Αποστολέας Θέμα: Τι χρειάζεται το αδιάβροχο ρολόι ?  (Αναγνώστηκε 11132 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Τι χρειάζεται το αδιάβροχο ρολόι ?
« στις: Ιανουάριος 04, 2010, 07:42:42 μμ »
Θα μου επιτρέψετε να ανοίξω το θέμα αυτό παραθέτοντας μερικές απόψεις μου για το θέμα τών αδιάβροχων ρολογιών
Μετά το τέλος του Δευτέρου Παγκοσμίου πολέμου το Αμερικανικό Ναυτικό άρχισε σιγά σιγά να δίνει στήν δημοσιότητα τα αποτελέσματα που είχει βρεί κάνοντας δοκιμές και εμπειρίες όσον αφορά τήν ανάδυση ύστερα από παραμονή σε κατάδυση
Δημιούργησε πίνακες στούς οποίους ανάλογα με τό βάθος της κατάδυσης και τον χρόνο παραμονής σού δίνανε τον χρόνο αποσυμπίεσης στα διάφορα βάθη
Για πολλά χρόνια μετα αυτοί οι πίνακες γίνανε ο κεντρικός άξονας γύρω από τόν οποίο γύρναγε κάθε κατάδυση και γενικότερα κάθε υποβρύχια εργασία
Μέχρι τότε όπως θα θυμούνται πολλοί οι καταδύσεις ήταν εμπειρικές και τα αποτελέσματα μερικές φορές τραγικά
Για να χρησιμοποιηθούν αυτοί οι πίνακες έπρεπε να υπάρχει και κάποιο αδιάβροχο ρολόι στόν δύτη για να μπορεί να υπολογίζει με ακρίβεια τους χρόνους γιατι αυτό ήταν βασικό για μία σωστή αποσυμπίεση
Ενα από τα βασικά εργαλεία λοιπόν ήταν και το αδιάβροχο ρολόι
Σέ αυτό το θέμα οπωσδήποτε μία κυρίαρχη εταιρία είναι και η ROLEX με τα πραγατικά εξαιρετικά ρολόγια της
Με το πέρασμα του χρόνου όμως οι ανάγκες άρχισαν να αλλάζουν και το σκέτο ρολόι δεν έφτανε πλέον διότι το βάθος της κατάδυσης δέν είναι πάντα σταθερό, το μείγμα τών αερίων που χρησιμοποιεί ο δύτης στα διάφορα βάθη δεν είναι το ίδιο και πολλά άλλα
Για αυτούς τους λόγους και αναπτύχθηκαν διάφορα τύπου 'ρολόγια' που όμως δέν είναι πλέον μόνο ρολόγια για να βοηθήσουν το δύτη να υπολογίσει τόν χρόνο ανάδυσης με ασφάλεια
Αυτά τα 'ρολόγια' τα πουλάνε οι διάφορες εταιρίες καταδυτικών εργαλείων όπως Cressi κλπ
Η ερωτηση μου τώρα είναι
Η αγορά ενός αδιάβροχου ρολογιού γιατί γίνεται εφ όσον υπάρχουν αυτά τα 'ρολόγια' και μάλλιστα σε συμφαίρουσες τιμές?
Εάν μου πείτε ότι γιατί μάς αρέσει και τέρμα θα συμφωνήσω αλλά για επαγγελματική χρήση σήμερα υπάρχουν άλλα εργαλεία
Επι πλέον θα ήθελα να ξέρω σε τί χρειάζεται ένα ρολόι που αντέχει σε βάθος 1000 μέτρα όταν ο άνθρωπος σε αυτα τα βάθη δεν φτάνει ποτε τουλάχιστον ζωντανός ?
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειάζεται το αδιάβροχο ρολόι ?
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 04, 2010, 08:31:34 μμ »
To "έτσι μας αρέσει" δεν είναι επαρκής απάντηση.
Το βάθος όπου φτάνει ένα ρολόι δείχνει την ποιότητα κατασκευής του, καθώς και ένα μέρος του τεχνολογικού του επιπέδου. Αρκετοί από εμάς θέτουμε ως βασική προτεραιότητά μας την τεχνική αρτιότητα, για αυτό και δίνουμε βάση και σε αυτό το στοιχείο.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειάζεται το αδιάβροχο ρολόι ?
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 04, 2010, 09:55:17 μμ »
Θα μιλήσω για μένα αφού κάποια πράγματα είναι ζήτημα προσωπικού γούστου.
Η αίσθηση στιβαρότητας και ποιοτικής κατασκευής που παίρνω από το σταράκι (Τissot seastar 1000) δεν συγκρίνεται με κανένα μη καταδυτικό ρολόι στα ίδια (ή μέχρι διπλάσια) χρήματα.
Για αυτό και το επόμενο θα είναι χιλιόμετρο και πάνω (ή κάτω λέμε; ή βαθυτερα;  :D  )

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειάζεται το αδιάβροχο ρολόι ?
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 04, 2010, 10:05:11 μμ »
Επι πλέον θα ήθελα να ξέρω σε τί χρειάζεται ένα ρολόι που αντέχει σε βάθος 1000 μέτρα όταν ο άνθρωπος σε αυτα τα βάθη δεν φτάνει ποτε τουλάχιστον ζωντανός ? 
 
 
 



προβολη της εταιριας ,οτι μπορει να φτιαξει ρολογια υψηλων προδιαγραφων..ισχυει αυτο σημερα?ειναι τοσο δυσκολο οσο πριν 30-40 χρονια?

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειάζεται το αδιάβροχο ρολόι ?
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 04, 2010, 10:23:22 μμ »
Και με αφορμή το ερώτημα του φίλου καθώς και με αυτό που λες george_ περί ευκολίας την σήμερον ημέρα,  εμένα μου γεννήθηκε μία άλλη απορία.
Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι συμφωνούμε ότι τα 100μ. WR είναι μία υδατοστεγανότητα που σε κάνει να μην φοβάσαι για το ρολόι και το νερό σε καμμία περίπτωση μίας νορμάλ ζωής, μαζι και το μπάνιο στη θάλασσα. Αφού είναι εύκολο να επιτευχθεί κάτι τέτοιο σήμερα, γιατί κυκλοφορούν ακόμη ακριβά ρολόγια με την γελοία υδατοστεγανότητα των 30 και 50 μέτρων; Και δεν μιλάω για dress ρολόγια, αλλά για σπορ.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειάζεται το αδιάβροχο ρολόι ?
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 10:36:13 πμ »
Ο βασικός λόγος για ένα καταδυτικό ρολόι σήμερα είναι ως ασφάλεια -back-up- σε περίπτωση βλάβης του κομπιούτερ κατάδυσης.

φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειάζεται το αδιάβροχο ρολόι ?
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 11:19:35 πμ »
Mια απορία.
Τα καταδυτικά ρολόγια "βουτάνε" με μια σχέση "βάθος-χρόνος κατάδυσης" αν δεν κάνω λάθος.
Ενα χιλιάρι μήπως αντέχει πολύ περισσότερη ώρα στα 100 μέτρα από ένα με 200 ή 300 μέτρα υδατοστεγανότητα;

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειάζεται το αδιάβροχο ρολόι ?
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 01:46:34 μμ »
Ο βασικός λόγος για ένα καταδυτικό ρολόι σήμερα είναι ως ασφάλεια -back-up- σε περίπτωση βλάβης του κομπιούτερ κατάδυσης.

φιλικά
Δημήτρης
Δυστιχώς αυτό δεν είναι αλήθεια γιατί οι χρόνοι αποσυμπίεσης που υπολογίζει το 'ρολόι' υπολογιστής εξαρτώνται απο πολλους παράγοντες και το ρολόι απο μόνο του δεν φτάνει στο μέγιστο τών περιπτώσεων
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειάζεται το αδιάβροχο ρολόι ?
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 01:54:04 μμ »
Mια απορία.
Τα καταδυτικά ρολόγια "βουτάνε" με μια σχέση "βάθος-χρόνος κατάδυσης" αν δεν κάνω λάθος.
Ενα χιλιάρι μήπως αντέχει πολύ περισσότερη ώρα στα 100 μέτρα από ένα με 200 ή 300 μέτρα υδατοστεγανότητα;
Σίγουρα ένα 'χιλιάρι' είναι περισσότερο ανθεκτικό από ένα 200 η 300 μέτρα
Οπως όμως είπα και πιό πρήν ένα ρολόι σήμερα από μόνο του δεν φτάνει για μία επαγγελματική η έστω ερασιτεχνική κατάδυση
Σήμερα τις ταμπέλλες τού Αμερικανικού Ναυτικού κανείς πλέον δεν τίς χρησιμοποιεί από όσο βλέπω
Θα ήθελα να πώ ότι ασχολούμαι με τίς καταδύσεις εδώ και χρόνια
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειάζεται το αδιάβροχο ρολόι ?
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 03:15:30 μμ »
Νίκο μιας και ασχολείσαι με τις καταδύσεις ξέρεις πως κάθε μεγάλος οργανισμός (στις καταδύσεις αναψυχής) έχει τους δικούς του πίνακες άνευ αποσυμπίεσης (No Deco Limits). Βάσει αυτών των πινάκων εκπαιδεύονται οι νέοι δύτες. Μάλιστα δεν διαφέρουν πολύ από τους πίνακες του Αμερικάνικου ΠΝ που καταρτίσθηκαν πρίν 50 χρόνια. Αν και υπάρχουν τα κομπιούτερ, τα οποία χρησιμοποιούν περίπλοκους αλγόριθμους υπολογισμού υπολοιπόμενου χρόνου κι έτσι μπορεί να παρατείνεται η υποβρύχια παραμονή, οι πίνακες συνεχίζουν να είναι χρήσιμοι.

Κώστα η αντοχή στο νερό (water resistant) είναι μια έννοια άμεσα συνιφασμένη με το χρόνο μιας και τίποτα δεν είναι απολύτως αδιάβροχο. Το θέμα είναι πόση ώρα είναι αδιάβροχο κάτω από μια συγκεκριμένη πίεση. Πάντως ένα καταδυτικό στα 300μ ή ακόμα και στα 200μ καλύπτει απόλυτα ένα αυτοδύτη αναψυχής.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειάζεται το αδιάβροχο ρολόι ?
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 06:15:24 μμ »
Νίκο μιας και ασχολείσαι με τις καταδύσεις ξέρεις πως κάθε μεγάλος οργανισμός (στις καταδύσεις αναψυχής) έχει τους δικούς του πίνακες άνευ αποσυμπίεσης (No Deco Limits). Βάσει αυτών των πινάκων εκπαιδεύονται οι νέοι δύτες. Μάλιστα δεν διαφέρουν πολύ από τους πίνακες του Αμερικάνικου ΠΝ που καταρτίσθηκαν πρίν 50 χρόνια. Αν και υπάρχουν τα κομπιούτερ, τα οποία χρησιμοποιούν περίπλοκους αλγόριθμους υπολογισμού υπολοιπόμενου χρόνου κι έτσι μπορεί να παρατείνεται η υποβρύχια παραμονή, οι πίνακες συνεχίζουν να είναι χρήσιμοι.
Φιλικά
Δημήτρης
Δεν θα ξεφύγουμε από το θέμα του φορουμ
Αλλά θα μου επιτρέψεις να μήν έχω καταλάβει το τι θέλεις να πείς
Θα σου επαναλάβω ότι αυτοί οι πίνακες αφορούν και μόνο τα στάδια αποσυμπίεσης μετά απο μία βαθειά κατάδυση και στην προκειμένη περίπτωση οι χρόνοι αποσυμπίεσης στα διάφορα βάθη πρέπει να είναι απολύτως αυτοί
Σε αυτη τη περίπτωση το ρολόι είναι απαραίτητο
Σήμερα όμως κανείς είτε επαγγελματίας είτε ερασιτέχνης εξελιγμένος δεν χρησιμοποιεί το ρολόι για υπολογισμούς
Στίς καταδύσεις που δεν χρειάζεται αποσυμπίεση το ρολόι είναι κάτι που πορεί και να μήν υπάρχει εντελώς
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειάζεται το αδιάβροχο ρολόι ?
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 10:54:41 πμ »
Μάλλον ούτε εγώ έχω καταλάβει για τι ακριβώς μιλάς.
Μπορείς να γίνεις πιο σαφής; Είναι ενδιαφέρον θέμα.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειάζεται το αδιάβροχο ρολόι ?
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 12:16:52 μμ »
Περιπτώσεις διαφορετικών καταδύσεων Dive profile.
Και είδη κατάδυσης Scuba diving, Recreational diving, Deep diving, Technical diving, Saturation diving.
Δεν γνώριζα τί ήταν, αλλά πήρα μιά ιδέα.  ;)
Πληροφοριακά και μόνον!
μόλις πάνω από τη θάλασσα


Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειάζεται το αδιάβροχο ρολόι ?
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 12:20:29 μμ »
Ενα χιλιάρι μήπως αντέχει πολύ περισσότερη ώρα στα 100 μέτρα από ένα με 200 ή 300 μέτρα υδατοστεγανότητα;

αυτο ισχυει ετσι κι αλλιως!!  :)
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειάζεται το αδιάβροχο ρολόι ?
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 09:07:52 μμ »
Μάλλον ούτε εγώ έχω καταλάβει για τι ακριβώς μιλάς.
Μπορείς να γίνεις πιο σαφής; Είναι ενδιαφέρον θέμα.

Φιλικά
Δημήτρης
Λοιπόν
Θα προσπαθήσω να εξηγήσω με απλά λόγια πάλι αυτο που είπα και παραπάνω
Οταν κάποιος κάνει μια κατάδυση με μπουκάλες πεπιεσμένου αέρα μετα από κάποιο χρόνο κατάδυσης στόν οργανισμό του διαχέονται αέρια που στο στάδιο επιστροφής στήν επιφάνεια χρειάζεται να κάνει μερικές στάσεις στήν επιστροφή για να τα απορροφήσει χωρίς την δημιουργία φυσσαλίδων που δημιουργούν εμβολή στόν εγκέφαλο με τα γνωστα αποτελέσματα(νοσος των δυτών)
Οι στάσεις αυτές είναι απαραίτητο να γίνουν με τους σωστούς χρόνους και στα σωστά βάθη
Αυτή η διαδικασία μελετήθηκε πάρα πολύ από ότι μου προκύπτει στην διάρκεια του Δευτέρου Παγκοσμίου πολέμου στην Αμερική και μετα δημοσιεύτικαν αυτές οι ταμπέλλες και χρησιμοποιήθηκαν από όλλους τους επαγγελματίες δύτες αλλά και ερασιτέχνες που έκαναν καταδύσεις τέτοιες που να χρειάζονται αυτές οι στάσεις στή διαδικασία επιστροφής την λεγόμενη 'ΑΠΟΣΥΜΠΙΕΣΗ'
Σε αυτή τη διαδικασία η χρήση ενός υποβρυχίου ρολογιού ήταν απαραίτητη για την σωστή διαδικασία της τήρησης των χρόνων
Με το πέρασμα του χρόνου όμως αναπτύχθηκαν από τίς διάφορες εταιρίες καταδυτικού εξοπλισμού συστήματα πιό λεπτομερή για τοην Αποσυμπίεση που είναι ένα είδος Computer το οποίο υπολογίζει τους χρόνους αυτόματα και με μεγαλύτερη ακρίβεια
Αρκεί ένα κλίκ στο site της Cressisub και θα δής πολλά
Για αυτό το λόγο και μου δημιουργήθηκε η αμφιβολία για το τι χρειάζεται ένα καταδυτικό ρολόι σήμερα
Επείσης αυτα τα Computer έχουν και χαμηλές τιμές
Σε πιό βεθειές καταδύσεις εκεί που το Αζωτο της ατμοσφαίρας γίνεται κάτι σαν ναρκωτικό για τόν οργανισμό χρησιμοποιούνται μείγματα Ηλίου και οξυγόνου και σε αυτή τη περίπτωση η διαδικασίς της αποσυμπίεσης είναι πιό περίπλωκη γιατί ο υπολογισμός των χρόνων είναι αρκετά πιό δυσκολος από ότι με απλό αέρα
Για τίς καταδύσεις με μείγμα Ηλίου είναι και απαραίτητο ένα ρολόι με την βαλβίδα διαφυγής Ηλίου για την αποφυγή εκρηξης του ρολογιου(μη με ρωτάτε λεπτομερειες)
Θα ηθελα σε αυτό το σημείο να ρωτήσω πόσοι από τους ιδιοκτήτες τέτοιου τύπου ρολογιού (με βαλβίδα διαφυγής Ηλίου) κάνουν καταδύσεις με μείγματα Ηλίου ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2010, 09:32:32 μμ από nikosp »
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειάζεται το αδιάβροχο ρολόι ?
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 11:52:00 μμ »
...όλοι οι επαγγελματίες (και μη) δύτες δουλεύουν με diving computers.

πολλοί όμως φοράνε για παρέα και ένα καλό, μηχανικό, αδιάβροχο ρολόι, όπως άλλοι επιμένουν στο βινύλιο, άλλοι στο φωτογραφικό φίλμ κτλ κτλ

ρομαντικοί? μπορεί!!

καλή χρονιά σε όλους!

ΥΣ φοράω ρολόι με βαλβίδα ηλίου, αδιάβροχο μέχρι τα 3900μ, αλλά δεν έχω βουτήξει ποτέ κάτω από τα 39μ

Αποσυνδεδεμένος foibos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειάζεται το αδιάβροχο ρολόι ?
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 12:10:19 πμ »
Εγώ έχω μια απλοϊκή απορία σχετικά με την υδατοστεγανότητα....ελπίζω να μην είναι off topic....

Από ποσα μέτρα και πάνω μπορεί ένα ρολόι να φορεθεί άνετα κάνοντας μπάνιο, τόσο στην θάλασσα(απλά όχι καταδύσεις) όσο και στην...μπανιέρα με την πίεση του νερού απο το ντους;

Αποσυνδεδεμένος efthimio

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Υπάρχει χρόνος?
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειάζεται το αδιάβροχο ρολόι ?
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 02:04:56 πμ »
Εγώ έχω μια απλοϊκή απορία σχετικά με την υδατοστεγανότητα....ελπίζω να μην είναι off topic....

Από ποσα μέτρα και πάνω μπορεί ένα ρολόι να φορεθεί άνετα κάνοντας μπάνιο, τόσο στην θάλασσα(απλά όχι καταδύσεις) όσο και στην...μπανιέρα με την πίεση του νερού απο το ντους;


πανω από 100m (δηλ 10 atm)

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειάζεται το αδιάβροχο ρολόι ?
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 11:39:51 πμ »
Το καταδυτικό κομπιούτερ είναι μεγάλη βοήθεια και ειδικά στις τεχνικές και επαγγελματικές καταδύσεις όπου γίνονται στάσεις αποσυμπίεσεις και χρησιμοποιούνται μίγματα. Δεν τις γνωρίζω όμως μιας και έχω ασχοληθεί μόνο με καταδύσεις αναψυχής άνευ μιγμάτων και εκεί ένα απλό καταδυτικό ρολόι αρκεί. Και η πλειοψηφία των δυτών σήμερα είναι αναψυχής.

Όσο για το τι είναι η βαλβίδα ηλίου διαβάστε εδώ. Να τονίσω και πάλι πως η βαλβίδα δεν έχει καμία μα καμία απολύτως σχέση με τις καταδύσεις με μίγματα που περιέχουν ήλιο παρά μόνο με παραμονή σε υπερβαρικό περιβάλλον. Θα ήταν καταστροφικό για το ρολόι να ανοίγει μια βαλβίδα εν ώρα κατάδυσης.

Φιλικά
Δημήτρης


Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 241
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειάζεται το αδιάβροχο ρολόι ?
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 07:41:47 μμ »
Ευχαριστώ για τίς επι πλέον πληροφορίες
Από ότι ξέρω πάντως χρησιμεύει και στην περίπτωση της κατάδυσης με Ηλιο
Ισως και να κάνω λάθος
Θα το ψάξω και θα τα ξαναπούμε
Breil Manta
Philip watch
Zenith varius models Omega idem Varius vintage pocket watches etc.etc