Αποστολέας Θέμα: Αυτοματοι μηχανισμοι ως τεχνη?  (Αναγνώστηκε 14922 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Αυτοματοι μηχανισμοι ως τεχνη?
« στις: Ιανουάριος 01, 2007, 06:47:48 μμ »
Οποις θελει ας εκφρασει την προσωπικη του αποψη γιατι τα ρολογια με αυτοματο μηχανισμο εχουν γινει αντικειμενο θαυμασμου και ποθου. Τι ιδιαιτερο πιστευεται οτι προσφερουν? Ειμαι και εγω κατοχος ενος αυτοματου αλλα θελω τις δικες σας αποψεις!

Αποσυνδεδεμένος plethon

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αυτοματοι μηχανισμοι ως τεχνη?
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 12, 2008, 05:52:58 μμ »
ακρίβεια, vintage αίσθηση, ρομαντισμός, τέχνη, ευκολία, θαυμασμό, κλπ κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Αυτοματοι μηχανισμοι ως τεχνη?
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 12, 2008, 05:55:49 μμ »
το θαυμασμο ανθρωπου προς ανθρωπο..

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: Αυτοματοι μηχανισμοι ως τεχνη?
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 12, 2008, 07:26:40 μμ »
Δεν είναι δικό μου αλλά νομίζω τα λέει σχεδόν όλα...
The art of kraft the kraft of art.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος DimGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
    • Προφίλ
    • The Relumer
Απ: Αυτοματοι μηχανισμοι ως τεχνη?
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 07, 2008, 07:51:17 μμ »
ksexases na valeis link

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Αυτοματοι μηχανισμοι ως τεχνη?
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 06, 2008, 06:32:04 μμ »
Υψηλή τεχνολογία και τέχνη!
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
    • Προφίλ
Απ: Αυτοματοι μηχανισμοι ως τεχνη?
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 09, 2008, 12:01:54 μμ »
μιας και πιασαμε αυτα τα θεματα για δειτε και αυτο  :o http://www.thehourlounge.com/index.php?module=Thread&action=view&threadid=18908&id=18908 ::) ;D :D ;)

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Αυτοματοι μηχανισμοι ως τεχνη?
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 09, 2008, 12:58:19 μμ »
Βασιλη βαλτος εισαι να μας ανεβαζεις την πιεση -στην ηλικια μας- με αυτα τα φανταστικα θαυματα που μας παρουσιαζεις  ;)

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
    • Προφίλ
Απ: Αυτοματοι μηχανισμοι ως τεχνη?
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 12, 2008, 08:58:36 πμ »
Βασιλη βαλτος εισαι να μας ανεβαζεις την πιεση -στην ηλικια μας- με αυτα τα φανταστικα θαυματα που μας παρουσιαζεις  ;)


 ;D ;D :D για δες και αυτο αγαπητε μου φιλε μιας και μιλαμε για τεχνη  http://www.thehourlounge.com/index.php?module=Thread&action=view&threadid=19046&id=19046  ::) :o :o

α και αυτο http://www.thehourlounge.com/index.php?module=Thread&action=view&threadid=19046&id=19100 ;D ;)

και ασε μερικους να λενε για rolex αντιγραφες  (ακους φιλε konakis για να σε επαναφερω στον ισιο δρομο ;D :D ;))

φιλικα παντα και με διαθεση χιουμορ ;D
vassilis

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Αυτοματοι μηχανισμοι ως τεχνη?
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 12, 2008, 10:07:37 πμ »
vassiliss  :axe: :axe: :axe: :axe:

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Αυτοματοι μηχανισμοι ως τεχνη?
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 12, 2008, 05:09:15 μμ »
;D ;D :D για δες και αυτο αγαπητε μου φιλε μιας και μιλαμε για τεχνη  http://www.thehourlounge.com/index.php?module=Thread&action=view&threadid=19046&id=19046  ::) :o :o

α και αυτο http://www.thehourlounge.com/index.php?module=Thread&action=view&threadid=19046&id=19100 ;D ;)

και ασε μερικους να λενε για rolex αντιγραφες  (ακους φιλε konakis για να σε επαναφερω στον ισιο δρομο ;D :D ;))

φιλικα παντα και με διαθεση χιουμορ ;D
vassilis


πάλι μας τρέλανες,ευτυχώς κάθε φορά με προσγειώνεις στον σωστό δρόμο,"απογειώνοντάς"μας με τα αριστουργήματα της V.C. ΝΑ'σαι καλά Βασιλάκη και σε ευχαριστούμε,διότι το thread αυτό περιέχει σημαντικές ονομασίες-ορολογίες των εκάστοτε τεχνικών διεργασιών που πραγματοποιούνται κατά την διάρκεια του φινιρίσματος-επεξεργασίας των επιμέρους κομματιών του μηχανισμού!Αυτά φίλοι μου βλέπει και αρέσουν στο μέλος dimis,γι'αυτό κι έχει αποκλείσει από την "συλλογή" του ρολόγια λ.χ. όπως το Sinn,Fortis κ.ο.κ.(με την lemania 5100 που τις προηγούμενες μέρες είχε γίνει η "παρεξήγηση",αν θυμάστε),Άλλα σταθμά και Όνειρα έχει ο καθένας μας εδώ μέσα(και το συμμερίζομαι ΑΥΤΟ που λέω ακράδαντα),χωρίς να υπάρχει διάκριση και "σνομπισμός" απλά του dimis του γουστάρει η Καθε αυτού  ΥΨ. Ωρολογοποιία (υψηλά στάνταρτς σε κάθε επίπεδο) ενώ κάποιοι άλλοι από εμάς(όπως ΚΙ ΕΓΩ) προτιμάμε π.χ. και Rolex kai Panerai kai Sinn kai...........γι'αυτό είναι ωραίο τόύτο δω το ΕΛΛΗΝΙΚΟ Φόρουμ,να ΄μαστε ΟΛΟΙ καλά και να περνάμε ΚΑΛΑ με το πάθος μας ΤΑ ΡΟΛΟΓΙΑ!!!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Αυτοματοι μηχανισμοι ως τεχνη?
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 13, 2008, 09:26:21 πμ »
Γι' αυτό φταρνιζόμουν χθες το απόγευμα και αναρωτιόμουν ποιος με μελετούσε.
Γιώργο και ΄μένα μ΄αρέσουν οι Φερράρι αλλά Οκτάβια μπορώ να έχω. Αλλά και τον επιβήτορα να είχα μάλλον για καθημερινά με κάτι άλλο θα κυκλοφορούσα, μάλλον με μουλάρι  ;D. Ή να το πω αλλιώς, ο dimis καθημερινά φορά το Λάνγκε; Και να το φορά όμως, εγώ δεν μπορώ γιατί οι καρποί μου έχουν μαγνήτες και κοπανάνε τις γωνίες αδιακρίτως, πόρτες, τοίχους, έπιπλα. :'(
Όπως και να έχει όμως μαθαίνω σιγά σιγά να την εκτιμώ την ΥΩ. Πρώτα μπουσουλάς, μετά περπατάς και μετά τρέχεις.
Βασίλη καταπληκτικές φωτογραφίες. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οι βίδες που είναι γυαλισμένες. Η απορία μου είναι πως βιδώνονται και δεν υπάρχει πάνω τους χαρακιά από το κατσαβίδι! :o
Έταιρε Δημήτρη-dimis χρειάζομαι ιδιαίτερα μαθήματα.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1048
    • Προφίλ
Απ: Αυτοματοι μηχανισμοι ως τεχνη?
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 13, 2008, 10:40:52 πμ »
Καλημερα φιλε b.b ωραιο το παραδειγμα με τηνferrari αλλα με τα ρολογια ειναι διαφορετικα, ειναι στον καρπο σου και οχι στον δρομο,τα φορας για σενα και οχι για τους γυρω σου, και αν θελεις το βλεπεις μονο εσυ!παλια τα χαιρονταν τα συρταρια, τωρα τα χαιρομαι εγω, και να σου πω κατι το απολαμβανω αφανταστα,η ζωη ειναι μικρη και προσπαθω να την ζησω οσο μπορω, αυτα θα μεινουν θα τα παρουν τα παιδια μας εμεις θα φυγουμε!!!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Αυτοματοι μηχανισμοι ως τεχνη?
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 13, 2008, 10:59:07 πμ »
αλλα με τα ρολογια ειναι διαφορετικα, ... τα φορας για σενα και οχι για τους γυρω σου
Ωραία άποψη, μπράβο! Ρομαντική όμως. Και για λίγους.
Για την πλειονότητα δυστυχώς δεν ισχύει.

και αν θελεις το βλεπεις μονο εσυ!
Με ποιο τρόπο; Το φοράς μέσα στο σπίτι ή το κρύβεις κάτω από το μανίκι;
Θέλω να πω ότι και το ρολόι φαίνεται. Λιγότερο, αλλά φαίνεται.

και να σου πω κατι το απολαμβανω αφανταστα,η ζωη ειναι μικρη και προσπαθω να την ζησω οσο μπορω, αυτα θα μεινουν θα τα παρουν τα παιδια μας εμεις θα φυγουμε!!!
Από τις ωραιότερες κουβέντες που έχουν γραφεί ever.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Αυτοματοι μηχανισμοι ως τεχνη?
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 13, 2008, 11:09:21 πμ »
Γεια σου Δημήτρη.
Έχεις δίκιο, αλλά από την άλλη και εγώ απολάμβάνω τα μικρά πράγματα και συγκεκριμένα τα ρολόγια που φοράω.
Αλλά έτσι και αλλιώς εδώ είμαστε για να μοιραζόμαστε το ίδιο πάθος στις πολυποίκιλες εκφάνσεις του.
Ήδη στην 5χρονη κόρη μου έχω σπείρει το πάθος μου. Για την ώρα φοράει το φοιτητικό μου Swatch.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Allegro

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Αυτόματα ρολόγια, ερωτήματα.
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 06:57:29 μμ »
Καλησπέρα κι από εμένα. Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ σας. Θα ήθελα να έχω τη γνώμη σας, ως μη ειδήμων, σχετικά με κάποια ζητήματα περί των αυτόματων ρολογιών. Έχω εντοπίσει ένα αυτόματο ρολόι, το λίνκ:

http://cgi.ebay.co.uk/Jacques-Lemans-automatic-skeleton-watch-NEW_W0QQitemZ330277687658QQcmdZViewItem?hash=item330277687658&_trksid=p3286.m63.l1177

Θα ήθελα καταρχάς την άποψή σας για το συγκεκριμένο κομμάτι και να ρωτήσω κάποια γενικότερα πράγματα: πόσο ακριβής στην ένδειξη του χρόνου είναι η αυτόματη τεχνολογία; (με δεδομένο πως το ρολόι θα φοριέται σε καθημερινή βάση), υπάρχει πιθανότητα με τον καιρό να χαθεί η ακρίβεια της χρονικής ένδειξης; Ο μηχανισμός κουάρτζ θεωρείται πιο ακριβής από τον αυτόματο; Γενικότερα, εμπνέει αξιοπιστία η τεχνολογία του αυτόματου ρολογιού σε σχέση με αυτή της μπαταρίας;   
Ακόμα, ένα ρολόι με ένδειξη 30μ. (3ΑΤΜ), θεωρείται πολύ ευαίσθητο; Δηλάδή αν πλύνω τα χέρια μου υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα αν μια ποσότητα νερού έρθει σε επαφή μαζί του; (Φυσικά δε σκέφτομαι καν την επαφή με το θαλασσινό νερό). 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Καλό βράδυ

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Αυτοματοι μηχανισμοι ως τεχνη?
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 08:43:43 μμ »
Oι αυτοματοι μηχανισμοι ειναι ικανοποιητικα ακριβεις,με αποκλιση μερικων sec ημερησιως στην πλειονοτητα τους.Αν αυτη η αποκλιση δεν αρκει και θελεις ακομη μεγαλυτερη ακριβεια πρεπει να στραφεις προς τα quartz.
Τα μηχανικα ειναι αξιοπιστα & μπορουν να ανταπεξελθουν ανετα στις περισοτερες δραστηριοτητες ενος κοινου ανθρωπου.Εκει που υστερουν σε σχεση με τα quartz ειναι στους δυνατους-αποτομους κραδασμους(λογω των πολλων κινουμενων μηχανικων μερων).
Ενα ρολοι 30mWR εχει τη minimum στεγανοποιηση.Δεν εχει προβλημα αν ''πιτσιλιστει'' απο νερο,αλλα για σιγουρια μεχρι εκει. :)

Wostep

  • Επισκέπτης
Απ: Αυτοματοι μηχανισμοι ως τεχνη?
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 03:52:17 μμ »
το θαυμασμο ανθρωπου προς ανθρωπο..

Με πέθανες !

Η υψηλή ωρολογοποιία είναι Τέχνη ! Τέλος ...

Η προσπάθεια του ανθρώπου να "δημιουργήσει" και να παρουσιάσει στους συνανθρώπους του ότι ονειρεύεται .

Δεν είναι λοιπόν τυχαίες οι τιμές σε τέτοια κομμάτια και αυτό μπορεί να το καταλάβει ο καθένας μας αρκεί να είχε την τύχη να δει απο κοντά πως παρασκευάζεται ένα τέτοιο κομμάτι , τον χρόνο που απαιτεί , την επιδεξιότητα , την αρμονία , την τελειότητα και το πιο σημαντικό , την αγάπη του τεχνικού που δίνει ζωή σε ένα άψυχο αντικείμενο .

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2008, 04:00:22 μμ από Wostep »

Αποσυνδεδεμένος rainman14

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Αυτοματοι μηχανισμοι ως τεχνη?
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 10:10:07 μμ »
a living organism

88ceoo

  • Επισκέπτης
Απ: Αυτοματοι μηχανισμοι ως τεχνη?
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 24, 2010, 08:31:35 μμ »
το μηχανικο ρολοι ειναι ευφυια, οταν το αγγιζη και η τεχνη γινεται φετιχ!