Αποστολέας Θέμα: TISSOT.  (Αναγνώστηκε 149347 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 24, 2009, 04:44:58 μμ »
Πολυ καλη η ερωτηση.Το συγκεκριμενο Tissot εχει ημερομηνια και μερα.Στην μερα υπαρχουν δυο επιλογες.Η βαζεις μονο την μερα π.χMonday η εχεις την επιλογη διπλα στην ημερα να βαλεις το νουμερο της.Δηλαδη,1Monday,2Tuesday,3Wednesday....και παει λεγοντας εν ολιγης ειναι η αριθμητικη σειρα των ημερων.
                                                            Φιλικα
                                                             Ser

Αποσυνδεδεμένος vaggos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 24, 2009, 07:31:19 μμ »
μηπως υπαρχει καμια καρπισια φωτο απο το ρολοι στη 2η φωτο;δεν βρηκα κατι

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 29, 2010, 06:16:33 μμ »
Μετά από πολύ καιρό, ας βάλουμε και κάτι στα tissot βρε παιδιά..Πολύ παραμελημένα τα αφήσαμε! :D :D
Αφού μπήκα στο tissot club με το seastar του φιλου Ser,συνεχίζω ακάθεκτος με το νέο μου απόκτημα..
Tissot prs 516 automatic NASCAR limited edition!Ένα μοντέλο που κυκλοφόρησε το 2007 πρώτη φορά..
Κάποια χαρακτηριστικά..

Movement Caliber VALJOUX 7750

Power Reserve Hours 42

Crystal Sapphire

Calendar Type Day-And-Date

Case Width 42 mm

Crown Screw-Down

Water Resistance 100 M
Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 29, 2010, 07:16:30 μμ »
Ωραίος, καλορίζικο! Welcome!
Ομολογουμένως πολύ όμορφα ....."οπίσθια"!  ;D

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 29, 2010, 07:20:09 μμ »
Kαλορίζικο! Να το χαίρεσαι ;) ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 29, 2010, 07:26:27 μμ »
Να'στε καλά παιδιά :D Και για να μην υπάρχει παράπονο..βάζω και καρπίσιες να δείτε ότι και απο μπροστά είναι ωραίο ;D ;D ;D
Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 29, 2010, 08:08:54 μμ »
Ωραίο, διαφορετικό το NASCAR και με πολύ πρωτότυπο μπρασελέ. Με γειές  :)

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 29, 2010, 10:44:29 μμ »
Πανεμορφο το Nascar φιλε :o :o :oΤο χει ενας γνωστος μου και το λιγουρευομαι ειναι η αληθεια.Να το χαιρεσαι,περνα και καμια φωτο με το αδερφακι του Seastar ;)

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 29, 2010, 11:00:34 μμ »
ξεχωριστό! &  καλές ώρες να δείχνει πάντα
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 29, 2010, 11:48:36 μμ »
Πανεμορφο το Nascar φιλε :o :o :oΤο χει ενας γνωστος μου και το λιγουρευομαι ειναι η αληθεια.Να το χαιρεσαι,περνα και καμια φωτο με το αδερφακι του Seastar ;)
Να σαι καλά Στέργιο.Είναι αυτό που σου έλεγα ότι κοιτούσα ;)Θα βάλω και καμιά φώτο με τα αδελφάκια tissot ;D ;D
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 02, 2010, 03:11:26 πμ »



Αποσυνδεδεμένος the platters

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 07:32:57 μμ »
Καλησπέρα σας! έχω ένα tissot PRC 200 Quartz με μεταλλικό μπρασελέ το πήρα πρίν 2-3 εβδομάδες και ο δευτερολεπτοδείκτης δεν ευθυγραμμίζεται με τα δευτερόλεπτα του καντράν, απλά πάντα δείχνει την μέση των 2 σημειωμένων δευτερολέπτων στο καντράν. δεν χάνει καθόλου παρά μόνο τις κλασσικές ανοχές των quartz ρολογιών. υπάρχει μήπως κάποιο πρόβλημα στο ρολόι? αυτό αν θεωρηθεί ελλάτωμα επισκευάζεται? Πάντως δεν χανει καθόλου το έχω τσεκάρει και με την ώρα του κινητού μου και δεν χάνει σε δευτερόλεπτα. απλά έχει μόνο αυτό αν θεωρηθεί "πρόβλημα".

Αποσυνδεδεμένος tassos_th

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 14, 2010, 12:54:27 πμ »
Καλησπέρα σας! έχω ένα tissot PRC 200 Quartz με μεταλλικό μπρασελέ το πήρα πρίν 2-3 εβδομάδες και ο δευτερολεπτοδείκτης δεν ευθυγραμμίζεται με τα δευτερόλεπτα του καντράν, απλά πάντα δείχνει την μέση των 2 σημειωμένων δευτερολέπτων στο καντράν. δεν χάνει καθόλου παρά μόνο τις κλασσικές ανοχές των quartz ρολογιών. υπάρχει μήπως κάποιο πρόβλημα στο ρολόι? αυτό αν θεωρηθεί ελλάτωμα επισκευάζεται? Πάντως δεν χανει καθόλου το έχω τσεκάρει και με την ώρα του κινητού μου και δεν χάνει σε δευτερόλεπτα. απλά έχει μόνο αυτό αν θεωρηθεί "πρόβλημα".

Νομίζω πως αν ξεβιδώσεις την βίδα που αλλάζει την ώρα και την ημερομηνία και όπως είναι ξεβιδωμένη θα μηδενίσεις ακριβώς το δείκτη που θέλεις, πατώντας το κουμπάκι που μηδενίζει το χρονόμετρο μία μία φορά μέχρι να ευθυγραμμίσει με το 0. Μετά ξαναβιδώνεις και είσαι οκ.

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 346
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 14, 2010, 10:50:58 πμ »
Νομίζω πως αν ξεβιδώσεις την βίδα που αλλάζει την ώρα και την ημερομηνία και όπως είναι ξεβιδωμένη θα μηδενίσεις ακριβώς το δείκτη που θέλεις, πατώντας το κουμπάκι που μηδενίζει το χρονόμετρο μία μία φορά μέχρι να ευθυγραμμίσει με το 0. Μετά ξαναβιδώνεις και είσαι οκ.

   Υποψιάζομαι ότι δεν είναι ακριβώς αυτό το πρόβλημα του φίλου παραπάνω.
(βίδα εννοείς την κορώνα ?). Άλλωστε δεν ανέφερε ότι έχει χρονογράφο, το απλό μάλλον έχει με ημερομηνία μόνο.
   Φαντάζομαι πως είναι η κλασσική περίπτωση σε quartz ρολόγια όπου απλά ο δείκτης των δευτερολέπτων δεν "πέφτει" ακριβώς στα αντίστοιχα σημεία στο dial. Πρόβλημα στη μέτρηση του χρόνου δεν είναι.
   Αυτό που ίσως ενοχλεί είναι το "αισθητικό" κομμάτι και ότι δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε. Αν και είναι δεδομένο πως θα έπρεπε να υπάρχει η συγκεκριμένη ακρίβεια στην κίνηση του δείκτη, έχει καταλήξει να την "ψάχνουμε", τονίζοντας την ύπαρξή της όταν την "ανακαλύψουμε", ως ένδειξη ποιότητας και ακρίβειας του ρολογιού.
   Αν και δεν είμαι τεχνίτης ρολογιών, νομίζω πως κάτι με τη ρύθμιση των γραναζιών του μηχανισμού φταίει. Ίσως "απέχει" ένα-δυο δοντάκια από το σωστό. Αφού είναι καινούργιο και μέσα στην εγγύηση, θα το πήγαινα πίσω για επαναρύθμιση. Βέβαια, έχε το στο νου σου όταν θα ξαναγοράσεις quartz, είναι κάτι που φαίνεται με την πρώτη ματιά.
   Καλή συνέχεια   :)

Αποσυνδεδεμένος tassos_th

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 14, 2010, 11:39:32 πμ »
Ναι την κορώνα εννοώ! Αναφέρει ο φίλος οτι έχει το prc 200 το οποίο έχω και εγώ και είναι χρονογράφος. Το "κόλπο" που αναφέρω μου το έδειξαν στο κατάστημα που αγόρασα το ρολόι.

Αποσυνδεδεμένος the platters

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 14, 2010, 05:47:51 μμ »
Καλησπέρα και πάλι! έχω quartz και άλλα ρολόγια. αλλά τέτοιο θέμα δεν μου εμφάνισαν ποτέ. για παράδειγμα έχω ένα seiko scuba divers 200 του 1996 και ποτέ μέχρι σήμερα δεν μου εμφάνισε αυτό το θέμα και παρ'όλο κάτι γερά χτυπήματα που είχε φάει αντέχει ακόμα μια χαρά. Βέβαια δεν είμαι από αυτούς που γουστάρουν ιαπωνία γενικά. εγώ γουστάρω ελβετία για αυτό πήρα και το tissot. μου έχουν πεί και τεχνικοί ρολογιών ότι τα ελβετικά είναι κάπως καλύτερα από τα ιαπωνέζικα όχι όμως πολύ. Ότι το ρολόι δεν χάνει το έχω εξακριβώσει stadar. ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΜΠΑΝΑ!!! το πρόβλημα αν υπάρχει είναι ότι ο δευτερολεπτοδείκτης σταματάει σε κάθε μισό της αποστασης του διαστήματος των δευτερολέπτων. όχι στο ένα διάστημα λίγο πιο εδώ και στο άλλο λίγο πιο εκεί αλλά "μπαμ" στην μέση. μόνο αυτό. Ευχαριστώ πάντως παιδιά θα το πάω στην swatch group για  να το δούν. Πάντως σαν ρολόι είναι όλα τα λεφτά!!!! πολύ άνετο και ας έχει και μπρασελέ. Ναι έιναι το κλασσικό χωρίς χρονογράφο επιπλέον με το μαύρο καντράν και τις κόκκινες με άσπρες λεπτομέρειες σαν να σχηματίζουν την ελβετική σημαία και με άσπρα χτυπητά λεπτά γράμματα γράφει κάτω swiss made.

Ευχαριστώ πάντως!!

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 11:11:02 πμ »
Ναι την κορώνα εννοώ! Αναφέρει ο φίλος οτι έχει το prc 200 το οποίο έχω και εγώ και είναι χρονογράφος. Το "κόλπο" που αναφέρω μου το έδειξαν στο κατάστημα που αγόρασα το ρολόι.
Υπάχει και PRC200 χωρίς χρονογράφο . Το συγκεκριμένο "κόλπο" λειτουργεί απ'όσο ξέρω σε όλους τους χρονογράφους αλλά διορθώνει μόνο τους δείκτες του χρονογράφου . Ο "the platters" έχει προβλημα με το δευτερολεπτοδείκτη του .

Καλησπέρα και πάλι! έχω quartz και άλλα ρολόγια. αλλά τέτοιο θέμα δεν μου εμφάνισαν ποτέ. για παράδειγμα έχω ένα seiko scuba divers 200 του 1996 και ποτέ μέχρι σήμερα δεν μου εμφάνισε αυτό το θέμα και παρ'όλο κάτι γερά χτυπήματα που είχε φάει αντέχει ακόμα μια χαρά. Βέβαια δεν είμαι από αυτούς που γουστάρουν ιαπωνία γενικά. εγώ γουστάρω ελβετία για αυτό πήρα και το tissot. μου έχουν πεί και τεχνικοί ρολογιών ότι τα ελβετικά είναι κάπως καλύτερα από τα ιαπωνέζικα όχι όμως πολύ. Ότι το ρολόι δεν χάνει το έχω εξακριβώσει stadar. ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΜΠΑΝΑ!!! το πρόβλημα αν υπάρχει είναι ότι ο δευτερολεπτοδείκτης σταματάει σε κάθε μισό της αποστασης του διαστήματος των δευτερολέπτων. όχι στο ένα διάστημα λίγο πιο εδώ και στο άλλο λίγο πιο εκεί αλλά "μπαμ" στην μέση. μόνο αυτό. Ευχαριστώ πάντως παιδιά θα το πάω στην swatch group για  να το δούν. Πάντως σαν ρολόι είναι όλα τα λεφτά!!!! πολύ άνετο και ας έχει και μπρασελέ. Ναι έιναι το κλασσικό χωρίς χρονογράφο επιπλέον με το μαύρο καντράν και τις κόκκινες με άσπρες λεπτομέρειες σαν να σχηματίζουν την ελβετική σημαία και με άσπρα χτυπητά λεπτά γράμματα γράφει κάτω swiss made.

Ευχαριστώ πάντως!!
Καλό θα ήταν να το πας για επισκευή αλλά σκέψου το γιατί οι κανίβαλοι στα service δεν τα σεβονται και πολύ τα ρολόγια . Έχω προσωπική εμπειρία που με κάνει να προτιμήσω το ρολόι μου να μείνει με το ελάττωμα  :smt021 :smt021 :smt021

Αποσυνδεδεμένος kloze

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 08:25:02 μμ »
Καλησπέρα,μήπως γνωρίζουμε ποτε θα κυκλοφορήσει το νέο seastar 1000?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 09:20:44 μμ »


Φίλε kloze καλως ήρθες και καλές δημοσιεύσεις. Έχεις δίκιο για το Seastar, νομίζω ήταν να κυκλοφορήσει αλλά κι εγώ δεν το έχω πετύχει πουθενά......
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2010, 09:30:44 μμ από GiannisH »


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: TISSOT.
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 29, 2010, 11:17:16 μμ »


Φίλε kloze καλως ήρθες και καλές δημοσιεύσεις. Έχεις δίκιο για το Seastar, νομίζω ήταν να κυκλοφορήσει αλλά κι εγώ δεν το έχω πετύχει πουθενά......


Πολύ ωραίο!!Μήπως ξέρουμε τιμές??
ΔΗΜΗΤΡΗΣ