Αποστολέας Θέμα: FRANK MULLER  (Αναγνώστηκε 45380 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
FRANK MULLER
« στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 04:08:01 μμ »
H συγκεκριμένη μάρκα είμαι σίγουρος ότι ξέρετε ότι έχει πολλά αλλά και ένα από τα ακριβότερα (αν όχι το ακριβότερο) ρολόγια της αγοράς. Aλήθεια σας αρέσουν? Tα βρίσκω πολύ άσχημα σχεδιασμένα... ¶σε που και να ήμουν πετρελαιοπαραγωγός 1.000.000 έουρα δεν θα τα έδινα με τίποτα... Σίγουρα το ωραίο είναι και υποκειμενικό απλά θέλω να δώ και άλλες γνώμες.

http://www.franckmullerusa.com/
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2008, 01:51:31 μμ από Marketer »
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Frank Muller
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 04:21:48 μμ »
ηταν καποτε μοδα,εγινα και διαφορα σκανδαλα με την εταιρια,δε αξιζουν οσα κοστιζουν,περαν τουτου προσωπικη επιλογη καποιου

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Frank Muller
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 09:26:35 μμ »
μιας και αναφερεις την εταιρια


The traditional perpetual calendar indicates the day, date, month and moon phases – in addition to the time of day, of course. It takes into account the length of each month (28 to 31 days) without the necessity of making a manual adjustment. The mechanism also takes into account the leap years but requires an adjustment three times in a row every 100 years because according to the Gregorian calendar, every 400 years, the leap year is cancelled for three centuries in a row and is re-established on the fourth century: in 2100, 2200, 2300 etc, the leap year is omitted, whereas in 2000, 2400, 2800 etc. it is re-established.
The Aeternitas Version II is therefore different to any other perpetual calendar since it takes into account the rule governing the Gregorian calendar that states all century years not divisible by 400 are common years and not leap years.
The Aeternitas eternal calendar is a module placed on the dial side of the watch and follows a 1000 year cycle thanks to two additional sets of wheels: the first set comprises a wheel of 10 years, the second a cycle of 100 years and a third that allows for the display of a 1000-year cycle; the second set of wheels is designed for the setting, through the use of cams, of the skipping of the leap years three time in a row every 100 years and its re-establishment the fourth time.
In addition to the usual indications – retrograde date at 12 o’clock, days, months, 24-hour day/night, normal leap year cycle – it also indicates the time equation which is coupled with the calendar, which means that if the watch is not wound for a number of years, at the moment of its correction, the equation of time continues to follow the calendar.
Two time zones utilizing a 24-hour hand are placed either side of the tourbillon at 5 and 7 o’clock and can be set by pushbuttons on the side of the case. The time zone indicator on the right is conceived for travelling eastwards and therefore moves one hour ahead at each press of the corrector on the right side of the case. The time zone indicator on the left is designed for travelling westwards and therefore moves back an hour with each press of the corrector on the left side of the case. Just above the tourbillon at 6 o’clock, is the year indicator which functions from 0 to 999 and then continues along its merry way indefinitely. Now that’s a world-first.
There is a moon phase indicator set just below the date indicator at 12 o’clock that works to a precision of 6.8 seconds per lunar month. That represents an error of a mere 24 hours every 1000 years. Traditional perpetual calendars make that error every 4 years.

http://img72.imageshack.us/my.php?image=fmulleraeternitasew5hp3.jpg

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
Frank Muller
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 14, 2006, 11:45:30 πμ »
Παράθεση από: "george_"
ηταν καποτε μοδα,εγινα και διαφορα σκανδαλα με την εταιρια,δε αξιζουν οσα κοστιζουν,περαν τουτου προσωπικη επιλογη καποιου


Tί σκάνδαλα είχαν γίνει?
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος akatsim

  • CoFounder
  • Administrator
  • 44mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Frank Muller
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 14, 2006, 02:19:04 μμ »
Παντως ο ιδιος ειναι ο μεγαλυτερος ωρολογας εν ζωη. Ιδιοφυια.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Frank Muller
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 14, 2006, 02:46:50 μμ »
εχω ακουσει πως εκανε εξυπνο μαρκετινγκ και καθιερωθηκε,πλεον ομως εχει  πεσει ,αξιζει η οχι θα το κρινει και η διαχρονικοτητα των ρολογιων του. :oops:

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
Frank Muller
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 14, 2006, 02:57:27 μμ »
Για σκάνδαλα κανείς γνωρίζει?
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Frank Muller
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 14, 2006, 06:50:08 μμ »
επανερχομενος στο θεμα,οσον αφορα της μηχανες του,στα πιο πολλα μοντελα εχει βαση  ΕΤΑ συνηθως ,ακομα και αν κοστιζουν μερικες χιλιαδες,στα grand complication και παλι διαβασα πως δεν κατασκευαζει τις μηχανες αλλα τις προμηθευεται,πριν 15 χρονια οταν ο ιδιος εκανε συναρμολογηση και δημιουργουσε μαλλον αποτελει παρελθον.

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Frank Muller
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 14, 2006, 11:16:18 μμ »
Γιωργο το συγκεκριμενο μοντελο που εβαλες ειναι το κατι αλλο  :lol:
αν και συνηθως δεν μου αρεσουν τα ρολογια του, αυτο μου πολυαρεσει  :P

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Frank Muller
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 14, 2006, 11:58:01 μμ »
ο muller οπως πολυ σωστα τονισε ο akatsim ειναι ισως το μεγαλυτερο ταλεντο των τελευταιων δεκαετιων στην υψηλη ωρολογοποιία/ Τι ΕΤΑ και σκανδαλα λες ρε george-? ποια μοδα? προκειται για απολυτα διαχρονικα κομματια, καμια σχεση με μοδα. Νομιζω οτι μιλας για αλλον ανθρωπο..
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Frank Muller
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 15, 2006, 03:01:45 πμ »
δεν τα βγαλα απο το μυαλο μου παιδες,ουτε εκρινα το ταλεντο καποιου η οχι.

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
Frank Muller
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 15, 2006, 09:48:41 πμ »
Πάντως όπως και να έχει δεν θεωρείτε το 1.000.000 έουρα λίγο τραγικό ή μόνο εγώ πιστεύω ότι ένα τέτοιο ποσό είναι υπερβολικό και δεν αξίζει ακόμη και για μεγιστάνες?
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Frank Muller
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 15, 2006, 03:22:28 μμ »
I own a FM Casablanca and love the watch. Sure, it's a dressed up ETA movement and you could argue that no stainless steel watch with an ETA movement is worth what Muller changes. However, if you like the style, it's worth every penny. I also love the stainless steel bracelet. it's one of the more comfortable bracelets I have worn.

That being said, Franck Muller does not get any respect on this board. Most people say the following things.

1. ETA movements
2. He has less to do with the company than he did ten years ago, plus he has had some pretty public battles with the company.
3. They are fashion watches
4. They are too expensive for what they are.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Frank Muller
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 15, 2006, 03:54:34 μμ »
Franck Muller" soon without Franck Muller?
Currently, the future of the brand "Franck Muller" is uncertain as the man Franck Muller is without power in what formerly used to be his company - he doesn't even have the key to the building any more. The situation is complicated, and the press is speculating about what has happened behind the scenes. Furthermore, an uncle of Franck Muller has been arrested in the fake-watches-affair (cf. entry below dated October 31).
Let's hope for the sake of "Haute Horlogerie" that a solution will be found that will keep the brand "Franck Muller" alive with watches made by the "Master of Complications" himself. (Source: NZZ am Sonntag, November 23, 2003)

(November 26, 2003)


εκανα ενα γρηγορο ψαξιμο,βασικα ολα αυτα τα χω δει σε μια χρονικη περιοδο αρκετα μεγαλη ωστε να θυμαμαι ολα τα σχετικα λινκ,πιστευω τα δυο συγκεκριμενα να δινουν μια εξηγηση στα οσα ειχα προαναφερει.θα συνεχισω το ψαξιμο για πιο αντιπροσωπευτικα παραδειγματα.
επαναλαμβανω οτι ειναι ειδησεις ηδη γνωστες στο ιντερνετ και δεν εχουν αλλο σκοπο περα της ενημερωσης

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Frank Muller
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 15, 2006, 04:22:54 μμ »
μπραβο σου , καλα κανεις και ψαχνεις διοτι χωρις τεκμηριωση δε μπορει να παρεχονται φημολογιες. Πολλα απο οσα ειπες πρωτη φορα τα ακουω, θα το ψαξω κι εγω μολις βρω χρονο γιατιμου κινησε το ενδιαφερον το post σου.
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Frank Muller
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 15, 2006, 04:56:36 μμ »
ομολογω να πω οτι μου φαινοταν απολυτα φυσιολογικο να αναφερω τα συγκεκριμενα γεγονοτα γιατι απλα εαν εχουν συμβει δε ριχνουν λασπη σε κανενα,απλα καποια γεγονοτα μας κανουν να τοποθετουμε στη σωστη θεση εταιριες ρολογιων η οτι αλλο.

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Frank Muller
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 17, 2006, 11:45:37 μμ »
Εμένα αυτή η πτώση μου φαίνεται μάλλον φυσιολογική. Πράγματι ο F.M. είναι η μεγαλύτερη εν ζωή ιδιοφυία στην κατασκευή πολύπλοκων μηχανισμών, αλλά εκανε ένα τραγικό λάθος. Όπως όλες οι ιδιοφυίες, διακατέχονταν από υπέρμετρο εγωισμό θεωρώντας ότι είναι άτρωτος. Ετσι πορεύθηκε μόνος του σε μια εξαιρετικά δύσκολη αγορά όπου η εξέλιξη και η παραγωγή πανάκριβων και άρα όχι εμπορικών προιόντων απαιτεί μεγάλα κεφάλαια (κάποιο δηλ. οικονομικά ισχυρό γκρούπ-μαμά). Έτσι  η απρόσμενα μεγάλη εμπορική επιτυχία των ρολογιών του είναι πολύ πιθανό να τον οδήγησε να αγοράζει κάποιους μηχανισμούς για τα πιο απλά μοντέλα του μη μπορώντας να ανταποκριθεί στις παραγγελίες . Εξού και η ΕΤΑ στην υπόθεση. Ολα αυτά είναι μια δική μου θεωρία που είναι πολύ πιθανό να απέχει έτη φωτός από την πραγματικότητα !!!!
 Πάντως όπως και να έχει το θέμα , τα ρολόγια του FM είναι λατρεμένα ( για μένα ) , αλλά όπως έχω ξαναπεί , οι τιμές τους είναι για το φρενοκομείο.
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
Frank Muller
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 10:02:00 πμ »
Aν όντως το όνομά του ακούγεται σε αυτά που διάβασα και όλα είναι αλήθεια τότε αυτό είναι ένα σοβαρό πλήγμα για αυτόν...
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Frank Muller
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 11:32:08 πμ »
Συμφωνω απολυτα μαζί σου. Καποια στιγμη είχα διαβασει οτι η εταιρεία του περασε μια ισχυρη κριση την οποια βεβαια ξεπερασε. Πραγματι οι τιμες ειναι αστρονομικες, φαινεται τοσο κοστολογεί το ταλεντο και την τεχνογνωσία του. Για ΕΤΑ πρωτη φορα ακουω, οταν βρω χρονο θα το ψαξω ενδελεχως το θεμα γιατι μου κινησε την περιεργεια
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Frank Muller
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 03:22:59 μμ »
γιατι παιδια ?σε ολους μπορει να συμβει.κανεις δεν ειναι μυθος.ολοι μπορουν να σφαλουν