Αποστολέας Θέμα: Spare Parts  (Αναγνώστηκε 25899 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Spare Parts
« στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 03:27:11 μμ »
καλησπέρα, ψάχνω να βρω τις φλάντζες (gaskets) για το omega speedmaster 145.012 cal.321 που είναι για το case back και τα pushers.

Γνωρίζει κανείς omega genuine part numbers και που μπορώ να το προμηθευτώ???

Ευχαριστώ...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2008, 09:03:13 μμ από Marketer »
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Spare Parts
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 05:09:58 μμ »
Για δες εδώ: http://jewelryroad-wholesale.com/pts-Movements-PartsOnlyH-Z.htm#OMEGA
Αν δεν βρεις το part. no, στείλτ' τους ένα mail.

Δεν δοκιμάζεις και στα κεντρικά του Swatch group, στην Καλλιθέα; 210 956 56 56 - Ματζαγκριωτάκη 3.
Μπορεί να τους έχει ξεμείνει κανά κομμάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2008, 05:14:59 μμ από nin »

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Spare Parts
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 09:04:54 μμ »
τίποτα στο λίνκ που μου έδωσες και σε ευχαριστώ...

θα δοκιμάσω και στην Ωμέγα αλλά δίνουν σε πελάτες λιανικής spare parts ???
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Spare Parts
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 10:00:21 μμ »
οχι δεν δινουν σε ανεξαρτητους,απο οσο ξερω τα κουμπια χρονογραφου πανε πακετο με τα λαστιχακια,αλλα ετσι αλλαζει με καινουργια.αν εχεις καλο τεχνιτη θα σου βρει απο την παραλληλη αγορα σιγουρα

Αποσυνδεδεμένος Fernando

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Spare Parts
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 10:32:28 πμ »
καλησπέρα, ψάχνω να βρω τις φλάντζες (gaskets) για το omega speedmaster 145.012 cal.321 που είναι για το case back και τα pushers.

Γνωρίζει κανείς omega genuine part numbers και που μπορώ να το προμηθευτώ???

Ευχαριστώ...
Να πας στην παλιά αντιπροσωπεία της Ωmega Ερμού 8 που έχει πάρα πολλά ανταλλακτικά και ζήτα τον Μισέλ. Ελπίζω να σε εξυπηρετίσει.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Spare Parts
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 03:24:49 μμ »
Να πας στην παλιά αντιπροσωπεία της Ωmega Ερμού 8 που έχει πάρα πολλά ανταλλακτικά και ζήτα τον Μισέλ. Ελπίζω να σε εξυπηρετίσει.

σωστός ο Fernando  ;)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Spare Parts
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 03:43:27 μμ »
Τα βρήκα ! ! !

Genuine Omega Case Back Gasket, Black O-Ring Rubber - OME-GASKET-O-RING

Genuine Omega Pusher Stainless Steel 55/2W - OME-55/2W

απο Otto Frei!
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Spare Parts
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 03:50:00 μμ »
Τα βρήκα ! ! !

Genuine Omega Case Back Gasket, Black O-Ring Rubber - OME-GASKET-O-RING

Genuine Omega Pusher Stainless Steel 55/2W - OME-55/2W

απο Otto Frei!
:up:
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Spare Parts
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 04:41:23 μμ »
Τα βρήκα ! ! !

Genuine Omega Case Back Gasket, Black O-Ring Rubber - OME-GASKET-O-RING

Genuine Omega Pusher Stainless Steel 55/2W - OME-55/2W

απο Otto Frei!

μην αλλαξεις τα κουμπια του χρονογραφου,χανει το ρολοι,σε ενα vintage πρωταρχικος σκοπος δεν ειναι η στεγανοτητα αλλα να εχει τα αυθεντικα αρχικα τμηματα.κανεις παντα εναν συμβιβασμο

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Spare Parts
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 05:00:48 μμ »
Τα βρήκα ! ! !

Genuine Omega Case Back Gasket, Black O-Ring Rubber - OME-GASKET-O-RING

Genuine Omega Pusher Stainless Steel 55/2W - OME-55/2W

απο Otto Frei!

Ευτυχώς που είναι φλάντζες που είναι σχετικά εύκολο να βρεθούν.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Spare Parts
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 05:27:45 μμ »
Ευτυχώς που είναι φλάντζες που είναι σχετικά εύκολο να βρεθούν.

Φιλικά
Δημήτρης

Στα poussoir δέν υπάρχουν σκέτες...πρέπει να πάρεις ολόκληρο το poussoir!!! διότι σαν spare part επισημο δέν υπάρχει ΜΟΝΟ aftermarket!
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Spare Parts
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 07:17:00 μμ »
Στα poussoir δέν υπάρχουν σκέτες...πρέπει να πάρεις ολόκληρο το poussoir!!! διότι σαν spare part επισημο δέν υπάρχει ΜΟΝΟ aftermarket!

γι αυτο σου ειπα μην αλλαξεις τα κουμπια!θα χασει το ρολοι..ειπαμε σε ενα vintage ειναι διαφορετικη η οπτικη..

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Spare Parts
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 09:37:11 μμ »
γι αυτο σου ειπα μην αλλαξεις τα κουμπια!θα χασει το ρολοι..ειπαμε σε ενα vintage ειναι διαφορετικη η οπτικη..
και εάν μια βροχερή μέρα τρέξει μια σταγονίτσα νερό θα πληρώσεις εσύ μετά την 321???
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Spare Parts
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 10:20:21 μμ »
και εάν μια βροχερή μέρα τρέξει μια σταγονίτσα νερό θα πληρώσεις εσύ μετά την 321???

θα πρεπει να ειναι τυφωνας!εξηγουμαι,το ρολοι μπορει να φορεθει χωρις κανενα προβλημα,πλυσιμο χεριων ,βροχη κτλ,αν ρωτησεις ρολογαδες θα σου δωσουν πανω κατω αυτη την απαντηση,εαν ειναι ολα τα τμηματα απο το αρχικο ρολοι μην τα αλλαξεις.. η επιλογη φυσικα παντα δικη σου

Υ.Γ στο μαρκ 2 στην κουβεντα με το ρολογα αποφασισαμε να γινουν οι αλλαγες που θα ηταν τετοιες ωστε να διατηρηθει  το ρολοι στην αρχικη του κατασταση,κουμπια δεν αλλαξα αν και μπορουσα,οπως ειπε και ο ιδιος"στην παραλια πας με τις σαγιοναρες και οχι με τα μοκασινια!" ;)

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Spare Parts
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 08:20:02 πμ »
ο ωρολογοποιός μου, μου δίνει εγγύηση για 1 χρόνο για την δουλεία του! Άρα εάν βάλει pushers χωρίς φλάντζες δεν είναι OK o ίδιος...αν και βρήκε φλάντζες για τα μαμά pushers εγώ πήρα δυο σετ ακόμα για να τα έχω για μελλοντικά service.

Εάν δεν έχουν φλάντζες τα pushers το ρίσκο υγρασίας είναι πολύ μεγάλο και δεν θα το έπαιρνα για κανένα ρολόι μου!  Ασχέτως εάν χάσει στα χαρτιά την αυθεντικότητα του, διότι στο μάτι δεν καταλαβαίνεις καμία διαφορά, κρατάς όλα τα παλιά spare parts οπότε, όποτε θες το γυρνάς στην αρχική κατάσταση, διότι διαφορετικά βάζεις σε κίνδυνο να χάσεις και αυτό που έχεις!

Είναι όλα μια συνάρτηση του άλλου, δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε ένα ρολόι που πλέον είναι 42 ετών εάν θέλεις να το φοράς και να το χαίρεσαι, αλλιώς το κρατάς σε μία θυρίδα και δεν το χαίρεσαι, εμένα μου αρέσει να τα φοράω να τα γρατζουνάω και να ζουν μαζί μου καθημερινά, και στην βροχή και στον ήλιο...βέβαια όχι στην παραλία...στην παραλία έχω τις σαγιονάρες μου!

 :D

Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Spare Parts
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 11:09:30 πμ »
ο ωρολογοποιός μου, μου δίνει εγγύηση για 1 χρόνο για την δουλεία του! Άρα εάν βάλει pushers χωρίς φλάντζες δεν είναι OK o ίδιος...αν και βρήκε φλάντζες για τα μαμά pushers εγώ πήρα δυο σετ ακόμα για να τα έχω για μελλοντικά service.

Εάν δεν έχουν φλάντζες τα pushers το ρίσκο υγρασίας είναι πολύ μεγάλο και δεν θα το έπαιρνα για κανένα ρολόι μου!  Ασχέτως εάν χάσει στα χαρτιά την αυθεντικότητα του, διότι στο μάτι δεν καταλαβαίνεις καμία διαφορά, κρατάς όλα τα παλιά spare parts οπότε, όποτε θες το γυρνάς στην αρχική κατάσταση, διότι διαφορετικά βάζεις σε κίνδυνο να χάσεις και αυτό που έχεις!

Είναι όλα μια συνάρτηση του άλλου, δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε ένα ρολόι που πλέον είναι 42 ετών εάν θέλεις να το φοράς και να το χαίρεσαι, αλλιώς το κρατάς σε μία θυρίδα και δεν το χαίρεσαι, εμένα μου αρέσει να τα φοράω να τα γρατζουνάω και να ζουν μαζί μου καθημερινά, και στην βροχή και στον ήλιο...βέβαια όχι στην παραλία...στην παραλία έχω τις σαγιονάρες μου!

 :D




Θα συμφωνήσω με τον φίλο Marketer !!!
Έτσι είναι ή το έχει το φοράς και το χαίρεσαι ή το βάζεις στην Θυρίδα για να το μεταπωλήσεις ή για να το χαρούν άλλοι ...
We have one life left ... ;)

Φιλικά Στέφανος.

_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Συνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: Spare Parts
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 11:11:32 πμ »
και εγω θα συμφωνησω με το φιλο StefMac που συμφωνει με τον φιλο marketer  :supz:
να φοραμε τα ωραια ρολογια να τα χαιρομαστε  ;D

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Spare Parts
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 01:33:24 μμ »
γιατι η το ενα ακρο η το αλλο?η τα φοραω η δε τα φοραω?η λογικη των ακρων δεν ειναι για τα ρολογια!και βεβαια τα αρχικα κουμπακια του θα εχουν τις φλαντζες τους!πουθενα δεν ειπα το αντιθετο! ειπα ομως οτι σε ενα vintage ρολοι μπορεις να μην εχεις πληρη στεγανοτητα εαν κρατησεις ολα τα αρχικα μερη οπως και τα κουμπια χρονογραφου ,στεγανοτητα π.χ σε δοκιμη των 10 ατμοσφαιρων,αλλα κατι τετοιο δεν θετει σε κινδυνο το ρολοι το οποιο ουτως η αλλως εχει την ελαχιστη των 3atm διοτι φτιαχτηκε με αλλες προτεραιοτητες.αυτο δεν αποκλειει να χαρεις το ρολοι σου,τι θα στο περιορισει?σε τι συνθηκες δεν θα ανταποκριθει ?δεν νομιζω οτι εχεις προβλημα και βεβαια δικο σου ειναι και κανεις οτι θες,απλα οπως ανεφερες αλλαζεις τα αρχικα κουμπια χρονογραφου ,που εχουν και τις νεες φλαντζες και ολα καλα σαν στεγανοτητα αλλα ταυτοχρονα χανεις σαν ρολοι και πιστεψε με πολυ θα ηθελαν ενα 321 αγορασμενο τοτε που φτανει εως τις μερες μας γνωριζοντας οτι ολα τα τμηματα του ρολογιου ειναι τα αρχικα οπως βγηκε απο το εργοστασιο.εσυ εισαι απο τους τυχερους,εδω ηταν η "συμβουλη " μου  και μεχρι εκει
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2008, 01:44:32 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: Spare Parts
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 07:23:13 μμ »
γιατι η το ενα ακρο η το αλλο?η τα φοραω η δε τα φοραω?η λογικη των ακρων δεν ειναι για τα ρολογια!και βεβαια τα αρχικα κουμπακια του θα εχουν τις φλαντζες τους!πουθενα δεν ειπα το αντιθετο! ειπα ομως οτι σε ενα vintage ρολοι μπορεις να μην εχεις πληρη στεγανοτητα εαν κρατησεις ολα τα αρχικα μερη οπως και τα κουμπια χρονογραφου ,στεγανοτητα π.χ σε δοκιμη των 10 ατμοσφαιρων,αλλα κατι τετοιο δεν θετει σε κινδυνο το ρολοι το οποιο ουτως η αλλως εχει την ελαχιστη των 3atm διοτι φτιαχτηκε με αλλες προτεραιοτητες.αυτο δεν αποκλειει να χαρεις το ρολοι σου,τι θα στο περιορισει?σε τι συνθηκες δεν θα ανταποκριθει ?δεν νομιζω οτι εχεις προβλημα και βεβαια δικο σου ειναι και κανεις οτι θες,απλα οπως ανεφερες αλλαζεις τα αρχικα κουμπια χρονογραφου ,που εχουν και τις νεες φλαντζες και ολα καλα σαν στεγανοτητα αλλα ταυτοχρονα χανεις σαν ρολοι και πιστεψε με πολυ θα ηθελαν ενα 321 αγορασμενο τοτε που φτανει εως τις μερες μας γνωριζοντας οτι ολα τα τμηματα του ρολογιου ειναι τα αρχικα οπως βγηκε απο το εργοστασιο.εσυ εισαι απο τους τυχερους,εδω ηταν η "συμβουλη " μου  και μεχρι εκει
Τώρα όπως το επεξήγησες το θέμα, εντάξει ... ;D
Αλλά από την άλλη και ο ωρολογοποιός πως θα του δώσει εγγύηση ..?

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Spare Parts
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 01:46:25 πμ »
Τώρα όπως το επεξήγησες το θέμα, εντάξει ...
Αλλά από την άλλη και ο ωρολογοποιός πως θα του δώσει εγγύηση ..?

Φιλικά Στέφανος.

 
δηλαδη?η εγγυηση δινεται για την καλη λειτουργια και την εργασια που εκανε,εαν αυτο θες να πεις.