Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mywatch/public_html/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
PERRELET

Αποστολέας Θέμα: PERRELET  (Αναγνώστηκε 3286 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SeiFEr

• Just Registered
    • Προφίλ
PERRELET
« στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 01:22:17 μμ »

http://www.perrelet.com/fr/

Πρώτα απ'όλα καλως σας βρήκα όλους.Σας βρήκα καθώς έπσαχνα τις επόμενες αγορές μου.

Εντίπισα ένα ρολόι που μου κέντρισε το ενδιαφέρoν και εδώ θέλω την βοήθεια και τα σχόλια σας.Το μοντέλο που αναφέρομαι είναι το A1006/5 της εν λόγω εταιρίας (  μπορείτε να το δείτε στο site της εταιρέιας στην κατηγορία --> compilation exclutives , είναι το τέταρτο απο αρριστερά και δεν έχω κατασταλάξει στο χρώμα ) και έχει πολύ όμορφο design. Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι αξιόπιστη εταιρία , αν έχει service στην Αθήνα , και όποια παραπάνω πληροφορία μπορείτε να παρέχετε καθώς την perrelet μέχρι πρότινος την είχα μόνο ακουστά.

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά.

P.S. Πσάχνω επίσης ένα ακόμα πιο καθημερινό ρολόι μεγάλου μεγέθους με κόστος μέχρι 1.500 ευρώ ( αν είναι και λιγότερα ακόμα καλύτερα ) . Όποιος έχει κάτι αξιόλογο να προτείνει να στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος SER

• Tourbillion
    • Προφίλ
Απ: PERRELET
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 01:24:14 μμ »
Για καθημερινο η οτιδηποτε αλλο που ψαχνεις ριξε και μια ματια στις αγοραπωλησιες του forum εδω ;)
                                               Φιλικα
                                                 Ser

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

• 44mm case
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 01:57:19 μμ »

Πρώτα απ'όλα καλως σας βρήκα όλους.Σας βρήκα καθώς έπσαχνα τις επόμενες αγορές μου....

P.S. Πσάχνω επίσης ένα ακόμα πιο καθημερινό ρολόι μεγάλου μεγέθους με κόστος μέχρι 1.500 ευρώ ( αν είναι και λιγότερα ακόμα καλύτερα ) .

Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o

Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος SeiFEr

• Just Registered
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 04:57:22 μμ »
 Έχει χαλάσει το ψ απο το γραφείο  :) Έβαλα στην άκρη αλλο πληκτρολόγιο να πάρω μαζί αύριο .. Κανένα σχόλιο για την Perrelet δν έχει να κάνει κανείς ? Πείτε τίποτα γιατι θα πάω να το πάρω στα ¨τυφλά¨ !

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

• Honorary Moderator
  • Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 05:20:47 μμ »
Φίλε μου για τα perrelet δεν μπορώ να σε βοηθήσω, όμως για το "καθημερινό ρολόι μεγάλου μεγέθους με κόστος μέχρι 1.500 ευρώ", σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά στα παρακάτω θέματα του φόρουμ και θα βρείς πολλές απαντήσεις. Αν μας έλεγες τι ακριβώς εννοείς μεγάλο, θα προτείναμε και κάτι εδώ. Θέλω να πώ πως μεγάλο είναι το 50mm για κάποιους, μεγάλο και το 45mm για κάποιους άλλους. ;)

MyWatch.gr > ΡΟΛΟΓΙΑ > Επιλογή-Αγορά ρολογιού > ρολοι απο 500-1000+ ευρω...

MyWatch.gr > ΡΟΛΟΓΙΑ > Επιλογή-Αγορά ρολογιού > αγορα απο 1000 εως 3000+

Φιλικά, Γιάννης

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

• 44mm case
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 09:03:24 μμ »
Χαιρομαι που δεν παρεξηγηθηκες.
Οσον αφορα στα Perrelet θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα να περιμενεις την εκθεση AthinaFair 2009 για να τα δεις απο κοντα, να τα φορεσεις και να ρωτησεις οτι αποριες εχεις. Αν η τιμη που ακουσεις δεν σε ικανοποιησει ριξε μια ματια στο jurawtches.co.uk .
Ειναι αγγλικο καταστημα (αρα κανενα μπλεξιμο με τελωνειο) και προπαντων επισημοι αντιπροσωποι που σημαινει οτι θα εχεις εγγυηση αντιπροσωπειας παγκοσμιου ισχυος.
Στα τυφλα μην παρεις ποτε κανενα ρολοι αξιας.
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o

Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος SeiFEr

• Just Registered
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 12:29:07 μμ »
- Να παρεξηγηθώ? Ποιός ο λόγος ?  ;)

- Η αλήθεια είναι πως το συγκεκριμένο μοντέλο το δοκίμασα και έμεινα ικανοποιημένος απο τα πάντα όσον αφορά το design και πώς το είδα πάνω μου και από την τιμή . Οι πληροφορίες που θέλω είναι για την μηχανή που φοράει , το service και γενικότερα για την εταιρία γιατι δν γνωρίζω πολλά παρά μόνο οτι κατασκευάζει ρολόγια απο το 1777 και ότι θεωρητικά είναι μια πολύ καλή εταιρία, είναι και Ελβετική το οποίο θεωρώ σημαντικό. Εντύπωση μου προξένησε πως κατασκευάζει ρολόγια για πάνω από 200 χρόνια και στην Ελλάδα μέχρι πριν από μερικά χρόνια δν τα έφερνε κανείς και επιπλέον σε μερικά μεγάλα κοσμηματοπωλεία - ρολογάδικα δεν την γνωρίζουν καν την Perrelet .

- Μεγάλο ρολόι για εμένα θεωρώ 43mm - 45mm το ιδανικό ίσως και 50mm και σκέφτομαι κάποιο U-BOAT από τη σειρά flightdeck ( ίσως το cab με τουσ κίτρινους δείκτες και νούμερα ) αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα καθώς η τιμή μου φαίνεται τσιμπημένη και η εταιρία κάπως υπερεκτιμημένη.

Θα εκτιμούσα τα σχόλιά σας.

Αποσυνδεδεμένος eliasfra

• 34mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 02:04:17 μμ »
Καλωσήρθες στο forum και από μένα

Σχετικά με την Perrelet, η εταιρεία ανήκει από το 2003 στον Miguel Rodriguez στην κατοχή του οποίου είναι ο  Ομιλος Festina που περιλαμβάνει τις εταιρείες Candino, Lotus, Jaguar, and Calypso.Στον ίδιο επίσης όμιλο ανήκει και η εταιρεία L.Leroy που θεωρείται ότι έχει παράγει το πιο πολύπλοκο ρολόι παγκοσμίως.Στον όμιλο ανήκουν και εταιρείες κατασκευής μηχανισμών.

Ο σχεδιασμός των ρολογιών  και η κατασκευή της κάσας γίνεται εσωτερικά ενώ οι μηχανισμοί που χρησιμοποιούνται ως επί τω πλείστων στηρίζονται σε ETA.Σε κάποια εξεζητημένα μοντέλα οι μηχανισμοί κατασκευάζονται από την εταιρεία DTH Dubois Technique Horlogère που επίσης ανήκει στον Ομιλο από το 2003.

O  Abraham-Louis Perrelet θεωρείται ο εφευρέτης του αυτόματου ρολογιου και κατά τη διάρκεια της ζωής της η εταιρεία έχει δημιουργήσει αρκετά αξιόλογα ρολόγια

Προσωπικά εμένα μου αρέσει πολύ τόσο σχεδιαστικά όσο και σε επίπεδο ποιότητας-κόστους.
Επίσης ένας συνάδελφος μου αγόρασε πριν από ένα χρόνο το μοντέλο με το διπλό ρότορα και είναι απόλυτα ικανοποιημένος από το ρολόι του.

Για την u-boat που ανέφερες, προσωπικά πιστέυω ότι είναι κάπως υπερκτιμημένα σαν ρολόγια λαμβάνοντας υπόψη σαν γνώμονα την τιμή του σε σχέση με το μηχανισμό και την ιστορια της εταιρείας.Πιστεύω ότι με τα χρήματα που θα διαθέσεις μπορείς να αγοράσεις ένα ρολόι με ιστορία.(Βλέπε ORIS, EDOX).Οι διαστάσειες μπορεί να μην είναι όπως του u-boat αλλά σίγουρα θα βρείς ρολόι΄πάνω από 43mm

Αυτά τα ολίγα από μένα :)

Αποσυνδεδεμένος Nikos_

• 36mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 12:35:08 μμ »
Τα Perrelet προσωπικά μου φαίνονται άψογα μα αμφιβάλλω αν θα υπάρχει μοντέλο κάτω των 2000 - 1800 ευρώ... Είναι η δεύτερη παλαιότερη ωρολογοποιία (μετά την VC est 1755) δηλαδή υπάρχει απο το 1777. Επίσης ο αρχικός κατασκευαστής τους είναι αυτός που εφύηυρε το αυτόματο ρολόι! Δεν υπάρχει καμία σύγκριση λοιπόν ανάμεσα στο U - Boat ή σε οποιαδήποτε μάρκα της μεσαίας κατηγορίας ακόμα και αν οι τιμές της εταιρείας τείνουν προς τα εκεί. Πολύ όμορφα ρολόγια ο πατέρας μου έχει το retrogarde regulateur, πανέμορφο πραγματικά ακόμα και αν είναι λίγο μεγάλο για τα γούστα μου (43 νομίζω) ταιριάζει τέλεια στο χέρι οποιουδήποτε και αν το φορέσει. Γενικότερα ίσως να είναι η ιδέα μου αλλά την perrelet την έχω πολύ υψηλά στο μυαλό μου σε σημείο πουνα μπορώ να την συγκρίνω ευθέως με εταιρείες όπως Ulysee Nardin και Patek ή, εντάξει τώρα θα υπερβάλλω, Breguet. Προφανώς η σύγκριση θα είναι για πολλούς αντίστοιχη του Timex Indiglo και του Ω SMP δηλαδή ανύπαρτκη :P...
Men talk of killing time, while time quietly kills them.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

• Global Moderator
  • Tourbillion
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 08, 2014, 11:51:04 πμ »
<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/AqBtLhapqyo" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/AqBtLhapqyo" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος andrey_

• Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 04, 2015, 01:22:14 πμ »
Perrelet Turbine Skeleton

Ως βάση μηχανής πλέον η Soprod. Τιμή γύρω στα 7.500$.

Συνδεδεμένος skydives13

• 42mm case
  • Είμαι χαρούμενος! - Γιώργος
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 02, 2015, 05:30:35 μμ »
Το λατρεύω!  :prayer:

image upload no limit
ΑΓΑΠΑΩ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

Αποσυνδεδεμένος svl

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 10, 2015, 05:55:59 μμ »

Συνδεδεμένος skydives13

• 42mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 10, 2015, 05:58:11 μμ »
Είναι ρολογάρες ατελείωτες τα Perrelet!  :party:

Αποσυνδεδεμένος SER

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 10, 2015, 05:59:54 μμ »
Η αληθεια ειναι πως ενα-δυο γαρυφαλλα τα χω πεταξει στην οθονη για τα Perrelet οχι ομως κατι περισσοτερο.

Συνδεδεμένος skydives13

• 42mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 03, 2017, 11:10:52 μμ »
Perrelet Turbine Paranoia watch
free picture hosting
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2017, 10:09:25 πμ από skydives13 »

Αποσυνδεδεμένος karteo

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 04, 2017, 04:50:32 μμ »
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος fovos

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 08:27:28 μμ »
Perrelet Seacraft 777 Diver 42mm

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

• 48mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 09:07:29 μμ »
Ομορφο, φερνει λιγο στο νεο certina ds action.. ;D
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος patsouris

• 42mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 09:39:43 μμ »
Ομορφο, φερνει λιγο στο νεο certina ds action.. ;D

Σωστός!
Απόστολος