Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού  (Αναγνώστηκε 139354 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #140 στις: Μάρτιος 17, 2009, 01:07:31 μμ »
Θέλω να κάνω ένα καλό δώρο.

Να βάλω μια δυο παραμέτρους που ίσως να μην έχεις σκεφτεί.

Δεδομένου ότι το ρολόι είναι για δώρο:
Αν το άτομο στο οποίο θέλεις να κάνεις δώρο δεν γνωρίζει από ρολόγια, τότε η υπόθεση είναι μάλλον εύκολη. Παίρνεις κάτι αναγνωρίσιμο, π.χ. ένα Omega στο εύρος τιμών που θέλεις να κυμανθείς, και τελειώνει η υπόθεση.
Αν ωστόσο το άτομο αυτό έχει γνώσεις, το θέμα όπως αντιλαμβάνεσαι "δυσκολεύει". Το ρολόι που θα επιλέξεις πρέπει να τυγχάνει τουλάχιστον της αποδοχής του/της, για να μην πω του θαυμασμού του/της.  ;)

Αποσυνδεδεμένος viva

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #141 στις: Μάρτιος 17, 2009, 01:26:05 μμ »
Να βάλω μια δυο παραμέτρους που ίσως να μην έχεις σκεφτεί.

Δεδομένου ότι το ρολόι είναι για δώρο:
Αν το άτομο στο οποίο θέλεις να κάνεις δώρο δεν γνωρίζει από ρολόγια, τότε η υπόθεση είναι μάλλον εύκολη. Παίρνεις κάτι αναγνωρίσιμο, π.χ. ένα Omega στο εύρος τιμών που θέλεις να κυμανθείς, και τελειώνει η υπόθεση.
Αν ωστόσο το άτομο αυτό έχει γνώσεις, το θέμα όπως αντιλαμβάνεσαι "δυσκολεύει". Το ρολόι που θα επιλέξεις πρέπει να τυγχάνει τουλάχιστον της αποδοχής του/της, για να μην πω του θαυμασμού του/της.  ;)


nin έτσι είναι όπως το λες! Το ότι πρέπει να τυγχάνει της αποδοχής του εννοείται!! Δεν μπορώ να πω ότι έχει ιδιαίτερες γνώσεις σε ρολόγια, ωστόσο έχει ήδη ένα omega seamaster quartz 300m. Επομένως σε καμία περίπτωση δε θέλω κάτι "λιγότερο" από αυτό!

Όσον αφορά την απόδοχή του, απλά με τις προτάσεις σας θα κινηθώ συγκεκριμένα στην αγορά μαζί με τον άμεσα ενδιαφερόμενο βέβαια προκειμένου να διαλέξει αυτό που του αρέσει! Με τις προτάσεις σας με βοηθάτε στο να έχω μια πιο ειδική εικόνα ωστε να καταλήξουμε πιο ευκολα!

Σας ευχαριστώ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #142 στις: Μάρτιος 17, 2009, 01:59:17 μμ »
Ωχ πάει τον "καταστρέψαμε" τον άνθρωπο!!! Φανταστείτε να ακούς πωλητή να σου εξηγεί για τα Co-axial , για τον Elite μηχανισμό της Zenith και για το Reverso...  ;D Έχει που έχει την " προδιάθεση " [ Ω ] μετά από αυτήν την αγορά τον βλέπω να γίνεται αναπόσπαστο κομμάτι της κοινότητάς μας  :P :P
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος viva

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #143 στις: Μάρτιος 17, 2009, 02:19:45 μμ »
χαχαχαχαχα!!! ;D ;D ;D
Εγώ παιδιά πάντως τους τελευταίους 3 μήνες που σας διαβάζω φανατικά, να πω ότι καταλαβαίνω? ψέμματα θα πω και δεν είναι στις προθέσεις μου ;D Αλλά τα λέτε τόσο ωραία και γι αυτό αποφάσισα να σας ρωτήσω! Βασικά σας εμπιστεύομαι με τα μάτια κλειστά!
Τώρα ό,τι και να λέι ο πωλητής.....εγώ θα λέω... co axial, open back, turbillon, eta, elite .. ;D.. Τουλάχιστον θα καταλάβει ότι μία γνώση πάνω στο θέμα την έχω!! ;)
ό,τι θα γίνει μέλος της κινότητας το θεωρω δεδομένο, προκειμένου να μάθει κι εκίνος 2-3 πραγματάκια.. ;)

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #144 στις: Μάρτιος 17, 2009, 02:22:48 μμ »
χαχαχαχαχα!!! ;D ;D ;D
Εγώ παιδιά πάντως τους τελευταίους 3 μήνες που σας διαβάζω φανατικά, να πω ότι καταλαβαίνω? ψέμματα θα πω και δεν είναι στις προθέσεις μου ;D Αλλά τα λέτε τόσο ωραία και γι αυτό αποφάσισα να σας ρωτήσω! Βασικά σας εμπιστεύομαι με τα μάτια κλειστά!
Τώρα ό,τι και να λέι ο πωλητής.....εγώ θα λέω... co axial, open back, turbillon, eta, elite .. ;D.. Τουλάχιστον θα καταλάβει ότι μία γνώση πάνω στο θέμα την έχω!! ;)
ό,τι θα γίνει μέλος της κινότητας το θεωρω δεδομένο, προκειμένου να μάθει κι εκίνος 2-3 πραγματάκια.. ;)



 :jg: :lol:

Μην του πεις για casio tourbillon όμως...!!!   :lol: :jg: :lol: :jg:

Φιλικά,

Αντώνης

Αποσυνδεδεμένος viva

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #145 στις: Μάρτιος 17, 2009, 03:17:11 μμ »


 :jg: :lol:

Μην του πεις για casio tourbillon όμως...!!!   :lol: :jg: :lol: :jg:

Φιλικά,

Αντώνης

Τώρα για να το λες αυτό....κάτι ξέρεις..επομένως δε θα το ζητήσω.. ;D

όσον αφορά το water resistance...να θεωρήσω δεδομένο ότι αυτά που μου έχετε προτείνει δεν ειναι για θάλασσα? ???

Αποσυνδεδεμένος viva

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #146 στις: Μάρτιος 26, 2009, 11:12:23 πμ »
Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας! Η αγορά έγινε! Αν σου κολλήσει τελικά κάτι από την αρχή, δύσκολα αλλάζεις γνώμη! ;)

http://www.thetimezone.com/Corum/61320.012001.html

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #147 στις: Μάρτιος 26, 2009, 11:14:40 πμ »
Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας! Η αγορά έγινε! Αν σου κολλήσει τελικά κάτι από την αρχή, δύσκολα αλλάζεις γνώμη! ;)

http://www.thetimezone.com/Corum/61320.012001.html




Με γεια!!! καλοφότερο!!!

Φιλικά,

Αντώνης

Αποσυνδεδεμένος viva

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #148 στις: Μάρτιος 26, 2009, 11:18:35 πμ »


Με γεια!!! καλοφότερο!!!

Φιλικά,

Αντώνης

Σε ευχαριστώ πολύ Αντώνη! Να είσαι καλά!!

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #149 στις: Μάρτιος 26, 2009, 11:20:05 πμ »
Πολύ ωραία επιλογή viva και πολύ τυχερός ο αποδέκτης του corum :up:

Αποσυνδεδεμένος viva

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #150 στις: Μάρτιος 26, 2009, 11:30:00 πμ »
Πολύ ωραία επιλογή viva και πολύ τυχερός ο αποδέκτης του corum :up:

Σε ευχαριστώ πολύ grecellin!! Σημασία έχει ότι ο αποδέκτης ειναι εκείνος που το διάλεξε και ομολογώ ότι από κοντα δεν έχει καμία σχέση με τη φωτογραφία! Σε καμια βδομαδα θα το φωτογραφήσω φορεμενο και θα ποσταρω και φωτό! ;)

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #151 στις: Μάρτιος 26, 2009, 11:36:02 πμ »
Σε καμια βδομαδα θα το φωτογραφήσω φορεμενο και θα ποσταρω και φωτό! ;)




 :applaus: :2thumbs:

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #152 στις: Μάρτιος 26, 2009, 11:37:36 πμ »
viva, η αγορά έγινε από timezone.com;
Αν ναι, θα ήθελα να μας πεις τις εντυπώσεις σου.
Αν όχι, ξέχνα ότι ρώτησα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #153 στις: Μάρτιος 26, 2009, 12:02:09 μμ »
Συγχαρητήρια!
Υπάρχει και ένας ωραίος αστικός μύθος γι' αυτό το μοντέλο. Κάπου μεταξύ 1950-60 αν δε με απατά η μνήμη μου ο προμηθευτής των ενδείξεων ωρών δήλωσε αδυναμία εκτέλεσης της παραγγελίας. Έτσι η Κόρουμ χάραξε τις ώρες στη στεφάνη. Το μοντέλο γνώρισε επιτυχία με αυτή του την ιδιορυθμία και αποτελεί πια κλασσικό μοντέλο.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #154 στις: Μάρτιος 26, 2009, 12:32:08 μμ »
Λίγο πριν την Έκθεση της Βασιλείας του 1958, ένας προμηθευτής της Corum δεν της παρέδωσε έγκαιρα τις ενδείξεις των ωρών που επρόκειτο να ενσωματωθούν στο καντράν. Η εταιρεία αναγκάστηκε να παρουσιάσει τα νέα ρολόγια της με καντράν από χρυσό χωρίς ενδείξεις ωρών.

Το τυχαίο (ή μάλον ατυχές) αυτό γεγονός ενέμπνευσε μετά από λίγα χρόνια την συλλογή Romulus, που πήρε το όνομά της από τον ιδρυτή της Ρώμης, ως αναφορά στο οτι ήταν το πρώτο ρολόι που έιχε τους ρωμαικούς αριθμούς από το Ι έως το ΧΙΙ στην στεφάνη και όχι στο καντράν. Το μοντέλο έβγαινε για πολλά χρόνια και μετά σταμάτησε η παραγωγή του, ενώ τα τελευταία χρόνια το επανέφερε η εταιρεία σε μεγαλύτερο μέγεθος.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος viva

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #155 στις: Μάρτιος 26, 2009, 12:49:11 μμ »
Πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες!!! Σας ευχαριστώ! Δε γνώριζα κάτι σχετικά για το ρολόι ουτε για την εταιρεία. Αυτό που μου ειπε ο πωλητής όταν ρώτησα για την corum και για την ποιότητα ήταν 4 λέξεις "Υψηλή ρολογοποιία για ψαγμένους". Εύχομαι να ισχύει...

Nin όχι δεν το αγόρασα μέσω του timezone, αλλά από κατάστημα με αρκετά καλή έκπτωση. θεωρώ τουλάχισοτν ότι ένα 25% είναι μια καλή έκπτωση!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #156 στις: Μάρτιος 26, 2009, 01:00:56 μμ »
Αυτό που μου ειπε ο πωλητής όταν ρώτησα για την corum και για την ποιότητα ήταν 4 λέξεις "Υψηλή ρολογοποιία για ψαγμένους".

Ο συγκεκριμένος πωλητής έχει μια κάπως στρεβλή άποψη τι σημαίνει "Υψηλή Ωρολογοποιία" και τι "ψαγμένος".
Ή, απλώς προσπαθεί να κάνει τη δουλειά του όπως ξέρει και μπορεί.

Nin όχι δεν το αγόρασα μέσω του timezone, ...

Ευτυχώς ;D

...αλλά από κατάστημα με αρκετά καλή έκπτωση. θεωρώ τουλάχισοτν ότι ένα 25% είναι μια καλή έκπτωση!

Λαμπρά!

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #157 στις: Μάρτιος 26, 2009, 02:21:39 μμ »
Συγχαρητήρια για την αγορά, καλοφόρετο, και αναμένουμε με αγωνία τις φωτό!!!

Θοδωρής.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος asteroid

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #158 στις: Μάρτιος 27, 2009, 12:38:08 μμ »
Χαιρετώ τα μέλη του forum, είμαι καινούργιος στην παρέα,διαβάζω εδώ και καιρό το forum και έχω εντυπωσιαστεί από τις γνώσεις πολλών ανθρώπων σχετικά με το ρολοι
Έχω αρκετό μεράκι με τα ρολογια αλλά αν εξαιρέσω ένα Seiko 5 automatic που έχω τα υπόλοιπα που διαθέτω είναι quartz
Θα ήθελα να αποκτήσω ένα αυτόματο και μπορώ να πω εδώ και χρόνια κοιτάζω προς την omega και συγκεκριμένα στο omega professional speed master αλλα και στο seamaster αντίστοιχα.
Θα ήθελα αν μπορoύσατε να μου δώσετε καποια πληροφορία σχετικά με τις τιμές ενός συγκεκριμένου μοντέλου
http://www.omegawatches.com/index.php?id=303&details=1&ref=35765000&no_cache=1

ευχαριστώ


Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #159 στις: Μάρτιος 27, 2009, 03:31:18 μμ »
Χαιρετώ τα μέλη του forum, είμαι καινούργιος στην παρέα,διαβάζω εδώ και καιρό το forum και έχω εντυπωσιαστεί από τις γνώσεις πολλών ανθρώπων σχετικά με το ρολοι
Έχω αρκετό μεράκι με τα ρολογια αλλά αν εξαιρέσω ένα Seiko 5 automatic που έχω τα υπόλοιπα που διαθέτω είναι quartz
Θα ήθελα να αποκτήσω ένα αυτόματο και μπορώ να πω εδώ και χρόνια κοιτάζω προς την omega και συγκεκριμένα στο omega professional speed master αλλα και στο seamaster αντίστοιχα.
Θα ήθελα αν μπορoύσατε να μου δώσετε καποια πληροφορία σχετικά με τις τιμές ενός συγκεκριμένου μοντέλου
http://www.omegawatches.com/index.php?id=303&details=1&ref=35765000&no_cache=1

ευχαριστώ





Πρώτα απ'όλα καλώς ήρθες και με το καλό να κάνεις την πρώτη...την δεύτερη....την τρίτη.........και την τετρακοσιοστή σου αγορά!!!! ;D ;D ;D  Για τιμές δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω,γιατί επιτρέπεται να αναφέρουμε μονάχα τις επίσημες και στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν την γνωρίζω. Θα την πάρεις όμως γρήγορα την απάντηση.Εκεί που θα ήθελα να σταθώ είναι στο γούστο σου.Φανταστικό ρολόι μιας θρυλικής εταιρίας!!!! Πάει ρίξαμε ακόμα ένα νιάτο της Ελλάδας στην εξάρτηση του μηχανικού ρολογιού... :D/ :D/ :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:


Φιλικά Κωνσταντίνος
you cannot kill what you did not create