Αποστολέας Θέμα: Αγορά ρολογιού (μαύρο με χρυσό)  (Αναγνώστηκε 1713 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tassos_th

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Αγορά ρολογιού (μαύρο με χρυσό)
« στις: Οκτώβριος 06, 2009, 11:12:02 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
Μόλις χθές ανακάλυψα το forum και ομολογώ πως έχω μείνει έκπληκτος απο τις γνώσεις σας. Μέχρι στιγμής έχω ένα Seiko χρονογράφο με μπρασελέ (το πήρα το 2001 με τα πρώτα μου χρήματα και έχει γίνει προέκταση του χεριού μου) και ένα  cerutti 1881 τετράγωνο με καφέ λουράκι που μου έκαναν δώρο και το φοράω για πιο καλό.

Πάμε και στο δια ταύτα, θέλω να συμπληρώσω τη συλογή μου με ένα καινούργιο το οποίο θέλω να είναι με μαύρο δερμάτινο λουράκι, μαύρο χρώμα εσωτερικά και χρυσή κάσα. Η τιμή να είναι μέχρι 500€.

Μπορείτε να μου προτείνετε κατί;

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού (μαύρο με χρυσό)
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 06, 2009, 11:49:02 μμ »
Kαλώς όρισες Τάσο.
Δύσκολη η απάντηση που ζητάς. Από τη μια υπάρχουν πολλές προτάσεις σε quartz η κινέζικο όπως μπορείς να δεις και μόνος σου στον σκρουτζ ή το e-men και όχι μόνο. Εd;v ισχύει το όσο πιο γνωστή η εταιρεία τόσο καλύτερα.
Από την άλλη το μοναδικό ρολόι που ξέρω και είναι όπως το περιγραφεις, αυτόματο, ελβετικό και από καλή εταιρεία είναι το Hamilton Jazzmaster H32575735 το οποίο όμως είναι λίγο πιο ακριβό από τα 500 ευρώ. Βλέπεις το Μπρονζέ (χρυσαφί) το χρεώνουν κοντά στα 100 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού (μαύρο με χρυσό)
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 12:57:29 πμ »
   Και παραπάνω από 100 φίλε grecellin. Για παράδειγμα στα x-wind και x-copter η λιανική πάει περίπου από τα 1000 στα 1300 με 1350 ευρώ. Όσο καλύτερη είναι η επίστρωση, τόσο ακριβαίνει ένα rose gold σε σχέση με το stainless steel. Στα Hamilton δεν νομίζω πως θα βρεί κάτι ο φίλος, αν δεν ανέβει στην τιμή ;)

   Φιλικά, Γιάννης


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος tassos_th

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού (μαύρο με χρυσό)
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 08:28:27 πμ »
Καλή σας ημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
προσανατολίζομαι σε αυτού του τύπου:

http://e-men.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=prod_details&product_id=9355&category_id=93&option=com_virtuemart&Itemid=1

http://e-men.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=prod_details&product_id=4868&category_id=83&option=com_virtuemart&Itemid=1


Βέβαια αν έχετε και έχεις κάποιες άλλες προτάσεις  για κάτι καλύτερο θα το εκτιμούσα. Και το τελευταίο είναι οτι θα ήθελα να τα δώ και απο κοντά σε κάποιο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη. Γνωρίζεται κάποιο; Εκτός του αυτού που υπάρχει στο Cosmos;

Αποσυνδεδεμένος Anon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
  • Spes mea in mens mentis est...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού (μαύρο με χρυσό)
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 08:36:05 πμ »
Πριν λίγες μέρες τηλεφώνησα στην Omega Ελλάδος σχετικά με το αν συνεργάζονται με το κατάστημα που αναφέρεται πιο πάνω και μου είπαν πως τα μόνα που ανήκουν στην αλυσίδα αντιπροσώπων είναι αυτά που αναγράφονται στο site της εταιρείας και το συγκεκριμένο δεν ανήκει σε αυτά... Γενικά μου έδωσαν την εντύπωση ότι δεν είναι καλή ιδέα να αγοράζεις τόσο ακριβά ρολόγια από τρίτες εταιρείες. Δεν ξέρω αν όντως υπάρχει θέμα αλλά καλό είναι να κάνεις πρώτα μια έρευνα για το on-line κατάστημα  ;)
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού (μαύρο με χρυσό)
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 09:46:10 πμ »
Eίναι μεγάλη η συζήτηση για τα online καταστήματα εντός και εκτός Ελλάδας, αγαπητέ Anon. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως, τα χρησιμοποιούμε σαν βιτρίνα και σαν σαν κατάλογο (τιμών και χαρακτηριστικών) για να μπορέσουμε να ρωτήσουμε,δούμε, σχολιάσουμε, προτείνουμε κάποια ωρολογια.

Τάσο το ingersoll νομίζω πως φοράει την shangai b με τα 35 jewels (ή κάποια παραλαγή της) Γνωστή μηχανή, αρκετά χρησιμοποιημένη, κινέζικη μεν αλλά φτιαγμένη για τις διεθνείς αγορές.  Εαν είναι αυτή, έχει το "κουσούρι" ότι ο μήνας πάει μέχρι το 39-00 , αλλά κατά τα άλλα είναι αρκετά αξιόπιστη. Εχουμε παιδιά που έχουν εμπειρία από ingersoll φόρουμ, οπότε κάνοντας αναζήτηση θα βρεις αρκετές πληροφορίες και γνώμες.


Αποσυνδεδεμένος tassos_th

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού (μαύρο με χρυσό)
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 11:50:42 πμ »
Και τα άλλα δύο ρολόγια που έχω πάνε κάθε μήνα μέχρι της 31 και τα αλλάζω οπότε έχω μάθει έτσι! Αφήστε που είμαι σίγουρος πως το cerutti είναι με κινέζικο μηχανισμό και το seiko γράφει made in Japan.

Υπάρχει κάποιο μαγαζί στη Θεσσαλονίκη που να έχει τα Ingersoll;

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού (μαύρο με χρυσό)
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 03:32:39 μμ »
   Το e-men είναι αξιόπιστο σάιτ και κάποιες φορές στο παρελθόν που επικοινώνησα μαζί τους είναι ευγενέστατοι κι εξυπηρετικοί. Σε κάποια ρολόγια έχουν πολύ καλές τιμές (πχ ingersoll) και σε κάποια όχι ( πχ Hamilton ). Σε κάθε περίπτωση και για οποιοδήποτε ρολόι χρειάζεται έρευνα αγοράς ;)
   'Οσο για την όποια αντιπροσωπεία, είναι φυσικό να αρνηθεί οποιαδήποτε σχέση με online καταστήματα. Αν την δεχόταν, θα γινόταν "πόλεμος" με τους επίσημους retailers ;)
   Για τα ingersoll, έχω ξαναγάψει ως εμπειρία από 2 που είχα, ότι κρατάνε καλούς χρόνους και δείχνουν ακριβότερα του κόστους τους. Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για θέματα αντοχής στο χρόνο και την χρήση, αφού τα είχα φορέσει ελάχιστα...

Φιλικά, Γιάννης


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης