Αποστολέας Θέμα: ΣΧΟΛΙΑ-ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ REVUE THOMMEN ‘INSTRUMENT AUTΟΜΑΤΙC'  (Αναγνώστηκε 25704 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Παρουσίαση του μοντέλου







Ανοξείδωτη ελαφρώς βουρτσισμένη -και επιμέρους γυαλισμένη- carree κάσα διαστάσεων 44x44 χιλιοστών -συμφώνα με τα όργανα πιλοτηρίου των αεροσκαφών (cockpit)- κορώνα τύπου 'corn', μαύρο καντράν με φωσφορίζουσες ενδείξεις, λεπτοδείκτης κόκκινου χρώματος, ημερομηνία στην '3', υδατοστεγανότητα έως τις 5ΑΤΜ/50Μ, ζαφείρι κρύσταλλο διπλής αντιανακλαστικής επίστρωσης, Cal. 'ETA 2824-2', εγχάραξη ελικοπτέρου στο πίσω μέρος της κάσας, μαύρο δερμάτικο λουράκι με ξώραφα και αναδιπλούμενη μπούκλα ασφαλείας με εγχάρακτο το λογότυπο της εταιρίας.
Kατάσταση καινουργή!
Προσφέρεται στο κουτί του, συμπεριλαμβανομένων του ενημερωτικού καταλόγου των αντιπροσώπων της εταιρίας ανά τον κόσμο και της κάρτας εγγύησης -πλέον εκτός ισχύος- με τους σχετικούς όρους καλής λειτουργίας.

Η 'REVUE THOMMEN' είναι αμιγώς ελβετική εταιρία με μεγάλη παράδοση στο ρολόι -η οποία τουλάχιστον από το 1936- ειδικεύεται στην κατασκευή οργάνων πλοήγησης στο χώρο της αεροπλο'ί'ας!







‘Iσως δεν το γνωρίζετε, αλλά ουσιαστικά πρόκειται για την εταιρία που έφτιαξε το ρολόι του Φόρουμ, αφού oι παραγγελίες της STEINHART στην Ελβετία, αυτήν την εταιρία αφορούν...



Φιλικά,
Watch-Collector

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2009, 12:03:43 πμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος aerialoffthelip

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
"Απορώ" πως αυτό το νήμα δεν έχει κατακλυστεί ακόμη από ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ προς τους εμπνευστές της ιδέας...και χαίρομαι που είμαι ο πρώτος που ποστάρω

οι moderators και τα απλά μέλη του φόρουμ αποδεικνύουν έμπρακτα πως διαθέτουν και ευαισθησία, εκτός από καλαισθησία!

ΜΠΡΑΒΟ mywatch.gr

PS: Άρη, σου στέλνω ένα σχετικό πμ

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Πολλα συγχαρητηρια και απο μενα,τετοιες κινησεις στις μερες μας λιγοστευουν.Ας συμβαλουμε ολοι λοιπον.το κατα δυναμην.
                                                          Φιλικα
                                                            Ser

Αποσυνδεδεμένος Dylan Dog

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
"Απορώ" πως αυτό το νήμα δεν έχει κατακλυστεί ακόμη από ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ προς τους εμπνευστές της ιδέας...και χαίρομαι που είμαι ο πρώτος που ποστάρω

οι moderators και τα απλά μέλη του φόρουμ αποδεικνύουν έμπρακτα πως διαθέτουν και ευαισθησία, εκτός από καλαισθησία!

ΜΠΡΑΒΟ mywatch.gr

PS: Άρη, σου στέλνω ένα σχετικό πμ

Συμφωνω απολυτα!
Ενα τεραστιο μπραβο!!!

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Πλεον με τις κινησεις σας εχουμε ανεβει σαν φορουμ σε πολυ υψηλο επιπεδο.ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ. ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΤΟ ΦΩΝΑΖΩ. :)

Αποσυνδεδεμένος isidoros

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
    • Προφίλ
Πολλα συγχαρητηρια στους εμπνευστες-δωρητες-συντονιστες αυτης της αξιοθαυμαστης κινησης.Τετοιες πρωτοβουλιες δειχνουν οτι σε αυτο το φορουμ εκτος απο αγαπη για το ρολοι,υπαρχει γενικοτερα "αγαπη"
ΜΠΡΑΒΟ

Αποσυνδεδεμένος apo1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
και απο μενα ενα ΜΕΓΑΛΟ μπραβο

Αποσυνδεδεμένος nikosperos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
θας σας πω κ εγω με την σειρα μου ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ.
καλη συνεχεια στο εργο σας
Με εκτιμηση
Νικος
Jeager-Lecoultre master compressor GMT   railmaster chronometer 2803.52.37 1

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: ΣΧΟΛΙΑ-ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ REVUE THOMMEN ‘INS
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 19, 2009, 12:18:05 πμ »
Αγαπητοί φίλοι,
Η πρωτοβουλία αυτή του πολύ αγαπητού φίλου μέλους του φόρουμ, την οποία είχα την τιμή να μου την εκμυστηρευθεί όταν ήταν ακόμη "ιδέα" και πριν την υλοποίησή της, είναι τόσο γενναιόδωρη και ο σκοπός της τόσο ευγενικός, που νομίζω ότι η πληθώρα των συγχαρητηρήριων που της αξίζουν και θα δεχθεί απλά δεν θα είναι αρκετή!!  :respect:
Η τόσο ευγενική αυτή πρωτοβουλία του φίλου δωροθέτη αλλά και ολόκληρου του φόρουμ θα έχει πετύχει πλήρως τον σκοπό της εάν πέρα από την δική μας ατομική οικονομική συμβολή, που την θεωρώ δεδομένη, καταφέρουμε ο καθένας από εμάς να την κάνουμε γνωστή και πέρα από το κλειστό "περιβάλλον" του φόρουμ, αν καταφέρουμε δηλαδή να φέρουμε όσους περισσότερους γνωστούς, φίλους και συγγενείς (φίλους αλλά και μη του ρολογιού) κοντά σ' αυτή την προσπάθεια και να τους ζητήσουμε να συμβάλλουν με ό,τι και όσο μπορεί ο καθένας!!
Γι' αυτό λοιπόν.....ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΤΕ ΤΟ!!!  :) :)

ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΑΞΙΖΟΥΝ ΣΤΟΝ ΔΩΡΟΘΕΤΗ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ MYWATCH.GR :respect:
Πολλές ευχές για την όσο το δυνατόν μεγαλύτερη και καλύτερη ευόδωση αυτής της εξαιρετικής πρωτοβουλίας!!  =D> =D> =D>

Φιλικά Ηλίας
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2009, 01:14:34 πμ από IliasG »

Αποσυνδεδεμένος sunsea

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 553
    • Προφίλ
Θερμα συγχαρητηρια στον φιλο δωροθετη !!!  =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
"Ho attraversato oceani,eplorato i continenti e conquistato le
 altitudini...
 alla ricerca del mio "Tempo"  ''Διεσχισα τους ωκεανους,εξερευνησα τις ηπειρους και κατεκτησα   τα υψη...  προς αναζητηση του ''Χρονου" μου       Vivere veramente,non puramente trascorrere i giorni.

Αποσυνδεδεμένος Girard

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
  • Graham-GMT_Alarm
    • Προφίλ
Άρη συγχαρητήρια για την ευγενική προσφορά,γενικά ένα μεγάλο μπράβο σ' όλους τους εμπνευστές της ιδέας αυτής!
Μετά απ' αυτό νομίζω ότι είμαστε μακράν το καλύτερο forum παγκοσμίως!!!!

Και πάλι πολλά συγχαρητήρια =D>

Φιλικά,
Girard

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
 =D> =D> =D> =D>

Συγχαρητηρια!!!

Φιλικα,

Αντωνης

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
    • Exemplary Ρasual Dating - Real Women
Τετοιες κινησεις σπανιζουν!Μπραβο παιδια!

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Εγω ειμαι παντα κατα των "φιλανθρωπικων" οργανωσεων και των "φιλανθρωπικων" χειρονομιων εν οψει Χριστουγεννων. Ειναι τεραστιο το θεμα και σας το λεω εγω ως ΑΜΕΑ...
Απο μενα  :smt018
Οποιος αγαπαει τον συνανθρωπο του εχει εκατομμυρια ευκαιριες καθε μερα να το δειξει. Ανοιγοντας το πορτοφολι του στις γιορτες απλα ομολογει την απανθρωπια του!
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1622
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Εγω ειμαι παντα κατα των "φιλανθρωπικων" οργανωσεων και των "φιλανθρωπικων" χειρονομιων εν οψει Χριστουγεννων. Ειναι τεραστιο το θεμα και σας το λεω εγω ως ΑΜΕΑ...
Απο μενα  :smt018
Οποιος αγαπαει τον συνανθρωπο του εχει εκατομμυρια ευκαιριες καθε μερα να το δειξει. Ανοιγοντας το πορτοφολι του στις γιορτες απλα ομολογει την απανθρωπια του!

Ο καθένας μας μπορεί να κάνει τις κινήσεις που θέλει για τους συνανθρώπους του όποτε το θέλει και είμαι σύμφωνος με αυτό.

Όποιος θέλει να συμμετάσχει σε άλλη εποχή το κάνει, όποιος θέλει να δώσει με πράξεις ακόμα καλύτερα!

Όποιος θέλει να συνεισφέρει και σαν σύνολο του MyWatch.gr τώρα του δίνετε η ευκαιρία, στο μέλλον θα το κάνουμε και άλλες εποχές και σε διαφορετικά ιδρύματα.

Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος xtasos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Καταρχήν τα θερμά μου συγχαρητήρια για την κίνηση αυτή σε όλους όσους την εμπνεύστηκαν και την υλοποιούν. Τις θερμότερες ευχές μου να ¨πάει¨ όσο καλύτερα γίνεται.
Όσον αφορά την τοποθέτηση του φίλου παραπάνω θα πω μόνο ότι οποιεσδήποτε κινήσεις γίνονται και σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή για βοήθεια συνανθρώπων μας είναι ¨ευλογημένες¨. Σίγουρα δεν πρέπει να θυμόμαστε ότι είμαστε άνθρωποι μόνο τέτοιες άγιες μέρες αλλά παρόλα αυτά είναι μια ευκαιρία και αυτή για τέτοιες πράξεις.
Και πάλι τα θερμά μου συγχαρητήρια.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Εγω ειμαι παντα κατα των "φιλανθρωπικων" οργανωσεων και των "φιλανθρωπικων" χειρονομιων εν οψει Χριστουγεννων. Ειναι τεραστιο το θεμα και σας το λεω εγω ως ΑΜΕΑ...
Απο μενα  :smt018
Οποιος αγαπαει τον συνανθρωπο του εχει εκατομμυρια ευκαιριες καθε μερα να το δειξει. Ανοιγοντας το πορτοφολι του στις γιορτες απλα ομολογει την απανθρωπια του!

+1

Η ανθρωπιά ΔΕΝ αγοράζεται ούτε πωλείται!

Κατά τα άλλα γνωρίζοντας το ποιόν ενός ανθρώπου με όλη του τη συμπεριφορά μόνο το ΔΙΚΟ μου μπράβο δε χρειάζεται!

Άρη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ που σε γνωρίζω!!!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Η πρωτοβουλια αυτη εχει τοσο συμβολικο οσο και ουσιαστικο χαρακτηρα, αφου γινεται απο την ‘ατυπη διαδικτυακη μας παρεα’, απ’ ολους εμας δηλαδη, ‘φιλους-αγνωστους μεταξυ μας’ που γνωριστηκαν μεσω αυτου του ιστοτοπου και φυσικα -σε καμια των περιπτωσεων- για τη δημιουργια εντυπωσεων ή απο ‘τυπικη φιλευσπλαχνια’ απεναντι στα παιδια του κοσμου!...Και κατα την προσωπικη μου αποψη, αυτο ειναι -που στην παρουσα φαση- εχει τη μεγαλυτερη σημασια!
Αποτελει δηλαδη ενα πρωτο βημα, εναν θετικο προβληματισμο για την ευαισθητοποιηση και την απαρχη μεσω και μιας διαδικτυακης κοινοτητας μιας σειρας ενεργειων -αναλογου και οχι μονο χαρακτηρα- απεναντι στους συνανθρωπους μας και κυριως ‘στα παιδια του κοσμου’, που πρωτιστως εχουν αναγκη την αγαπη, τη στοργη και την προσοχη μας πριν απο ο,τιδηποτε αλλο!...
Στο παρελθον ειχα την τυχη και τη χαρα -λογω της ενασχολησης μου- να συναναστραφω και να ζησω απο κοντα με ‘παιδια με ιδιαιτερα χαρισματα’!
Ηταν ‘δωρο Θεου’ και σιγουρα ο,τι πιο σημαντικο εχω μεχρι τωρα βιωσει στην επαγγελματικη μου καριερα...
Πιο σημαντικο ακομη και απο οταν ερχεται ενας συνανθρωπος σου στο χωρο σου προκειμενου να τον βοηθησεις να μιλησει σωστα!...
Δυστυχως η μοναδα εκλεισε...Η παρεα ομως εμεινε -οπως και η σχεση με αυτα τα παιδια- και αυτο ειναι το πιο σημαντικο!

Φιλε Αλεξη,
αντιλαμβανομαι το σκεπτικο σου -το οποιο και με βρισκει απολυτα συμφωνο- οπως και τη δικαιολογημενη οσο και επιφυλακτικη σταση σου απεναντι σε αυτη μας την πρωτοβουλια!...
Ομως στη δικη μας περιπτωση ειναι διαφορετικα...
Μη λησμονεις οτι εδω ειμαστε μια παρεα, καποιοι ‘ανωνυμοι διαδικτυακοι φιλοι’, που απο κεφι και μονο γραφουμε σε εναν ιστοτοπο που δημιουργηθηκε απο μια παρεα φιλων-συμφορουμιτων και απλως λειτουργει ως διαδικτυακη παρεα φιλων για το ρολο’ι’, περα απο καθε κινητρο, περα απο καθε σκοπο...
Η αγαπη προς το συνανθρωπο μας δειχνεται με χιλιους-δυο απλους τροπους και κυριως ταπεινα και καθημερινα!
Ετσι και εδω, απο αυτο το βημα, σημερα μας δινετε η δυνατοτητα ολοι μαζι ως ομαδα -μεσω του Φορουμ- να προσφερουμε -στην παρουσα φαση οικονομικα- αυτο που ο καθενας μπορει!...Δεν ειναι ομορφο?!...
Καποιοι απο εμας πιθανον πιο ευαισθητοποιημενοι σε τετοια θεματα να το εχουμε ηδη πραξει ή και να συνεχιζουμε να το πραττουμε με ιδιωτικες πρωτοβουλιες και με καθε τροπο, καποιοι αλλοι ισως οχι, ποτε ομως δεν ειναι αργα...
Ας σταθει λοιπον αυτη η πρωτοβουλια αφορμη -εστω και για τις Αγιες Μερες των Χριστουγεννων, που ας μη λησμονουμε οτι ειναι η κατ’ εξοχιν οικογενειακη γιορτη, ‘η γιορτη των παιδιων’- για μια αρχη διαφορων ενεργειων, με ειλικρινη διαθεση, συνεχεια και ταπεινοτητα...Και ας μην ξεχναμε πως η ενεργεια μας αυτη, μας δενει ολους περισσοτερο σαν ομαδα και ‘ξυπνα το παιδι που κρυβουμε μεσα μας’, ενω δεν παυει να υπενθυμιζει πως πανω απ’ ολα ειμαστε ανθρωποι!
Ποτε δεν ειναι αργα...

Φιλικα,
Αρης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2009, 12:45:54 πμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Για αλλη μια φορα επικροτω την ενεργεια αυτη.Δεν θα κρυψω οτι με συγκινησαν τα γραφομενα του κυριου Αρη.Κι εγω συλλαμβανω τον εαυτο μου καθε Χριστουγεννα να με πιανει το φιλανθρωπικο μου .Δεν ειναι σωστο αλλα ας μην ξεχναμε οτι ειμαστε ολοι ανθρωποι με ατελειες και ελλατωματα,ας προσπαθησουμε ολοι για το χαμογελο του παιδιου.                                                                                                                                                                                  Φιλικα Παυλος

director

  • Επισκέπτης
Μ αφορμη την ενεργεια (απολυτα σωστη κι επαινεταια),διεγειρεται  η ευαισθησια μας εναντι πολλων κοινωνικων ανισοτητων,λιγη σημασια εχουν τα πολλα η λιγα χρηματα που θα συνεισφερουμε,εκεινο που εχει την μεγαλυτερη σημασια ειναι πως ακομη μια φορα,ο δεικτης θα δειξει την ωρα για σκεψη και δραση.
Ας το δουμε θετικα,οχι για να καθησυχασουμε συνειδησεις αλλα για να τις αφυπνισουμε.