Αποστολέας Θέμα: In house,ειναι μονοδρομος?  (Αναγνώστηκε 11335 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

• 38mm case
    • Προφίλ
Απ: In house,ειναι μονοδρομος?
« Απάντηση #100 στις: Δεκέμβριος 20, 2016, 10:23:06 μμ »
Οι in house έχουν νόημα όταν προέρχονται από εταιρείες με παράδοση, σοβαρό βάθος χρόνου και ΣΥΝΕΧΕΙΑ στην παραγωγή μηχανών.

Ιn house από εταιρεία που μόλις ξεπρόβαλε ή που αναβίωσε για να λάβει μέρος στο πάρτυ των τελευταίων ετών, είναι απλά, αγορά με ρίσκο.
Συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου...Σε τελική ανάλυση είναι σχετικά εύκολο να βγει μια νέα εταιρεία στη φόρα (καλή ώρα FC) και να λανσάρει in house μηχανές...δεν μιλάμε δα και για πυραυλική τεχνολογία. Με εξαρτήματα που παίρνεις από άλλους προμηθευτές και μερικούς καλούς ωρολογοποιούς πουλάς άνετα μούρη..το θέμα είναι τί έρευνα κρύβεται από πίσω, τί καινοτομία, ποια νέα ιδέα ή εφαρμογή; εκεί σε θέλω. Και στους τομείς αυτούς μόνο μεγάλες εταιρείες με παράδοση έχουν βαρύτητα όταν λένε ότι φτιάχνουν in house μηχανές... αλλιώς σαν να λέμε in house η JL, in house και η FC, ίσα κι όμοια...ε δεν πάει έτσι..
Με αυτή τη λογική, στο ερώτημα που έθεσα αρχικά (Hamilton vs FC) θα έκλινα σαφώς υπέρ της πρώτης, ακόμα κι αν τα 2 μοντέλα που συνέκρινα είχαν ίδιες αρχικές τιμές. Αν βέβαια αποφάσιζα να διαθέσω ένα τέτοιο ποσό, που ούτως ή άλλως θεωρώ υπερβολικό μόνο και μόνο για το υλικό (χρυσός). Γιατί ακόμα και σαν επένδυση να το δεις δεν νομίζω ότι συμφέρει (όπως είπε και ένας συμφορουμίτης πιο πάνω, καλύτερη μεταπωλητική αξία κρατάνε κάποια ατσάλινα μοντέλα γνωστών εταιρειών παρά τα χρυσά λιγότερο βαριών brands..)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2016, 10:40:31 μμ από Panagiotis_1975 »

Αποσυνδεδεμένος Aris911

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Δεκέμβριος 20, 2016, 11:25:16 μμ »
Ερευνα πλεον πανω σε τι;
Είναι σαν να προσπαθουμε να ξαναεφευρουμε τον τροχο.
Ότι ηταν να ανακαλυφτεί (κατά την γνωμη μου) εχει πλεον ανακαλυφτεί. Μεχρι και εφαρμογή υδραυλικης πιεσης στην θεση του ελλατηριου υπαρχει. Αντε κατι ψιλα και αυτό σε κραματα ισως όπως το κραμα τις Ουμπλο στις χρυσες κασες της που το αποτέλεσμα είναι να αυξηθεί κατά πολύ η σκληροτητα.
Βασικα in House και παιρνω εξαρτήματα από αλλου δεν λεγεται in House.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

• 44mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Δεκέμβριος 21, 2016, 04:10:19 μμ »
Όπως είπα και στο νήμα με το hamilton,η ιδέα για ένα ρολόι πιο κλασικής/dress φιλοσοφίας,με χρυσή κάσα,μου αρέσει πολύ.
Πέραν από τους μηχανισμούς,αυτό που με χαλάει λίγο είναι ότι θα ήθελα αν έδινα τόσα λεφτά,να είχε μια αδιαβροχοποίηση στις 5atm/50m τουλάχιστον,κάτι δε μου κάθεται καλά με τις 3atm σε ακριβά ρολόγια.

Συνδεδεμένος andrey_

• Tourbillion
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Δεκέμβριος 21, 2016, 04:32:59 μμ »
Δες κι αυτα:

Απο Αγγλια το βρισκεις πιο φθηνα λογω ισοτιμιας, πχ το XL κανει 6.500£

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Δεκέμβριος 24, 2016, 12:17:48 πμ »
Θα ήθελα απόψεις για αυτό:
http://watchbase.com/eterna/heritage/7630-69-10-1185

Τί ξέρουμε για την εταιρεία;  Τα φέρνει κάποιος στην Ελλάδα;

Αποσυνδεδεμένος MLuffyD

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Δεκέμβριος 24, 2016, 12:29:37 πμ »
Πολύ ομορρφο ρολοι. Είναι από τις πιο παλιες ελβετικες εταιριες. Αν και με την παροδο του χρονου αλλαξε αρκετα χερια, κι αν δεν κανω λαθος τωρα είναι κινεζικης ιδιοκτησιας.

Υ.Γ. Παντως στο skroutz δεν βγαλει καποιο ρολοι της
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2016, 12:48:19 πμ από MLuffyD »

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

• On the balance wheel
    • Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Δεκέμβριος 24, 2016, 03:29:42 πμ »
Θα ήθελα απόψεις για αυτό:
http://watchbase.com/eterna/heritage/7630-69-10-1185

Τί ξέρουμε για την εταιρεία;  Τα φέρνει κάποιος στην Ελλάδα;

Οπως στα ειπε ο Παναγιωτης πιο πανω... ο μονος που εχω δει να εχει ετερνα ειναι ο  sm arten στην αρχη της μητροπολεως στο Συνταγμα ακριβως πισω απο το ταχυδρομειο.. δε χανεις κατι να ρωτησεις...

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Δεκέμβριος 24, 2016, 12:30:03 μμ »
ευχαριστω Γιαννη..το ξερω το μαγαζι και ειναι και κοντα στη δουλεια μου, οποτε θα ρωτησω...το συγκεκριμενο ρολοι που ποσταρα πριν εχει μηχανη που εχει αναπτυξει η ιδια η ετερνα και νομιζω οτι αν ισχυουν οι τιμες που βλεπω στο ιντερνετ (4-5Κ) με μια καλη εκπτωση αξιζει τα λεφτα του...δεν ξερω ομως τι παιζει απο αποψη σερβις κλπ

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2016, 11:48:15 μμ από Panagiotis_1975 »

Αποσυνδεδεμένος MLuffyD

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Δεκέμβριος 24, 2016, 01:17:30 μμ »
Οντως η eterna φτιαχνει και δικες της μηχανες. Εχω δει καποια κομματια τους που μου αρεσουν

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 10:43:23 πμ »
Παντως σχετικα με τη FC που λεγαμε πιο πανω, διαβαζω οτι σε λιγα μονο μοντελα της χρησιμοποιει μηχανες που φτιαχνει η ιδια...στα περισσοτερα βαζει τροποποιημενες sellita.

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 10:57:50 πμ »
Συνεχιζοντας τις σκεψεις περι in house, νομιζω οτι μονο εταιρειες με μεγαλη διαδρομη μπορουν να περηφανευονται οτι χρησιμοποιουν δικες τους μηχανες, με τη λογικη οτι τις εχουν αναπτυξει και τις εξελισσουν επι χρονια, με οσες βελτιωσεις και καινοτομιες συνεπαγεται αυτο...και συμφωνω με αυτο που αναφερθηκε πιο πανω, οτι κανεις δεν ανακαλυπτει εκ νεου τον τροχο...ολοι καπου πατανε και αλλων ιδεες εξελισσουν. Ομως ειναι η ιστορια που κουβαλαει μια μηχανη που της δινει κυρος και αξια - ως μερος του brand name μιας φιρμας.

Συνδεδεμένος andrey_

• Tourbillion
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 12:28:56 μμ »
Δεν είναι μόνο αυτό. Αφού μιλάμε για είδη πολυτελείας (με την ευρεία έννοια), είναι ωραίο να νοιώθεις ότι αυτό που αγοράζεις δεν είναι ξεπέτα (στείλαμε σχέδιο κάσας, βάλαμε μηχανή κονσέρβα, κάναμε κι έναν ποιοτικό έλεγχο κι ορίστε). Αντίθετα, είναι πιο γοητευτικά τα προϊόντα ενός ευρύτερου σχεδιασμού, έρευνας, οικονομιών κλίμακας κτλ. Από εκεί και πέρα, είναι πόσο φτάνει η τσέπη του καθενός. Αυτή τη στιγμή, η FC προσφέρει τα πιο φθηνά ελβετικά με in-house μηχανές. Κάποιος λοιπόν που θέλει ένα τέτοιο προϊόν αλλά έχει ταβάνι τα 2.500-3.000, θα κοιτάξει εκεί. Μπορεί εσύ να μην ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία, πιθανόν κι εγώ.

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Δεκέμβριος 30, 2016, 12:49:52 μμ »
νομιζω οτι βρισκεις και eterna η oris με in house μηχανες σε αυτες τις τιμες..δεν παιρνω και ορκο ομως:)