Αποστολέας Θέμα: Καταστήματα στην Ελλάδα  (Αναγνώστηκε 383650 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PetrosM.

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #540 στις: Νοέμβριος 30, 2015, 02:13:10 μμ »
 Χαιρετώ. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το εν λόγο Tissot http://www.oroloi.gr/el-gr/product/2528051/TISSOT-T-Sport-Chronograph-PRS200-Gold-Stainless-Steel-Bracelet/ Δεν έχω σκοπό για online αγορά. Θα μπορούσε να μου υποδείξει κάποιος το μαγαζί στην Θεσσαλονίκη,στο οποίο μπορ να επιτύχω τον καλύτερο βαθμό έκπτωσης στην μάρκα αυτή; Ευχαριστω προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος Atomic

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #541 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 02:06:39 πμ »
hello,

θα ήθελα όποιος θέλει να μου πεί για:

1) Καταστήματα Rolex SD στην Θεσσαλονίκη
2) Καταστήματα luxury ρολογιών στην Θεσσαλονίκη που να διαθέτουν ίσως και μεταχειρισμένα.

αν δεν θέλετε να πείτε ανοιχτά, πείτε μου σε πμ

thanks!

Αποσυνδεδεμένος nomikosas1

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #542 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 02:15:40 πμ »
hello,

θα ήθελα όποιος θέλει να μου πεί για:

1) Καταστήματα Rolex SD στην Θεσσαλονίκη
2) Καταστήματα luxury ρολογιών στην Θεσσαλονίκη που να διαθέτουν ίσως και μεταχειρισμένα.

αν δεν θέλετε να πείτε ανοιχτά, πείτε μου σε πμ

thanks!

Γεια σου φιλε , για Rolex θα πας Βιλδιριδη τσιμισκη 31 , και θα πας στην Aριστοτελους διπλα στο Electra palace ,  εχει ανοιξει ενα μαγαζι νομιζω Καλφιδης που εχει πλεον και Rolexakia. Για μεταχειρισμενα οσο γνωριζω δεν εχει καποιο μαγαζι.
cu

Αποσυνδεδεμένος Atomic

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #543 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 09:50:02 πμ »
Να σαι καλά μεγάλε ευχαριστώ!

Μια ακόμα ερώτηση, έξω πληρώνουμε τα πάντα με κάρτες , τα μετρητά έχουν πεθάνει εδώ και δεκαετίες αλλά θυμάμαι Ελλάδα ποτέ δεν ήταν έτσι.

Αν έχω κάρτα μαζί μου για να πληρώσω γενικά θα έχω πρόβλημα στα μαγαζιά, και θα μου τα ζαλίσουν για cash?

Καλημερα,
Οταν εισαι απολυτως ετοιμος απο πλευρας budget και ενδιαφερθεις σοβαρα, επικοινωνησε μαζι μου με π.μ.

Φιλικα,
Watch-Collector


 
Εγώ είμαι έτοιμος για αγορά no date submariner. Το έχω δει το ρολόι αρκετές φορές, και το budget είναι οκ. Είναι καθαρά θέμα τι έκπτωση θα πετύχω, και το ψάχνω πολύ γιατί μιλάμε για αρκετά λεφτά. Στον επίσημο AD στην Κύπρο η έκπτωση ήταν τρίχες (κάπου 5%) ενώ η τιμή καταλόγου μου φάνηκε υψηλή εξαρχής συγκριτικά με αυτή που βλέπω internet (6k)

http://www.thewatchquote.com/Rolex-114060-PdN.htm

  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2015, 10:48:05 πμ από Atomic »

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #544 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 04:20:11 μμ »
Αυτά που βλέπεις είναι τιμές 2013 και καμία σχέση με την σημερινή πραγματικότητα. Τόσο από πλευράς τιμής καταλόγου, όσο και από το ποσοστό των εκπτώσεων που δίδονται πλέον. Τα πάντα άλλαξαν προς το (πάρα πολύ) χειρότερο τον τελευταίο χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος macedonianGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #545 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 04:34:38 μμ »

Να σαι καλά μεγάλε ευχαριστώ!

Μια ακόμα ερώτηση, έξω πληρώνουμε τα πάντα με κάρτες , τα μετρητά έχουν πεθάνει εδώ και δεκαετίες αλλά θυμάμαι Ελλάδα ποτέ δεν ήταν έτσι.

Αν έχω κάρτα μαζί μου για να πληρώσω γενικά θα έχω πρόβλημα στα μαγαζιά, και θα μου τα ζαλίσουν για cash?
 
Εγώ είμαι έτοιμος για αγορά no date submariner. Το έχω δει το ρολόι αρκετές φορές, και το budget είναι οκ. Είναι καθαρά θέμα τι έκπτωση θα πετύχω, και το ψάχνω πολύ γιατί μιλάμε για αρκετά λεφτά. Στον επίσημο AD στην Κύπρο η έκπτωση ήταν τρίχες (κάπου 5%) ενώ η τιμή καταλόγου μου φάνηκε υψηλή εξαρχής συγκριτικά με αυτή που βλέπω internet (6k)

[url]http://www.thewatchquote.com/Rolex-114060-PdN.htm[/url]

  :)
Στα 6400€ αν υπάρχει διαθέσιμο να πεις και ευχαριστώ. Δυστυχώς φιλε μου στα εμπορικά μοντέλα η κατάσταση έχει αλλάξει δραματικά το τελευταίο εξάμηνο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Atomic

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #546 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 04:41:04 μμ »
Μάλιστα. 6400 και ευχαριστώ (!!!) Όχι δεν μου το έδινε 6400, κάπου στα 6800.. νομίζω. ήταν διαθέσιμο ναι. Είναι AD όμως.

Απλά διάβαζα σε αυτά τα forum να μιλάνε για κοντά στα 5κ αλλά φαντάζομαι ήταν για άλλες εποχές όπως λέτε.

Αποσυνδεδεμένος macedonianGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #547 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 04:45:01 μμ »
5200€ το πήρα το Μάιο. 6700€ ειναι η τιμή λιανικής.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #548 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 04:55:43 μμ »
Την περασμένη Τρίτη στη ρόλεξ στην Αθήνα δεν υπήρχε κανένα.
Ούτε το date ούτε το no date ούτε το βέβαια το lv.

Αναφέρθηκε ότι και τα λίγα που θα έρθουν, μέχρι τις γιορτές, είναι σχεδόν ήδη πουλημένα.


Η ρόλεξ να μείωσε την παραγωγή της, μάλλον χλωμό (αφού ολόκληρη η υπόλοιπη γκάμα υπάρχει διαθέσιμη).
Άρα αυξήθηκε η ζήτηση;

Αποσυνδεδεμένος Atomic

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #549 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 05:10:21 μμ »
5200€ το πήρα το Μάιο. 6700€ ειναι η τιμή λιανικής.


Sent from my iPhone using Tapatalk

5200 είναι τιμή που το βρίσκεις chrono, αν μου δώσουν τέτοια τιμή σε κατάστημα το παίρνω επί τόπου από το να μπλέκω με internet..

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #550 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 05:13:26 μμ »
Η ρόλεξ να μείωσε την παραγωγή της, μάλλον χλωμό (αφού ολόκληρη η υπόλοιπη γκάμα υπάρχει διαθέσιμη).
Άρα αυξήθηκε η ζήτηση;

Σύμφωνα με την άποψη 3 (τριών) διαφορετικών ατόμων, εκ των οποίων οι δύο είναι AD εδώ στο Ελλαδιστάν και ο τρίτος είναι συνειδητοποιημένος Ρολεξάκιας με άρτιες γνώσεις τις οποίες έχει αποκομίσει μετά από σειρά ετών ενασχόλησης,  η γραμμή της Rolex από δω και στο εξής θα είναι μείωση της παραγωγής και αύξηση τιμών ή/και κάθετος περιορισμός των εκπτώσεων.
Μένει να φανεί αν όλα αυτά τα φαντάστηκαν ή κάτι ξέρουν.
Πάντως ατσάλινα ρόλεξ πλέον στην αγορά δεν υπάρχουν (πολλά) και ο λόγος που δεν υπάρχουν δεν είναι ότι τα πήραν αυτά τα παλιόπαιδα οι Κινέζοι που επέλασαν σαν τα μυρμήγκια.


Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #551 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 05:20:42 μμ »
Σύμφωνα με την άποψη 3 (τριών) διαφορετικών ατόμων, εκ των οποίων οι δύο είναι AD εδώ στο Ελλαδιστάν και ο τρίτος είναι συνειδητοποιημένος Ρολεξάκιας με άρτιες γνώσεις τις οποίες έχει αποκομίσει μετά από σειρά ετών ενασχόλησης,  η γραμμή της Rolex από δω και στο εξής θα είναι μείωση της παραγωγής και αύξηση τιμών ή/και κάθετος περιορισμός των εκπτώσεων.
Μένει να φανεί αν όλα αυτά τα φαντάστηκαν ή κάτι ξέρουν.
Πάντως ατσάλινα ρόλεξ πλέον στην αγορά δεν υπάρχουν (πολλά) και ο λόγος που δεν υπάρχουν δεν είναι ότι τα πήραν αυτά τα παλιόπαιδα οι Κινέζοι που επέλασαν σαν τα μυρμήγκια.

Aκριβως το ιδιο μου ειπε υπευθυνος μεγαλου dealer στην Αθηνα για την πολιτικη της εταιρειας.
Δραματικη μειωση της ροης των ρολογιων που συνεπαγεται μειωση της εκπτωσης απο τα μαγαζια και επομενως αυξηση της τιμης.
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #552 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 05:52:22 μμ »
Παιδιά οι τιμές στα μαγαζιά σε όλες τις γνωστές μάρκες έχουν εκτοξευτεί σε απίστευτα ύψη. Καλό ρολόι (απο τις γνωστές μάρκες λεφτά στην τράπεζα) δεν παίρνεις φτηνά πλέον. Τελεία. Απο κάτι AP και Patek, δεν σας λέω καν τιμές γιατί θα βάλετε τα κλάματα. Τελεία και παύλα !


EDIT : Σε σκάρτα  2 χρόνια, entry level θα είναι 5.000 €, τα μεσαία-γνωστά-σπορ  θα είναι στα 10.000 € και τα υψηλά ατσάλινα θα είναι στα 25.000 €


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2015, 05:57:59 μμ από PanosI »

Αποσυνδεδεμένος Atomic

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #553 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 06:17:19 μμ »
Άμα δεν βρώ άκρη με τοπική αγορά θα πάω chrono. Εκεί 6500 είναι το πιο ακριβό καινούριο submariner στην λίστα!

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #554 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 01:12:39 πμ »
Τον  αυγουστο στην μυκονο το ειχε ο Ρουσσουνελος στα 6.700...
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος marios1515

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #555 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 02:41:46 πμ »
αυτο που λετε για τον περιορισμο των εκπτωσεων  ισχυει για ολα τα ρολεξ ανεξαιρετως, ή για καποια συγκεκριμενα πολυ εμπορικα ατσαλινα?

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #556 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 02:46:31 πμ »
Πάρτε Rolex τώρα που μπορείτε!
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Να "μπορούν" και οι έμποροι που "ασφυκτιούν" εν μέσω κρίσης και καπιταλ κοντρόλ!!!!!!!!
Κάτι Κινέζοι που αγόραζαν τα πάντα δεν αρκούν!
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #557 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 08:28:48 πμ »
αυτο που λετε για τον περιορισμο των εκπτωσεων  ισχυει για ολα τα ρολεξ ανεξαιρετως, ή για καποια συγκεκριμενα πολυ εμπορικα ατσαλινα?

Το δεύτερο.


Μία υπόθεση για τη διαφοροποίηση των τιμών μέσα στο 2015.
Όλα, δηλαδή το κόψιμο των εκπτώσεων, η εμφάνιση φαινομένων έλλειψης σε πολύ εμπορικά μοντέλα κλπ, συνέπεσαν με την διαφοροποίηση της ισοτιμίας του φράγκου στις αρχές του έτους.

Άσχετα με το αν εμείς παραμυθιαζόμαστε ότι είμαστε το κέντρο του κόσμου και ότι όλα συμβαίνουν για εμάς (ή μόνο σε εμάς), η παραπάνω κίνηση της Ελβετίας είχε μεγάλες επιπτώσεις πρωτίστως στην παραγωγή της ίδιας της χώρας.

Παράλληλα όμως, συνέτρεχαν και άλλα επιβαρυντικά γεγονότα.
Η πωλήσεις ρολογιών στην Κίνα, επίσης αντίθετα με ότι νομίζουμε, είχαν αρχίσει να μειώνονται ήδη από το 2014 (υπάρχουν σχετικές εκθέσεις ελβετικών πηγών), ενώ δεν πρέπει να υποτιμά κανείς τις επιπτώσεις που είχε στην άλλη σημαντική καταναλωτική "δύναμη" ρολογιών η δραματική υποτίμηση του ρουβλίου τον Δεκέμβριο του 2014 κατά 30%.

Είναι προφανές ότι οι Ελβετοί δεν άφησαν τα ρολόγια τους να απαξιωθούν.

Δεν ξεκίνησαν λοιπόν κάποια παγκόσμια "επίθεση" για να ανεβάσουν τις τιμές - πολύ δε περισσότερο, όχι για να τις ανεβάσουν στην Ελλάδα ( ::)), αλλά προφανώς αμύνθηκαν και προστάτευσαν τα προιόντα τους από βέβαιη απαξίωση αν συνέχιζαν να τα διαθέτουν παγκοσμίως στις ποσότητες και με τους όρους που τα διέθεταν έως τον Ιανουάριο του 2015.

Βέβαια, εμείς εδώ έχουμε και πρόσθετους λόγους να τα βλέπουμε όλα μαύρα.
Όχι σε κάποιο μακρινό μέλλον, αλλά ήδη στους επόμενους 12 μήνες, τέτοια μέρα δηλαδή του χρόνου, το τοπίο στην αγορά των ρολογιών θα είναι πραγματικά αγνώριστο.

Αποσυνδεδεμένος macedonianGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #558 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 08:35:46 πμ »

Το δεύτερο.


Μία υπόθεση για τη διαφοροποίηση των τιμών μέσα στο 2015.
Όλα, δηλαδή το κόψιμο των εκπτώσεων, η εμφάνιση φαινομένων έλλειψης σε πολύ εμπορικά μοντέλα κλπ, συνέπεσαν με την διαφοροποίηση της ισοτιμίας του φράγκου στις αρχές του έτους.

Άσχετα με το αν εμείς παραμυθιαζόμαστε ότι είμαστε το κέντρο του κόσμου και ότι όλα συμβαίνουν για εμάς (ή μόνο σε εμάς), η παραπάνω κίνηση της Ελβετίας είχε μεγάλες επιπτώσεις πρωτίστως στην παραγωγή της ίδιας της χώρας.

Παράλληλα όμως, συνέτρεχαν και άλλα επιβαρυντικά γεγονότα.
Η πωλήσεις ρολογιών στην Κίνα, επίσης αντίθετα με ότι νομίζουμε, είχαν αρχίσει να μειώνονται ήδη από το 2014 (υπάρχουν σχετικές εκθέσεις ελβετικών πηγών), ενώ δεν πρέπει να υποτιμά κανείς τις επιπτώσεις που είχε στην άλλη σημαντική καταναλωτική "δύναμη" ρολογιών η δραματική υποτίμηση του ρουβλίου τον Δεκέμβριο του 2014 κατά 30%.

Είναι προφανές ότι οι Ελβετοί δεν άφησαν τα ρολόγια τους να απαξιωθούν.

Δεν ξεκίνησαν λοιπόν κάποια παγκόσμια "επίθεση" για να ανεβάσουν τις τιμές - πολύ δε περισσότερο, όχι για να τις ανεβάσουν στην Ελλάδα ( ::)), αλλά προφανώς αμύνθηκαν και προστάτευσαν τα προιόντα τους από βέβαιη απαξίωση αν συνέχιζαν να τα διαθέτουν παγκοσμίως στις ποσότητες και με τους όρους που τα διέθεταν έως τον Ιανουάριο του 2015.

Βέβαια, εμείς εδώ έχουμε και πρόσθετους λόγους να τα βλέπουμε όλα μαύρα.
Όχι σε κάποιο μακρινό μέλλον, αλλά ήδη στους επόμενους 12 μήνες, τέτοια μέρα δηλαδή του χρόνου, το τοπίο στην αγορά των ρολογιών θα είναι πραγματικά αγνώριστο.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος marios1515

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #559 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 07:48:32 μμ »
Το δεύτερο.


Μία υπόθεση για τη διαφοροποίηση των τιμών μέσα στο 2015.
Όλα, δηλαδή το κόψιμο των εκπτώσεων, η εμφάνιση φαινομένων έλλειψης σε πολύ εμπορικά μοντέλα κλπ, συνέπεσαν με την διαφοροποίηση της ισοτιμίας του φράγκου στις αρχές του έτους.

Άσχετα με το αν εμείς παραμυθιαζόμαστε ότι είμαστε το κέντρο του κόσμου και ότι όλα συμβαίνουν για εμάς (ή μόνο σε εμάς), η παραπάνω κίνηση της Ελβετίας είχε μεγάλες επιπτώσεις πρωτίστως στην παραγωγή της ίδιας της χώρας.

Παράλληλα όμως, συνέτρεχαν και άλλα επιβαρυντικά γεγονότα.
Η πωλήσεις ρολογιών στην Κίνα, επίσης αντίθετα με ότι νομίζουμε, είχαν αρχίσει να μειώνονται ήδη από το 2014 (υπάρχουν σχετικές εκθέσεις ελβετικών πηγών), ενώ δεν πρέπει να υποτιμά κανείς τις επιπτώσεις που είχε στην άλλη σημαντική καταναλωτική "δύναμη" ρολογιών η δραματική υποτίμηση του ρουβλίου τον Δεκέμβριο του 2014 κατά 30%.

Είναι προφανές ότι οι Ελβετοί δεν άφησαν τα ρολόγια τους να απαξιωθούν.

Δεν ξεκίνησαν λοιπόν κάποια παγκόσμια "επίθεση" για να ανεβάσουν τις τιμές - πολύ δε περισσότερο, όχι για να τις ανεβάσουν στην Ελλάδα ( ::)), αλλά προφανώς αμύνθηκαν και προστάτευσαν τα προιόντα τους από βέβαιη απαξίωση αν συνέχιζαν να τα διαθέτουν παγκοσμίως στις ποσότητες και με τους όρους που τα διέθεταν έως τον Ιανουάριο του 2015.

Βέβαια, εμείς εδώ έχουμε και πρόσθετους λόγους να τα βλέπουμε όλα μαύρα.
Όχι σε κάποιο μακρινό μέλλον, αλλά ήδη στους επόμενους 12 μήνες, τέτοια μέρα δηλαδή του χρόνου, το τοπίο στην αγορά των ρολογιών θα είναι πραγματικά αγνώριστο.

Εννοεις θα υπαρξει ομαλοποιηση στην αγορα και την ισοτιμια του φραγκου και τα πραγματα θα γινουν οπως ηταν ή θα γινουν ακομα χειροτερα και ακομα και το explorer θα γινει απλησιαστο?