Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού  (Αναγνώστηκε 139329 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #340 στις: Ιούνιος 10, 2014, 06:19:10 πμ »
Βλέπω μία τρομακτική διακύμανση στο budget....

Φυσικά το πως διαθέτει οποιοσδήποτε τα χρήματα του είναι δικό του θέμα, αλλά αφού και εσύ θεωρείς ότι δεν είσαι και τόσο τύπος του dress, θα πρότεινα να κάνεις ένα βήμα κάθε φορά: πάρε κάτι με πιο "λογική" τιμή και αν δεις ότι σε βολεύει & το κάνεις κέφι προχωράς μετά σε budget των 17,000-18,000 €
Κρίμα δεν ειναι να πας με την πρώτη σε τέτοια κατηγορία τιμής ;

Ό,τι και να αποφασίσεις καλοφόρετο ;-)


Sent from my i-phone, using my fingers

Εχεις απόλυτο δίκιο,αλλα,ετσι κι αλλιώς,αν διαβάσεις αυτα που έγραψα,τέτοια χρήματα αποκλείονται.
Σε ευχαριστω
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #341 στις: Ιούνιος 10, 2014, 06:21:13 πμ »
Σπύρο, γιατί ταλαιπωρείσαι με δοκιμές ρολογιών (που δεν θα αγοράσεις);

Aν δεν είσαι "dress", καιρός να γίνεις  ;) : http://i1173.photobucket.com/albums/r594/svl11/pam389_zps3def4fe3.jpg~original


(Καλή επιτυχία για αύριο!!)


Πως με καταλαβαίνεις!! ;D ;)

(σ´ευχαριστω ιδιαίτερα !!!!!)

Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Ioannis

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 496
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #342 στις: Ιούνιος 10, 2014, 10:52:35 πμ »
Σωστά. Μόνο, αν πας για μεταχειρισμένο, να έχεις στο νου ότι η JLC δεν έχει πια αντιπρόσωπο στην Ελλάδα.  >:(
Και αφού πρόκειται να πάρεις το ένα και μοναδικό σου dress φρόντισε να είναι καθαρόαιμο, να μην έχει ημερομηνίες και τέτοια.

Αντιπρόσωπο έχει Καίσαρη και Ιμανόγλου, service center δεν έχει, μόνο Ελβετία  :-[
JLC Master Grande Ultra Thin, Zenith Pilot Big Date Special, Seiko Monster II

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #343 στις: Ιούνιος 10, 2014, 01:38:36 μμ »
το JLC ειναι υπεροχο. αξιζει ομως να δωσεις τοσα χρηματα για να το φορας 5-10 φορες το χρονο?

το Χαμιλτον ειναι εξαιρετικο, για να ειδες ομως τα αλλα, φανταζομαι οτι θελεις κατι καλυτερο.

το Zenith ειναι αυτο που θα επαιρνα εγω. εξαιρετικο, πανεμορφο, σε σωστη τιμη.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #344 στις: Ιούνιος 10, 2014, 02:56:47 μμ »
Αντιπρόσωπο έχει Καίσαρη και Ιμανόγλου, service center δεν έχει, μόνο Ελβετία  :-[
Σωστά. Αν πάρεις το ρολόι από αυτούς τότε για service το δίνεις στο μαγαζί που το αγόρασες και αυτοί το στέλνουν Ελβετία ή το πιθανότερο Κων/πολη (εγγύτερο κέντρο).
Αν όμως το πάρεις δεύτερο χέρι και έχει λήξει η εγγύηση τότε που το πάμε; Σε αυτό ψάχνω ακόμα απάντηση  :-\
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος mba01

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #345 στις: Ιούνιος 10, 2014, 03:05:10 μμ »
Ωραίο το JLC, αλλά εγώ θα πήγαινα στο Zenith! Εννοείται ότι είναι in house και έχει πολύ καλή τιμή για την ποιότητά του. Επιπλέον μου τη σπάει που οι άλλοι μας σνόμπαραν και πήραν το service από την Ελλάδα. Και αν συμβεί κάτι ένας μήνας τουλάχιστον...
Υπάρχουν αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα κι αυτοί που όσο ζουν μαθαίνουν! Προτιμούμε τους δεύτερους!

Αποσυνδεδεμένος mba01

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #346 στις: Ιούνιος 10, 2014, 03:09:05 μμ »
Επιπλέον αν το βρίσκεις 3000 είναι πολύ καλή τιμή.. Είχα ρωτήσει πριν από 2 μήνες για ένα συνεργάτη από το εξωτερικό που το ήθελε και η καλύτερη τιμή που το πήρε κιόλας ήταν 3190. Και τα είχα γυρίσει όλα..!
Υπάρχουν αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα κι αυτοί που όσο ζουν μαθαίνουν! Προτιμούμε τους δεύτερους!

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #347 στις: Ιούνιος 10, 2014, 03:24:03 μμ »
.....
Επιπλέον μου τη σπάει που οι άλλοι μας σνόμπαραν και πήραν το service από την Ελλάδα. Και αν συμβεί κάτι ένας μήνας τουλάχιστον...

Ψιλοάσχετη "λεπτομέρεια": Το ίδιο περίπου διάστημα (ένας μήνας) απαιτείται και για οποιαδήποτε εργασία γίνει σε Πανεράϊ κατά την διάρκεια ισχύος της εγγύησης, παρότι στην Ελλάδα υπάρχει και λειτουργεί service της εταιρείας.

Όσο διαρκεί η εγγύηση, ούτε λουράκι δεν αλλάζουν -που λέει ο λόγος- στο σέρβις στην Ελλάδα.
Το ρολόϊ υποχρεωτικά αποστέλλεται στο εξωτερικό, όσο απλή και αν είναι η εργασία που τυχόν απαιτείται..
Αλλιώς, το ρολόϊ βγαίνει εκτός εγγύησης.

Αποσυνδεδεμένος mba01

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #348 στις: Ιούνιος 10, 2014, 03:34:06 μμ »
Για την panerai δεν γνωρίζω αλλά για την Zenith που έχω αλλά και για την ΑP που έχει ο κολλητός μου το ρολόι παει στην Ελβετία μόνο εάν έχει τόσο σοβαρό θέμα που ο εδώ εξειδικευμένος τεχνικός δεν μπορεί να λύσει.

Εκτός εγγύησης βγαίνει το ρολόι αν ανοιχτεί από ΜΗ εξουσιοδοτημένο service!

Το service του Καίσαρη είναι εξουσιοδοτημένο από την panerai ή μήπως είναι εξουσιοδοτημένος πωλητής μόνο..??
Υπάρχουν αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα κι αυτοί που όσο ζουν μαθαίνουν! Προτιμούμε τους δεύτερους!

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #349 στις: Ιούνιος 10, 2014, 04:13:04 μμ »

................

Το service του Καίσαρη είναι εξουσιοδοτημένο από την panerai ή μήπως είναι εξουσιοδοτημένος πωλητής μόνο..??

Διαθέτει και εξουσιοδοτημένο σέρβις.

Το θέμα είναι ότι, παρόλα αυτά, αν ένα ολοκαίνουργιο ρολόϊ χρειασθεί ο,τιδήποτε, πρέπει να αποσταλλεί στο εξωτερικό.

Σε σχετική ερώτηση ΠΡΙΝ την αγορά, οι πάντες δηλώνουν κατηγορηματικά: όλες οι εργασίες πραγματοποιούνται 'εδώ' (ειδικά, για κάτι unitas, οι ερωτώμενοι υπάλληλοι-πωλητές, είναι απολύτως 'βέβαιοι', εξαιτίας της απλότητας των μηχανισμών και της ευκολίας τους να τύχουν επισκευής).

Όμως, ΜΕΤΑ την αγορά, έρχεται η διευκρίνιση της μικρής 'λεπτομέρειας' που ανάφερα προηγουμένως...

Αποσυνδεδεμένος mba01

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #350 στις: Ιούνιος 10, 2014, 04:22:19 μμ »
Μπορεί να την έχεις πατήσει οπότε λογικό είναι να φυσάς και το γιαούρτι, αλλά αυτά που ανέφερα είναι προσωπικές εμπειρίες και όχι τι μου είπαν κάποιοι υπάλληλοι πωλητές... ;)

Όσο για τον Καίσαρη γνωρίζω ότι διαθέτει εξουσιοδοτημένο service αλλά δεν ξέρω αν περιλαμβάνει και την panerai..

Αν γνωρίζεις, καλώς!
Υπάρχουν αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα κι αυτοί που όσο ζουν μαθαίνουν! Προτιμούμε τους δεύτερους!

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #351 στις: Ιούνιος 10, 2014, 04:35:11 μμ »
Τα Panerai στα πλαίσια της εγγύησης inhouse ή όχι πάνε έξω. Εκτός εγγύησης σέρβις σίγουρα τα οχι inhouse εδώ τα inhouse έξω (με μικρή επιφύλαξη).


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Ioannis

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 496
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #352 στις: Ιούνιος 10, 2014, 04:35:55 μμ »
Σωστά. Αν πάρεις το ρολόι από αυτούς τότε για service το δίνεις στο μαγαζί που το αγόρασες και αυτοί το στέλνουν Ελβετία ή το πιθανότερο Κων/πολη (εγγύτερο κέντρο).
Αν όμως το πάρεις δεύτερο χέρι και έχει λήξει η εγγύηση τότε που το πάμε; Σε αυτό ψάχνω ακόμα απάντηση  :-\

Το πάμε στον Καίσαρη για να το στείλει Ελβετία.


Όσο για τον Καίσαρη γνωρίζω ότι διαθέτει εξουσιοδοτημένο service αλλά δεν ξέρω αν περιλαμβάνει και την panerai..

Σίγουρα δεν είναι εξουσιοδοτημένος της JLC. Αυτό δεν σημαίνει οτι τα ρολόγια της Zenith τα ανοίγουν εδώ ;) Σε σχετική ερώτησή μου, μου είπαν "ρωτάμε τη Zenith και αν μας πει, το ανοίγουμε, αλλά για καινούριες μηχανές απίθανο". Λογικά ασχολούνται με κάσες & τζαμάκια και ίσως με service σε παλιότερα μοντέλα (και σίγουρα εκτός εγγύησης, εντός δεν θα τους άφηνα εγώ ούτως ή άλλως - nothing personal).
JLC Master Grande Ultra Thin, Zenith Pilot Big Date Special, Seiko Monster II

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #353 στις: Ιούνιος 10, 2014, 05:30:18 μμ »
Σπύρο,

Patek χωρίς δεύτερη σκέψη σε αυτά που έβαλες για τρίλλημα


Sent from my iPad using Tapatalk HD
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #354 στις: Ιούνιος 10, 2014, 05:39:07 μμ »
Σπύρο μερικοί άνθρωποι είναι για dress και μερικοί δεν είναι !!!
Εγώ το πιο dress που μπορώ να φτάσω είναι κανας χρονογράφος της Zenith.


Μέχρι εκεί





Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #355 στις: Ιούνιος 10, 2014, 07:00:23 μμ »
Σπύρο μερικοί άνθρωποι είναι για dress και μερικοί δεν είναι !!!

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Δεν μπορω παρα να συμφωνησω απολυτα μαζι σου,Πανο.Επισης πιστευω οτι προσωπικα ανηκω σ αυτους που δεν!!
Στην ουσια,αυτο που καταλαβαινω τελικα,ειναι οτι πιεζω τον εαυτο μου να παρει ενα ''σοβαρο'' ρολοι,για να φορεθει καποια στιγμη σε πιο επισημες εκδηλωσεις κλπ.
Κατα βαθος,μου αρεσουν κι αυτα,δεν μπορω να πω το αντιθετο,αρκει να τα φορανε αλλοι και εγω απλα να τα θαυμαζω!! ;D
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #356 στις: Ιούνιος 10, 2014, 07:18:26 μμ »
Δεν μπορω παρα να συμφωνησω απολυτα μαζι σου,Πανο.Επισης πιστευω οτι προσωπικα ανηκω σ αυτους που δεν!!
Στην ουσια,αυτο που καταλαβαινω τελικα,ειναι οτι πιεζω τον εαυτο μου να παρει ενα ''σοβαρο'' ρολοι,για να φορεθει καποια στιγμη σε πιο επισημες εκδηλωσεις κλπ.
Κατα βαθος,μου αρεσουν κι αυτα,δεν μπορω να πω το αντιθετο,αρκει να τα φορανε αλλοι και εγω απλα να τα θαυμαζω!! ;D

Και εμένα η σχέση μου με τα dress είναι του τύπου "μακριά και αγαπημένοι".
Και το HAMILTON το πήρα μόνο και μόνο για να το φοράω με πουκάμισα που δεν έχουν αρκετό "αέρα" για κάποιο από τα άλλα ρολόγια.
Έτσι κι΄αλλιώς και το LLD και το PANERAI μία χαρά dress μου κάνουν αρκεί να μη "σκάνε" κάτω από τη μανσέτα....

Και το ZENITH πάντως, για 3,000 μπορεί να θεωρηθεί bargain.

Δεν έχεις κάποιο RADIOMIR? Εάν ναι, δε σου καλύπτει την ανάγκη για dress? Προσωπικά μία χαρά dress  το βρίσκω.

To NOMOS που έβαλες πάντως είναι λίγο "παιχνιδιάρικο" για dress, δεν είναι; Σε τι τιμή το βρήκες?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #357 στις: Ιούνιος 10, 2014, 11:04:17 μμ »
JLC ή Zenith και είσαι άρχοντας. Περιττά τα επιπλέον χρήματα...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #358 στις: Ιούνιος 11, 2014, 12:13:31 πμ »
Και εμένα η σχέση μου με τα dress είναι του τύπου "μακριά και αγαπημένοι".
Και το HAMILTON το πήρα μόνο και μόνο για να το φοράω με πουκάμισα που δεν έχουν αρκετό "αέρα" για κάποιο από τα άλλα ρολόγια.
Έτσι κι΄αλλιώς και το LLD και το PANERAI μία χαρά dress μου κάνουν αρκεί να μη "σκάνε" κάτω από τη μανσέτα....

Και το ZENITH πάντως, για 3,000 μπορεί να θεωρηθεί bargain.

Δεν έχεις κάποιο RADIOMIR? Εάν ναι, δε σου καλύπτει την ανάγκη για dress? Προσωπικά μία χαρά dress  το βρίσκω.

To NOMOS που έβαλες πάντως είναι λίγο "παιχνιδιάρικο" για dress, δεν είναι; Σε τι τιμή το βρήκες?


Radiomir eχω το 504.




Eiναι βεβαια 47αρι και composite,δεν ξερω ποσο dress μπορει να θεωρηθει :noidea:
Το Zenith όντως ειναι σε πολυ καλη τιμη,αλλα αν δώσεις 3κ ίσως να αξίζει να κανεις την υπέρβαση και να πάρεις το Jaeger ,που πραγματικά ειναι μια,τουλαχιστον,κλάση πανω.

Το NOMOS δεν το βρήκα κάπου,απ οτι έγραψε ομως ο Χρήστος ,κάνει 2.200
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήσεις νέου μέλους περί επιλογής ρολογιού
« Απάντηση #359 στις: Ιούνιος 11, 2014, 12:45:03 μμ »
Το NOMOS δεν το βρήκα κάπου,απ οτι έγραψε ομως ο Χρήστος ,κάνει 2.200
To Nomos Club datum που κοίταζες δεν σου κάνει, θα σου είναι μάλλον μικρό (38.5mm).   :nosmile:
Το Nomos Club Automat, που θα σου κάθεται καλά (40mm), πιστεύω θα το βρεις κάτω από 1900€.  ;)

This post contains 100% recycled electrons