Αποστολέας Θέμα: Steinhart , Hamilton ή κάτι άλλο για καλό ρολόι?  (Αναγνώστηκε 6401 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Steinhart , Hamilton ή κάτι άλλο για καλό ρολόι?
« στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 03:34:49 μμ »
Καλησπέρα παιδιά. Μια βοήθεια θέλω. Θέλω να πάρω ένα ρολόι (βασικά δώρο θα μου το κάνουν) όχι πολύ ακριβό αλλά για καλό ντύσιμο.

Εγώ τώρα έχω ένα Seiko Monster και ένα Seiko Sportura με λουράκι και γενικότερα μου αρέσουν τα μεγάλα ρολόγια με δερμάτινα λουράκια με ιδιαίτερο και ρετρό στύλ.

Αυτό που μου είχαν προτείνει και μου άρεσε ήταν το TW Steel CEO Collection αλλά μετά περιηγήθηκα στο forum και τρελάθηκα με τα Steinhart καθώς και το Hamilton Khaki Field Officer.

Μηχανικό ή αυτόματο όμως? Μου αρέσει που στα μηχανικά φαίνεται ο μηχανισμός πίσω αλλά δεν ξέρω αν έχουν κάποια ιδιαιτερότητα ή είναι πιο ζημιάρικα. Να διευκρινήσω ότι είμαι πολύ προσεκτικός χρήστης.

Σχετικά με το μέγεθος μου αρέσουν τα μεγάλα ρολόγια. Μήπως όμως τα Steinhart είναι πολύ μεγάλα στα 47mm? Υπάρχει καμία φωτογραφία για να δω την διαφορά των 44mm με τα 47?

Το Hamilton υπάρχει περίπτωση να το βρώ κάπου στην Αθήνα σε τιμή με καλή έκπτωση? Κάποια καταστήματα που ξέρετε ότι το έχουν ή ξέρετε ότι κάνουν καλές εκπτώσεις?

Γενικότερα δεν θέλω με τίποτα να ξεπεράσω τα 350 άντε 400 ευρώ ταβάνι μιας που επειδή θα είναι δώρο δεν θέλω να το παρακάνω.

Τι θα παίρνατε στην θέση μου? Υπάρχει κάποια άλλη αξιόλογη πρόταση με ιδιαίτερο στύλ και χαμηλότερη τιμή?
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Steinhart , Hamilton ή κάτι άλλο για καλό ρολόι?
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 04:23:58 μμ »
Καλως ορισες στο φορουμ φιλε! ;)
Κατ αρχας εδω μεσα αμφιβαλω να σου προτεινε κανεις το tw steel. :D  Το steinhart το εχει προτιμησει το φορουμ και για custom project(δε προλαβα εγω ρε γμτ.... :( ) αυτο και μονο σου λεει κατι φανταζομαι. Το steinhart pilot ειναι κλασικο ρολοι και εχει και μια συλλεκτικη αξια. Ειναι πολυ ομορφο, οσο για μηχανισμο και ποιοτητα πιστευω ειναι φοβερο. Ειναι μοναδικο value for money. Τωρα για το μεγεθος πρεπει να το δεις στο χερι σου. Τα 47mm παντως ειναι καλα πιστευω.
Το hamilton ειναι πολυ καλο σαν ρολοι αλλα εντελως διαφορετικο, οποτε πρεπει να σκεφτεις τι σου αρεσει.
Στα λεφτα που λες παντως θα επαιρνα το steinhart - αυτη ειναι μονο και μονο η γνωμη μου! Εσυ αποφασιζεις!
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Steinhart , Hamilton ή κάτι άλλο για καλό ρολόι?
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 04:35:39 μμ »
Hamilton για μένα. Παίζει ρόλο και η αντιπροσώπευση και το σέρβις στην Ελλάδα, αλλά κυρίως το ίδιο το ρολόι που είναι αστέρι. Κουρδιστό και με κλασσικό πανέμορφο σχέδιο και ρετρό αισθητική. Μπορείς βέβαια να πάρεις και το αυτόματο με small seconds στο 6, αλλά είναι ακριβότερο. Εγώ θα έπαιρνα το κουρδιστό ;D. Ένα ρολόι που δεν θα το βαρεθείς ποτέ ;)



Πάντως και τα Steinhart είναι καλά και value for money ρολόγια και δεν είναι όλα στα 47μμ, ίσα ίσα. Έχει και στο μέγεθος του Hamilton, εξαρτάται ποιό μοντέλο σου αρέσει...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Steinhart , Hamilton ή κάτι άλλο για καλό ρολόι?
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 05:46:40 μμ »
Γνωρίζει κανείς κάποιο κατάστημα που να μπορώ να δω απο κοντα το Hamilton για να μου φύγουν οι ενδοιασμοί?
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Steinhart , Hamilton ή κάτι άλλο για καλό ρολόι?
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 06:26:47 μμ »
Φίλε μου, δες τα μηνύματά σου, σου έχω στείλει pm ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Steinhart , Hamilton ή κάτι άλλο για καλό ρολόι?
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 10:34:37 μμ »
Φίλε μου, δες τα μηνύματά σου, σου έχω στείλει pm ;)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ;)


Μια ερώτηση σε αυτούς που έχουν πάρει Steinhart, στα mail τους απαντάνε? Γιατι έχω στείλει 2 και τίποτα
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Steinhart , Hamilton ή κάτι άλλο για καλό ρολόι?
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 10:43:54 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ;)


Μια ερώτηση σε αυτούς που έχουν πάρει Steinhart, στα mail τους απαντάνε? Γιατι έχω στείλει 2 και τίποτα
Τι είδους μέϊλ του έστειλες?? Σε μένα πάντως που τον ρωτούσα για αγορά ρολογιού απαντούσε κανονικά. ;)

Αποσυνδεδεμένος argy6

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 206
  • θαρρος φυλασσου βαδιζων
    • Προφίλ
Απ: Steinhart , Hamilton ή κάτι άλλο για καλό ρολόι?
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 10:47:31 μμ »
η αληθεια ειναι οτι αργουν λιγο γενικως!!!!!!!
και δεν πολυξερουν και αγγλικα καλα!!
αλλα ειναι αξιοπιστοι εχω παρει και γω steinhart και ειναι αψογο!! ;D
!!..You ll never silence the voice of the voiceless..!!

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Steinhart , Hamilton ή κάτι άλλο για καλό ρολόι?
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 11:14:09 μμ »
Έστειλα ένα mail με λίγο προχωρημένα Αγγλικά είναι η αλήθεια και αφού δεν απάντησαν τους έγραψα και στην φόρμα επικοινωνίας την ερώτηση μου μπας και...
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: Steinhart , Hamilton ή κάτι άλλο για καλό ρολόι?
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 11:19:09 μμ »
επειδη εχει ανοιχτει το ιδιο θεμα σε ξενο φορουμ..
αυτες τις μερες εχουν πολυ δουλεια λογω ογκου  παραγγελιων  ;)

ισως αργησουν να απαντησουν

ξαναστειλε φιλε μου  ;)
και ξαναστειλε  ;)

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Steinhart , Hamilton ή κάτι άλλο για καλό ρολόι?
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 11:29:30 μμ »
Επειδή φως απο αυτούς δεν βλέπω αν είναι εύκολο να ζητήσω την συμβουλή σας.

Μάλλον θα το πάρω 47μμ αλλά σκέφτομαι και για ένα δεύτερο λουράκι ανοιχτόχρωμο. Καμία πρόταση για ανοιχτό καφέ?

Εμένα μου αρέσουν τα παρακάτω.

http://www.steinhartwatches.de/index.php?id=67&artnr=67&Sel_ID=20&Sel_Cat_ID=1#67

http://www.steinhartwatches.de/index.php?id=67&artnr=131&Sel_ID=20&Sel_Cat_ID=1#131

http://www.steinhartwatches.de/index.php?id=67&artnr=139&Sel_ID=20&Sel_Cat_ID=1#139

Καμία πρόταση?
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Steinhart , Hamilton ή κάτι άλλο για καλό ρολόι?
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 11:58:29 μμ »
Από τα 3 πιο πολύ μου αρέσει το 2ο. Mocca Old Vintage!! :)
Το Havana υπέροχο σαν υφή (σαν σουέντ) αλλά πολύ ανοιχτό, κατάλληλο για καλοκαίρι.

Επίσης μου αρέσουν τα κοκκινωπά καφέ (είναι και ιστορικά πιο σωστά.... ;))
http://www.steinhartwatches.de/index.php?id=67&artnr=40&Sel_ID=20&Sel_Cat_ID=1#40
http://www.steinhartwatches.de/index.php?id=67&artnr=75&Sel_ID=20&Sel_Cat_ID=1#75

Και για πιο ασυνήθιστες εμφανίσεις και πιο "καλοκαιρινές" (ειδικά το Chesterfield! :o)
http://www.steinhartwatches.de/index.php?id=67&artnr=130&Sel_ID=20&Sel_Cat_ID=1#130
http://www.steinhartwatches.de/index.php?id=67&artnr=129&Sel_ID=20&Sel_Cat_ID=1#129

Τα ίδια παραπανω υπάρχουν και σε κοντύτερα μεγέθη (124/82) με σημαντικά χαμηλότερες τιμές!
Φιλικά Ηλίας
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2009, 12:17:10 πμ από IliasG »

Αποσυνδεδεμένος st3roids

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Steinhart , Hamilton ή κάτι άλλο για καλό ρολόι?
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 01:08:58 πμ »
Ta hamilton ειναι πιο προχωρημενα σχεδια  και κατα τη γνwμη μου ισως τα καλυτερα ρολογια κατω των 2κ.

idika to x copter h to x mach λενε ;p

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Steinhart , Hamilton ή κάτι άλλο για καλό ρολόι?
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 01:46:42 πμ »
 Aπ τις καλύτερες επιλογές σε value for money  και γενικά σαν εταιρία είναι αρκετά ''ανεβασμένη'' και ..trendy, τα τελευταία χρόνια. Φαντάσου ότι φοράει μηχανές που συναντώνται σε πολύ ακριβότερα ρολόγια!  Απ τις καλύτερες επιλογές για νεανικό και ''ψαγμένο'' ρολόι, με ιστορία και δική της ταυτότητα σαν εταιρία. Κοιταξε παράλληλα και την Tissot.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Steinhart , Hamilton ή κάτι άλλο για καλό ρολόι?
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 01:49:21 πμ »
 Κοίταξε και τη Longines, για κάτι πιο..ρετρό, αλλά παράλληλα διαθέτει και ωραία σπορ συλλογή.  Πάντως είναι ακριβότερη απ την Hamilton.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!