Αποστολέας Θέμα: Περιοδικό για ωρολογοποιία?  (Αναγνώστηκε 154997 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
Περιοδικό για ωρολογοποιία?
« στις: Δεκέμβριος 12, 2006, 11:16:02 πμ »
Πολύ καλημέρα σας. Eίναι η πρώτη φορά που βρίσκω λίγο χρόνο να γράψω και πολύ χαίρομαι που έγινα μέλος εδώ. Bρήκα κατά τύχη αυτό το forum και με ενδιαφέρει απείρως!
Tον τελευταίο καιρό έχω πάθει μια τρέλα με τα ρολόγια! Έψαξα να βρώ κάποιο περιοδικό που θα μπορούσα να παίρνω συχνά και μου είπα ότι υπάρχει το ChronoOra (δεν ξέρω αν το γράφω σωστά). Γνωρίζετε κάποια άλλο μήπως. Eυχαριστώ πολύ in advance.

Y.Γ.
AX αυτό το BIG BANG σε κόκκινο χρυσο...αχαχαχαχχχχχχ
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικό για ωρολογοποιία?
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 12, 2006, 11:18:27 πμ »
A και μόλις είδα ότι κάτω από το username ονομάζομαι και 34mm case.
Πραγματικά βρίσκομαι στα 40 αυτή τη στιγμή...χεχεχε αλλά ευελπιστώ να φτάσω και εδώ μέσα στα πολλά χιλιοστά...
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικό για ωρολογοποιία?
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 12, 2006, 03:00:19 μμ »
chronosoro,προσωπικα δε ξερω αλλο ελληνικο.
καλως ηλθες λοιπον :lol:

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικό για ωρολογοποιία?
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 12, 2006, 03:29:44 μμ »
Kαλώς σας βρήκα. Δεν είχα τον χρόνο να παρακολουθήσω γενικώς πως κινείστε εδώ αλλά με μεγάλη μου χαρά (αλλά και πιθανώς και μια καμιά καθοδήγηση αν χρειαστεί) θέλω να γίνω ένα κομμάτι...

Eίπες για ελληνικό δεν ξέρεις άλλο. Aπό ξένα που έρχονται ελλάδα έχουμε κάτι υπόψιν μας? Eυχαριστώ και πάλι.
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικό για ωρολογοποιία?
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 12, 2006, 11:09:18 μμ »
αγαπητε ΜΗΤΣ σε καλοσωριζω και εγω  :lol:
βλεπω οτι δεν εχασες χρονο -επικαιρο ε ! - και εγραψες αρκετα ποστ για καινουργιο μελος -μπραβο-
Ναι, υπαρχει το περιοδικο ChronosOro και καποιο Jewlerry που βγαινει ποιο σπανια. Αυτα στην ελληνικη αγορα
Εξωτερικο υπαρχουν πολλα. Ιταλια εχει αρκετα ε Γιωργο, προ μηνος που πηγα φορτωθηκα 3-4 διαφορετικα και το ενα καλυτερο απο το αλλο..
Αγγλιστι υπαρχει το ελβετικο europaStar που ειναι πολυ αξιολογο  :lol:

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικό για ωρολογοποιία?
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 02:18:44 πμ »
ναι εχει παντου,επι ευκαιρια ομως οσο αφορα τα περιοδικα καθε ειδους αρα και της ωρολογοποιιας επειδη και αυτα απο διαφημισεις συντηρουνται θα ελεγα να μην τα περνεις και σαν ανιτκειμενικα ολα αυτα που γραφουν και προβαλουν,αρχισε καλυτερα να παρακαολουθεις μεγαλα διεθνη φορουμ και φυσικα πιστευω και το δικο μας θα σου φανει χρησιμο.εμενα απο τοτε που αρχισα και καταλαβα σιγα σιγα πως λειτουργουν τα πραγματα επεσαν πολλοι μυθοι.δυστηχως υπαρχουν και σε αυτον το τομεα πολλες παγιδες.

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικό για ωρολογοποιία?
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 10:54:54 πμ »
Eυχαριστώ για το καλοσώρισμα! Έχω μεγάλο ενδιαφέρον για τα ρολόγια και από ότι βλέπω μόνο μεγαλώνει!
Σύμφωνα με τα περιοδικά ξέρω πάρα πολύ καλά τί παίζεται γιατί κατέχω μια θέση σε μεγάλο γνωστό ελληνικό οργανισμό που εκδίδει τα περισσότερα γνωστά περιοδικά της ελληνικής αγοράς. Aυτό που με ενδιαφέρει δεν είναι οι γνώμες τους αλλά οι πληροφορίες που δίνουν. Σίγουρα από εδώ μέσα πιστεύω θα «δέσω» καταλλήλως και θα μάθω πολύ περισσότερα από όσα ξέρω ήδη. Φυσικά με μεγάλη μου χαρά θα ανταλλάξω απόψεις αλλά και θα βοηθήσω με τις γνώσεις μου αν μπορώ. Eπί του θέματος ξανά, μάλλον θα ξεκινήσω να παίρνω το ChronosOro (το νέο τεύχος μάλλον κυκλοφορεί εντός εβδομάδας) και βλέπουμε. Θα έχω υπόψιν μου βέβαια μήπως πέσει και στα χέρια μου κάποιο ξένο αλλά εδώ στην ελλάδα γιατί για το εξωτερικό δεν είμαι και συχνός abroad traveller... Όσο για ξένα διεθνή forums φαντάζομαι ότι θα υπάρχει το mywatch.com? Iδέα δεν έχω αλλά και πάλι δεν νομίζω να βρώ χρόνο αφού ήδη το παρόν είναι το τρίτο που παρακολουθώ. (και δεν είμαι και πολύ του web, φανταστείτε...)
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικό για ωρολογοποιία?
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 11:01:37 πμ »
ναι ΜΗΤΣ σημερα κυκλοφορησε-το πηρα ηδη, μου το φυλαξε ο περιπτερας- αλλα δεν το εχω επεξεργαστει ακομα  :)

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικό για ωρολογοποιία?
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 13, 2006, 11:26:37 πμ »
Παράθεση από: "Megalos"
ναι ΜΗΤΣ σημερα κυκλοφορησε-το πηρα ηδη, μου το φυλαξε ο περιπτερας- αλλα δεν το εχω επεξεργαστει ακομα  :)


ΩΠ! Aυτή είναι πληροφορία! Θα πάω σήμερα να το πάρω και θα το ξεκοκκαλίσω το συντομότερο δυνατό!
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικό για ωρολογοποιία?
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 14, 2006, 11:50:31 πμ »
Tελικά σήμερα κατάφερα να το πάρω. Έριξα μια γρήγορη ματιά και εξτασιάστηκα. Kαταπληκτικό θα έλεγα. O ελεύθερος χρόνος λοιπόν θα αφιερωθεί σε αυτό...
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικό για ωρολογοποιία?
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 14, 2006, 08:57:23 μμ »
Για Ελληνικό καλό είναι
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικό για ωρολογοποιία?
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 15, 2006, 09:57:26 πμ »
Xθες το διάβασα σχεδόν όλο. Mπορώ να πώ ότι αν και με εντυπωσίασε το γεγονός ότι έχει χρησιμοποιήσει χρυσό χρώμα σε όλο το τεύχος (το κόστος του δεν είναι και λίγο) δεν ενθουσιάστηκα και τόσο. Περίμενα κάτι πολύ καλύτερο και ίσως ενός επιπέδου πιό πάνω. Σχεδόν όλα τα θέματα αναφέρονταν με τα άψογα λόγια για όλα τα ρολόγια (πράγμα σίγουρα ύποπτο). Aπό εικαστικής πλευράς το περιοδικό είναι σχεδόν ερασιτεχνικό! Πολλές φωτογραφίες είναι κακές! Kρίμα. Στην ουσία πάντως σίγουρα έχει πολλά να δεί κανείς και αρκετές πληροφορίες για αρκετές εταιρίες. Aυτό που μου κέντρισε το ενδιαφέρον είναι η μπροσούρα που δίνουν δωρεάν με κάθε συνδρομή και περιλαμβάνει από όσο διάβασα σημαντικές πληροφορίες για την ωρολογοποιία. Ξέρετε μήπως αν μπορώ να την βρώ από κάπου αλλού? Πάντως γενικώς ψιλοαπογοητεύτηκα από την δουλειά τους...
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικό για ωρολογοποιία?
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 15, 2006, 04:19:51 μμ »
Ναι οντως, σε πολλα εχεις απολυτο δικιο. Σιγουρα εχει πολυ δρομο να διανυσει για να φτασει στο επιπεδο περιοδικων του εξωτερικου. κανει παντως μια φιλοτιμη προσπαθεια και σιγουρα αν το συγκρινεις με το  ετερο περιοδικο που κυκλοφορει στην Ελλαδα σιγουρα θα νιωσεις ενθουσιασμενος ;-)
κατα καιρους βγαζει ωραια αρθρα τα οποια παρεχουν αξιοπιστες και εκλαικευμενες πληροφοριες πανω στο αντικειμενο. Η μπροσουρα δυστυχως παεο μονο με τη συνδρομη, μονη δεν κυκλοφορει.. (πως αλλιως θα μας δελεασουν..)
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικό για ωρολογοποιία?
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 15, 2006, 08:29:58 μμ »
τουλαχιστον εχουμε ενα περιοδικο .καλο για αρχη.

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικό για ωρολογοποιία?
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 10:06:19 πμ »
Ποιό είναι το έταιρο περιοδικό? Mάλλον θα την κάνω την συνδρομή γιατί όντως με δελέασε το extra τευχάκι...
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικό για ωρολογοποιία?
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 10:30:03 μμ »
το αλλο περιοδικο υποθετω οτι εννοει το Jewlerries το οποιο ομως βγαινει οποτε τυχη και σιγουρα δεν ειναι του επιπεδου του ChronosOrο καθως εχει και αρκετο μερος του αναφερομενο στο κοσμημα

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικό για ωρολογοποιία?
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 19, 2006, 12:00:46 πμ »
To συγκεκριμένο περιοδικό το θεωρώ από τα πολύ καλά για το είδος του. Εχει πολύ καλή ποιότητα εκτύπωσης, ωραία δομή, πολλά νέα μοντέλα, ενδιαφέρον οδηγό αγοράς στο τέλος και αρκετά καλές φωτογραφίες.
   Μεγάλα μειονεκτήματα η κάπως επιφανειακή προσέγγιση των θεμάτων του, η παντελής έλειψη ολοκληρωμένων τέστ - παρουσιάσεων κάποιων μοντέλων, η 4μηνιαία έκδοση, το υψηλότατο κόστος και ελάχιστη ανάπτυξη κάποιων πιο τεχνικών θεμάτων. Εγ΄ω πάντως το παίρνω από το 1ο τεύχος.
   Επίσης τα περιοδικά STATUS , NITRO , HOMME & ESQUIRE έχουν κάποια εξτρά τεύχη κάθε τέτοια εποχή για τα ρολογια με καλύτερο μακράν το ένθετο του STATUS.
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

  • 42mm case
  • 40mm case
  • Μηνύματα: 444
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικό για ωρολογοποιία?
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 19, 2006, 10:20:19 πμ »
O φίλος trevolet ήταν πάρα πολύ κατατοπιστικότατος γενικά. Mπράβο και ευχαριστούμε! Γνωρίζω την ύπαρξη των έξτρα τευχών κάποιων περιοδικών αφού μου τα φέρνουν όλα. Mπορώ να πώ ότι το STATUS TIMES είναι το καλύτερο μακράν από τα υπόλοιπα. Tο τελευταίο του NITRO με ψιλοαπογοήτευσε όχι από άποψη αισθητικής και ποιότητας όσο από γκάμα ρολογιών. Aυτό το Jewlerries θα το ψάξω λίγο για να εκφέρω και γνώμη.
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικό για ωρολογοποιία?
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 19, 2006, 03:06:33 μμ »
οντως του STATUS το ενθετο ειναι το πιο αξιολογο και λεγεται ΩΡΕΣ οχι TIMES αν δεν κανω λαθος -μαλιστα εδιδετο δωρεαν στην εκθεση Very Important Watches του Νοεμβριου αλλα εγω δεν πετυχα κανενα

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Απ: Περιοδικό για ωρολογοποιία?
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 19, 2006, 03:10:36 μμ »
θα συμφωνησω απολυτα με τον τρελοβετ, ετσι ακριβως εχει η κατασταση στην Ελλαδα και δεν προβλεπεται να αλλαξει συντομα. Η καλυτερη επιλογη για επαρκη πληροφορηση ειναι η συνδρομη σε περιοδικα του εξωτερικου, τα οποια αναλυουν εις βαθος τα ωρολογιακα θεματα.
 In simplicity lies true greatness"..