Αποστολέας Θέμα: One rare Zenith Chronograph  (Αναγνώστηκε 3372 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

persistance

  • Επισκέπτης
One rare Zenith Chronograph
« στις: Νοέμβριος 14, 2006, 07:40:49 μμ »
Το μεγαλύτερο μέρος τις συλλογής που έχω αποτελείτε από χρονογράφους και ίσως μελλοντικά πλην ελαχίστων εξαιρέσεων να μονοπωλήσουν το ενδιαφέρον μου στα ρολόγια. Η Zenith αποτελεί ιδανική μάρκα για ένα συλλέκτη καθότι προσφέρει όλα όσα θα ήθελε να βρει, μεγάλη και καλή ιστορία στην ωρολογοποιεία, εξαιρετική ποιότητα και καλή αξία αγοράς.

Το Zenith Super Sub Sea της φωτογραφίας που πολύ πρόσφατα απέκτησα έχει ιδιαίτερη θέση στη συλλογή καθότι αποτελεί ένα από τα 400 συνολικά κομμάτια που κατασκεύασε η εταιρεία και επομένως εξαιρετικά δυσεύρετο. Δεν φοράει την El Primero αλλά το προκάτοχο αυτής, μια κουρδιστή Martel 146HP. Η εταιρεία Martel έδινε τις μηχανές τις στη Zenith μέχρι τα μέσα του 1960 άπου αγοράστηκε από την ίδια τη Zenith. Οι αδελφοί Martel που είχαν ιδρύσει την ομώνυμη εταιρεία είναι οι ιδιοφυΐες που αργότερα σχεδίασαν και υλοποίησαν τον Zenith El Primero.

Τεχνικά από τη μηχανή έχω μείνει εντυπωσιασμένος. Φαίνεται πως έχει περάσει πολύ καλά συντηρημένη τις δεκαετίες – κάτι παραπάνω από 40 χρόνια. Measured amplitude 320 deg, +5sec/day, 0.1ms beat error. Αυτές είναι τιμές που μόνο σε ένα πρόσφατο high end brand watch μπορεί να βρει κανείς.

Μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα έχω και ένα άλλο εξαιρετικό και σπάνιο χρονογράφο, τον Tudor 79160 από το 1980 περίπου. Μόλις βρω το κατάλληλο χρόνο θα σας τον παρουσιάσω.

 




Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
One rare Zenith Chronograph
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 14, 2006, 09:33:18 μμ »
επαγγελματιας  οπως παντα,να ρωτησω μονο αν τα εν λογω ρολογια τα βρηκες διαθεσιμα και στην ελληνικη αγορα,εννοω τα vintage,αν και το θεωρω μικρη πιθανοτητα και απο την κατασταση που βρισκονται

persistance

  • Επισκέπτης
One rare Zenith Chronograph
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 15, 2006, 07:20:46 πμ »
Τα περισσότερα βρίσκονται σε auction houses, dedicated sites για ρολόγια και μαγαζιά στο εξωτερικό. Εδώ όμως θα ήθελα να αναφέρω κάτι πολύ σημαντικό. Στην Ελλάδα έχω βρει δυο φορές και έχω αγοράσει κάποιο “vintage”, όπου και τις δυο φορές η τιμή αγοράς ήταν σημαντικά κατώτερη της αναμενόμενης. Ίσως όχι γιατί ο πωλητής δεν γνωρίζει την αξία του ρολογιού, αλλά γιατί δε βρίσκει εύκολα ενδιαφερόμενο στη τοπική αγορά.

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
One rare Zenith Chronograph
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 15, 2006, 11:05:36 πμ »
Eνα αληθινο εντυπωσιακο μοντέλο , τόσο αισθητικά όσο και μηχανικά. Συγχαρητηρια για το αποκτημα.
Ποσο σου στοίχησε (αν επιτρεπεται);
 Ως προς τις αγορες στην Ελλάδα που ανεφερες, τίθεται και ένα ζητημα ηθικής τάξεως οταν η τιμή είναι ασυνηθιστα χαμηλοτερη της αναμενομενης εξαιτίας άγνοιας του πωλητη..
Τον ξυπνας απο το λήθαργο ή αρπαζεις την ευκαιρία;Ο πειρασμος είναι μεγάλος..
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
One rare Zenith Chronograph
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 15, 2006, 02:53:47 μμ »
Κανένα δίλημα φυσικά  :) Μόλις βρεις το κελεπούρι το αρπάζεις και φεύγεις  :wink:
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
One rare Zenith Chronograph
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 15, 2006, 05:22:09 μμ »
θεσ υπομονη χρονο και στο τελος πολυ ψαξιμο και καποιες ακρες


καλοριζικο λοιπον :lol:

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
One rare Zenith Chronograph
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 15, 2006, 05:22:41 μμ »
και τι ψυχη θα παραδώσεις αυριο ? :mozilla_frown:
 In simplicity lies true greatness"..

persistance

  • Επισκέπτης
One rare Zenith Chronograph
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 15, 2006, 06:06:40 μμ »
Αγαπητέ Redfoot, ίσως να έχεις δίκιο για το δίλημμα που ανέφερες, όμως κάποιος που πουλάει ένα ρολόι χωρίς να γνωρίζει την αξία του τότε ίσως είναι καλύτερα να περάσει στα χέρια αυτού που το διεκδικεί. Προσωπικά μου έχουν τύχει τέτοιες περιπτώσεις και σε όλες έχω προσπαθήσει – κάποιες φορές με επιτυχία – να ρίξω ακόμα περισσότερο τη τιμή. Σαν συλλέκτης η τιμή για μένα είναι σημαντική καθότι διαθέτω ένα αρκετά μεγάλο budget για ρολόγια κάθε χρόνο και προσπαθώ πάντοτε να πετύχω τη καλύτερη δυνατή.

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
One rare Zenith Chronograph
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 16, 2006, 10:03:34 πμ »
ναι έτσι είναι μα όχι εντελώς και όχι πάντα. Υπαρχουν πχ αφθονες περιπτώσεις παιδιων που κληρονόμησαν ένα αυθεντικο ρολοι απο τον πατερα τους και ενίοτε αγνοούν την πραγματικη υλικη του αξία. Μου ετυχε περίπτωση ατόμου που κληρονόμησε ένα calatrava με ραγισμενο κρύσταλλο και έψαχνε να το πουλησει για 500 ευρώ νομίζοντας κι ολας ότι το έχει κοστολογήσει υψηλά. Ο υποψήφιος αγοραστης που βρεθηκε στο δρόμο του ακόμα με βρίζει για το κακό που του έκανα.. Εγω θεωρω οτι προστατεψα έναν ανθρωπο απο απατη. Εσυ τι θα κανες στη θεση μου?Και τι αν ησουν στη θεση του αγοραστη;
 Μηπως τελικα οι αντιδρασεις μας εξαρτωνται απο την πλευρα στην οποια καθε φορα τυχαίνει να βρισκομαστε;
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
One rare Zenith Chronograph
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 16, 2006, 10:16:47 πμ »
Καλώς έπραξες κατά τη γνώμη μου , αλλά αυτές οι περιπτώσεις είναι μάλλον σπανιότατες. Εγώ νόμιζα ότι μιλάμε για εμπόρους vintage ρολογιών που αν θέλουν να λέγονται επαγγελματίες πρέπει να έχουν τέλεια γνώση των αντικειμένων που πουλάνε. Αλλιώς χαζός είμαι να τους ξυπνήσω εγώ; Όχι βέβαια, θα προσπαθήσω να κερδίσω ότι μπορώ περισσότερο από τον έμπορο χωρίς καμία τύψη, το ίδιο εξάλλου σκέφτεται κι αυτός για μένα σαν πελάτη. Δυστυχώς σήμερα η άγνοια πληρώνεται :roll:
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
One rare Zenith Chronograph
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 24, 2006, 05:24:19 μμ »
γεια σας παιδες, χαρηκα το συγκεκριμενο τοπικ τωρα που ελλειπα
persistance με γεια και καλοριζικο το νεο αποκτημα , πολυ ενδιαφερον και ωραιο ρολοι
αναμενω το tudor καθως αποκτησα και εγω ενα , αλλα καινουργιο, το prince day-date  :P