Αποστολέας Θέμα: αγορα breitling και αποριες ενος...νεου  (Αναγνώστηκε 6196 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
αγορα breitling και αποριες ενος...νεου
« στις: Ιανουάριος 07, 2010, 04:05:56 μμ »
Καλησπερα σε ολους σας!Ειμαι νεος χρηστης στο forum αν και παρακολουθω αυτα που γραφονται εδω και αρκετο καιρο. Δεν ειμαι γνωστης του αντικειμενου. Ολο  αυτο το διαστημα προσπαθουσα να βγαλω μια ακρη αλλα μπερδευομουν ολο και περισσοτερο. Αφορμη για την εγγραφη μου αποτελει το γεγονος οτι ειμαι κοντα στην αποκτηση ενος νεου ρολογιου,στην επιλογη του οποιου θα ηθελα να με βοηθησετε...
ειμαι ηδη κατοχος ενος omega seamaster professional 300m(το λεω καλα;) σχεδον μια δεκαετια. Καποια γενικα χαρακτηριστικα που επιθυμω για το νεο μου ρολοι ειναι να ειναι αυτοματο,με χρονογραφους και σπορ. Ψαχνοντας στο forum αλλα και στο internet σαν κυριες επιλογες, με καθαρα αισθητικα κριτηρια αφου οι τεχνικες γνωσεις ειναι ανυπαρκτες, κατεληξα στο breitling aeromarine surper avenger ή στο avenger skyland (σε περιπτωση που το πρωτο ειναι αρκετα μεγαλο για το χερι μου).
Ετσι λοιπον θα ηθελα να σας ρωτησω
1)θεωρειτε τα παραπανω αξιολογες επιλογες απο τεχνικης αποψης;
2)Τι αλλο θα μπορουσατε να μου προτεινετε σε αυτη την κατηγορια χρηματων με τα χαρακτηριστικα που προανεφερα;
ΥΓ. Αν ανοιξα το θεμα σε λαθος μερος παρακαλω συγχωρεστε με, οπως και επισης συγχωρεστε με για το μεγαλο post.

Σας ευχαριστω για τη φιλοξενια....

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: αγορα breitling και αποριες ενος...νεου
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 04:09:35 μμ »
ποιες ειναι οι τιμες καταλογου?

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: αγορα breitling και αποριες ενος...νεου
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 04:11:49 μμ »
σε καποιο αλλο topic μεσα στο forum ειδα τιμες στα 3600...

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,23.360.html

post 377

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: αγορα breitling και αποριες ενος...νεου
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 05:00:31 μμ »
Το Super Avenger μου φαίνεται λίγο μεγάλο, το Avenger Skyland το βρίσκω τέλειο :2thumbs:
Σπορ αντρικό ρολόι, καλοφτιαγμένο και Breitling! Πληρώνεις λίγο και το όνομα αλλά δεν θα βρεις πολλά σ'αυτό το σχεδιαστικό ύφος ;)
Εμένα μου αρέσει πολύ, ειδικά αυτό με το σκούρο γκρί καντράν



Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: αγορα breitling και αποριες ενος...νεου
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 05:07:33 μμ »
Εχει μερικά κομμάτια η breitling πραγματικά ασυναγώνιστα, το Avenger Skyland ανήκει σε αυτά.
Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: αγορα breitling και αποριες ενος...νεου
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 05:12:23 μμ »
1)θεωρειτε τα παραπανω αξιολογες επιλογες απο τεχνικης αποψης;

ο αυτοματος χρονογραφος ετα 7750 που θα βρεις σε ρολογια απο 700-Χ.000000000 ευρω


2)Τι αλλο θα μπορουσατε να μου προτεινετε σε αυτη την κατηγορια χρηματων με τα χαρακτηριστικα που προανεφερα;

omega με caliber 3313 H moonwatch lemania 1861

μηχανικα μιλαμε,γιατι τα γουστα ειναι προσωπικα



Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: αγορα breitling και αποριες ενος...νεου
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 05:16:32 μμ »
Καλώς ήρθες στο φόρουμ αγαπητέ Θανάση!

Αν σου αρέσει και σου ταιριάζει το απεικονιζόμενο Breitling, αγόρασέ το και δε θα σε απογοητεύσει! Όπως σωστά ανέφερε ο Γιάννης έχουν μία ξεχωριστή σχεδιαστική ταυτότητα οπότε οι περαιτέρω επιλογές είναι λίγες. Προσωπικά δεν έχω να προτείνω, δε γνωρίζω δηλαδή, κάτι αντίστοιχο.
Τέλος να συμπληρώσω ότι έχω στην κατοχή μου ένα Breitling από το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: αγορα breitling και αποριες ενος...νεου
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 05:46:48 μμ »
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας...
αυτο που λαμβανω σαν μημυμα ειναι οτι τα ρολογια αυτα αποτελουν σωστη επιλογη...
χωρις να εχω φορεσει ή δει καποιο απο κοντα,(η μοναδικη επαφη μου ειναι απο φωτογραφιες) τα σκεφτομαι με σκουρο καντραν και καουτσουκ(θεωρω οτι τονιζεται ο σπορ χαρακτηρας). Βεβαια σκεφτομαι η αγορα να γινει με κλασσικο μπρασελε και ενα δευτερο απο καουτσουκ σαν ανταλλακτικο. Ακομα απ'οτι εχω καταλαβει τα δυο αυτα ρολογια διαφερουν μονο στο μεγεθος της κασας,σωστα;
τωρα σχετικα με τους μηχανισμους, ως μη γνωστης εχω μπερδευτει με τα ETA,caliber τα οποια φανταζομαι οτι ειναι τυποι μηχανισμων(...που θα παει,θα βρω μια ακρη...)
Σχετικα με τα omega με τα οποια ειμαι υπερευχαριστημενος δυο μοντελα μου εχου κεντρισει το ενδιαφερον,αισθητικα παντα...

 http://www.omegawatches.com/index.php?id=932

και

http://www.omegawatches.com/index.php?id=132

τα οποια ομως ξεφευγουν οικονομικα απ'οτι θυμαμαι.

Σας ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας και καλως σας βρηκα....

...συγγνωμη για την παραλειψη...αγαπητε GiannisH, χρονια πολλα για τη γιορτη σου!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2010, 05:53:09 μμ από thanasisn »

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: αγορα breitling και αποριες ενος...νεου
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 05:54:24 μμ »
Εχει μερικά κομμάτια η breitling πραγματικά ασυναγώνιστα, το Avenger Skyland ανήκει σε αυτά.


+100  ;)

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: αγορα breitling και αποριες ενος...νεου
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 06:17:09 μμ »
Σχετικα με τα omega με τα οποια ειμαι υπερευχαριστημενος δυο μοντελα μου εχου κεντρισει το ενδιαφερον,αισθητικα παντα...

 http://www.omegawatches.com/index.php?id=932

και

http://www.omegawatches.com/index.php?id=132

τα οποια ομως ξεφευγουν οικονομικα απ'οτι θυμαμαι.

Σας ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας και καλως σας βρηκα....



Αν αναλογιστείς ότι το Planet Ocean χωρίς χρονογράφο κοστίζει περί τα 2.900 ευρώ, τότε το chrono μάλλον είναι μέσα στον προυπολογισμό σου. Με την ανάλογη κιόλας έκπτωση, είναι σίγουρα εντός των οικονομικών δυνατοτήτων σου!
Διευρύνοντας όμως τις επιλογές ως προς τον σχεδιασμό κοίταξε και αυτά που πρότεινε ο george_. Η ελίτ της φρυγανιάς.... 8)

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: αγορα breitling και αποριες ενος...νεου
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 06:31:30 μμ »
Αν αναλογιστείς ότι το Planet Ocean χωρίς χρονογράφο κοστίζει περί τα 2.900 ευρώ, τότε το chrono μάλλον είναι μέσα στον προυπολογισμό σου. Με την ανάλογη κιόλας έκπτωση, είναι σίγουρα εντός των οικονομικών δυνατοτήτων σου!
Διευρύνοντας όμως τις επιλογές ως προς τον σχεδιασμό κοίταξε και αυτά που πρότεινε ο george_. Η ελίτ της φρυγανιάς.... 8)




εχω την εντυπωση πως το planet ocean με χρονογραφους κοστιζει περι τις 5000 ευρω...
το δευτερο link ειναι λαθος, εννοουσα το Speedmaster Solar Impulse
http://www.omegawatches.com/index.php?id=1308
που ειναι ακομα ακριβοτερο...
σχετικα με αυτο που προτεινε ο george_,δεν μπορω να καταλαβω τι θελει να πει...το εκανα google...

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: αγορα breitling και αποριες ενος...νεου
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 06:32:48 μμ »

εχω την εντυπωση πως το planet ocean με χρονογραφους κοστιζει περι τις 5000 ευρω...
το δευτερο link ειναι λαθος, εννοουσα το Speedmaster Solar Impulse
http://www.omegawatches.com/index.php?id=1308
που ειναι ακομα ακριβοτερο...
σχετικα με αυτο που προτεινε ο george_,δεν μπορω να καταλαβω τι θελει να πει...το εκανα google...
...υπενθυμιζω...νεος... :)

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: αγορα breitling και αποριες ενος...νεου
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 06:34:56 μμ »
φανηκε το νεος...δεν εχω συνηθησει ακομα το forum ;D ;D...

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: αγορα breitling και αποριες ενος...νεου
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 07:47:35 μμ »
Κοίτα Θανάση. Θεωρώ ότι η αναζήτηση ξεκινάει σε λάθος βάση. Θα σου πρότεινα να βγεις μία βολτίτσα στα καταστήματα, αν κατοικείς στην πρωτεύουσα τα πράγματα είναι πιο εύκολα, να προβάρεις κάποια μοντέλα, ώστε να αποκτήσεις μία ξεκάθαρη εικόνα ως προς τι σου ταιριάζει καλύτερα. Και αυτό διότι αρχίζουμε να αναφερόμαστε σε μοντέλα, που αν τα προβάρεις, θα διαπιστώσεις σημαντικές διαφορές ως προς την αισθητική τους.
Θέσε λοιπόν εξαρχής 2-3 μοντέλα που σου αρέσουν, ξαμολήσου μετέπειτα σε κάποιο-α μαγαζί-ά να τα δοκιμάσεις και πιστεύω ύστερα θα έχεις πολλά να μας πεις....

Φιλική συμβουλή. Μη μπλεχτείς στις δαιδαλώδεις αναφορές, προτάσεις, αναλύσεις των μελών του φόρουμ. Δε θα πάρεις ρολόι ποτέ!!! :D ;D

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: αγορα breitling και αποριες ενος...νεου
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 08:38:13 μμ »
Φιλική συμβουλή. Μη μπλεχτείς στις δαιδαλώδεις αναφορές, προτάσεις, αναλύσεις των μελών του φόρουμ

πολυ σωστα!καλυτερα να πας βολτα στα μαγαζια και οποιο σου αρεσει  ;)

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: αγορα breitling και αποριες ενος...νεου
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 09:23:29 μμ »
Πολύ σωστά αυτά που λέτε, αυτό θα ήταν το ιδανικό. Δυστυχώς ή ευτυχώς, ζω σε επαρχιακή πόλη όπου δεν υπάρχει εξουσιοδοτημένο σημείο πώλησης breitling. Έτσι θεώρησα σωστότερο τρόπο να συλλέξω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες ή τουλάχιστον τόσες όσες εγώ μπορώ να επεξεργαστώ, μέσω internet για ένα-δυο ρολόγια που μου αρέσουν αισθητικά…και αυτό προσπαθώ να κάνω με σκοπό όταν οι υποχρεώσεις μου το επιτρέψουν κάποιο σαββατοκύριακο να ανέβω στην πρωτεύουσα  να τα φορέσω στο χέρι μου και να αγοράσω αυτό που μου αρέσει!!
Ζήτω πληροφορίες για αξιόπιστους μηχανισμούς γιατί ήδη έχω μια πολύ πρόσφατη εμπειρία με αγορά ενός μοντέλου γνωστής και κατά τα λεγόμενα όλων αξιόπιστης εταιρείας η οποία κατέληξε σε τραγωδία :o >:(…εμπειρία που δε θα ήθελα να ξαναπεράσω…
 

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: αγορα breitling και αποριες ενος...νεου
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 09:36:08 μμ »
ειναι μονοδρομος,να δοκιμασεις τα ρολογια και ειδικα σε τοσα λεφτα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2010, 09:53:43 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: αγορα breitling και αποριες ενος...νεου
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 12:41:44 μμ »
Πολύ σωστά αυτά που λέτε, αυτό θα ήταν το ιδανικό. Δυστυχώς ή ευτυχώς, ζω σε επαρχιακή πόλη όπου δεν υπάρχει εξουσιοδοτημένο σημείο πώλησης breitling. Έτσι θεώρησα σωστότερο τρόπο να συλλέξω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες ή τουλάχιστον τόσες όσες εγώ μπορώ να επεξεργαστώ, μέσω internet για ένα-δυο ρολόγια που μου αρέσουν αισθητικά…και αυτό προσπαθώ να κάνω με σκοπό όταν οι υποχρεώσεις μου το επιτρέψουν κάποιο σαββατοκύριακο να ανέβω στην πρωτεύουσα  να τα φορέσω στο χέρι μου και να αγοράσω αυτό που μου αρέσει!!

Σωστός ο συλλογισμός σου. Είσαι σε καλό δρόμο λοιπόν, έχοντας κάνει μέχρι στιγμής αξιόλογες επιλογές. Τα Ωμέγα που σου πρότεινε ο Γιώργος μπορείς να πεις ότι συνδυάζουν εξαιρετικά, ποικίλα χαρακτηριστικά σχετικά με τα χρήματα που κοστίζουν.

Ζήτω πληροφορίες για αξιόπιστους μηχανισμούς γιατί ήδη έχω μια πολύ πρόσφατη εμπειρία με αγορά ενός μοντέλου γνωστής και κατά τα λεγόμενα όλων αξιόπιστης εταιρείας η οποία κατέληξε σε τραγωδία :o >:(…εμπειρία που δε θα ήθελα να ξαναπεράσω…

Μάλιστα. Όποιος έχει καεί από το χυλό φυσάει και το γιαούρτι. Θανάση, πρέπει να γνωρίζεις ότι ατυχήματα συμβαίνουν ακόμα και στις "καλύτερες οικογένειες". Καμία εταιρεία, όσο βαρύγδουπο και αν είναι το όνομά της, δε μπορεί να υποσχεθεί την απόλυτη αξιοπιστία. Το θέμα δεν είναι να μη χαλάσει, αλλά τι γίνεται μετέπειτα και πόσο υπεύθυνα αντιπετωπίζεται το συμβάν.

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: αγορα breitling και αποριες ενος...νεου
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 03:15:15 μμ »
Αγαπητε huston (Γιωργος,σωστα;...ειδα το ονομα σου στο θεμα για τα breitling),σε γενικες γραμμες παντα μου αρεσαν τα ογκωδη και σπορ ρολογια. Το omega που ηδη εχω ηταν απο τα μεγαλυτερα σε διαμετρο ρολογια που εβρησκα οταν το αγορασα,πριν σχεδον 10 χρονια, στα χρηματα που διεθετα τοτε βεβαια. Εχοντας στο μυαλο μου αυτο το υφος ρολογιων και θελωντας να ξεφυγω σχεδιαστικα απο τα omega ''επεσα'' πανω στα breitling.
Η εμπειρια μου απο την προηγουμενη αγορα μου ειχε αισια καταληξη(συνεχεις αντικαταστασεις και τελικα επιστροφη χρηματων) την οποια την χειριστηκα με χιουμορ στον κυκλο μου(οχι ομως με χιουμορ σε οτι αφορουσε την επικοινωνια μου με την εν λογω εταιρεια :axe:) και γελουσα με την παρεα μου για ολα οσα συνεβαιναν!!!!!Αυτο με εκανε να ψαχνω λιγο περισσοτερο τα πραγματα.
Η επαφη μου με το forum μου εχει δωσει ερεθισματα για περισσοτερο ψαξιμο σε εναν κοσμο τελειως αγνωστο για εμενα...εναν κοσμο που μπορει να σε κανει ευκολα να ''τιναξεις την μπανκα στον αερα''..................για να δουμε....

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: αγορα breitling και αποριες ενος...νεου
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 04:18:03 μμ »
Άσ'τα Θανάση. Καλύτερα περιόρισε την επαφή σου με το φόρουμ στις γενικές πληροφορίες για τη συγκεκριμένη αγορά διότι σύντομα σε βλέπω με περαιτέρω ανυσηχίες όπως: "1) Χμμμμ, αυτό το ρολογάκι με τα τζηνάκια μου θα είναι σούπερ 2) Πω-πω, αυτό για το καλοκαιράκι είναι ό,τι πρέπει, 3) Εεεεε, θέλω και κάτι πιο αμπιγιέ ρε αδερφέ. Αυτοί οι χρονογράφοι είναι πολύ σπορ.....και πάει λέγοντας!!!
Αν με ρώταγες προ ετών, όταν δηλαδή γράφτηκα στο φόρουμ, αν προτίθεμαι να αγοράσω περισσότερα από 1-2 ρολόγια θα απαντούσα "Πας καλά? Δεν υπάρχει λόγος!". Πλέον έχω 2 breitling, 1 Omega και 1 Zenith και πρόσφατα έπιασα τον εαυτό μου να ζαχαρώνει το GMT II της Ρόλεξ. Αυτοχαστουκίστηκα και προσπάθησα να επανέλθω στην τάξη!
Όσο για τη δυσάρεστη εμπειρία που αναφέρεις ότι είχες, σαφώς και πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και ενημερωμένοι αλλά αυτό δεν αποκλείει τις ατυχής επιλογές.