναι θα ελεγα και φτηνο.Ποσα καταδυτικα απο ιστoρικες εταιρειες οπως η stowa εχουν τιμη κατω των 1000 ευρω?Το πιο σημαντικο ομως για μενα ειναι οτι τα σχεδια που εχουμε ταιριαζουν απολυτα με το ρολοι.Παρατηρηστε το κενο που υπαρχει στη διαγραμμιση απο το 5 εως το 7 εκει δλδ που μπαινει η διηρης και ποσο ομορφα ταιριαζει με τα γραμματα κατω απο το 12(οπως στο λακο)

Ας περιμένουμε λοιπόν να δούμε την προσφορά!
Πάντως ξαναλέω, μόνο με ψηφοφορία όλων των ρολογιών με την τιμή δίπλα (για να μην ξεχνόμαστε.... ;D), θα δούμε τι πραγματικά θέλουν οι περισσότεροι να πάρουμε....
Δηλαδή βρε παιδιά, σας/μας αρέσει το Stowa, επειδή είναι Stowa με ό,τι αυτό σημαίνει....?? ???
Αν δεν έγραφε Stowa στο καντράν θα δίνατε/με τουλάχιστον 650 το λιγότερο + μπρασελέ +μεταφορικά κλπ.?? :-\
Θέλω να πω τι τόσο πολύ παραπανω παρέχει το Stowa με σχέση π.χ. με αυτό??
http://www.boschett-timepieces.com/pictures/reefranger.php
Swiss made, ETA 2824-2 goldplated, 300m. wr, πολλές επιλογές καντράν, δυνατότητα της εταιρίας να κάνει ό,τι θέλουμε σε καπάκι-καντράν.Τιμή $550 (~400€)!! ;D
Προς Θεού, δεν λέω να πάρουμε αυτό (ούτε εμένα είναι η 1η επιλογή), αλλά γιατί το Stowa να έχει (σχεδόν) τα διπλά λεφτά, αν το υπολογίσετε με μπρασελέ?? Τι δίνει παραπάνω?? ???

Αρκετες εταιριες,αλλα σημειο αναφορας ειναι η τιμη,γιατι αλλο εως 500 και αλλο 650.Ας δουμε τι αλλο υπαρχει και θα δουμε και την συμμετοχη.

Οταν καποιος θελει ενα ρολοι γαι φορουμ και βλεπει αυτη την τιμη,μπορει να πει:

"Αστο!Εχω βρει ενα ρολοι που μου αρεσει πιο πολυ σε αυτες τις τιμες και θα παρω εκεινο"

Το laco πιστευω οτι επιλεχθει απο αρκετους ,οχι μονο για την τιμη του,αλλα και σαν ρολοι.

IliasG

Οταν εχουμε τις προσφορες ,τοτε θα τις ποσταρω ,γιατι θα εχουμε μια συνολικη εικονα και θα μπορουμε να τα αξιολογησουμε

Να παρουμε ολες τις προσφορες και να αποφασισουμε.

Σωστός και στα 2 ποστ!! ;)

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Υποψηφια ρολογια
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 04:07:22 μμ »
Να σου πω φιλε μου Ηλια,το μποσκετ εκτος του οτι ειναι μια σχεδον αγνωστη εταιρεια χωρις να θελω να την μειωσω,εχει και ενα εντελως συνηθισμενο σχεδιο κασας που το βρισκεις οπου και οποτε θελεις.Το stowa ειναι πολυ διαφορετικα σχεδιασμενο,εξαλλου και το λακο επιλεχθηκε και ψηφιστηκε και απο εμενα για την σπανιοτητα  του σχεδιου του και ας ηταν ξεπατικοσουρα οπως ειπε καποιος απο ενα ρολοι του 1970.Τελος παντων ας ψηφισουμε ο καθενας με τα δικα του κριτηρια και ας επιλεγει το καλυτερο ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Υποψηφια ρολογια
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 04:16:47 μμ »
Swiss made, ETA 2824-2 goldplated, 300m. wr, πολλές επιλογές καντράν, δυνατότητα της εταιρίας να κάνει ό,τι θέλουμε σε καπάκι-καντράν.Τιμή $550 (~400€)!!
Προς Θεού, δεν λέω να πάρουμε αυτό (ούτε εμένα είναι η 1η επιλογή), αλλά γιατί το Stowa να έχει (σχεδόν) τα διπλά λεφτά, αν το υπολογίσετε με μπρασελέ?? Τι δίνει παραπάνω??


Το γνωριζω ,ολοι θα ηθελαν να φτιαξουν κατι για ενα φορουμ....θα εχει και μεγαλη δημοσιοτητα για την εταιρια τους...

Θα περιμενουμε ολες τις προσφορες...

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Υποψηφια ρολογια
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 04:22:51 μμ »
Swiss made, ETA 2824-2 goldplated, 300m. wr, πολλές επιλογές καντράν, δυνατότητα της εταιρίας να κάνει ό,τι θέλουμε σε καπάκι-καντράν.Τιμή $550 (~400€)!!
Προς Θεού, δεν λέω να πάρουμε αυτό (ούτε εμένα είναι η 1η επιλογή), αλλά γιατί το Stowa να έχει (σχεδόν) τα διπλά λεφτά, αν το υπολογίσετε με μπρασελέ?? Τι δίνει παραπάνω??


Το γνωριζω ,ολοι θα ηθελαν να φτιαξουν κατι για ενα φορουμ....θα εχει και μεγαλη δημοσιοτητα για την εταιρια τους...

Θα περιμενουμε ολες τις προσφορες...
                                                                                                                                              Σωστος ο Γιωργος,ολοι θα ηθελαν,αλλα ολοι μπορουν να το κανουν το ιδιο καλα?Η γνωμη μου?Η stowa μπορει καλυτερα.Αλλα οπως ειπα γνωμη μου,αν καποιος εχει εμπειρια απο stowaας μας πει,σιγουρα θα βοηθησει