Αποστολέας Θέμα: Αγορά GMT  (Αναγνώστηκε 11176 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Αγορά GMT
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 08:45:09 μμ »
 To GP πάντως, είναι πιο κομψό και ''κλασάτο'', αλλά και πανάκριβο... Το ORIENT πάντως πρέπει να είναι αρκετά τίμιο, πράγμα που εσύ το έχεις διαπιστώσει..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος Looter

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αγορά GMT
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 08:47:51 μμ »
To συγκεκριμενο GP ειναι πραγματικα πολυ ομορφο μιας και το εχω δει απο κοντα.

Βεβαια θελει μεγαλη προσοχη με το νερο καθως σχεδον ΔΕΝ ειναι αδιαβροχο (30μ)


Φιλικα.

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Αγορά GMT
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 09:09:07 μμ »
 Απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό. Το όριεντ είναι περισσότερο ''μάχιμο'' και έτοιμο για μια ήπια ''περιπέτεια'', σε αντίθεση με το GP, που είναι για κάποιον bisinesman... Άλλωστε νομίζω ότι δείχνει τις ώρες που ανοίγουν τα μεγάλα χρηματιστήρια. Υπάρχει και έκδοση για το Χρηματιστήριο Αθηνών.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Αγορά GMT
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 10:17:33 μμ »
♦Σωστός!
Το ακριβότερο: Girard Perregaux WW.TC
[url]http://www.timeofswitzerland.com/Girard-Perregaux-WW.TC-World-Time-Financial-Chronograph-49805-11-254-BA6A_e.cfm[/url]
To φτηνότερο: Orient World Timer
[url]http://orientwatchusa.com/watch.php?id=226[/url]
To GP το έχω δει μόνο στον ύπνο μου, το orient (το προηγούμενο μοντέλο από αυτό) το ζω καθημερινά.


+1000! Εγώ βλέπω κι αυτό, και δεν ξέρω ποιο να διαλέξω. Για αυτό δεν έχω αγοράσει ακόμα.... ;D

http://www.timeofswitzerland.com/Jaeger-LeCoultre-Master-Geographic-150-84-20_e.cfm
http://www.timeofswitzerland.com/Jaeger-LeCoultre-Master-Geographic-150-81-20_e.cfm

Φιλικά Ηλίας

ΥΓ: Για το Orient επιβεβαιώνω κι εγώ τα παραπάνω, γιατί το έχω κι εγώ! Σαν υποκατάστατο των πιο "τσιμπημένων" στη τιμή "συναδέλφων" του.... ;D

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Αγορά GMT
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 10:23:50 μμ »

ΥΓ: Για το Orient επιβεβαιώνω κι εγώ τα παραπάνω, γιατί το έχω κι εγώ! Σαν υποκατάστατο των πιο "τσιμπημένων" στη τιμή "συναδέλφων" του.... ;D

Ποιό μοντέλο; Με τα κεντρικά δευτερόλεπτα (CFA05002B) ή αυτό που τα έχει στο υποκαντράν στο 6 (CEY04002B);

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Αγορά GMT
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 27, 2009, 10:35:42 μμ »
Ποιό μοντέλο; Με τα κεντρικά δευτερόλεπτα (CFA05002B) ή αυτό που τα έχει στο υποκαντράν στο 6 (CEY04002B);

Το δικό σου με μπρασελέ! ;D ;D
http://cgi.ebay.ie/NEW-Orient-CEY04001B-Automatic-World-Time-Power-Reserve_W0QQitemZ190323107193QQcmdZViewItemQQptZWristwatches?hash=item2c50242579
Υπέροχο ρολόϊ για τα λεφτά του.... ;)

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: Αγορά GMT
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 12:04:29 πμ »
Γεια σας και πάλι.
Καταρχήν Ηλία θα συμφωνήσω ότι ένα World Time watch είναι πιο χρήσιμο για το συνάδελφο αλλά και για μένα αφού η ευκολία ανάγνωσης ώρα σε άλλες ζώνες είναι απείρως πιο εύκολη. Αυτό για το κομμάτι που αφορά επικοινωνία με άλλα σημεία στον κόσμο.
Για τα πλοία (επικοινωνία, οδηγίες, υπολογισμοί) όμως  το GMT έχει νόημα καθώς η ώρα Γκρίνουιτς χρησιμοποιείται διεθνώς ως «ώρα αναφοράς» ακριβώς γιατί τα βαπόρια της ποντοπόρου ναυτιλίας μπενοβγαίνουν σε χρονικές ζώνες.  Οπότε από την κουβέντα κατάλαβα ότι η επιλογή του σε ρολόι GMT/UTC έχει να κάνει αφενός γιατί αυτή η λειτουργία του αρκεί και αφετέρου για λόγους αισθητικής (προτιμά τα απλά και όχι φορτωμένα καντράν και ένας παραπάνω δείκτης δεν επιβαρύνει πολύ το σύνολο).
Τη Δευτέρα που θα ξαναϊδωθούμε θα του μεταφέρω τα σχόλιά σας. Πιστεύω ότι από τον τρόπο που μιλούσε για το Panerai του αρέσει καi έχει ψιλοκαταλήξει αν και η ατάκα για τρύπιους δείκτες των 44mm δική του ήταν. Η αλήθεια είναι πως όταν είδα και εγώ τις φώτο του 244 μου άρεσε πολύ. Είναι όμορφα και ταυτόχρονα πολύ ξεχωριστά ρολόγια τα Πανεράι αν και δεν ξέρω προσωπικά αν το συγκεκριμένο θα το προτιμούσα πχ από ένα  Rolex GMT II. Από τα υπόλοιπα που παραθέσατε, σε μένα άρεσε αρκετά το Orient σα σχέδιο και πάρα πολύ το JLC αν και θα είναι σίγουρα πολύ ακριβό. Θα του τα δείξω  όλα από εβδομάδα! Παρεπιπτόντως λεφτά δεν ανέφερε αλλά για κανα 4000 τον κόβω με βάση αυτά που κοιτάει. Από τιμές καταλόγου για τα:
-   Orient World Time
-   Rolex GMT II
-   Panerai 244
-   JLC Master Geographic
  που βρίσκονται;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2009, 12:50:34 πμ από Nick78 »
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: Αγορά GMT
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 12:22:29 πμ »
Για Πανεράι πάντως, η σώφρων επιλογή είναι τα 44 mm.

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Αγορά GMT
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 28, 2009, 12:43:11 πμ »
Για να πάρεις μια ιδέα.
http://www.thewatchquote.com/Geographic-142-84-20-No_5538.htm
http://www.thewatchquote.com/Rolex-116710-LN-PdN.htm
http://www.thewatchquote.com/Panerai-PAM-00244-PdN.htm
http://www.discountwatchstore.com/Orient-Mens-Sapphire-Automatic-World-Timer-CEY04001B_p_1647.html
Με αυτή τη σειρά από το εξαιρετικό προς το πολύ καλό (για μένα). Τα κριτήρια είναι το όνομα/ιστορία της εταιρίας, το σχέδιο-ποιότητα κάσας/καντράν και κυρίως η μηχανή! Και ένα ακόμα πολύ σημαντικό: Να μην το ξέρει ή το φοράει "κι η κουτσή Μαρία"..... ;D
Το Orient εξαιρετικό από μόνο του. Βέβαια εκτός συναγωνισμού με τα υπόλοιπα... ;)

Για Πανεράι πάντως, η σώφρων επιλογή είναι τα 44 mm.

Συμφωνώ 100%. Κρίμα να πάρει Πανέρι και να το πάρει 40άρι....Είναι σαν παίρνει -αν υπήρχε- 47άρι Rolex!! [-X [-(
Καλή επιλογή. :)
Φιλικά Ηλίας

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Αγορά GMT
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 11:38:42 πμ »
Ενα review του orient από τον φίλο Voodooman:
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,4864.0.html

Αποσυνδεδεμένος mninos29

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 492
  • A.Lange& Sohne..... Και μετα τελος
    • Προφίλ
Απ: Αγορά GMT
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 12:52:09 μμ »
Για να φανω και εγω λιγο χρησιμος...
Εχω στην κατοχη μου απο τα περασμενα Χριστουγεννα ενα Jaeger Le Coultre Mmaster Geographic σε ροζ χρυσο.
Εκεινη την εποχη και καποιος αλλος το ηθελε αλλα δεν θυμαμαι ποιος....Anyway....
Που λετε το ρολοι καταρχην ειναι πολυ διακριτικο αλλα παρα παρα πολυ ομορφο...
Να και μερικες φωτο...



To συγκεκριμενο ρολοι λοιπον δεν εχει ιδιαιτερο παχος ( δεν ειναι πανερι 311) αλλα
δειχνει καταπληκτικα πανω στον καρπο. Ειναι πολυ dressy κομματι και οχι ιδαιτερα σπορτ.
Για να πω και την μαυρη αληθεια μου με Κροκο Λουρακι ειναι by far καλυτερο οπτικα.

Για φινιρισμα ας μην μιλαμε γιατι ειναι περιττο...Για μηχανη ειναι μακραν σε αλλο επιπεδο απο τις αλλες επιλογες. Νομιζω επισης οτι το Ζεγκε ειναι και για καρπους οχι πολυ πολυ μεγαλους.

Σε σχεση με το πανερι ( που και εγω αυτο ηθελα στην αρχη ) εαν ηθελα GMT, δεν θα το επελεγα.
Τα πανεραι ειναι σε αλλος μηκος κυμματος. Γεματα απο μια "πολεμικοκαταδυτικη" ιστορια θα χρησιμοποιησω μια εκφραση που μου ειχε πει ο george_ οταν μιλουσαμε οτι οσο πιο απλο ενα πανερι ειναι τοσο καλυτερα. Καταδυτικο ειναι στο κατω κατω .Στην αρχη δεν μου αρεσε η αποψη του αλλα τωρα νομιζω οτι ειχε δικιο. Επελεξα αλλο πανεραι.

Για το ρολεξ μπορω να πω οτι το GMT II ειναι ενα πολυ ωραιο ρολοι. Πιο αναγνωρισιμο βεβαια αλλα....μπορεις να πας για καφε και να ερθει ο γυφτος απο πανω σου με μια μαιμου και να νιωσεις ασχημα απο την ποιοτητηα της αντιγραφης...(μου ετυχε εχθες  8) 8) 8) )

Ολα ομως τα παραπανω ειναι απλα προσωπικες αποψεις. Εαν ο μηχανισμος ειναι το Νο1 που ζητας τοτε Ζεγκε
Εαν το Στυλ το πιο σπορ ντυσιμο και η διαφορετικοτητα τοτε Πανεραι

Εαν η αναγνωρισιμοτητα και ανταλλακτικη αξια τοτε το Ρολεξ

Να το χαρεις οτι και να παρεις
Το επομενο θα ειναι tourbillon

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: Αγορά GMT
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 04:04:15 μμ »
Mninos29, σ' ευχαριστώ και σένα για τα σχόλια σου, τα οποία και θα μεταφέρω αύριο μεθαύριο στον συνάδελφο.
Δυστυχώς το GMT δεν προορίζεται για μένα (όχι ότι θα με χάλαγε βέβαια!). Εγω κατέληξα με τη βοήθεια του forum για πρώτο καλό σ'ενα απλό και "πολεμικοκαταδυτικό" όπως λες Omega Seamaster Planet Ocean 42, το οποίο ελπίζω να αγοράσω από βδομάδα!

To JLC σου απλα υπέροχο! Να το χαίρεσαι!
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Αγορά GMT
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 04:22:00 μμ »
.....άλλη κλάση το JLC  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: Αγορά GMT
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 29, 2009, 06:36:33 μμ »
Αυτό το JLC είναι το μοναδικό χρυσό ρολόι που μου αρέσει!
Ξεχωριστό, εξαιρετικό κομμάτι!..

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: Αγορά GMT
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 01, 2009, 03:20:38 μμ »
Τελικά για Πανεράι 88 τον βλέπω, εφόσον τα 44μμ δεν είναι πολύ μεγάλα για τον καρπό του, αλλιώς το 244 στα 40μμ. Δεν είχα δώσει πολύ βάση στα Panerai ως τώρα αλλά χαζεύοντας το site για αρκετή ώρα δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω κι εγώ ότι δικαιολογημένα έχει τόσους θαυμαστές.
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: Αγορά GMT
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 10:31:36 πμ »
Με την ευκαιρία θα θέλαμε να ρωτήσουμε εάν το GMT Luminor 1950 3 days automatic (0320) ξεφεύγει πολύ στην τιμή. Ξέρει κανείς τιμή καταλόγου; Βρήκα price list του 2008 αλλά δεν βλέπω το συγκεκριμένο.
Να υποθέσω τέλος ότι τα Panerai των σειρών Historic και Contenporary έχουν μηχανισμούς κοινούς ενώ μόνο αυτά της σειράς Manifattura έχουν τους in house (P) ή κάνω λάθος;
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Αγορά GMT
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 12:47:40 μμ »
Απαντήσεις για τα μοντέλα της Πανεράι στο θέμα Panerai.

Αποσυνδεδεμένος kwtsos

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Αγορά GMT
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 01:30:59 μμ »
ψαξε για ρολεξ

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Αγορά GMT
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 04:27:14 μμ »
 Πάντως το Jeager  κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι πιο.. ''ευγενές'' και σπανιότερο... Δέν βλέπεις και κάθε μέρα Jeager, αν συγκρίνεις με τα Rolex.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος Nick78

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 811
    • Προφίλ
Απ: Αγορά GMT
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 12:57:33 μμ »
Αναμφίβολα, JLC δαγκωτό, δυστυχώς όμως ξεφεύγει στην τιμή. Ο ενδιαφερόμενος 4000-4500max σα δώρο γιορτών στον εαυτό του. Εγώ του πρότεινα Rolex explorer II ή GMT II, εκείνος είχε σταμπάρει PANERAI 244 (40μμ) ή 088 (44μμ) έχοντάς του εξηγήσει στη συνέχεια ότι το δεύτερο  είναι η πιο σώφρον επιλογή. Η πλάκα είναι ότι ενώ εμένα τώρα μου αρέσει το Πανεράι πιο πολύ, εκείνος έχει "ξενερώσει" με τον χρόνο παράδοσης που δεν είναι καθορισμένος (και πολύ δύσκολο πια να προλάβει τις γιορτές), καθώς και την με την αδιάλλακτη στάση της αντιπροσωπίας στο θέμα πληρωμής με μετρητά (ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΚΠΤΩΣΗ). Έτσι δεν αποκλείεται να καταλήκει σε κάποιο rolex που αρχικά του πρότεινα.
Στη θέση του, χωρίς πάντως να τα έχω δει από κοντά, εγώ θα έκανα υπομονή και οικονομία για το Panerai 320 luminor 1950 GMT που είναι πιο όμορφο (δείκτες, υποκοντράν δευτερόλέπτων στο ίδιο χρώμα) και έχει inhouse μηχανή και όχι μια "OP VIII (4): ETA/Valjoux 7750 automatic (GMT). Før 2001 ETA 2893" σύμφωνα με τον george_ (βλέπε θέμα ποιος φοράει τι). Βέβαια η τιμή του θα ξεφεύγει ίσως τόσο πολύ που να φτάνει το...JLC  ;)
We are never gonna survive...unless we get a little crazy!