Αποστολέας Θέμα: ΜΠΑΣΚΕΤ.  (Αναγνώστηκε 5196 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
ΜΠΑΣΚΕΤ.
« στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 12:59:22 μμ »
Εμένα πάλι μου έχει μείνει αποθημένο,η καντεμιά και η "βλακεία" του Γ.Ιωαννίδη.Τόσα final-four,είτε με τον Άρη,είτε με τον Ολυμπιακό και να μην πάρει ΜΙΑ "πραγματική ευρωπαική" κούπα!Και στην εθνική ομάδα τα ίδια!Μετέδιδε άγχος και νευρικότητα σε όλους με το κουτσάρισμά του.Αποκορύφωση στο Τελ Αβίβ,η κλασσική "βόλτα" με το ΣΑΚΑΚΙ στον πάγκο....ο απίθανος το'χε βγάλει και το πήγαινε πέρα δώθε,αντί να σκεφτεί μια λύση,κάτι ρε παιδί μου.Στα πραγματικά δύσκολα θόλωνε αυτός ο άνθρωπος και γκρέμιζε όλους τους κόπους μιας χρονιάς.Ευτυχώς (σαν γαύρος που είμαι) πήραμε την "αλεπού" των γηπέδων(Ιβκοβιτς) και είδαμε άσπρη μέρα!Ο αιώνιος αντίπαλος βρήκε την υγειά του με τον "γκαστόνε" (ομπραντοβιτς)των γηπέδων και σε συνδυασμό με την ανάλογη διοικηση και παίχτες φυσικά, τα ΄χουν σαρώσει όλα τα τελευταία χρόνια.Αν μη τί άλλο ΑΞΙΟΙ  =D>
Με τον άλλον τον δικό μας να δούμε φέτος τί θα γίνει (η "γριά" η κλάψα).Του έχουν δώσει φεράρι και πόρσε και αυτός ο "κλαψο@όλης" πάμε σιγά-σιγά παιδιά με επιθέσεις στα 24 δεύτερα.....τί τον ήθελες ρε @απάρα τον τσίλντρες;τόσα λεφτά ξοδεύτηκαν για να γυρίζει γύρω-γύρω σαν μπαλαρίνα....κρίμα.......3 στις 3 ήττες τα τελευταία χρόνια από τους Ισπανούς και το σύστημα το ίδιο ο Γιαννάκης(ταύρος και @αμακίες) με επιθέσεις στα 24 δεύτερα και η ομάδα είναι πίσω με 10 πόντους!!!
Αίντε να δούμε και φέτος.....τα΄πα και ξεχαρμάνιασα  8)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: ΜΠΑΣΚΕΤ.
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 01:10:04 μμ »
Όταν έχουμε χρόνο, να ανοίξουμε και μια συζήτηση για το Γιαννάκη.
1) αν στην πραγματικότητα ήταν πλέι-μεικερ ή δυάρι
2) κατά πόσο στα μεγάλα παιχνίδια ήταν καθοριστικός (υπέρ της ομάδας του, όχι του αντιπάλου :) )

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ΜΠΑΣΚΕΤ.
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 01:16:47 μμ »
Σαν παίχτη,απλά τον θαύμαζα!Σαν προπονητή τον "σέβομαι" αλλά το μπάσκετ που "μας έχει προσφέρει" (με εξαίρεση τον αξέχαστο ημιτελικό με τις Η.Π.Α.)δεν μου έχει αρέσει
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ΜΠΑΣΚΕΤ.
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 11:26:01 πμ »
....για να μην "κακολογώ" μονάχα,αυτό που έχω να γράψω σήμερα.....επιτέλους ΜΠΑΣΚΕΤ!!!
Νίκη με μπάσκετ και όχι με ΑΝΤΙΜπάσκετ......επιτέλους ουσία και ΘΕΑΜΑ.....ανταπόδοση με το ίδιο νόμισμα  ;)
http://www.euroleague.net/main/results/showgame/report?gamenumber=11&gamecode=127&phasetypecode=TS
http://www.ethnos.gr/ethnosport/article.asp?catid=8748&subid=2&pubid=7072019
Καρφώματα και πάσες μπειζμπολ.....ας χάναμε....δεν θα στεναχωριόμουνα καθόλου μετά από τέτοια εμφάνιση!
επιτέλους "εκμετάλλευση" του παιχταρά.....αέρινος.............ΤΖΟΣ,κάπου εκεί στο λεπτό(στο βιντεάκι) ξεκινάει το πάρτυ! :o
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος mninos29

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 492
  • A.Lange& Sohne..... Και μετα τελος
    • Προφίλ
Απ: ΜΠΑΣΚΕΤ.
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 11:37:35 πμ »
ρε γιωργη και εσυ γαυρος....ομοιοπαθης
Το επομενο θα ειναι tourbillon

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ΜΠΑΣΚΕΤ.
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 12:01:41 μμ »
γαύρος φίλε μου,γαύρος
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος palok

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 322
    • Προφίλ
Απ: ΜΠΑΣΚΕΤ.
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 03:24:51 μμ »
πολύ πειστική νίκη. μέσα στη basconia η caja μεταμορφώνεται. φέτος δεν είναι ιδιαίτερα καλή (όσο άλλες χρονιές) και το ρόστερ της είναι σφιχτό. αλλά στο fernando buesa arena είναι συνήθως καθηλωτική. μπράβο στο γαύρο, φαίνεται οτι το final4 είναι κοντά (πώς να χάσεις από τη malaga στο χιαστί? δε γίνεται!!! απλά). εμένα ακόμα δεν μου έχει αφήσει την αγωνιστική της ταυτότητα πάντως η ομάδα του γιαννάκη. δεν ξέρω δηλ. ρε παιδί μου οτι θα μπει μέσα σε έναν αγώνα και θα κάνει τα 3-4 συγκεκριμένα πράγματα και θα κερδίσει τον οποιονδήποτε (όπως η barca τα τελευταία 2 χρόνια). κλειδί χτες νομίζω ήταν ο μπουρούσης απέναντι στον καλύτερο σέντερ της ευρώπης. μπορεί όμως ο καρδιτσιώτης γίγαντας να παίζει πάντα έτσι (εννοώ σε ματς με pao, real, barca)???

PS: γιώργο παρακολουθείς χρόνια μπάσκετ (με συμπάθεια τον άρη του ιωαννίδη???) ??? δεν σε είχα τόσο φανατικό (σπάνιο για το άθλημα)!!!
The planet is an ocean

Αποσυνδεδεμένος doctor_pan

  • Ωρολογίτις...
  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
  • Τι ωραία μπλιμπλίκια!
    • Προφίλ
Απ: ΜΠΑΣΚΕΤ.
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 03:27:54 μμ »
Να το δυναμιτίσω τώρα; ;D
Κάντε καμιά νίκη με τις ομαδούλες,γιατί στο τέλος η κατάληξη θα είναι η γνωστή!  :P
(και μια ζωή με τον Ζοτς,η κοιλιά καταχείμωνο >:( ,κάποια στιγμή θα στοιχίσει και θα τρέχουμε!)

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ΜΠΑΣΚΕΤ.
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 08:05:00 μμ »
palok,πρώτα αγάπησα το basket και μετά οτιδήποτε άλλο(είναι λατρεία και θέαμα το άθλημα αυτό)
doctor_pan , ο "βάζελος" είναι όπως έγραψα και πιο πάνω αν μη τί άλλο άξιος συγχαρητηρίων,ομάδα με πλήρη οργάνωση σε πολλά επίπεδα: ΚΑΤΑΞΙΩΜΕΝΟΣ όχι μόνο στην Ελλάδα,αλλά φυσικά ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΑ.
Το πάθος όμως και οι διασυνδέσεις των αδελφών Αγγελοπουλέων (ειδικά στο states) κάνουν τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΙΣΑΞΙΟ ΣΕ ΟΝΟΜΑ με πολύ λιγότερους φυσικά πανευρωπαικούς τίτλους(ένας είναι αυτός αν δεν απατώμαι το 1997 στην Ρώμη...τουλαχιστον πρώτοι το πήραμε εμείς στην ευρώπη τον τίτλο του πρωταθλητη όσον αφορά Ελληνική ομάδα σε επίπεδο συλλόγων) ,αλλά με μεγάλη συμμετοχη σε πολλά final four.Όλα βέβαια ξεκίνησαν από τα σωματεία της βορρείου Ελλάδος (Άρης-ΠΑΟΚ) και από τότε που μπήκε το χρημα για τα καλά στο μπάσκετ,αυτό κατέβηκε προς το λεκανοπέδιο.....αν μη τί άλλο ονόματα όπως Ρεαλ,Μπαρτσα,Μακαμπι,Άρης είναι άμεσα συνδεδεμενα με το άθλημα,απλά, ΜΕΓΑΘΗΡΙΑ
Μην ξεχνάμε βέβαια την "κατηφόρα" που είχε πάρει το άθλημα μεταξύ 2000-2003,όπου η θεαματικότητα του στην γηραια ήπειρο είχε πέσει θεαματικά,ευκαιρία που άρπαξε το τριφύλι (κάποια περίοδο γινόντασαν ΔΥΟ λίγκες!!! πρωταθλητών,,,,από τις κακές χρονιές του αθλήματος)...έτσι είναι μέσα στις κρίσεις όποιος είναι έξυπνος κινείται αστραπιαία και με σωστή στρατηγική αργά η γρήγορα βγαίνει νικητής!
Εν ολίγοις ο Παναθηναικος έχει τον ίδιο κορμό εδώ και μια 5ετία(με τους συνήθεις Σπανούλη,Διαμαντίδη,Τσαρτσαρή,Μπατίστ,Φώτση) 3η χρονιά Σάρας,2η τον θηριώδη Σέρβο),έναν και μοναδικό προπονητή πόσα 7-8 χρόνια....αυτό έλειπε (με τη μισή Εθνική Ελλάδος...την "καλή") και με σκληρή προπόνηση και αυτοματισμούς είναι πάρα πολύ λογικό να βρίσκεται στην κορυφή για τόσο μεγάλο διάστημα
Φέτος....αν είμαστε τυχεροί πιστεύω ότι κάποιον τίτλο θα τον κατακτήσουμε! ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος palok

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 322
    • Προφίλ
Απ: ΜΠΑΣΚΕΤ.
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 11:29:01 μμ »
επειδή είμαι πραγματικά άρρωστος με το μπάσκετ (φανατικός ΠΑΟΚ γαρ...) δε θέλω να ξεκινήσω μπασκετική συζήτηση γιατί μπορεί να φάμε άπειρες ώρες... :) για την ιστορία το πρώτο πρωταθλητριών το πήρε στο παρίσι ο βάζελος το '96 και τον επόμενο χρόνο εσείς στη ρώμη (με ντούντα, δήμαρχο,tarlac, nakjc και ρίβερς) αποκλείοντας στο δρόμο σας το βάζελο (με μειονέκτημα έδρας κιόλας αν θυμάμαι καλά). το πρώτο ευρωπαικό τίτλο (μετά την ΑΕΚ βέβαια το 68) το πήραμε εμείς στη Γενεύη με αντίπαλο τη Σαραγόσα (Κυπελλούχων). Για τα "πέτρινα" χρόνια που λες που μεσολάβησαν μετά το 2000 είναι μεγάλη ιστορία. Σε αυτήν την περίοδο πάντως χάσατε ένα πρωτάθλημα από την αεκ κερδίζοντας 2-0 στους τελικούς (και καταφέρατε να χάσετε 3-2!!!) ενώ αποκλειστήκατε από τον βάζελο (στο δρόμο για το final4 στην bologna όπου ο βάζελος το κατέκτησε)  χάνοντας το τελευταίο αδιάφορο παιχνίδι από την olympia lublijana!!! Για το διαχωρισμό του basket ναι θλιβερή ιστορία και αυτή αλλά συνέχιζαν και τότε να υπάρχουν ομαδάρες ένθεν και κακείθεν (uleb και fiba). μπορεί να μη λέγονται real madrid, limoges, badalona αλλά υπήρχαν ή και τότε ανέτειλαν οι cska, tau, kinder bologna. Anyway, στα τωρινά όπως είπα είσαστε με το ένα πόδι στο final4 όπου πέφτετε πάνω στην barca (Λογικά). άρα βάζελος και barca για έναν τίτλο φέτος. Can you do it (η τύχη είναι επιβεβλημένη σε ένα παιχνίδι-αυτό είναι δεδομένο)???
The planet is an ocean

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: ΜΠΑΣΚΕΤ.
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 11:56:57 μμ »
σωστά το '96 πρεπει να το πήρε 1ος ο βάζελος,αν και δεν θυμάμαι καλά  :(
Τώρα,αν πέσουμε στο F-4 με barca,τότε μια χαρά είναι και η 3η θέση  ;D (δύσκολα χτυπιέται η barca η οποία φαίνεται να΄ναι σε ακόμα καλύτερη κατάσταση απ'ότι πέρυσι...δυο φορές τους έπνιξε τους βάζελους)...χρειαζόμαστε αστείρευτη τύχη για να χτυπήσουμε την μπάρτσα,πόσο δε με το "περίεργο" κοουτσάρισμα του Γιαννάκη...είδωμεν.
Μόνη ελπίδα το κύπελλο και αυτό γιατί ο παναθηναικός βρίσκεται σε μια "περίεργη" κατάσταση!Κι εδώ...είδωμεν  ;D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ΜΠΑΣΚΕΤ.
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 30, 2010, 12:02:18 πμ »
Βρε ποια μπάρτσα. Οι μεγαλύτεροι λούζερσ των φαϊναλ φορ. Μια φορά το πήραν και αν θυμάμαι ελέω μποντίρογκα. Πσρακάλα να παίξεις μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: ΜΠΑΣΚΕΤ.
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 30, 2010, 12:05:00 πμ »
Πότε θα φτάσει άραγε σε φάιναλ-φορ ο ένδοξος Απόλλων Πατρών;

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ΜΠΑΣΚΕΤ.
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 30, 2010, 12:07:44 πμ »
Πεστο ψέματα. Θυμάμαι ακόμα έναν αγώνα που είχε κάνει ο Πετρόπουλος απέναντι στον Αρη (με γκάλη, γιανάκη)

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: ΜΠΑΣΚΕΤ.
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 30, 2010, 12:12:28 πμ »
Το '84, ήμουν εκεί. Όταν μας έκλεψαν τη νίκη οι σιχαμεροί διαιτητές Κόσσυβας και Μαργέλης μη χρεώνοντας μπρος-πίσω στο Δοξάκη (νομίζω) και ακυρώνοντας κανονικότατο εμπρόθεσμο τρίποντο του Λιανού που σούταρε από την άλλη ρακέτα.Οι σιχαμερές εποχές του σιχαμερού Ιωαννίδη.

Αποσυνδεδεμένος doctor_pan

  • Ωρολογίτις...
  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
  • Τι ωραία μπλιμπλίκια!
    • Προφίλ
Απ: ΜΠΑΣΚΕΤ.
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 30, 2010, 12:16:28 πμ »
Εδώ που τα λέμε,βλέπω να σκατζάρουν οι δυο μεγάλοι του λεκανοπεδίου φέτος τα πρωταθλήματα σε μπάσκετ και μπάλα.... (θεωρίες συνομωσίας κι έτσι! :P)

Ο όμιλος της Πανάθας είναι φαρμάκι,έχουμε και τη συνήθη "κοιλιά" -ήδη χάσαμε εντός από τους Παρτιζάνους- και μας βλέπω χλωμούς στην Ευρώπη.
Αν αποκλειστούμε πάντως,θα είμαι με τον γάβριτς,όχι τίποτα άλλο,να μη μου στενοχωριέται το γαβρο-καμένο αδερφάκι μου! ;D

Αποσυνδεδεμένος palok

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 322
    • Προφίλ
Απ: ΜΠΑΣΚΕΤ.
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 30, 2010, 12:12:51 μμ »
νίκο, απίστευτες (και ατελειώτες) συζητήσεις πριν καμια 15αρια χρόνια με κολλητό μου πατρινό-συμφοιτητή για μπάσκετ (ο πατέρας του ήταν τότε πρόεδρος στον απόλλωνα-φαντάζομαι θα κατάλαβες ποιόν λέω...). τον παρακάλαγα να μου δώσει την παικτούρα τον vukcevic!!! χαχα. Τον Πετρόπουλο δεν τον θυμάμαι καλά ώστε να μπορώ να τον αξιολογήσω (θυμάμαι πάντως τον δήμαρχο πειραιά να έχει δείξει τα παπάρια του στους πατρινούς φιλάθλους σε έναν αγώνα 88-89 κάπου εκεί!!!). ο φίλος μου πάντως μου 'ελεγε οτι τον θεωρεί επιθετικά σχεδόν ισάξιο με τον γκάλη!!!! Σιχαμερός ιωαννίδης ε???? ουφ, i could not agree more...

PS: είχατε και τελευταία (πριν καμιά 8-9 χρόνια ίσως) μία τεράστια ομάδα που έφτασε τελικό κυπέλλου στο οακα αποκλείοντας βάζελο αν δεν κάνω λάθος επί αλεξανδρή. καλά δε θυμάμαι???
The planet is an ocean

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ΜΠΑΣΚΕΤ.
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 29, 2019, 11:23:39 μμ »
https://www.youtube.com/watch?v=GQSo-U191rY
Η στοργική αγκαλιά του Αντετοκούνμπο σε 11χρονη που του χάρισε τις ζωγραφιές της

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: ΜΠΑΣΚΕΤ.
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 22, 2019, 12:45:01 μμ »
http://www.skai.gr/news/sports/article/409493/olubiakos-gipedo-15000-theseon-sto-elliniko-oramatizodai-oi-aggelopouloi/
Ολυμπιακός: Γήπεδο 15.000 θέσεων στο Ελληνικό οραματίζονται οι Αγγελόπουλοι

 :lol: :lol: :lol:
Εδω σε λιγο θα παιζουν Β εθνικη το γηπεδο τους πειραζει.

Αποσυνδεδεμένος Marga

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1227
    • Προφίλ
Απ: ΜΠΑΣΚΕΤ.
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 22, 2019, 12:48:57 μμ »
[url]http://www.skai.gr/news/sports/article/409493/olubiakos-gipedo-15000-theseon-sto-elliniko-oramatizodai-oi-aggelopouloi/[/url]
Ολυμπιακός: Γήπεδο 15.000 θέσεων στο Ελληνικό οραματίζονται οι Αγγελόπουλοι

 
Εδω σε λιγο θα παιζουν Β εθνικη το γηπεδο τους πειραζει.
Το γήπεδο είναι ένα τεράστιο προτζεκτ που δουλευεται πολύ καιρό τώρα και θ ανεβάσει κλάσεις την ομάδα.

Η Β εθνική δεν απασχολεί κανέναν Ολυμπιακό. Το μόνο που θέλουμε είναι όσο πιο μακριά γίνεται από το σάπιο ελληνικό μπασκετακι. Αυτό του προέδρου - δυνάστη , που έχει πιάσει πάτο.

Ο Ολυμπιακός θα παίζει Ευρωλίγκα και στην α2 θα παίζουν τα τμήματα υποδομής, τα εξήγησε όλα Ή καε σε ανακοίνωση

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk