Αποστολέας Θέμα: casio world  (Αναγνώστηκε 272905 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tigger

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 08, 2009, 01:10:21 μμ »
Καλορίζικο και καλά μπάνια φίλε Θοδωρή  :)

Αποσυνδεδεμένος zampas

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 12, 2009, 09:12:54 πμ »
γεια σας!
ειμαι καινουργιος στο φορουμ και ενδιαφερομαι να αγορασω ρολοι!
πανε αρκετα χρονια που δεν φοραω ρολοι οποτε εχω μεινει εντελως εκτος θεματος οσο αφορα τα ρολογια..........
ομως τωρα ηρθε η ωρα να παρω ενα................


αρχικα πηγαινα για citizen promaster με  βυθομετρο.
στην πορεια ομως μου γυαλισε στο ματι το casio protrek oπου και ποιο φτηνο ειναι αλλα εχει και πολυ περισσοτερες λειτουργιες...........(η αγορα θα γινει απο ebay)
http://www.oragiadora.gr/watches/sport-trek/Ανδρικό-Ρολόι-casio-prw1500t-7ver/p1496.html

αυτο που με ανησυχει ομως ειναι η αξιοπιστια του βυθομετρου της casio μιας και πριν 15 χρονια ειχα 1 casio με βυθομετρο, οπου εχανε κατα πολυ σε μετρηση!!!!
πηγαινα στα 35 μετρα βαθος και αυτο μου εδειχνε 26.........για τετοια αποκλειση μιλαμε!!!

Μπηπως μπορειτε να δωσετε τη γνωμη σας για τους αισθητηρες της κασιο protrek αλλα και γενικα για σπορ/παιχνιδιαρικα ρολογια το πολυ μεχρι 200 ευρα?

οταν στα χαρακτηριστηκα του ρολογιου μιλαει μια βΑρομετρο φανταζομαι οτι μετραει και βαθος στο νερο και οχι μονο  στην επιφανεια της γης η και προς τα πανω μονο..........σωστα?





Ευχαριστω




« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2009, 09:28:57 πμ από zampas »

Αποσυνδεδεμένος CHRIS

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 243
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 12, 2009, 09:38:01 πμ »
Μηπως, εφοσον εισαι και του αθληματος των καταδυσεων, να κοιταξεις κατι σε SUUNTO?
Δεν ξερω αν καλυπτεσαι στην τιμη αλλα ριξε μια ματια.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 12, 2009, 11:13:51 πμ »
Αγαπητέ zampas για την δουλειά που το χρειάζεσαι ρίξε μια ματιά στις εμπειρίες των πιο ειδικών http://www.greekdivers.com/forum/index.php?showforum=40&prune_day=100&sort_by=Z-A&sort_key=last_post&topicfilter=all&st=16

είναι από την σελίδα των ελλήνων δυτών.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 12, 2009, 11:33:36 πμ »
Αρχικά να δηλώσω ασυγχώρετος αλλά κάλιο αργά παρά αργότερα.
Καλοφόρετο Θοδωρή και καλά μπανάκια  :) . Άμα του φορέσεις και ένα bond θα είναι κουκλί για τι καλοκαίρι.


Και τώρα το ρολόι που φτιάχτηκε για τον Ιδομενέα. Άκουσε η casio τα παράπονά του για μικρά μεγέθη και ιδού  ;D

Casio DURO Sport Scuba Diver Watch MDV104D MDV-104D-1AV
Case Diameter: 50.5 x 44.4 x 11.6 mm (H W D)
Weight: 160g
(Εννοείται πως η τιμή είναι casio)





Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 12, 2009, 12:03:43 μμ »
Κώστα και tigger σας ευχαριστώ πολύ για τα καλορίζικα...

Θοδωρής.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος zampas

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 13, 2009, 12:53:58 μμ »
ευχαριστω για τις πληροφοριες!

πραγματικα πολυ δυνατο το suunto αλλα και το φορουμ των δυτων ενδιαφερον!

αν παντως, καποιος εχει εμπειρια απ την ακριβεια  των βαρομετρων και γενικα των αισθητηρων  της κασιο, θα ηταν ενδιαφερον να πει!

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 10, 2009, 05:45:52 μμ »
Μ αρεσουν τα casio εχω ενα g shock και ειναι πολυ ομορφο και αντεχουν πολυ σαν ρολογια :smt026

Αποσυνδεδεμένος twiy

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 16, 2009, 11:29:20 μμ »



Το ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά.
Το αγόρασα χωρίς δεύτερη σκέψη.
Οχτώ μήνες δεν έχει βγει απ' το χέρι μου.
Παραμένει αγρατζούνιστο και λειτουργικό όπως την πρώτη μέρα παρά τις (σκληρές πιστέψτε με) κακουχίες που περνά.
Μου στοίχισε μόνο 100 ευρώ και είμαι σίγουρος ότι ο Γιαπωνέζος που κρύβει μέσα του δεν θα με προδώσει όπως έχουν κάνει αλλά πολύ πιο ακριβά και επώνυμα ρολόγια φίλων (που πήραν περισσότερο νερό κι απ' τον Τιτανικό) από εταιρίες που εξειδικεύονται σε κολόνιες, γόβες και είδη ένδυσης και υπόδυσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2009, 11:35:03 μμ από twiy »

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 16, 2009, 11:33:57 μμ »
μια χαρά είναι το japoni  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος twiy

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 16, 2009, 11:55:30 μμ »
μια χαρά είναι το japoni  ;)

Και λίγα λες.
Αν η Casio συνεχίσει την αισθητική της αναβάθμιση δεν βρίσκω κανέναν πρακτικό λόγο να ξαναφορέσω άλλη μάρκα εφόσον θα με καλύπτει αισθητικά (γιατί στη συνάρτηση ποιότητα-τιμή το 'χει).
Προσωπικά πιστεύω ότι η επιλογή ενός αυτόματου, πολυτελούς, δαπανηρού και επώνυμου ρολογιού δικαιολογείται μόνο αν είναι κάποιος σοβαρός και "διαστροφικός" συλλέκτης ή αν θέλει απλά να έχει έστω και ένα τέτοιο για το απωθημένο του.

Κατά τα άλλα αν η αισθητική της Casio με καλύπτει θα προτιμώ εσαεί να αγοράζω ρολόγια της με χαμηλό κόστος και αξιοπιστία, παρά ρολόγια που η υπερυψηλή τιμή τους δεν δικαιολογείται απο πουθενά παρά μόνο από κερδοσκοπικούς κανόνες προσφοράς ζήτησης μιας αγοράς που φροντίζει μόνο να  πασάρει μπράντες για την "θυματοποίηση" του αγοραστικού κοινού.

Τη σήμερον ημέρα η κατασκευή ενός ρολογιού είναι απλή υπόθεση (μάρτυρας η πληθώρα τους) όλο το χαρτί επενδύεται στη διαφήμιση. Οι εταιρίες κρατάνε ψηλά τις τιμές για αλόγιστη κονόμα και για να μην "ευτελιστεί" το ρολόι τους στα μάτια του κοινού.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 17, 2009, 12:05:25 πμ »
σεβαστή και καλοδιατυπωμένη η άποψή σου,όταν όμως φορέσεις ένα AP,ή ζήσεις με ένα Rolex YMaster ss (platinum dial and bezel) πάνω σε μικρά ή μεγάλα σκαφάκια,φορέσεις ένα 7ήμερο Big Pilot IWC και πετάς στους αιθέρες με κανά τσέσνα κλπ κλπ ,μετά το κακό είναι ότι δύσκολα γυρίζεις στα casio  :-\ όταν μάθεις στο καλό ποιοτικό προιον ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να το'χεις επειδή φυσικά το γουστάρεις,τότε δύσκολα γυρνάς πίσω
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος twiy

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 17, 2009, 12:39:16 πμ »
σεβαστή και καλοδιατυπωμένη η άποψή σου,όταν όμως φορέσεις ένα AP,ή ζήσεις με ένα Rolex YMaster ss (platinum dial and bezel) πάνω σε μικρά ή μεγάλα σκαφάκια,φορέσεις ένα 7ήμερο Big Pilot IWC και πετάς στους αιθέρες με κανά τσέσνα κλπ κλπ ,μετά το κακό είναι ότι δύσκολα γυρίζεις στα casio  :-\ όταν μάθεις στο καλό ποιοτικό προιον ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να το'χεις επειδή φυσικά το γουστάρεις,τότε δύσκολα γυρνάς πίσω
Αν αντιλαμβάνομαι καλά σύμφωνα με όσα διαβάζω, τότε δηλαδή ο ρόλος ενός ρολογιού δεν πραγματεύεται τίποτα που να έχει σχέση με πρακτικότητα, χρηστικότητα, αξιοπιστία, τεχνογνωσία, εξέλιξη, αισθητική κ.α. αλλά αποκλειστικά και μόνο με την ματαιόδοξη, και κενή περιεχομένου, αντίληψη ότι θα αναδειχθεί η οικονομική επιφάνεια του ιδιοκτήτη μέσω ενός ρολογιού(!).
Και φυσικά όταν αναφερόμαστε σε ποιότητα ρολογιού θα πρέπει να συμπεριλαμβάνουμε και τον εαυτό μας.
Ένα πανάκριβο και ιδιαίτερα αξιόπιστο, σε πολύ δύσκολες συνθήκες, Omega είναι εξαιρετική επιλογή για έναν πιλότο της πολεμικής αεροπορίας, ένας επιχειρηματίας όμως που λιώνει καρέκλες στο γραφείο είναι "λίγος" για ένα τέτοιο ρολόι, Casio και πολύ του πέφτει.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 17, 2009, 01:26:12 πμ »
Αν αντιλαμβάνομαι καλά σύμφωνα με όσα διαβάζω, τότε δηλαδή ο ρόλος ενός ρολογιού δεν πραγματεύεται τίποτα που να έχει σχέση με πρακτικότητα, χρηστικότητα, αξιοπιστία, τεχνογνωσία, εξέλιξη, αισθητική κ.α. αλλά αποκλειστικά και μόνο με την ματαιόδοξη, και κενή περιεχομένου, αντίληψη ότι θα αναδειχθεί η οικονομική επιφάνεια του ιδιοκτήτη μέσω ενός ρολογιού(!).

Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις πως κατάφερες με το 5ο μόλις μήνυμα, την πρώτη μέρα που αποφάσισες να γίνεις μέλος της παρέας μας ,να χαρακτηρίσεις το 99% των μελών ματαιόδοξους και κενούς περιεχομένου.

Ένα πανάκριβο και ιδιαίτερα αξιόπιστο, σε πολύ δύσκολες συνθήκες, Omega είναι εξαιρετική επιλογή για έναν πιλότο της πολεμικής αεροπορίας, ένας επιχειρηματίας όμως που λιώνει καρέκλες στο γραφείο είναι "λίγος" για ένα τέτοιο ρολόι, Casio και πολύ του πέφτει.

Ως άνθρωπος που κάνει δουλειά γραφείου το μόνο που θα απαντήσω είναι ότι το τι μου πέφτει πολύ ή λίγο δεν αφορά κανέναν άλλο εκτός από την οικογέννειά μου και εμένα.
Υπόψιν το casio g-shock ίσως να μην έχει τίποτα να ζηλέψει στις δύσκολες συνθήκες που αναφέρεις.

Και φυσικά όταν αναφερόμαστε σε ποιότητα ρολογιού θα πρέπει να συμπεριλαμβάνουμε και τον εαυτό μας.

Αυτό δεν μπορώ ή δεν θέλω να το καταλάβω.

Δεν πρόκειτε να επιχειρηματολογίσω υπέρ κάποιων ρολογιών γιατί απλά δεν έχω καμμία πρόθεση να αρχίσω τις (νυχτερινές) αντιπαραθέσεις. Αυτό που ζητάω είναι λίγος σεβασμός, λίγη μετριοπάθεια και να αντιλαμβανόμαστε ότι τα πιστεύω και οι επιθυμίες κάποιων (το μηχανικό ρολόι στον χώρο που μας φιλοξενεί) δεν είναι αντικείμενο σχολιασμού. Φόρα αυτό που σου αρέσει (και εγώ φοράω συχνά το casio duro 200m wr μου) χωρίς να επικρίνεις.
Φιλικά Κώστας.

Αποσυνδεδεμένος twiy

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 17, 2009, 07:39:56 πμ »
Αν αντιλαμβάνομαι καλά σύμφωνα με όσα διαβάζω, τότε δηλαδή ο ρόλος ενός ρολογιού δεν πραγματεύεται τίποτα που να έχει σχέση με πρακτικότητα, χρηστικότητα, αξιοπιστία, τεχνογνωσία, εξέλιξη, αισθητική κ.α. αλλά αποκλειστικά και μόνο με την ματαιόδοξη, και κενή περιεχομένου, αντίληψη ότι θα αναδειχθεί η οικονομική επιφάνεια του ιδιοκτήτη μέσω ενός ρολογιού(!).

Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις πως κατάφερες με το 5ο μόλις μήνυμα, την πρώτη μέρα που αποφάσισες να γίνεις μέλος της παρέας μας ,να χαρακτηρίσεις το 99% των μελών ματαιόδοξους και κενούς περιεχομένου.

Ένα πανάκριβο και ιδιαίτερα αξιόπιστο, σε πολύ δύσκολες συνθήκες, Omega είναι εξαιρετική επιλογή για έναν πιλότο της πολεμικής αεροπορίας, ένας επιχειρηματίας όμως που λιώνει καρέκλες στο γραφείο είναι "λίγος" για ένα τέτοιο ρολόι, Casio και πολύ του πέφτει.

Ως άνθρωπος που κάνει δουλειά γραφείου το μόνο που θα απαντήσω είναι ότι το τι μου πέφτει πολύ ή λίγο δεν αφορά κανέναν άλλο εκτός από την οικογέννειά μου και εμένα.
Υπόψιν το casio g-shock ίσως να μην έχει τίποτα να ζηλέψει στις δύσκολες συνθήκες που αναφέρεις.

Και φυσικά όταν αναφερόμαστε σε ποιότητα ρολογιού θα πρέπει να συμπεριλαμβάνουμε και τον εαυτό μας.

Αυτό δεν μπορώ ή δεν θέλω να το καταλάβω.

Δεν πρόκειτε να επιχειρηματολογίσω υπέρ κάποιων ρολογιών γιατί απλά δεν έχω καμμία πρόθεση να αρχίσω τις (νυχτερινές) αντιπαραθέσεις. Αυτό που ζητάω είναι λίγος σεβασμός, λίγη μετριοπάθεια και να αντιλαμβανόμαστε ότι τα πιστεύω και οι επιθυμίες κάποιων (το μηχανικό ρολόι στον χώρο που μας φιλοξενεί) δεν είναι αντικείμενο σχολιασμού. Φόρα αυτό που σου αρέσει (και εγώ φοράω συχνά το casio duro 200m wr μου) χωρίς να επικρίνεις.
Φιλικά Κώστας.

Δεν προσέβαλα κανέναν. Απλά διαβάζοντας αυτό

σεβαστή και καλοδιατυπωμένη η άποψή σου,όταν όμως φορέσεις ένα AP,ή ζήσεις με ένα Rolex YMaster ss (platinum dial and bezel) πάνω σε μικρά ή μεγάλα σκαφάκια,φορέσεις ένα 7ήμερο Big Pilot IWC και πετάς στους αιθέρες με κανά τσέσνα κλπ κλπ ,μετά το κακό είναι ότι δύσκολα γυρίζεις στα casio  :-\ όταν μάθεις στο καλό ποιοτικό προιον ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να το'χεις επειδή φυσικά το γουστάρεις,τότε δύσκολα γυρνάς πίσω

Αναρωτήθηκα

Παράθεση
Αν αντιλαμβάνομαι καλά

Όλοι είμαστε ελεύθεροι να έχουμε άποψη. Δεν θεωρώ την συζήτηση που "τρέχει" κόντρα. Αντιθέτως θα έλεγα οτι περιέχει αφορμές για υγιή συζήτηση. Επίσης είμαστε ελεύθεροι να πείθουμε ο ένας τον άλλο, με επιχειρήματα και τεκμηριώσεις. Ζητώ συγνώμη αν έθιξα κάποιον αλλά  διατύπωσα εξ αρχής μια άποψη.

Παράθεση
Προσωπικά πιστεύω ότι η επιλογή ενός αυτόματου, πολυτελούς, δαπανηρού και επώνυμου ρολογιού δικαιολογείται μόνο αν είναι κάποιος σοβαρός και "διαστροφικός" συλλέκτης ή αν θέλει απλά να έχει έστω και ένα τέτοιο για το απωθημένο του.

Καθώς θεωρώ κουτό να αγοράζεις ένα ρολόι με σκοπό την επίδειξή του brand name και μόνο.

Παράθεση
Και φυσικά όταν αναφερόμαστε σε ποιότητα ρολογιού θα πρέπει να συμπεριλαμβάνουμε και τον εαυτό μας.

Αυτό δεν μπορώ ή δεν θέλω να το καταλάβω.

Το μόνο που θέλω να πω εδώ είναι ότι πρέπει και το ρολόι να είναι στα "μέτρα" μας.
Ένας ακριβός χρονογράφος Tag Heuer για έναν πωλητή αυτοκινήτων αποτελεί και ένα καλό ρολόι αλλά και ένα "εργαλείο" καθώς προσθέτει πόντους στο προφίλ του απέναντι σε ένα αγοραστικό κοινό. Για παράδειγμα ας πούμε, μπορεί ακόμη και να γίνει αφορμή για συζήτηση με τον πελάτη του και να συνεισφέρει σε μια διπλωματικότερη προσέγγιση για την πώληση ενός αυτοκινήτου που ολοκληρώνεται πολλές φορές σε περισσότερες απο μια επισκέψεις.
Το ίδιο ρολόι στο χέρι ενός εφοριακού όμως αντιλαμβάνομαι (καλώς ή κακώς) ότι εξυπηρετεί λόγους επίδειξης. Εφόσον δεν συντρέχουν λόγοι που προανέφερα.

Θέλω να πιστεύω ότι η ειλικρίνεια των απόψεών μου δεν εκλαμβάνεται σαν ύβρη.
Φιλικά twiy

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 17, 2009, 07:44:53 πμ »
twiy,άλλοι μας έχουμε ως ΩΡΟΛΟΓΙΑΚΑ ΟΝΕΙΡΑ ένα περιποιημένο "χειροποίητο" ρολογάκι τύπου Philippe Duffur,Paul Journe kλπ, ενώ άλλοι όπως εσύ ένα Casio!Είδες ότι και παραπάνω σου έγραψα ότι η άποψή σου είναι σεβαστή και πιθανόν να την συμμερίζονται και πολλοί άλλοι.Την δική μου όμως άποψη δεν θα μπορέσεις να μου την αλλάξεις,απλά διότι έχουμε τελείως διαφορετικά ωρολογιακά όνειρα και πιστεύω  ;D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος twiy

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 17, 2009, 08:07:05 πμ »
twiy,άλλοι μας έχουμε ως ΩΡΟΛΟΓΙΑΚΑ ΟΝΕΙΡΑ ένα περιποιημένο "χειροποίητο" ρολογάκι τύπου Philippe Duffur,Paul Journe kλπ, ενώ άλλοι όπως εσύ ένα Casio!Είδες ότι και παραπάνω σου έγραψα ότι η άποψή σου είναι σεβαστή και πιθανόν να την συμμερίζονται και πολλοί άλλοι.Την δική μου όμως άποψη δεν θα μπορέσεις να μου την αλλάξεις,απλά διότι έχουμε τελείως διαφορετικά ωρολογιακά όνειρα και πιστεύω  ;D

Συμφωνούμε σε όλα!

Απλά επίτρεψέ μου να πιστεύω ότι αν εξαιρέσουμε ιστορικές και αναγνωρισμένες διεθνώς εταιρίες παραγωγής αξιόπιστων ρολογιών η Casio είναι, κλάσεις, ανώτερη απο κάθε ρολόι τύπου dolce and gabana, ingershol και πολλών άλλων εταιριών που τα τελευταία χρόνια ανακάλυψαν οτι μπορούν να εντάξουν και ρολόγια δίπλα στα σουτιέν τα κιλοτάκια και άλλα συναφή είδη, την ίδια στιγμή που η casio κλείνει δεκαετίες στην παραγωγή ρολογιών όπως και πολλών άλλων προϊόντων τεχνολογίας.
Αντιλαμβάνομαι οτι τα casio δεν χαίρουν επαρκούς εκτίμησης αλλά όταν χαίρουν εκτίμησης πανάκριβα ρολόγια εταιριών που δημιουργήθηκαν σε μια νύχτα και πουλάνε ρολόγια σε αδικαιολόγητα υψηλές τιμές τότε δεν περιμένω να αποδοθούν αυτά που αξίζουν στην ιστορία και την αξιοπιστία της casio.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 17, 2009, 08:14:18 πμ »
ένα πρόσφατο σχετικά παράδειγμα:το μέλος agialidis όταν πρωτοπόσταρε γούσταρε τέτοια ρολόγια (Dolce,Versache kλπ) στην πορεία  άλλαξε πολλές φορές γνώμη μέσα από έτουτον εδώ το χώρο!έμαθε λίγα ή πολλά πραγματάκια.Κάτσε διάβασε με προσοχή διάφορα θέματα στο mywatch.gr και θα δεις ότι μιλάμε τελικώς την ίδια γλώσσα!  ;D
Δες εδώ : http://www.mywatch.gr/index.php/topic,4249.msg59343.html#msg59343
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 17, 2009, 08:17:12 πμ »
όσον αφορά το θέμα casio,χτύπα στο search(αρχική σελίδα) και θα δεις πόσες απαντήσεις θα σου εμφανίσει!  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος adastra

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 17, 2009, 01:47:36 μμ »
Αυτο που δε μου καθεται καλα ειναι οτι ολοι οσοι λατρευουν τα μηχανικα ρολογια δεχονται και εκτιμουν την Casio και το σημαντικοτατο ρολο της παγκοσμιως, αλλα ενας λατρης της Casio (και καθε Casio) δεν μπορει να εκτιμησει τη σημαντικοτητα ενος μηχανικου ρολογιου.

Και δεν ασχολουμαι με το θεμα της τιμης γιατι αυτο δεν αποτελει τροχοπεδη προκειμενου να θαυμασουμε κατι. Κι εγω μπορει να μην κατεχω καποιο κομματι Υ.Ω. λογω του υψηλου κοστους, αλλα δεν παυει να τα λατρευω και να τα θαυμαζω.

Φιλικα
Γιωργος