Αποστολέας Θέμα: Καταστήματα στην Ελλάδα  (Αναγνώστηκε 383685 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ITHOMI

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #220 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 03:04:57 μμ »
Γεια σας
θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια καταπληκτική εμπειρία που είχα πηγαίνοντας σ' ένα κοσμηματοπωλείο στο κέντρο της Αθήνας ν' αγοράσω ένα ρολόι Baume & Mercier της σειράς Diamond. πήγα λοιπόν στις 10 Νοεμβρίου δεν υπήρχε το συγκεκριμένο ρολόι ούτε καν στην αντιπροσωπεία και έπρεπε να παραγγελθεί από Ελβετία. Ο "κοσμηματοπώλης " μου είπε για τέλη Νοέμβρη ότι θα το είχε και θα με έπαιρνε τηλέφωνο. Φτάνει η ημερομηνία δεν με είχε πάρει τον παίρνω εγώ μου λέει "λάθος κατάλαβες μέσα Δεκέμβρη είχαμε πει" (πολύ επαγγελματίας να βγάζει βαρύκουο τον πελάτη). τον παίρνω ξανά μέσα Δεκέμβρη αφού δεν με είχε πάρει εκείνος πάλι δεν υπήρχε ρολόι και με διαβεβαίωσε ότι μέχρι τα Χριστούγεννα σίγουρα θα το είχε λάβει. Φτάνουν οι 24 Δεκεμβρίου απόγευμα βρισκόμασταν για ψώνια στην Ερμού το κατάστημα βρίσκεται παράλληλα στην οδό Περικλέους και επειδή είχα σχηματίσει μια πολύ αρνητική άποψη πλέον για τον ίδιο αποφάσισα να πάω και να ακυρώσω την παραγγελία. το ρολόι είχε έρθει το είχε βάλει στην βιτρίνα και μου δικαιολογήθηκε ότι είχε χάσει το τηλέφωνό μου και έφαγε τον κόσμο να το βρει για να με ειδοποιήσει. Ξέχασα να αναφέρω ότι για το συγκεκριμένο ρολόι του είχα δώσει προκαταβολή (μέγα λάθος). του είπα ότι εφόσον δεν μου είχε τηλεφωνήσει και οι τράπεζες ήταν κλειστές για να πάρω χρηματα να τον πληρώσω (ήθελε μόνο μετρητά για να μου κάνει καλύτερη έκπτωση) θα έφευγα για διακοπές και μόλις ερχόμουν πίσω θα το έπαιρνα. στις 5 του Γεννάρη τον παίρνω τηλέφωνο και του λέω ότι επέστρεψα αν όλα είναι οκ να πάω στις 7 Γεννάρη να το πάρω. ¨ολα οκ λοιπόν. στις 7 Γεννάρη πάω και μου λέει ότι το ρολόι είχε γρατσουνιστεί με το βάλε βγάλε στη βιτρίνα και το έστειλε για επισκευή. απαντώ φυσικά ότι δεν πρόκειται να αγοράσω ένα επισκευασμένο ρολόι και ότι θέλω καινούργιο. Απάντηση:ναι δεν ήθελα να σας το πω αλλά όντως σας παρήγγειλλα καινούργιο θα σας πάρω μέχρι το απόγευμα να σας πω΄πότε θα έρθει κάντε λίγη υπομονή και χίλια συγγνώμη. Αν περίμενα να με πάρει ακόμη θα περίμενα , πηγαίνω μετά από δυο μέρες να πάρω την προκαταβολή μου πίσω λεγοντάς του και τη γνώμη μου για τον "επαγγελματισμό" του και ότι δεν ανέχομαι από κανέναν να με κοροιδεύει και τι μου απαντάει μετά βέβαια που με παρακάλεσε να κάνω λίγη υπομονή ακόμη. Στην κατηγορηματική μου άρνηση πλέον μου λέει εγώ πλήρωσα ΦΠΑ 19% και θα πρέπει να σου κόψω από την προκαταβολή αυτά που πλήρωσα. την προκαταβολή την είχα πληρώσει με κάρτα δεν είχε περάσει το ποσό στην ταμειακή μηχανή και φυσικά δεν είχε κόψει απόδειξη. Νομίζω ότι μας άκουσε όλο το τετράγωνο μετά από αυτή την δήλωσή του. πόσο θράσος αναρωτιέμαι μπορεί να έχει κάποιος που κάνει τον επαγγελματία εν μέσω κρίσης να βγάζει βλάκα έναν πελάτη, να τον κοροιδεύει , να του λέει ψέμματα να έχει την αναίδεια ένα παραγγελμένο ρολόι να το βάζει στη βιτρίνα και να το πουλάει γιατί είμαι σίγουρη ότι αυτό έκανε να μου λέει ότι δεν μπορεί να ακυρώσει την παραγγελία η οποία δεν είχε φύγει καν από την Ελβετία να κλέβει την εφορία μην κόβοντας απόδειξη τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση για την είσπραξη και αυτός ο αχαρακτήριστος άνθρωπος  να έχει στη βιτρίνα ταμπέλα που γράφει Official Agent Baume&mercier κάτι που εμένα μου δημιούργησε μια θετική εντύπωση και γι' αυτό είχα μπει στο μαγαζί αρχικά. Ελπίζω τα παραπάνω να βοηθήσουν έστω και έναν να αποφύγουν κάποια λα....... της αγοράς γιατί περί αυτού πρόκειται για το συγκεκριμένο "κύριο" . αν έφταιγα εγώ σε κάτι? μάλλον τον ενέπνευσα με κάποιο τρόπο να με θεωρεί αφελή και να με δουλεύει για 2 μήνες. Τέλος ξέχασα κάτι σημαντικό όποιος θέλει "άψογη εξυπηρέτηση, σεβασμό προς τον πελάτη και φερεγγυότητα" !!!!!να πάει λοιπόν σ' αυτό το φοβερό κοσμηματοπωλείο που προανάφερα είναι στην Περικλεόυς 1 και λέγεται Σαραντόπουλος  !!!!

με κεφαλαία κοπελιά!!!γράφτο με κεφαλαία!γι'αυτο επιβιώνουν κάποιοι!γιατί δεν μαθαίνονται....

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #221 στις: Ιανουάριος 26, 2010, 07:39:10 μμ »
ακριβως...

οι ''κακοι'' επαγγελματιες πρεπει να μαθαινονται!

φιλικα
γιωργος

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis_1975

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #222 στις: Ιανουάριος 27, 2010, 02:13:41 μμ »
ITHOMI την προκαταβολή την πήρες πίσω ολόκληρη? Αν όχι νομίζω προς πρέπει να προχωρήσεις σε καταγγελία στην εφορία για το γεγονός πως δε σου έκοψε απόδειξη με βάση το λογαριασμό της κάρτας που σου στέλνει η τράπεζα + να καταγγείλεις στην εταιρεία (Baume&Μercier) το όλο συμβάν.

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #223 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 10:58:31 μμ »
Παραθετω το εν λογω link: http://www.e-men.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=prod_details&product_id=3403&category_id=76&option=com_virtuemart&Itemid=1.
Το συγκεκριμμενο site εχει κατα καιρους σχετικα καλες τιμες.
Αν παρατηρησετε στo link εχει Τιμή καταλόγου 2.400 Ευρώ Τιμή e-men.gr 1.799 Ευρώ
Σημερα 16/7/08 στην Πανεπιστημιου σε μαγαζι που δεν θελω να ονομασω για να μην φανει διαφημιση μου εδωσαν τιμη καταλογου €2.180 και μετρητοις €1.580.
Προς τι η κοροϊδια? 'Η στην Ελλαδα ειναι ολοι ανενημερωτοι?
 ???


   Τώρα φίλε μου ξίνεις πληγές..Είχα παραγγείλει απτο εν λόγο κατάστημα ένα ρολόι εκ του οποίου,το site με ενημέρωνε περί διαθεσιμότητας για 4-6 μέρες..Η παραγγελία είχε γίνει 18 του προηγούμενου μήνα..Μάταια περίμενα.Με πήγαιναν από μέρα σε μέρα με τις δικαιολογίες άφθονες.Το ρολόι έρχετε από Ιταλία,το αεροπλάνο δεν απογειώθηκε λόγο κακών καιρικών συνθηκών,το τιμολόγιο μας έχει έρθει αλλά το ρολόι σας ακόμη και άλλα τόσα κουλά.Εν τέλη μετά από 20 μέρες το ακύρωσα και εν γνώση μου πήγα το παρείγγηλα σε ένα χρυσοχοίο πληρώνοντας παραπάνω από την τιμή του Ε-men.Άσε που απ'ότι μου είπε η Sara Davies (αντιπρόσωπος των Chotovelli),έχει ασκήσει ασφαληστικά μέτρα στο E-men(προφανώς τους χαλάει το πλαφόν)..
   Επίσης όσων αφορά το E-men γράφουν περί εγγύηση τιμής,πως αν βρούμε κάτι φθηνότερα απ'ότι σε εκείνους σου δίνουν και ένα επιπλέον - 10% από την τιμή που το βρήκες..Αλλά και αυτό είναι παραμύθια αφού το tw steel που έχω το βρήκα 100 ευρώ φθηνότερα στον Bablis στην Αλεξανδρούπολη.Ουδέποτε μου απάντησαν στο mail..Μακριά και αγαπημένα λοιπόν.Γνώμη μου..
TW steel 103
Chotovelli 7900-3
OOZOO os18

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #224 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 12:07:21 πμ »
μπραβο παιδια!!  ;)
αυτα πρεπει να λεγονται!!  :shout:
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #225 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 12:09:24 πμ »
Παιδιά η αρχή όταν ψωνίζουμε είναι μια: Έρευνα αγοράς!!!

Το e-men έχει σε κάποιες εταιρείες καλές τιμές και σε κάποιες άλλες κακές έως πολύ κακές.
Σε συνδιαλαγή που είχα μαζί τους παλιότερα, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, ίσα-ίσα...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #226 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 12:20:16 πμ »
Σε συνδιαλαγή που είχα μαζί τους παλιότερα, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, ίσα-ίσα...
   Προφανώς υπήρχε ετοιμοπαράδωτο.. :snakeman:
TW steel 103
Chotovelli 7900-3
OOZOO os18

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #227 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 12:21:01 πμ »
Σωστός ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #228 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 12:11:29 μμ »
πηρα προσφορα απο ενα καταστημα για δυο ρολογια ομεγα. τιμη καταλογου 6900. η εκπτωση μετρητοις ηταν 20%.νομιζετε οτι μπορω να πετυχω κατι καλυτερο;

Αποσυνδεδεμένος doctor_pan

  • Ωρολογίτις...
  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
  • Τι ωραία μπλιμπλίκια!
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #229 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 05:31:31 μμ »
πηρα προσφορα απο ενα καταστημα για δυο ρολογια ομεγα. τιμη καταλογου 6900. η εκπτωση μετρητοις ηταν 20%.νομιζετε οτι μπορω να πετυχω κατι καλυτερο;

NAI!
Στείλε μου π.μ. να σου πω τον τρόπο  :)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #230 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 05:52:12 μμ »
NAI!
Στείλε μου π.μ. να σου πω τον τρόπο  :)

Έεετσι, έεετσι... ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #231 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 05:53:36 μμ »
εχω στειλει ηδη pm...να περιμενω κατι καλο; ;)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #232 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 06:31:20 μμ »
Ναι να περιμένεις κάτι καλό ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #233 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 07:04:59 μμ »
καλο :) ;) :D!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος jtheogr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #234 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 09:26:18 μμ »
Σας είναι εύκολο να μου πείτε και μένα τον τρόπο  :o

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος doctor_pan

  • Ωρολογίτις...
  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
  • Τι ωραία μπλιμπλίκια!
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #235 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 10:06:46 μμ »
Δεν υπάρχει τίποτα το περίεργο και το κρυφό.
Αφού λέμε για καταστήματα, έχω να προτείνω (και να είναι καλά ο κύριος,ονόμα και μη χωριό,που μου το υπέδειξε) τον Εμβαλωμένο στη Νέα Ιωνία, στη Λ. Ηρακλείου 278, τηλ. 210 2799658.
Ενημερωμένο κατάστημα,με αρκετές μάρκες ρολογιών και ποικιλία μοντέλων,άψογη εξυπηρέτηση,πολύ καλές τιμές και εξαιρετικό after sales support , εξ όσων μαθαίνω.
Προσωπικά, απεκόμισα τις καλύτερες των εντυπώσεων και τον συστήνω στους φίλους μου ανεπιφύλακτα. (με εξυπηρέτησε είς εκ των υιών Εμβαλωμένου,ο Δάκης).



Αποσυνδεδεμένος jtheogr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #236 στις: Φεβρουάριος 09, 2010, 11:23:04 μμ »
Γνωρίζετε αν στην επίσημη αντιπροσωπεία της Rolex κάνουν ανταλλαγές ??


doctor_pan ευχαριστώ για την πληροφορία.


Αποσυνδεδεμένος doctor_pan

  • Ωρολογίτις...
  • 38mm case
  • Μηνύματα: 194
  • Τι ωραία μπλιμπλίκια!
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #237 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 12:05:05 πμ »
Να 'σαι καλά φίλε μου.

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #238 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 11:41:50 μμ »
τωρα μπηκα σπιτι!!!!!!!!αποστολη εξετελεσθει!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #239 στις: Φεβρουάριος 10, 2010, 11:50:57 μμ »
Εκει που ειπαμε?