Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού  (Αναγνώστηκε 138273 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nikos3

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 10:44:39 πμ »
Καταρχην συγνωμη για τα κεφαλαια. δεν θα ξαναγινει  ;)  Δευτερον ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας. Ειναι πολυ ωραια ολα. Θα ηθελα μονο αν μπορειτε να μου πειτε που μπορω να τα βρω για αγορα.Αν εχετε καποιο site Ελληνικό η κάποιο κατάστημα. Ευχαριστω πολυ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:07:07 μμ »
Nikos3
μπορεις να μας πεις ενα ρολοι που σου αρεσει ασχετως τιμης. Θα μας βοηθουσε να σε κατευθηνουμε σε αυτο το ευρος τιμων που ζητας. Παντως να ξερεις οτι εχεις παρα πολλες επιλογες και δεν υπαρχει κανενας λογος να βιαστεις.
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος Nikos3

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 12:27:03 μμ »
Αυτό εδώ ειναι ενα ρολόι που μου αρέσει 

http://www.e-men.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=prod_details&product_id=5428&category_id=109&option=com_virtuemart&Itemid=1

αλλα και τα Hamilton που ποστάρανε τα παιδια ειναι πολυ ωραια.

Αποσυνδεδεμένος jerry

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 01:13:18 μμ »
Κοίταξε κι εδώ : http://guinand-watch.com/index.html, στο άνω φάσμα του χρηματικού περιθωρίου σου, με εγγυημένη ποιότητα από έναν εξαίρετο ωρολογοποιό, τον κο Helmut Sinn.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 02:33:21 μμ »
Το ρολόι που μας δείχνεις, φίλε Νίκο, είναι quartz.  Στο forum αυτό οι περισσότεροι θα σου προτείνουμε μηχανικά ρολόγια.
Εσύ προτιμάς τα quartz για κάποιο λόγο (απολύτος θεμιτό αυτό) ή το TWSTEEL που μας έδειξες ήταν απλά για να δώσεις κάποια κατεύθυνση σχετικά με την εμφάνιση του ρολογιού που ψάχνεις;
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος adastra

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 03:39:12 μμ »
Καλως ηρθες φιλε Νικο κι απο μενα.

Το εχω προτεινει και αλλη φορα και θα το επαναλαβω και τωρα. Για μενα η πιο αξιολογη αγορα στα λεφτα που θες (μαζι με καποια Hamilton) ειναι αυτη.

http://www.roachman.com/seiko/automatic/SPB005J.jpg

καλες αγορες

Φιλικα
Γιωργος

Υ.Γ. Το Hublot του avatar σου βγαζει ματια!  :D

Αποσυνδεδεμένος Nikos3

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 05, 2009, 06:38:10 μμ »
Το ρολόι που μας δείχνεις, φίλε Νίκο, είναι quartz.  Στο forum αυτό οι περισσότεροι θα σου προτείνουμε μηχανικά ρολόγια.
Εσύ προτιμάς τα quartz για κάποιο λόγο (απολύτος θεμιτό αυτό) ή το TWSTEEL που μας έδειξες ήταν απλά για να δώσεις κάποια κατεύθυνση σχετικά με την εμφάνιση του ρολογιού που ψάχνεις;



Ητανε ποιο πολύ για να δειξω τι εμφάνιση μου αρέσει! Ευχαριστώ!


Καλως ηρθες φιλε Νικο κι απο μενα.

Το εχω προτεινει και αλλη φορα και θα το επαναλαβω και τωρα. Για μενα η πιο αξιολογη αγορα στα λεφτα που θες (μαζι με καποια Hamilton) ειναι αυτη.

http://www.roachman.com/seiko/automatic/SPB005J.jpg

καλες αγορες

Φιλικα
Γιωργος

Υ.Γ. Το Hublot του avatar σου βγαζει ματια!  :D




Καλός σαs βρήκα! Σ'ευχαριστώ πολύ! Το Hublot οντος βγάζει μάτια  8)

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 08:24:04 μμ »
να μαι παλι.. ;D
επειδη εχετε καταλαβει οτι δεν ξερω τι θελω...
και δοκιμασα αυτο προχτες και εντυπωσιαστηκα απο την ποιοτητα του

http://www.hamiltonwatch.com/webapp/en-us/collection/?c=ac&y=124&p=360

για πειτε μια γνωμη οι εχοντες αυτο το ρολοι.
καπου ειχα δει οτι το εχετε ορισμενοι κυριοι?
γνωμη απο ποιοτητα μηχανισμου (eta φοραει?)
χρονους κ.λ.π.
και θα μπορουσε καποιος αν ξερει να πει την τιμη καταλογου?
εγω δεν την βρισκω  ???
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2009, 09:01:01 μμ από giorgos mg »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 09:36:28 μμ »
να μαι παλι.. ;D
επειδη εχετε καταλαβει οτι δεν ξερω τι θελω...
και δοκιμασα αυτο προχτες και εντυπωσιαστηκα απο την ποιοτητα του

[url]http://www.hamiltonwatch.com/webapp/en-us/collection/?c=ac&y=124&p=360[/url]

για πειτε μια γνωμη οι εχοντες αυτο το ρολοι.
καπου ειχα δει οτι το εχετε ορισμενοι κυριοι?
γνωμη απο ποιοτητα μηχανισμου (eta φοραει?)
χρονους κ.λ.π.
και θα μπορουσε καποιος αν ξερει να πει την τιμη καταλογου?
εγω δεν την βρισκω  ???


ενα ρολοι εξω απο το στυλ και την φιλοσοφια των hamilton,ναι φορανει ετα

η εταιρια σαν αντιπροσωπευτικα μοντελα της εχει khaki automatic,diver gmt double crown,khaki mechanical κτλ.ειναι μια εταιρια με "αποχρωση " military watch

khaki hamilton ww ii

Αποσυνδεδεμένος kontak

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 01:06:42 πμ »
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα, είμαι νέο μέλος και σκέφτομαι να αποκτήσω το πρώτο καλό (για μένα) μου ρολόι.
Ψάχνωντας βρήκα και αυτό το forum που πραγματικά είναι πολύ κατατοπιστικό και με αρκετές χρήσιμες πληροφορίες και απόψεις και γι'αυτό θα ήθελα και την γνώμη σας μιάς και γνωρίζετε το αντικείμενο.

Ξεκινώντας ήθελα ένα ανθεκτικό ρολόι που να το φοράω καθημερινά και να αντέχει τα καθημερινά χτυπήματα, να είναι με λουράκι και όχι με μπρασελέ, να το φοράω στην θάλασσα και να έχει και κάνα φρου φρου επάνω όπως να δείχνει εξωτερική θερμοκρασία(κυρίως αυτό) κάνα χρονόμετρο και ξυπνητήρι.
Ψάχνωντας κατέληξα σε 2 casio, στο protrek prw1500 και σε ένα g-shock gw-9200.Πηγαίνωντας προχτές στο σύνταγμα στα κλασσικα μαγαζιά με ρολόγια είδα απο κοντά το protrek και μου φάνηκε πολύ ψεύτηκο σαν αυτά που είχα μικρό παιδί σε μεγαλύτερη(μέγεθος) έκδοση.
ψάχνωντας όμως είδα από κοντά το citizen promaster jp1010 το καταδυτικό και μου άρεσε αρκετά, όπως και το citizen skyhawk αν και φεύγει στα χρήματα που θα διαθέσω.
Ερχόμενως σπίτι άρχισα να ψάχνω στα On-line για να βρώ μιά καλή τιμή γιατί στα μαγαζιά ήταν τσουχτερά.
Ετσι λοιπόν ψάχνωντας βρήκα στον ΚΟΝΤΟ την καλύτερη τιμή στο πειραιά (αν πρέπει να το σβήσω για λόγους διαφήμισης να μου το πείτε) και σε ένα χρήστο από το emarket.

Τα ερωτήματα μου τώρα:
Οι παραπάνω 2 είναι αξιόπιστοι? ο Χρήστος αυτά που φέρνει είναι όντως γνήσια και όχι παραεισαγώμενα (κλεμμένα), γνωρίζετε?
Το citizen jp1010 που είδα είναι από ατσάλι αλλά το βγάζει και με τιτάνιο (citizen jp1030) το οποίο μου άρεσε ποιο πολύ εμφανισιακά και πιστεύω ότι είναι και ελαφρύτερο και ανθεκτικότερο, σωστα?
Το έχει κάποιος το ίδιο να μου πεί αν λέει θερμοκρασίες και εκτός νερού, δηλαδή εξωτερική θερμοκρασία ?
Τι γνωρίζετε γενικά γι'αυτό το ρολόι αξίζει τα λεφτά του?
Ποιά σε αυτήν την κατηγορία χρημάτων και ρολογιού μου προτείνετε μήπως μου διέφυγε κάποιο, αν και το έψαξα αρκετά.

τι δεν μου αρέσει?
1.που είναι με μπαταρία και διάβασα εδώ ότι στην αλλαγή θα αρχίσει να βάζει νερά
2.Που δεν είναι αυτόματο ή eco-drive
3.που μάλον δεν δείχνει εξωτερική θερμοκρασία.

Αυτά και ελπίζω να μην σας κούρασα όσους μπήτε στον κόπο να το διαβάσετε και να μου απαντήσετε.

Φιλικά Παναγιώτης.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 01:48:38 πμ »
casio!

Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 01:48:50 πμ »
Αν και δεν ειμαι ο καταλληλότερος να μιλήσω για το ειδος των ρολογιων που σ ενδιαφέρει -σιγουρα θα σου απαντησουν αλλοι που τα κατεχουν καλύτερα- κοιτα λιγο αυτα εδώ :
www.suunto.com

Noμιζω σ αυτο το στυλ ειναι κορυφη...
Επίσης προσδιωρισε καλυτερα ενα ευρος χρηματων που εισαι διατεθειμενος να ξοδεψεις,για να σε βοηθησουν πιο ευκολα καποια μέλη...
Και καλως ηρθες στην παρεα μας ;)

Αποσυνδεδεμένος kontak

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 01:53:13 πμ »
Το ποσό που θέλω να διαθέσω είναι γύρω στα 300 ευρό.
Τα casio τα απέριψα καθώς δεν μου άρεσε το καουτσούκ όπως και στην ίδια κατηγορία είναι και τα sunto, θέλω κάτι σε ατσάλι ή καλύτερα τιτάνιο και να μην είναι σκέτο ψηφιακό.
Είδα και τα seiko τα αυτόματα τα καταδυτικά που μου άρεσαν αλλά δεν είχαν βυθόμετρρο, θερμόμετρο και τέτοια μαραφέτια.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 02:04:45 πμ »
λες

Ξεκινώντας ήθελα ένα ανθεκτικό ρολόι που να το φοράω καθημερινά και να αντέχει τα καθημερινά χτυπήματα, να είναι με λουράκι και όχι με μπρασελέ, να το φοράω στην θάλασσα και να έχει και κάνα φρου φρου επάνω όπως να δείχνει εξωτερική θερμοκρασία(κυρίως αυτό) κάνα χρονόμετρο και ξυπνητήρι.

Ψάχνωντας κατέληξα σε 2 casio, στο protrek prw1500 και σε ένα g-shock gw-9200.Πηγαίνωντας προχτές στο σύνταγμα στα κλασσικα μαγαζιά με ρολόγια είδα απο κοντά το protrek και μου φάνηκε πολύ ψεύτηκο σαν αυτά που είχα μικρό παιδί σε μεγαλύτερη(μέγεθος) έκδοση

 
και μετα 


Τα casio τα απέριψα καθώς δεν μου άρεσε το καουτσούκ όπως και στην ίδια κατηγορία είναι και τα sunto, θέλω κάτι σε ατσάλι ή καλύτερα τιτάνιο και να μην είναι σκέτο ψηφιακό


τελικα τι θες? ???

Αποσυνδεδεμένος kontak

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 02:13:49 μμ »
Εννοείς ότι μόνο τα casio επειδή είναι από καουτσούκ είναι ανθεκτικά, και ότι με το ατσάλι ή με το τιτάνιο θα έχω πρόβλημα?
Δεν θα το χτυπάω και στο τοίχο το ρολόι απλά επειδή θα είναι καθημερινό δεν θέλω να σκέφτομαι, α μην το ακουμπήσω εδώ ή εκεί και πάθει κάτι.Αυτο εννοώ να αντέχει.

Τα casio και όλα αυτά τα απέρριψα γιατί είδα δεν μου άρεσε στο χέρι καθώς μου φενώτανε σαν παιχνιδάκι ή ρολοία που φόραγα μικρός και γι'αυτό είπα να πάω σε άλλο τύπο ρολογιού.

Αποσυνδεδεμένος ovius

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 12:51:48 πμ »
geia sas kai apo emena.....kainourgios sto forum kai thelw na kanw mia agora mesw internet rologiou kai edw thelw thn bohtheia sas.......pote den mou aresan ta rologia kai pote den forousa...to mono roloi pou hxera htan ayto tou kinhtou mou.... ;D ;D ;D ;D...apla twra to xreiazomai gia thn douleia apla gia na "deixnei"
brhka kapoia rologia pou mou aresoun....
http://tinypic.com/view.php?pic=4gn05w&s=5
http://tinypic.com/view.php?pic=rlgsw2&s=5
1.axizoun ta sygekrimena rologia??timh-poiothta??
2.axizei na kanw thn agora apo to e-bay???(ta briskw sthn mish timh peripou...xerw oti prepei na prosexw ta comments kai na yparxei paypal)
3.mporeitai na mou proteinetai kai kapoio roloi akoma sto idio styl peripou kai sthn idia peripou timh gia ton skopo pou to thelw????
4.sas eyxaristw poly ek twn protairwn giati eimai entelws asxetos me ta rologia....
 

Αποσυνδεδεμένος K2LINOS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 830
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 01:47:35 πμ »
Καταρχην καλως ηρθες!!! :)
Τα ρολογια που δειχνεις αξιζουν τα λεφτα τους και με το παραπανω!!!Τα seiko ειναι πολυ αξιοπιστα.Ομως μην βιαζεσαι,διαβασε εδω μεσα διαφορες προτασεις και ιδεες και μετα αποφασισε με την ησυχια σου!
Fortis B42 Black titanium-Sinn U2-Seiko kinetic- Ingersoll-PAW 1500GB-GW-5000B-1JR-Pam 312-Steinhart limited silver edition-Casio Frogman-GWF-1000-Longines Legend Diver-Ω Planet ocean 45,5mm-Breitling-Seawolf-Benarus Megalodo-GPR-b1000-🍎watch 4-Vostok energia bronze-GF-1000-Seiko zimbe srpa47j1

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 08:11:53 πμ »
geia sas kai apo emena.....kainourgios sto forum kai thelw na kanw mia agora mesw internet rologiou kai edw thelw thn bohtheia sas.......pote den mou aresan ta rologia kai pote den forousa...to mono roloi pou hxera htan ayto tou kinhtou mou.... ;D ;D ;D ;D...apla twra to xreiazomai gia thn douleia apla gia na "deixnei"
brhka kapoia rologia pou mou aresoun....
http://tinypic.com/view.php?pic=4gn05w&s=5
http://tinypic.com/view.php?pic=rlgsw2&s=5
1.axizoun ta sygekrimena rologia??timh-poiothta??
2.axizei na kanw thn agora apo to e-bay???(ta briskw sthn mish timh peripou...xerw oti prepei na prosexw ta comments kai na yparxei paypal)
3.mporeitai na mou proteinetai kai kapoio roloi akoma sto idio styl peripou kai sthn idia peripou timh gia ton skopo pou to thelw????
4.sas eyxaristw poly ek twn protairwn giati eimai entelws asxetos me ta rologia....
 


Καλός ήλθες, κι από μένα.  Όντως τα Seiko είναι συνήθως value for money ρολόγια, απλά στο  φορουμ έχουμε μια αγάπη στα αμιγώς μηχανικά ρολόγια... Μέχρι τι ποσό είσαι διατεθημένος να δώσεις???  Επειδή είδα οτι κοιτάς κάτι σε dress watch εγώ θα σου πρότεινα το παρακάτω το οποίο και έχω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από ακρίβεια - ποιότητα

http://www.seikowatches.com/products/premier/automatic/spb001j1.html

http://www.seikowatches.com/products/premier/automatic/spb003j1.html

http://www.seikowatches.com/products/premier/automatic/spb005j1.html

Τιμή καταλόγου για το πρώτο 1.170,00 € τα άλλα δύο λίγο πιο φτηνά λόγω διαφοράς τιμής μπρασελέ-λουράκι.  Για αγορά από κατάστημα μετρητοίς υπολόγισε έκπτωση 10-20%, ενώ με λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο μπορείς να το βρεις αρκετά πιο κάτω ;)

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος antonis_ch

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1360
  • Time is the most valuable thing a man can spend!
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 08:24:33 πμ »
Καλώς ήρθες και από εμένα!! Ψάξε λίγο και αυτή την εταιρεία..!

http://www.mauricelacroix.com/en/Collection/Pontos.html?model=PT6148-SS001-330&showmodels=1

http://www.mauricelacroix.com/en/Collection/Pontos.html?model=PT7558-SS001-330&id=&info=movements&showmodels=1

Φυσικά εξαρτάται πάντα και από το τι είσαι διάθέσιμος να ξοδέψεις- (μάλλον να επενδύσεις σε ένα καλό ρολόι..εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ σαν έξοδο!)

Αποσυνδεδεμένος ovius

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 01:16:55 μμ »
Βασικα επειδη δεν ειμαι σαν και εσας, λατρης του ρολογιου, αλλα ισως γινω με ολα αυτα που βλεπω εδω, θεωρω ακομα το ρολοι σαν εξοδο και περιττο μαλιστα....τα ρολογια που ποσταρατε πιο πριν ειναι πανεμορφα....απλα θα ηθελα για αρχη να κινηθω σε τιμες με ταβανι τα 300 ευρω (τιμες ebay παντα) - ή τιμες τιμοκαταλογου περιπου στα 500 ευρω για καποιο εντυπωσιακο ρολοι αφου οπως σας ανεφερα και πιο πανω το χρειαζομαι αποκλειστηκα για την δουλεια μου (αντιπροσωπος εταιρειας-συναναστροφη με πελατες διαρκως....).
    Προκαταβολικα σας ευχαριστω για τον χρονο σας για τους προηγουμενους φιλους που ασχοληθηκαν ηδη και για αυτους που ισως ασχοληθουνε με το "προβλημα" μου 8) 8) 8) 8) 8)
    Και παλι συγχαρητηρια για την δουλεια που γινεται σε αυτο το φορουμ