Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού  (Αναγνώστηκε 139339 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 04:47:20 μμ »
Υπέροχες επιλογές!Δεν ήξερα ότι υπήρχαν τόσο όμορφα ρολόγια-κοσμήματα-αριστουργήματα!Κάποιος που δεν ασχολείται έχει βαθιά μεσάνυχτα!
Είναι ένα απλό ηλεκτρονικό ρολόι με ορολογία και καντράν δανεισμένο από τα μηχανικά ρολόγια ...
Μια χαρά είναι για τα λεφτά του και όμορφο ...
... Αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι αριστούργημα και κόσμημα !

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος trika999

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 06:31:05 μμ »
Τελικά λέω να αγοράσω αυτό το ρολογάκι:http://www.emarket.gr/item.php?id=14897532!Μπορεί να μου πείτε πως δουλεύει η διαδικασία της δημοπρασίας!Εάν πατήσω buy-now το αγοράζω αμέσως στη τιμή που γράφει?Αφού άνοιξα λογαριασμό στο emarket μετά τί κάνω?

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 06:45:41 μμ »
Τελικά λέω να αγοράσω αυτό το ρολογάκι:http://www.emarket.gr/item.php?id=14897532!Μπορεί να μου πείτε πως δουλεύει η διαδικασία της δημοπρασίας!Εάν πατήσω buy-now το αγοράζω αμέσως στη τιμή που γράφει?Αφού άνοιξα λογαριασμό στο emarket μετά τί κάνω?


Πατάς το "Άμεση Αγορά" και το αγοράζεις στην τιμή που γράφει δίπλα αριστερά.
Στην συνέχεια επικοινωνωνείς με ένα  email ή με τηλέφωνο με τον πωλητή για να κανονίσεις τις λεπτομέρειες της αποστολής και τον τρόπο πληρωμής.
Μην ξεχάσεις αφού παραλάβεις το ρολόϊ να αφήσεις αξιολόγηση.

Ο lowprices πάντως είναι πολύ εξυπηρετικός, και το κυριότερο...τα ρολόγια του είναι γνήσια!!!


Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος trika999

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 07:08:37 μμ »
thnx man!Μπορείτιε να με παραμπέψετε σε ένα topic για τις διαφορές,τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των μηχανικών,αυτόματων και quartz ρολογιών για να μάθω και εγώ τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 07:41:18 μμ »
thnx man!Μπορείτιε να με παραμπέψετε σε ένα topic για τις διαφορές,τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των μηχανικών,αυτόματων και quartz ρολογιών για να μάθω και εγώ τίποτα!


Ξεκίνα από εδώ http://www.mywatch.gr/index.php/topic,94.0.html  και μετά με αναζήτηση βρίσκεις οτι θέλεις. Αν δεν βρεις κάτι ρωτάς. Εδώ είμαστε ;)

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος trika999

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 07:45:23 μμ »
Ποιός έιναι ο πιο ασφαλή,γρήγορη και φθηνή συναλλαγή από αυτές:Courier, Wire Transfer, Αντικαταβολή, Αντικαταβολή με Courier, ΕΛΤΑ, ΕΛΤΑ Αντικαταβολή, Κατάθεση σε τράπεζα?

Αποσυνδεδεμένος mastersurgeon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 07:56:58 μμ »
Πατάς το "Άμεση Αγορά" και το αγοράζεις στην τιμή που γράφει δίπλα αριστερά.
Στην συνέχεια επικοινωνωνείς με ένα  email ή με τηλέφωνο με τον πωλητή για να κανονίσεις τις λεπτομέρειες της αποστολής και τον τρόπο πληρωμής.
Μην ξεχάσεις αφού παραλάβεις το ρολόϊ να αφήσεις αξιολόγηση.

Ο lowprices πάντως είναι πολύ εξυπηρετικός, και το κυριότερο...τα ρολόγια του είναι γνήσια!!!


Φιλικά Γιώργος

εκανα κι εγω μια αγορα εκει,για να δουμε σε 3-4 ημερες τι θα παραλαβω!

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 08:01:50 μμ »
Ποιός έιναι ο πιο ασφαλή,γρήγορη και φθηνή συναλλαγή από αυτές:Courier, Wire Transfer, Αντικαταβολή, Αντικαταβολή με Courier, ΕΛΤΑ, ΕΛΤΑ Αντικαταβολή, Κατάθεση σε τράπεζα?

η αντικαταβολη έχει ένα μικρό κόστος, αλλά εγώ όταν υπάρχει η δυνατότητα απ΄οτον πωλητή πάντα έτσι αγοράζω...παίρνω το πακέτο και πληρώνω ;)

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 19, 2009, 08:03:32 μμ »
Άμα πήρες από τον Χρήστο θα το παραλάβεις την επόμενη μέρα

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 08:17:02 πμ »
Georges αν έχεις την καλωσύνη μου εξηγάς τι ακριβώς είναι η αντικαταβολή? Δεν έχω χρησιμοποιήσει ξανά αυτό τον τρόπο πληρωμής..

Σε ευχαριστώ πολύ!

Αντώνης

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 08:26:50 πμ »
Georges αν έχεις την καλωσύνη μου εξηγάς τι ακριβώς είναι η αντικαταβολή? Δεν έχω χρησιμοποιήσει ξανά αυτό τον τρόπο πληρωμής..

Σε ευχαριστώ πολύ!

Αντώνης

Ο πωλητής στέλνει το προϊόν που αγόρασες, και εσύ πληρώνεις την αξία του προϊόντος+μια μικρή επιβάρυνση στον μεταφορέα, με την παραλαβή του προϊόντος. Χέρι με χέρι που λέμε ;)

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουάριος 20, 2009, 08:28:15 πμ »
OK Σε ευχαριστώ πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος ConstantinosBJJ

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #92 στις: Μάρτιος 04, 2009, 03:38:20 πμ »
Αναμεσα σε omega speedmaster kai longines master collection moonphase.Με μπρασελε και μαυρο καντραν.
Εχετε να προτεινετε κατι αλλο σε αυτα τα χαρακτηριστικα-λεφτα?
Βιαζομαι να παρω και εχω κολλησει εντονα!
Ευχαριστω!
http://www.watchec.com/facep/Longines-watch-1372.jpg

http://www.watchesshopping.net/images/watches/Omeg/3220.50.00.jpg

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #93 στις: Μάρτιος 04, 2009, 08:47:33 πμ »
Φίλε εγώ δεν έχω να σου προτείνω κάτι άλλο απλά και μόνο επειδή το Ω είναι πολύ ωραίο ρολόι κατά την δική μου άποψη με μια δική του μοναδική γοητεία και διακαής πόθος πολλών ωρογόφιλων (και του γράφοντος) και μη...! Αν το έχεις πραγματικά μέσα στιε επιλογές σου...go for it...!

Φιλικά,

Αντώνης

Αποσυνδεδεμένος mastersurgeon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #94 στις: Μάρτιος 04, 2009, 03:54:02 μμ »
εκανα κι εγω μια αγορα εκει,για να δουμε σε 3-4 ημερες τι θα παραλαβω!

τελικα τα πραγματα ηταν πολυ καλα οπως περιεγραψαν και τα παιδια του φορουμ.το ρολοι στο κουτι
με την παγκοσμια εγγυηση της σεικο,γνησιο 100% και με αμεση παραδοση και ο πωλητης εξυπηρετικοτατος.
μου εστειλε δωρο κι ενα μεταλλικο στυλο της σεικο,το οποιο ομως καποιος οικειοποιηθηκε μεσα στην αναμπουμπουλα
της δουλειας.δε βαριεσαι.εγω παντως πηρα ενα πολυ καλο ρολοι και σε πολυ καλη τιμη!

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #95 στις: Μάρτιος 04, 2009, 06:38:34 μμ »
Όλες οι "διεθνείς εγγυήσεις" έχουν ένα σημείο που μπαίνει η σφραγίδα αυτού που ουλάει το ρολόι. Αλλιώς η εγγύηση δεν ισχύει. Αλήθεια ποιός έχει σφραγίσει την εγγύηση του ρολογιού που πήρες;

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #96 στις: Μάρτιος 04, 2009, 06:51:07 μμ »
Όλες οι "διεθνείς εγγυήσεις" έχουν ένα σημείο που μπαίνει η σφραγίδα αυτού που ουλάει το ρολόι. Αλλιώς η εγγύηση δεν ισχύει. Αλήθεια ποιός έχει σφραγίσει την εγγύηση του ρολογιού που πήρες;

Φιλικά

Κωστής

Δες τε τώρα τι μας κάνετε. Δίνετε μια πάρα πολύ σημαντική πληροφορία, που προσωπικά αγνοούσα και σας ευχαριστώ για αυτό. Και την ίδια στιγμή ο τρόπος που χρησιμοποιείτε τις λέξεις -με δεδομένο ότι γράφετε επαγγελματικά έχω άλλα, υψηλότερα κριτίρια για εσάς- μοιάζει σαν να "μαλώνετε- τον συμφορουμίστα και όσους έχουν κάνει παρόμιες αγορές.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #97 στις: Μάρτιος 04, 2009, 07:11:03 μμ »
Όποιος έχε τη μύγα μυγιάζεται!

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #98 στις: Μάρτιος 04, 2009, 07:14:06 μμ »
Δεν έχω κανένα πρόβλημα για το πως αγοράζετε τα ρολόγια σας. Και εγώ αγοράζω πράγματα από το εξωτερικό, βέβαια μέσω του επίσημου δικτύου και των αντιπροσώπων και κατόπιν προσωπικής επικοινωνίας από το τηλέφωνο.

Συγκεκριμένα είδα πρόσφατα ένα ρολόι πολύ περίεργο και θέλω να το αγοράσω. Αναφέρουν ένα κατάστημα που το πουλάει στην Ελλάδα, αλλά το τηλέφωνό του δεν απαντάει. Αύριο θα τσεκάρω με την διεύθυνση και αν δεν υπάρχει θα το πάρω από την Γαλλία ή την Αγγλία.

Δεν χρειάζεται να τσεκάρω κάτι γιατί πάω μέσω επίσημου δικτύου. Πριν από λίγα χρόνια έψαχνα ένα σπάνιο ρολόι για την γυναίκα μου. Το βρήκα κάπου και ρώτησα ποιός έχει σφραγίσει την εγγύηση. Μου είπαν ένα κατάστημα στην Νότια Αφρική. Δεν το πήρα.

Θα ήθελες να μου προτείνεις, έστω με πμ, έναν τρόπο που δεν θα σου έμοιαζε οτι "μαλώνω" κάποιον; Εχω θέσεις και πιχειρηματολογώ πάντα για αυτές, γεγονός που συνεπάγεται και ένα ρίσκο. Δεν άφησα ποτέ τους άλλους να τοποθετηθούν και να γράψω +1000.

Απλά η δική μου γνώση λέει οτι -καλώς ή κακώς- δεν ισχύουν όλες οι εγγυήσεις παντού. Έχω μια υπέροχη, συλλεκτική σε 3000 κομμάτια, οθόνη Eizo από αλουμίνιο. Όταν την παρέλαβα από το Λονδίνο που την βρήκα, πριν 7 χρόνια, έκανα τον σταυρό μου και φύλαξα το κουτί, μήπως πάθει τίποτα, γιατί θα έπρεπε να πάει πίσω. Όλα είναι αποδεκτά. Φτάνει να είμαστε προετοιμασμένοι. Δεν παρακολούθησα το τόπικ και δεν ξέρω από που πήρες το ρολόι. Καλορίζικο πάντως. Δεν είχε την έννοια ελέγχου το ποστ μου. Αλλά δεν είναι ο τρόπος που γράφω. Είναι ο τρόπος που σκέφτομαι. Όταν γράφεις "διεθνής εγγύηση", θα έπρεπε να εξηγείς τι είδους εννοείς, πλέον.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #99 στις: Μάρτιος 04, 2009, 08:32:21 μμ »
...Δεν άφησα ποτέ τους άλλους να τοποθετηθούν και να γράψω +1000.
:asian:

Από την άλλη πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι το +1, το συν εκατό, το συν πέντε εκατομύρια και όλα αυτά τα συν είναι ένας ... κωδικός επικοινωνίας των φόρουμ, σύντομος και εμφαντικός.
Το θέμα είναι να μην καταντήσουμε να μιλάμε με ουγκ.